Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Gamma των LG OLED τηλεοράσεων, όταν λειτουργεί το VRR


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα κακώς που υπάρχει το VRR και γενικά είναι κακό το Variable σε ότι αφορά εικόνα και ήχο.

Καλύτερα να βάλουν καλύτερο hardware ώστε να μην υπάρχουν fps drops + οι προγραμματιστές να σταματήσουν να βάζουν σκουπίδια κώδικες. Δεν φτάνει που για τα PC το έχουν ξεφτιλίσει αλλά όχι τώρα και με τις κονσόλες (το πιο απαράδεκτο είναι με το PES που στο PS4 στα replay και σε ορισμένα σημεία πέφτουν δραματικά τα fps)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Καλύτερα να βάλουν καλύτερο hardware ώστε να μην υπάρχουν fps drops

To VRR δεν είναι καλό μόνο όταν το hardware δεν μπορεί να φτάσει το refreshrate του monitor (πχ παίζει με 50 FPS ενώ είναι 60hz το μόνιτορ) είναι καλό και όταν ειναι τόσο δυνατό που ξεπερνάει το refreshrate του monitor πχ είναι στα 60 hz και η κάρτα γραφικών παίζει στα 140FPS πάλι θα έχεις δυσάρεστα οπτικά εφέ 

 

Οπότε σωστά είπες πως θα πρέπει να εστιάσουν ώστε το hardware να ειναι καλό και να μπορεί να παίζει games της ίδιας γενιάς σε αναλύσεις που ειναι δημοφιλείς χωρίς σκαμπανεβάσματα αλλά δεν ειναι λόγος αυτός να μην υπάρχει VRR ή κάτι αντίστοιχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

To VRR δεν είναι καλό μόνο όταν το hardware δεν μπορεί να φτάσει το refreshrate του monitor (πχ παίζει με 50 FPS ενώ είναι 60hz το μόνιτορ) είναι καλό και όταν ειναι τόσο δυνατό που ξεπερνάει το refreshrate του monitor πχ είναι στα 60 hz και η κάρτα γραφικών παίζει στα 140FPS πάλι θα έχεις δυσάρεστα οπτικά εφέ 

Οπότε σωστά είπες πως θα πρέπει να εστιάσουν ώστε το hardware να ειναι καλό και να μπορεί να παίζει games της ίδιας γενιάς σε αναλύσεις που ειναι δημοφιλείς χωρίς σκαμπανεβάσματα αλλά δεν ειναι λόγος αυτός να μην υπάρχει VRR ή κάτι αντίστοιχο 

Αν μαθεις με VRR δεν υπαρχει επιστροφη μετα. Το smoothness που προσφερουν τα freesync/gsync δεν συγκρινεται πρακτικα αφαιρουν τελειως το input lag του vsync και συγχρονιζουν αυτοματα τα hertz της οθονης με τα fps που βγαζει η καρτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λυπηρό το οτι δέν βρήκαν αυτά τα θέματα νωρίτερα,όταν μιλάμε για τόσο γνωστές εταιρίες και τηλεοράσεις 

Επρεπε να βγεί το SeX τελικά για να φανερωθούνε ta προβλήματα με το VRR των οθονών 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VRR μεν καλό στο ότι δεν υπάρχουν αυτοί οι ασυγχρονισμοί στα fps με τα Hz αλλά όμως δεν σημαίνει ότι είναι καλή λύση.

Σκοπός είναι να έχουμε σταθερά fps και Hz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύετε θα διορθωθεί με κάποιο update; Ήμουν στο τσακ να κάνω αγορά της LG CX Μου προτείνετε να την αγοράσω ή όχι; Να σας πω ότι είμαι κάτοχος Xbox series x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 360kias είπε

Παιδιά πιστεύετε θα διορθωθεί με κάποιο update; Ήμουν στο τσακ να κάνω αγορά της LG CX Μου προτείνετε να την αγοράσω ή όχι; Να σας πω ότι είμαι κάτοχος Xbox series x

Εγώ θα περίμενα να δω αν θα διορθωθεί με firmware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Το cod δεν θα παίξει ποτέ σε κονσόλα 120fps 4k τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι μια χαρα και σε λιγότερα fps

 Ολα είναι μάρκετινγκ και όποιον πιάσουν αφου δεν έχουν παιχνίδια πια να πουλήσουν 

Επεξ/σία από makoylino
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, makoylino είπε

 Το cod δεν θα παίξει ποτέ σε κονσόλα 120fps 4k τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι μια χαρα και σε λιγότερα fps

 Ολα είναι μάρκετινγκ και όποιον πιάσουν αφου δεν έχουν παιχνίδια πια να πουλήσουν 

Όχι και για αυτό θέλουμε το VRR για να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 60 και 120 χωρίς tearing. Οπότε που ακριβώς είναι το μάρκετινγκ σε αυτό;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, music_lover είπε

Επηρεάζονται όλες οι oled και όλες οι qled και led που διαθέτουν θύρα hdmi v2.1 και vrr support, απλά στις δύο τελευταίες δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό γιατί δεν έχουν την αντίθεση των oled. Αυτός είναι ίσως ο λόγος που ακόμη δεν κυκλοφόρησε ακόμα vrr support η Sony για την XH9096.

Κάτι ήξερε η Sony που δεν έβγαλε μοντέλο OLED με HDMI 2.1 φέτος. Θα είχε δοκιμάσει το ps5 με κάποιο πρωτότυπο τηλεόρασης και θα το είχε καταλάβει, αλλά δεν είπε τίποτα για να φάει την φόλα η LG. Ας ελπίσουμε μόνο να πέσει η αξία της CX στο Black Friday κάτω από 1000€ μήπως και γίνει vfm.

Επεξ/σία από stud1118
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...