Προς το περιεχόμενο

Google Photos: Τέλος ο δωρεάν απεριόριστος χώρος αποθήκευσης φωτογραφιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, dchatz είπε

τι θα πει ότι η εξαίρεση ισχύει μόνο για ότι ανεβάζεις από pixel. Δλδ αν περνάω τις φωτο μου από το xiaomi στο pixel και μετα τις ανεβαζω θα ειναι ΟΚ;

Δεν τα έχω αυτά τα κινητά, ρωτάω απλώς από περιέργεια 😊

Εννοείται πως δεν γίνεται αυτό. Φαίνεται από ποιο τηλέφωνο είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, Bil79 said:

Εννοείται πως δεν γίνεται αυτό. Φαίνεται από ποιο τηλέφωνο είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες, 

Δηλαδή αν σου στείλει ένας φίλος σου μια φωτογραφία και την κάνεις backup, θα μετράει στα 15GB? Φαντάζομαι ότι σκοπός τους είναι να πουλήσουν τηλέφωνα και όχι να τραβάς απαραίτητα φωτό μ´ αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Το link λέει γι' αυτούς που δεν πληρώνουν τον Pro ή έχουν ξεπεράσει τα 50 στον free. Το screenshot μήπως αναφέρεται σε 39GB πέραν των 50;

Έκανα πάντως ένα καινούριο account και προς το παρόν μου λέει 50GB. Δεν βλέπω κάτι για 15+35. Μόνο έναν αστερίσκο στη σελίδα τους, στο pricing, που λέει για το "achievement program". Θα τον ξανατσεκάρω σε λίγο καιρό και θα δούμε.

Edit: Τα είδα τα achievements του νέου λογαριασμού μου. Όντως τα 35 λήγουν σε 30 μέρες αλλά σου δίνει 20+15 για εγκατάσταση mobile και desktop app. 

Αυτές οι αλλαγές αφορούν τους νέους λογαριασμούς που δίνουν 15 GB.

Έχω κι εγώ παλιούς λογαριασμούς με το "για πάντα" 50 και δεν μας αφορούν εμάς αυτές οι αλλαγές.

Τώρα όμως η "βάση" του λογαριασμού είναι 15 GB.

Και τα άλλα achievements όπως η εγκατάσταση του app, είναι achievements και θα λήξουν.

Κάνοντας ένα λογαριασμό μπορείς να τον γεμίσεις με τα achievemnts και να ξεπεράσεις τα 15 GB.

Είναι δηλαδή promotion, να τα γεμίσεις κι όταν λήξουν ή θα κάνεις συνδρομή ή θα σου τα σβήσουν.

Με το νέο policy που βγήκε πριν 2 εβδομάδες τελείωσε το... party, όταν λήξουν τα achievements ή θα το πας στα 15 GB ή θα πρέπει να κάνεις συνδρομή.

Έξυπνη τακτική για να πιέσουν να πας σε συνδρομή αλλά καλό είναι να είναι ξεκάθαρο γιατί την πατάει συχνά ο κόσμος.

Ιδιαίτερα τώρα με το νέο policy πρέπει οπωσδήποτε να το ξέρει εκ των προτέρων γιατί θα τα σβήνουν αν δεν πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vabiris είπε

Δεν έλαβα ειδοποίηση ρε παιδιά...

 

σου σβησανε τις φωτογραφιες σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Γιατί να τις σβήσουν;

 

αφου λεγαμε πιο πανω οτι αν δεν πληρωσεις την συνδρομη τα 50 gb γινονται 15.

οποτε λογικα αν εχεις πανω απο 15 gb δεν θα σου τα σβησουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

αφου λεγαμε πιο πανω οτι αν δεν πληρωσεις την συνδρομη τα 50 gb γινονται 15.

οποτε λογικα αν εχεις πανω απο 15 gb δεν θα σου τα σβησουν ?

για την google δεν είναι το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

για την google δεν είναι το θέμα;

 

εμεινα στο χτες.

λεγαμε για το Mega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παραπονιέστε δεν καταλαβαίνω. Τόσο καιρό σας είχε τσάμπα. Σε όποιον αρέσει να τραβά φωτογραφίες με το κινητό του 3 δρόμους έχει να διαβεί. Να πληρώσει συνδρομή ο λογικός (εφόσον μπορεί), να μην πληρώσει και να αγοράσει φυσικά μέσα αποθήκευσης εξωτερικά και να τα αποθηκεύει εκεί ( εγώ έχω επί 2 εξωτερικούς χώρους και πληρώνω και την google 100gb εδώ και 5 χρόνια ) , και ο τρίτος να σταματήσει να ασχολείται με το άθλημα και να κάνει κάτι άλλο. 

 

Δεν καταλαβαίνω την αντίδραση μερικών. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Γιατί παραπονιέστε δεν καταλαβαίνω. Τόσο καιρό σας είχε τσάμπα. Σε όποιον αρέσει να τραβά φωτογραφίες με το κινητό του 3 δρόμους έχει να διαβεί. Να πληρώσει συνδρομή ο λογικός (εφόσον μπορεί), να μην πληρώσει και να αγοράσει φυσικά μέσα αποθήκευσης εξωτερικά και να τα αποθηκεύει εκεί ( εγώ έχω επί 2 εξωτερικούς χώρους και πληρώνω και την google 100gb εδώ και 5 χρόνια ) , και ο τρίτος να σταματήσει να ασχολείται με το άθλημα και να κάνει κάτι άλλο. 

Δεν καταλαβαίνω την αντίδραση μερικών. 

Δεν παραπονιεται κανενας. τουλαχιστον εγω.

απλα κουβεντα κανουμε για το θεμα και αν απο το περιθωριο βγει που μπορουμε καλυτερα να απιθωσουμε τα ασημαντα αρχεια που εχουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

για την google δεν είναι το θέμα;

Ναι αλλά λογικό δεν είναι από τη στιγμή που το χρησιμοποιούσε κάποιος να ψάχνει να δει και τις εναλλακτικές του για δωρεάν αποθηκευτικό χώρο στο cloud;

Έκανα μια σούμα από τις top, αυτές δηλαδή που είναι χρόνια στο χώρο και δεν υπάρχει ο κίνδυνος να μας χαιρετήσουν ένα ωραίο πρωί.

MEGA
Free tier: 15 GB (χωρίς achievements)
Storage enforcement: 45 μέρες

Google
Free tier: 15 GB
Storage enforcement: 2 χρόνια

pCloud
Free tier: 10 GB
Storage enforcement: ???

MediaFire
Free tier: 10 GB
Storage enforcement: ???

Yandex
Free tier: 10 GB
Storage enforcement: ???

Box
Free tier: 10 GB
Storage enforcement: 1 χρόνος

iDrive
Free tier: 5 GB
Storage enforcement: ???

Apple
Free tier: 5 GB
Storage enforcement: 1 χρόνος

Amazon
Free tier: 5 GB
Storage enforcement: 1 χρόνος

Microsoft
Free tier: 5 GB
Storage enforcement: 60 μέρες

Dropbox
Free tier: 2 GB
Storage enforcement: 1 χρόνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δηλαδή αν σου στείλει ένας φίλος σου μια φωτογραφία και την κάνεις backup, θα μετράει στα 15GB? Φαντάζομαι ότι σκοπός τους είναι να πουλήσουν τηλέφωνα και όχι να τραβάς απαραίτητα φωτό μ´ αυτά.

Σκοπός τους είναι να πουλήσουν τηλέφωνα, γι αυτό τους έδωσαν το πλεονέκτημα οι φωτογραφίες που θα τραβήχτουν με αυτά θα γίνονται backup σε πλήρη ανάλυση χωρίς να προσμετρώνται στα 15GB.*

*Να διευκρινίσω ότι αυτή η προσφορά ίσχυσε μόνο για τα 2 πρώτα pixel, για ευνόητους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...