Προς το περιεχόμενο

Google Photos: Τέλος ο δωρεάν απεριόριστος χώρος αποθήκευσης φωτογραφιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, tarkithes είπε

Ναι, αλλά δεν δίνει Office 365 για 6 email και 5 υπολογιστές ανα email + Skype + κάποια αλλά επιπλέον. 

To Google photos δεν είναι μόνο χώρος. Είναι εφαρμογή ταξινόμησης και αποθήκευσης φωτογραφιών. 

Σε μέγεθος χώρου δεν έχει αντίπαλο σε αυτή την τιμή. 

Τώρα αν θες και το office 365 ναι είναι προτιμότερο σαν πόσο της Microsoft 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, tarkithes είπε

Ναι, αλλά δεν δίνει Office 365 για 6 email και 5 υπολογιστές ανα email + Skype + κάποια αλλά επιπλέον. 

Τα 6 email είναι για το family στα 10€/μήνας ή 99€ το έτος που είναι και το καλύτερο deal, το έχω βάλει σε όλη την οικογένεια και είναι πρακτικά τσάμπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος στο 100%, αλλα δεν θυμαμαι ποτε να εχει γινει διαρροη δεδομενων απο Google, Apple, Microsoft χωρις να εχει ξεγελαστει ο χρηστης με phishing email και να εχει δωσει ο ιδιος τα στοιχεια του.

Αν ομως εχεις ενεργοποιησει και το 2step verification νομιζω εισαι 99,9% ασφαλης.

Δυστυχώς όχι ακριβώς..

Το name a few..

υπήρξε bug στο cloud της apple το 2014 που ΔΕΝ κλείδωνε τον λογαριασμό πχ στις 3 λάθος προσπάθειες. Ετσι έγινε brute force σε πολλές "διάσημες" και μπήκαν στους λογαριασμούς τους και κατέβασαν και διέρευσαν πολλές γυμνές φωτογραφίες τους. Τότε δεν υπήρχε 2fa αλλά και να υπήρχε εδώ μιλάμε για bug που το παρέκαμψαν αρα μπορεί να συμβεί και με 2fa (να βρεθεί τρόπος δλδ hack να μπουν χωρίς να ενεργοποιηθεί το 2FA).

To έχει πάθει και το FB με bug του view as to 2018 που το εκμεταλλεύτηκαν και έμπαιναν σε όποιο προφιλ ήθελαν (δε πα να χε 2FA, έμπαιναν) και προφανώς βρήκαν φωτογραφίες και μηνύματα.

Οπότε ΟΧΙ δεν είσαι καθόλου 99,9% ασφαλείς καθώς δεν έχεις λάβει υπόψη σου τον παράγοντα "υλοποίηση" που παρακάμπτει την "σχεδίαση".. 

Και αφού συνέβη στο παρελθόν, περιμένει να ξανα-συμβεί στο μέλλον.. Οταν τα δεδομένα σου είναι "πάνω" θα πει είναι προσβάσημα από παντού (αυτό είναι και το πλεονέκτημα δλδ του cloud) και αν κάτι πάει στραβά και από τους πάντες (τεράστιο exposure).

Το local backup από την άλλη έχει τον παράγοντα ασφάλειας ότι απαιτεί "φυσική πρόσβαση" που από μόνο του περιoρίζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ το exposure. Είναι δηλαδή εγγενώς πιο ασφαλές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,
Ένα θέμα που έχω μεγάλη τοποθέτηση και θα την πω.
Καταρχήν είδα το mail κατευθείαν στις 1:00 το χαραμα που ήρθε και δεν πρόλαβα να το γράψω ήδη Insomnia, συνεχίζω λέγοντας πως τραβάω φωτογραφίες, όταν λέμε πολλές εννοώ πολλές...
Γεμίζω ένα iPhone 64αρι (καθαρά 40 ας πούμε -μουσική και - εφαρμογές σε ένα 6-7μηνο) τέλος παντων το έχω υπολογίσει σε 65-70Gb το χρόνο. ( να παραθέσω πως το ΑΔΕΙΑΖΩ με restore και το ξαναγεμίζω... δίχως να έχω την επιλογή να κρατήσω μερικές (πλην 5-6 ταυτότητες κτλ)) Αυτό αλάνια μου γίνεται στα χέρια μου απο το 2010 όταν ακούμπησα το iPhone 3Gs εδώ απο ελλάδα, και τότε προφανώς μόνο 16Gb, και VGA video, αλλά τότε απλά γέμιζα δίσκους. 1. 21/10--04/10.. 2.. κτλ φακελους ημμ/νιες κτλ
Κάπου το 2013 αγόρασα 2 TB δίσκο γιατί δεν χωρούσαν πλεον σε 500αρηδες (τζαμπατζης), και τοτε πηγαιναν και κάμποσο, είχα ήδη περάσει απο iPhone 4s, 5, και 6.
Το 2013 αγόρασα και κάμερα Nikon D5300, 24MP JPEG, 12-13 MB η φωτό, 30.000 Mbps 60fps/1080p Video. Ο 2 Tera πηρε όλα τα προηγούμενα κινητά και ξεκίνησε να παίρνει και μηχανή που εντάξει δεν γέμιζε και συχνά, περίπου 16GB καρτα μνήμης/3μηνο, ΑΡΑ "ΠΕΡΙΠΟΥ" ΚΑΤΙ ΣΕ 64Gb το χρόνο.
Όταν ανακάλυψα το 2016 το Φεβρουαριο (μόλις είχα πάρει το iPhone 6 θυμάμαι) το Google Photos APP, λεω δεν γίνεται ειναι γαματο.) κατευθείαν μπήκα απο VPN USA να "παρω" το feature με τα πρόσωπα, και όλο το έβλεπα γινόταν καλύτερο και καλύτερο (όπως είπατε, διακοπές, ΑΜΑΞΙ, ρόδα, γύρος, τα παντα! ΦΥΤΟ, λουλούδι, ΜΩΒ, ΚΟΚΚΙΝΟ κτλλ...) Κατάλαβα πως η Google (  αλλωστε σίγουρα το γραφει μεσα στους όρους χρήσης όταν κάνεις εγγραφή, πως τα δεδομένα σου θα χρησιμοποιηθούν για επεξεργασία σε μηχανική μάθηση) και λεω μας δίνει ΤΖΑΜΠΑ χώρο, τα επεξεργάζεται, με βολευει να τα έχω ΟΛΑ και πάντα μαζί μου, ναι! αρα θα το κάνω. δεν με νοιάζει να είναι πάνω.λέω Google ειναι YouTube συντηρεί τζάμπα, ναι είναι τρελός ο χώρος αλλά λογικά θα βγαίνει, (σκεφτηκα το 2016, και ακόμη δεν έχει θέμα χώρου , απλά σου λεει ναι οκει το εκανα αυτο που ήθελα) και ναι με εναν μεγάλο 12ψηφιο κωδικό και τοσα recovery emails και 2-step, δεν νομιζω να υπάρχει εξωτερικός που μπορεί να μπει και να κανει ζημιά)

Λεω εντάξει θα τα ανεβάσω όλα τα κινητά "πάνω" και ετσι έκανα απο γραμμή πανεπιστημίου (300Mbps UPLOAD) ανεβηκαν, και είχα παντα το backup σε local δισκο όταν εσβηνα το iPhone αλλα κάτι να ανατρέξω μπαμ μπαμ είχα πάντα το Google Photos. (Να σημειωθεί πως έκανα κάθε μέρα google photos backup ώστε να μην συσσωρεύονται)
Κάποια στιγμή στο Πανεπιστήμιο πήρα και τον δίσκο μαζί μου τον 2Tb και "ξεκίνησα" να ανεβάζω και τις κάμερες πάνω δεν τις έχω όλες.
Σκεφτόμουν και ως λύσει να αγοράσα ένα Nexus 5 και να βάλω Pixel Rom μεσα ώστε να καπυλευτώ το απεριόριστο στο έπακρον με full ανάλυση ( να παρεθέσω εδώ πως η ανάλυση του τζάμπα είναι ΥΠΕΡικανοποιητική 16MP size RES, για φωτό, με μικρη συμπίεση σε JPEG quality, και σε βίντεο, αν το βίντεο ΠΧ ήταν Instagram video μικρότερης ανάλυσης από 1080p ΔΕΝ θα το πείραζε καθόλου. Αν είναι 1080p/60fps όπως αλλωστε εβγαζα, τοτε το κανει καποια πολυ ΚΑΛΗ συμπιεση σε bitrate αλλά τόσο όσο ακόμη και για montage να το χρειαστείς ειναι usable, πόσο μαλλον να το δεις στο κινητό σου.
Να μην μακρηγορώ, έχω στο Google Photos 102.000 Φωτογραφίες/βίντεο.. και στο Desktop μου (αα πήρα 4TB δίσκο) έχω 800-820Gb Φωτοσ/βίντεο με αριθμό αρχείων 260.000 φωτός/βίντεο.
Είμαι υπέρ της λυσης Cloud, ως δευτερη υπηρεσία, με τη λογική ότι τα έχεις backed up και καπου local, απλά αν είναι και σε cloud τουλαχιστον δεν μπαινεις στην διαδικασία να κανεις RAID κτλ και στο local διότι πρώτον είναι και αυτό παραπάνω έξοδα. και να σ πω και κάτι το κάνουν αυτοί στο Cloud για σένα... ΑΛΛΑ
1ο Το upload της Ελλάδας (εξαιρεση HCN , και η αλλη στην αθήνα με συμμετρικό down/up) είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
2ο Δεν μπορείς ποτε να είσαι σίγουρος για ΤΥΧΑΙΟ corruption σε files, εχω βρει σε φωτοζ σε facebook και instagram να λεει στην τοπεθεσία εικόνας 404 file not found και εχω κανει submit και υπήρχε corruption σε αρχείο. (δεν θέλω να είναι το δικό μου στο Google Photos και να μου πουν χάθηκε (που και αυτό προβλέπεται στους όρους χρήσης)

Οπότε και εγώ με την σειρά μου στεναχωριέμαι ΠΟΛΥ, ξεβολεύομαι. (έχω ήδη παραγγείλει 256Gb iPhone και δεν κανω πλακα ) (της apple φωτοζ δεν το σκέφτομαι καν ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, οχι BACKUP...εχει μεγαλη διαφορά) οπότε καταλήγω να στείλω τα ΠΑΝΤΑ στο google photos μεχρι την 1η Ιουνιου και μετά ξεκινάω με το 200Gb του Google One (εκτός αν υλοποιήσω το σχέδιο με PIXEL ROM , μιας και αυτά "υποβαθμίστηκαν" από το ORIGINAL quality, στο HIGH quality που είχαμε εμείς ως τζάμπα..)
ΕΝ ΤΕΛΗ ακόμη και να θέλω να πληρώσω. 1ον δεν εχει 1 ΤΒ γαμω.. για μενα γιατί αντικειμενικά τόσο θέλω προς το παρών... ΑΛΛΑ 2 TB... 10.99/MHNA.. αντε.. και μετα google τα 2 TB?? Τι; ΤΕΛΟΣ; 30ΤΒ 150/ευρω το μηνα???
Οπότε και το cloud ακόμη δεν είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση..
Τέλος πάντων όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν... θα δούμε πως θα πορευτούμε.. έφτασα κάπου στο σκεπτικό μου, αλλά απλά έκανα και ανάλυση της κατασταστης μου. Το concept ειναι αν εχεις λίγα βάλτα. αν εχεις πολλά δες. Συμφέρει; να δίνω ενα standard Χ ποσό και να πω θα μου βγάλει μεχρι τότε χωρις να με νοιάζει αλλού backup, θελω ντε και καλα safe backup, μηπως συμφέρει απ το να τους δίνω να κανω μόνος μου NAS λύση; RAID κτλ.. εγώ μάλλον θα πάω σε local.. θα δω..

ΥΓ εχω κρυφή λυση στο τσεπάκι, πανεπιστημιακό account gmail που δίνει unlimited google storage drive...ειμαι φοιτητης τελειώνω, αλλά το account μένει..
επίσης..κατα καιρούς σε eBay, βγαινουν πανεπιστημιακά account κοψωχρονιά 10-12 ευρω.. LIFETIME. απλά δεν ξερεις ΑΝ και ΠΟΤΕ θα στο κλείσουν.
έχω πάρει ένα εδω και 8 μήνες είναι ακόμη active.
Καλη συνέχεια.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν είναι τζάμπα αλλά η Google κονομαει τα κέρατα της από τις διαφημίσεις. 

Ο χώρος που δίνει δωρεάν θα μπορούσε να ήταν περισσότερος 

Δεν πρόκειται να πληρώσω συνδρομή. 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, woopsi είπε

Ντάξει παιδιά ευχαριστούμε που εκπαιδεύσατε τους ML αλγορίθμους μας, πληρώστε τώρα :P

 

Πληρώστε τώρα για να συνεχίσετε να (μας) τους εκπαιδεύετε... 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσοι εχουμε πανω απο 15GB φωτογραφιες οταν μπει ο περιορισμος τι θα γινει? Θα διαγραφουν? Πχ εχω 80GB φωτογραφιες στο google photos. Οταν μπει ο περιορισμος αν δεν πληρωσω θα διαγραφουν η θα μεινουν? 

 

Καλα κανω και κραταω τις φωτογραφιες σε 3 sites. Google photos/imgur/postimg συν σκληρο. Και απο οτι φαινεται θα βρω ακομα ενα site για απεριοριστο cloud αν το κοψει η google.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Oσοι εχουμε πανω απο 15GB φωτογραφιες οταν μπει ο περιορισμος τι θα γινει? Θα διαγραφουν? Πχ εχω 80GB φωτογραφιες στο google photos. Οταν μπει ο περιορισμος αν δεν πληρωσω θα διαγραφουν η θα μεινουν? 

Καλα κανω και κραταω τις φωτογραφιες σε 3 sites. Google photos/imgur/postimg συν σκληρο. Και απο οτι φαινεται θα βρω ακομα ενα site για απεριοριστο cloud αν το κοψει η google.

Όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο για τα οποία δημιουργήσατε αντίγραφα ασφαλείας σε υψηλή ποιότητα πριν από την 1η Ιουνίου 2021 εξαιρούνται από αυτήν την αλλαγή και δεν θα υπολογίζονται στον αποθηκευτικό χώρο του Λογαριασμού σας Google. Αυτό περιλαμβάνει όλο το υπάρχον περιεχόμενό σας που ανέβηκε σε υψηλή ποιότητα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο για τα οποία δημιουργήσατε αντίγραφα ασφαλείας σε υψηλή ποιότητα πριν από την 1η Ιουνίου 2021 εξαιρούνται από αυτήν την αλλαγή και δεν θα υπολογίζονται στον αποθηκευτικό χώρο του Λογαριασμού σας Google. Αυτό περιλαμβάνει όλο το υπάρχον περιεχόμενό σας που ανέβηκε σε υψηλή ποιότητα.

Αρκετα καλο αυτο. Για την ωρα βρηκα ακομα ενα host με απεριοριστο χωρο για φωτογραφιες και αν ειχα μεγαλυτερο upload speed θα τις εβαζα σε 6-7 sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, οχι BACKUP...εχει μεγαλη διαφορά

Αυτό ακριβώς. Ακόμα κι αν βρούμε απλώς ένα τυχαίο και αξιόπιστο storage plan 1ΤΒ για 50 ευρώ το χρόνο (τυχαία τα νούμερα), πάλι δεν θα υποκαταστήσει το Google Photos γιατί το τελευταίο δεν είναι απλώς αποθηκευτικός χώρος αλλά ολοκληρωμένη υπηρεσία πρόσβασης σε βιβλιοθήκη media που είναι διαθέσιμη από όλες μας τις συσκευές και προσφέρει αυτοματισμούς που κάνουν τη ζωή μας εύκολη (βλ. δεν χρειάζεται καν να σκέφτεσαι τι κάνεις, απλώς τραβάς μια φωτό ή βίντεο από το κινητό σου και ξενοιάζεις για όλα τα υπόλοιπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pacahontas III milagros είπε

που ναι όλοι αυτοι οι σεμνογαργαλιαρηδες cloudολαγνοι που για χρόνια έβρισκαν άχρηστες τις micro sd στα κινητα?? 

Οι cloudολάγνοι να είσαι σίγουρος ότι τα free 15GB/5GB ή όσα είναι τα έχουν τερματίσει εδώ και χρόνια και πληρώνουν ήδη για παραπάνω χώρο. Παραμένουν άχρηστες οι micro sd στα κινητά, επόμενη γραμμή παρακαλώ. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, aromeo είπε

Οι cloudολάγνοι να είσαι σίγουρος ότι τα free 15GB/5GB ή όσα είναι τα έχουν τερματίσει εδώ και χρόνια και πληρώνουν ήδη για παραπάνω χώρο. Παραμένουν άχρηστες οι micro sd στα κινητά, επόμενη γραμμή παρακαλώ. 

Μπα δεν ισχυει. Εχω SD card 256GB εδω και χρονια. 34 ευρω την ειχα παρει. Εχω και 2 cloud Mega λογαριασμους των 50GB ο καθενας δωρεαν για να ανεβαζω οτι θελω. Το google photos το ειχα μονο για φωτογραφιες αλλα υπαρχουν τοσα sites εκει εξω για δωρεαν ανεβασμα φωτογραφιων απεριοριστου χωρου. Στο καλο και να μας γραφει το google photos και η google. Ηδη βρηκα ακομα ενα site σημερα με απεριοριστο storage για φωτογραφιες και ξεκινησα το ανεβασμα και εκει συν τα imgur και postimg.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Μαύρη Πέμπτη σήμερα, μαύρη.

Το είδα το πρωί με το που ξύπνησα γιατί έστειλε important email η Google και μου ήρθε πρώτο notification. Η καρδιά περιβόλι. Μετά πατάω το link που δίνουν για να δω σε πόσο καιρό θα γεμίσει ο χώρος και μου βγάζει 4 χρόνια.

Λέω ωραία, μέχρι τότε θα βρω κάτι άλλο (κλασικά την τελευταία μέρα ώρα πριν γεμίσει). Μετά όμως συνειδητοποιώ ότι τα 4 χρόνια ήταν επί του paid plan των 100GB που έχω ήδη. Σαν να σου λένε πλήρωνε τώρα τα 20 το χρόνο και σε 4 χρόνια θα πληρώνεις κι άλλα (καλά ΟΚ, περισσότερα γιατί τα ήδη ανεβασμένα δεν θα συνυπολογίζονται όταν έρθει η αποφράδα εκείνη μέρα).

Αλήτες.

Το πλάνο Mictosoft γιε personal Onedrive είναι μακράν οτι πιο συμφέρων υπάρχει αυτήν την στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...