Προς το περιεχόμενο

Google Photos: Τέλος ο δωρεάν απεριόριστος χώρος αποθήκευσης φωτογραφιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/11/2020 at 19:08, vagvalas said:

Παιδιά καλησπέρα,
Ένα θέμα που έχω μεγάλη τοποθέτηση και θα την πω.
Καταρχήν είδα το mail κατευθείαν στις 1:00 το χαραμα που ήρθε και δεν πρόλαβα να το γράψω ήδη Insomnia, συνεχίζω λέγοντας πως τραβάω φωτογραφίες, όταν λέμε πολλές εννοώ πολλές...
Γεμίζω ένα iPhone 64αρι (καθαρά 40 ας πούμε -μουσική και - εφαρμογές σε ένα 6-7μηνο) τέλος παντων το έχω υπολογίσει σε 65-70Gb το χρόνο. ( να παραθέσω πως το ΑΔΕΙΑΖΩ με restore και το ξαναγεμίζω... δίχως να έχω την επιλογή να κρατήσω μερικές (πλην 5-6 ταυτότητες κτλ)) Αυτό αλάνια μου γίνεται στα χέρια μου απο το 2010 όταν ακούμπησα το iPhone 3Gs εδώ απο ελλάδα, και τότε προφανώς μόνο 16Gb, και VGA video, αλλά τότε απλά γέμιζα δίσκους. 1. 21/10--04/10.. 2.. κτλ φακελους ημμ/νιες κτλ
Κάπου το 2013 αγόρασα 2 TB δίσκο γιατί δεν χωρούσαν πλεον σε 500αρηδες (τζαμπατζης), και τοτε πηγαιναν και κάμποσο, είχα ήδη περάσει απο iPhone 4s, 5, και 6.
Το 2013 αγόρασα και κάμερα Nikon D5300, 24MP JPEG, 12-13 MB η φωτό, 30.000 Mbps 60fps/1080p Video. Ο 2 Tera πηρε όλα τα προηγούμενα κινητά και ξεκίνησε να παίρνει και μηχανή που εντάξει δεν γέμιζε και συχνά, περίπου 16GB καρτα μνήμης/3μηνο, ΑΡΑ "ΠΕΡΙΠΟΥ" ΚΑΤΙ ΣΕ 64Gb το χρόνο.
Όταν ανακάλυψα το 2016 το Φεβρουαριο (μόλις είχα πάρει το iPhone 6 θυμάμαι) το Google Photos APP, λεω δεν γίνεται ειναι γαματο.) κατευθείαν μπήκα απο VPN USA να "παρω" το feature με τα πρόσωπα, και όλο το έβλεπα γινόταν καλύτερο και καλύτερο (όπως είπατε, διακοπές, ΑΜΑΞΙ, ρόδα, γύρος, τα παντα! ΦΥΤΟ, λουλούδι, ΜΩΒ, ΚΟΚΚΙΝΟ κτλλ...) Κατάλαβα πως η Google (  αλλωστε σίγουρα το γραφει μεσα στους όρους χρήσης όταν κάνεις εγγραφή, πως τα δεδομένα σου θα χρησιμοποιηθούν για επεξεργασία σε μηχανική μάθηση) και λεω μας δίνει ΤΖΑΜΠΑ χώρο, τα επεξεργάζεται, με βολευει να τα έχω ΟΛΑ και πάντα μαζί μου, ναι! αρα θα το κάνω. δεν με νοιάζει να είναι πάνω.λέω Google ειναι YouTube συντηρεί τζάμπα, ναι είναι τρελός ο χώρος αλλά λογικά θα βγαίνει, (σκεφτηκα το 2016, και ακόμη δεν έχει θέμα χώρου , απλά σου λεει ναι οκει το εκανα αυτο που ήθελα) και ναι με εναν μεγάλο 12ψηφιο κωδικό και τοσα recovery emails και 2-step, δεν νομιζω να υπάρχει εξωτερικός που μπορεί να μπει και να κανει ζημιά)

Λεω εντάξει θα τα ανεβάσω όλα τα κινητά "πάνω" και ετσι έκανα απο γραμμή πανεπιστημίου (300Mbps UPLOAD) ανεβηκαν, και είχα παντα το backup σε local δισκο όταν εσβηνα το iPhone αλλα κάτι να ανατρέξω μπαμ μπαμ είχα πάντα το Google Photos. (Να σημειωθεί πως έκανα κάθε μέρα google photos backup ώστε να μην συσσωρεύονται)
Κάποια στιγμή στο Πανεπιστήμιο πήρα και τον δίσκο μαζί μου τον 2Tb και "ξεκίνησα" να ανεβάζω και τις κάμερες πάνω δεν τις έχω όλες.
Σκεφτόμουν και ως λύσει να αγοράσα ένα Nexus 5 και να βάλω Pixel Rom μεσα ώστε να καπυλευτώ το απεριόριστο στο έπακρον με full ανάλυση ( να παρεθέσω εδώ πως η ανάλυση του τζάμπα είναι ΥΠΕΡικανοποιητική 16MP size RES, για φωτό, με μικρη συμπίεση σε JPEG quality, και σε βίντεο, αν το βίντεο ΠΧ ήταν Instagram video μικρότερης ανάλυσης από 1080p ΔΕΝ θα το πείραζε καθόλου. Αν είναι 1080p/60fps όπως αλλωστε εβγαζα, τοτε το κανει καποια πολυ ΚΑΛΗ συμπιεση σε bitrate αλλά τόσο όσο ακόμη και για montage να το χρειαστείς ειναι usable, πόσο μαλλον να το δεις στο κινητό σου.
Να μην μακρηγορώ, έχω στο Google Photos 102.000 Φωτογραφίες/βίντεο.. και στο Desktop μου (αα πήρα 4TB δίσκο) έχω 800-820Gb Φωτοσ/βίντεο με αριθμό αρχείων 260.000 φωτός/βίντεο.
Είμαι υπέρ της λυσης Cloud, ως δευτερη υπηρεσία, με τη λογική ότι τα έχεις backed up και καπου local, απλά αν είναι και σε cloud τουλαχιστον δεν μπαινεις στην διαδικασία να κανεις RAID κτλ και στο local διότι πρώτον είναι και αυτό παραπάνω έξοδα. και να σ πω και κάτι το κάνουν αυτοί στο Cloud για σένα... ΑΛΛΑ
1ο Το upload της Ελλάδας (εξαιρεση HCN , και η αλλη στην αθήνα με συμμετρικό down/up) είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
2ο Δεν μπορείς ποτε να είσαι σίγουρος για ΤΥΧΑΙΟ corruption σε files, εχω βρει σε φωτοζ σε facebook και instagram να λεει στην τοπεθεσία εικόνας 404 file not found και εχω κανει submit και υπήρχε corruption σε αρχείο. (δεν θέλω να είναι το δικό μου στο Google Photos και να μου πουν χάθηκε (που και αυτό προβλέπεται στους όρους χρήσης)

Οπότε και εγώ με την σειρά μου στεναχωριέμαι ΠΟΛΥ, ξεβολεύομαι. (έχω ήδη παραγγείλει 256Gb iPhone και δεν κανω πλακα ) (της apple φωτοζ δεν το σκέφτομαι καν ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, οχι BACKUP...εχει μεγαλη διαφορά) οπότε καταλήγω να στείλω τα ΠΑΝΤΑ στο google photos μεχρι την 1η Ιουνιου και μετά ξεκινάω με το 200Gb του Google One (εκτός αν υλοποιήσω το σχέδιο με PIXEL ROM , μιας και αυτά "υποβαθμίστηκαν" από το ORIGINAL quality, στο HIGH quality που είχαμε εμείς ως τζάμπα..)
ΕΝ ΤΕΛΗ ακόμη και να θέλω να πληρώσω. 1ον δεν εχει 1 ΤΒ γαμω.. για μενα γιατί αντικειμενικά τόσο θέλω προς το παρών... ΑΛΛΑ 2 TB... 10.99/MHNA.. αντε.. και μετα google τα 2 TB?? Τι; ΤΕΛΟΣ; 30ΤΒ 150/ευρω το μηνα???
Οπότε και το cloud ακόμη δεν είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση..
Τέλος πάντων όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν... θα δούμε πως θα πορευτούμε.. έφτασα κάπου στο σκεπτικό μου, αλλά απλά έκανα και ανάλυση της κατασταστης μου. Το concept ειναι αν εχεις λίγα βάλτα. αν εχεις πολλά δες. Συμφέρει; να δίνω ενα standard Χ ποσό και να πω θα μου βγάλει μεχρι τότε χωρις να με νοιάζει αλλού backup, θελω ντε και καλα safe backup, μηπως συμφέρει απ το να τους δίνω να κανω μόνος μου NAS λύση; RAID κτλ.. εγώ μάλλον θα πάω σε local.. θα δω..

ΥΓ εχω κρυφή λυση στο τσεπάκι, πανεπιστημιακό account gmail που δίνει unlimited google storage drive...ειμαι φοιτητης τελειώνω, αλλά το account μένει..
επίσης..κατα καιρούς σε eBay, βγαινουν πανεπιστημιακά account κοψωχρονιά 10-12 ευρω.. LIFETIME. απλά δεν ξερεις ΑΝ και ΠΟΤΕ θα στο κλείσουν.
έχω πάρει ένα εδω και 8 μήνες είναι ακόμη active.
Καλη συνέχεια.

Πολυ ωραιο το ποστ σου

 

Εισαι σιγουρος οτι ισχυει το διιδρυματικο μειλ για καιρο?Και οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το Photos αφοβα?Δεν ειναι καθαρα δικος σου λογαριασμος...και γω εχω αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας τα αρχεία μου σε 3 μέρη αυτη τη στιγμή - Onedrive, Google Photos και Nextcloud σε server δικό μου - εγώ θα πώ οτι λύσεις για χώρο υπάρχουν, κάτι θα βρείς: στην χειρότερη αγοράζει ο καθένας μας απο 3-4 4TB δίσκους και έχει ένα ασφαλές και "μεγάλο" σε όγκο χώρο δεδομένων.

Αυτό που δεν θα βρεί ΠΟΥΘΕΝΑ όμως και εμενα προσωπικά θα μου λειψει ειναι το ΑΙ της Google. To γεγονός οτι μπορείς να γράψεις server και να σου εμφανίσει όλους τους servers/pc που έχεις στο αρχείο σου, την σχεδόν άψογη αναγνώριση προσώπου, την έξυπνη κατηγοριοποίηση φωτογραφιών και την εμφάνιση σε χάρτη ΟΛΩΝ των φωτογραφιών σου.

Θεωρώ οτι αν σε νοιάζουν τα παραπάνω αξίζει να πληρώσεις την Google... Αν δεν σε νοιάζει μένεις σε εξωτερικούς δίσκους ή σε λύσεις Onedrive που αντικειμενικά αξίζουν περισσότερο γιατι με τα ίδια λεφτά παίρνεις και office...

11 ώρες πριν, barman_ είπε

Πολυ ωραιο το ποστ σου

 

Εισαι σιγουρος οτι ισχυει το διιδρυματικο μειλ για καιρο?Και οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το Photos αφοβα?Δεν ειναι καθαρα δικος σου λογαριασμος...και γω εχω αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ετσι

Προσέξτε αυτά τα subscriptions του Ebay.. 

Τα περισσότερα ειναι μέσω του Office365 απο tenancies τα οποία ειναι εκπαιδευτικών ιδρυμάτων ή ακόμη και επιχειρήσεων. Τα προβλήματα που υπάρχουν είναι δύο:

  • Είναι πιθανή η ανάγνωση των αρχείων σας οποιαδήποτε στιγμή, ασχέτως με τι προσπαθούν τα σας πουλήσουν οι πωλητές στις αγγελίες των ebay! Δεν θα πάρετε χαμπάρι οτι καποιος admin σας "προσπέρασε" και βλέπει files/folders που νομίζετε οτι είναι κρυφά! Είμαι admin σε O365 tenancy και ξέρω, υπάρχουν τρόποι να μην ενημερωθεί κάν ο end-user.
  • Οποιαδήποτε στιγμή ( ας μην κοροιδευόμαστε) μπορεί να τερματιστεί η υπηρεσία. Δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχεις ανεβάσει 2+ΤΒ και μια μέρα να μην υπάρχουν, έτσι;

Εκτός O365 υπάρχει και το Gsuite που θα βρείτε συχνά σε αγγελίες ebay... Εκεί δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αλλά 99% και εκεί μπορεί ένας διαχειριστής να δεί τα αρχεία σας. Μια πιθανή λύση είναι να τα κάνετε encypt με Winrar archieves και ισχυρό κωδικό, αλλά αξίζει να το πάς τόσο μακριά; 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 11:25 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Και πόσο επηρεάζει την ζωή σου αυτό;

Εμπορικά την επηρεάζει και όχι εμένα αλλά όλων... κάτι που το έπαιρνες x και σιγά σιγά έχει φτάσει 2x για ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι κοροϊδία.
Μόνο και μόνο για να ευχαριστηθούνε οι μέτοχοι!!!

Στις 13/11/2020 στις 11:22 ΠΜ, CheOnWeb είπε

Τι θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει δηλαδή;

Δεν θα έπρεπε... αλλά θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει και το κοινό τους και να κρατάνε μία ισορροπία, όχι επείδη δλδ το ζητάνε οι μέτοχοι να σου κόβουν υπηρεσίες ή να σου έχουν καταντήσει το youtube καρναβάλι από διαφημίσεις. Γιατί δεν είναι ότι σου δείχνουν μία για να βγάζουν τα λειτουργικά έξοδα τους... εκεί να το καταλάβω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, johnnycer said:

Έχοντας τα αρχεία μου σε 3 μέρη αυτη τη στιγμή - Onedrive, Google Photos και Nextcloud σε server δικό μου - εγώ θα πώ οτι λύσεις για χώρο υπάρχουν, κάτι θα βρείς: στην χειρότερη αγοράζει ο καθένας μας απο 3-4 4TB δίσκους και έχει ένα ασφαλές και "μεγάλο" σε όγκο χώρο δεδομένων.

Αυτό που δεν θα βρεί ΠΟΥΘΕΝΑ όμως και εμενα προσωπικά θα μου λειψει ειναι το ΑΙ της Google. To γεγονός οτι μπορείς να γράψεις server και να σου εμφανίσει όλους τους servers/pc που έχεις στο αρχείο σου, την σχεδόν άψογη αναγνώριση προσώπου, την έξυπνη κατηγοριοποίηση φωτογραφιών και την εμφάνιση σε χάρτη ΟΛΩΝ των φωτογραφιών σου.

Θεωρώ οτι αν σε νοιάζουν τα παραπάνω αξίζει να πληρώσεις την Google... Αν δεν σε νοιάζει μένεις σε εξωτερικούς δίσκους ή σε λύσεις Onedrive που αντικειμενικά αξίζουν περισσότερο γιατι με τα ίδια λεφτά παίρνεις και office...

Προσέξτε αυτά τα subscriptions του Ebay.. 

Τα περισσότερα ειναι μέσω του Office365 απο tenancies τα οποία ειναι εκπαιδευτικών ιδρυμάτων ή ακόμη και επιχειρήσεων. Τα προβλήματα που υπάρχουν είναι δύο:

  • Είναι πιθανή η ανάγνωση των αρχείων σας οποιαδήποτε στιγμή, ασχέτως με τι προσπαθούν τα σας πουλήσουν οι πωλητές στις αγγελίες των ebay! Δεν θα πάρετε χαμπάρι οτι καποιος admin σας "προσπέρασε" και βλέπει files/folders που νομίζετε οτι είναι κρυφά! Είμαι admin σε O365 tenancy και ξέρω, υπάρχουν τρόποι να μην ενημερωθεί κάν ο end-user.
  • Οποιαδήποτε στιγμή ( ας μην κοροιδευόμαστε) μπορεί να τερματιστεί η υπηρεσία. Δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχεις ανεβάσει 2+ΤΒ και μια μέρα να μην υπάρχουν, έτσι;

Εκτός O365 υπάρχει και το Gsuite που θα βρείτε συχνά σε αγγελίες ebay... Εκεί δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αλλά 99% και εκεί μπορεί ένας διαχειριστής να δεί τα αρχεία σας. Μια πιθανή λύση είναι να τα κάνετε encypt με Winrar archieves και ισχυρό κωδικό, αλλά αξίζει να το πάς τόσο μακριά; 🙄

οχι δεν θα εμπαινα στη διαδικασια για κατι τετοιο.Απλα εχω και γω λογαριασμο λογω φοιτητικης ιδιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Χαίρετε!

Αν κάποιος πάρει κάποιο από τα πακέτα της Google πχ των 200gb θα μπορεί μετά να ανεβάζει φωτογραφίες απεριόριστα όπως πριν ή θα προσμετρώνται στα 200gb;

Άρα η λειτουργία των απεριόριστων καταργήθηκε μόνο για τους δωρεάν λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...