Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Gamma των LG OLED τηλεοράσεων, όταν λειτουργεί το VRR


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Misokatsu64 είπε

Παρτε Panasonic να γλιτωσετε!

Για εμενα δεν υπάρχει καλύτερη μάρκα έχω αγοράσει τέσσερις βεβαια όλες ακριβές ειδικά η τελευταία μου αγορά που ήταν η oled στις 55 ίντσες απλά δεν υπάρχει...Τρομερή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stud1118 είπε

Κάτι ήξερε η Sony που δεν έβγαλε μοντέλο OLED με HDMI 2.1 φέτος. Θα είχε δοκιμάσει το ps5 με κάποιο πρωτότυπο τηλεόρασης και θα το είχε καταλάβει, αλλά δεν είπε τίποτα για να φάει την φόλα η LG. Ας ελπίσουμε μόνο να πέσει η αξία της CX στο Black Friday κάτω από 1000€ μήπως και γίνει vfm.

Το θέμα είναι όμως να γίνει αυτό που λες Για την τιμή αλλά να φτιάχτηκε το πρόβλημα γιατί OK πες ότι πέσει τιμή να πάμε να αγοράσουμε την τηλεόραση αυτή με το πρόβλημα αυτό βλακεία δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όχι και για αυτό θέλουμε το VRR για να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 60 και 120 χωρίς tearing. Οπότε που ακριβώς είναι το μάρκετινγκ σε αυτό;

Εκει ειναι οτι οταν εχεις 100fps δεν καταλαβαίνεις tearing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makoylino είπε

Εκει ειναι οτι οταν εχεις 100fps δεν καταλαβαίνεις tearing 

Πάντου μπορείς να το καταλάβεις εφόσον δεν έχεις vsync (γιατί αν είχες θα έπεφτε στο μισό, από 120 στα 60)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 360kias είπε

Παιδιά πιστεύετε θα διορθωθεί με κάποιο update; Ήμουν στο τσακ να κάνω αγορά της LG CX Μου προτείνετε να την αγοράσω ή όχι; Να σας πω ότι είμαι κάτοχος Xbox series x

Αν έβλεπες το βίντεο του hdtvtest θα έπαιρνες την απάντηση μόνος σου. Σύντομη απάντηση όχι είναι θέμα hardware.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Στο τσακ ήμουν να δώσω την C6 μου παρόλο που έχει καλύτερο HDR peak και από τις C9 και τις CX και χαλάλι το curve και το 3D που δεν υπάρχει σε καμία από τα καινούρια μοντέλα μόνο και μόνο για το VRR... Ευτυχώς. Κάθε καινούρια τεχνολογία πρέπει να υπάρχει και δοκιμή πρώτα... κρίμα LG

brightness peak προφανως εννοεις και αναφερεσαι φανταζομαι στα ποσα nits κλειδωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες... Η λύση είναι εύκολη.. Και υπάρχει ήδη σε κάποια PC monitor. Τι κάνεις; πολλαπλασιαζεις frames ώστε όταν το input πέφτει κάτω κάποιου ορίου εσύ να τροφοδοτεί το panel και πάλι με πολλά hz. Η amd το λέει low frame rate compensation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

Παίδες... Η λύση είναι εύκολη.. Και υπάρχει ήδη σε κάποια PC monitor. Τι κάνεις; πολλαπλασιαζεις frames ώστε όταν το input πέφτει κάτω κάποιου ορίου εσύ να τροφοδοτεί το panel και πάλι με πολλά hz. Η amd το λέει low frame rate compensation..

Ισχύει η τεχνικη, αλλά και πάλι δημιουργείται πρόβλημα. Μειώνεις πάντως το εύρος...

Για όσους δεν ξέρουν την τεχνική, όταν πέσει κάτω από το μισό της οθόνης το frame rate πχ στα 59 σε 120 hz, τότε σε πάει αυτόματα στα 118 με διπλασιασμό των καρέ. Αλλά και πάλι εχεις το 60-120 είναι πολύ μεγάλο εύρος...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex1971 είπε

brightness peak προφανως εννοεις και αναφερεσαι φανταζομαι στα ποσα nits κλειδωνει

Σύμφωνα με το rtings πάντα. Brightness και σε hdr και σε sdr. 

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πάντου μπορείς να το καταλάβεις εφόσον δεν έχεις vsync (γιατί αν είχες θα έπεφτε στο μισό, από 120 στα 60)

Το vsync κλειδώνει στο ανώτατο frame rate της οθόνης. Αν αντέχει η κάρτα γραφικών να κρατά τα καρέ πάνω από τα 120 φυσικά. Αν πέσει κάτω από τα 120 αυτόματα θα πάει στα 60 όντως αλλά όσο η κάρτα κρατά πάνω από 120 θα είναι κλειδωμένο στα 120. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

πρακτικα αφαιρουν τελειως το input lag του vsync

Πέστα. Γιατί η πλειοψηφία νομίζει οτι βοηθάει μόνο στα FPS drops.

Δεν κατανοούν ούτε τι γίνεται όταν τα FPS είναι μεγαλύτερα του refresh rate, ούτε τι εστί V-Sync και πως λειτουργεί.

1 ώρα πριν, FireGate_13_ είπε

Παίδες... Η λύση είναι εύκολη.. Και υπάρχει ήδη σε κάποια PC monitor. Τι κάνεις; πολλαπλασιαζεις frames ώστε όταν το input πέφτει κάτω κάποιου ορίου εσύ να τροφοδοτεί το panel και πάλι με πολλά hz. Η amd το λέει low frame rate compensation..

Από που και ως που το LFC είναι λύση για τοn χρόνο φόρτισης των sub-pixel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 360kias είπε

Παιδιά πιστεύετε θα διορθωθεί με κάποιο update; Ήμουν στο τσακ να κάνω αγορά της LG CX Μου προτείνετε να την αγοράσω ή όχι; Να σας πω ότι είμαι κάτοχος Xbox series x

αδελφε μου εχω την CX 65 εδω και 1 μηνα,απλα χανεις τα λόγια σου.τα χρωματα ειναι απιστευτα,για μαυρα δεν μιλαω καν.το θεμα ειναι οτι δεν ασχολουμαι με κονσολα κανω όλα τα υπολοιπα!οποτε δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω!Για ταινιες και multi media ειναι perfect.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Afrika είπε

Για εμενα δεν υπάρχει καλύτερη μάρκα έχω αγοράσει τέσσερις βεβαια όλες ακριβές ειδικά η τελευταία μου αγορά που ήταν η oled στις 55 ίντσες απλά δεν υπάρχει...Τρομερή!!!

Την προηγουμενη βδομαδα πηρα μια Panasonic Oled 55’.. ομορφα πραγματα. Ενω πριν ημουν με μια πλασμα Pana του 2008 που έπαιζε αποβληματιστα αλλα αρχισε να δειχνει την ηλικια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...