Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Gamma των LG OLED τηλεοράσεων, όταν λειτουργεί το VRR


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Drunkard είπε

Η αναφορά είναι οτι και οι QLED 2020 εμφανίζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα

Το θέμα είναι πως οι εικόνες που έχω δει σε OLED με VRR ανοιχτό εξαφανίζουν τελείως το απόλυτο μαύρο που έχουν και έχεις και πρόσθετα το burn in πρόβλημα που μπορεί να πάθουν. Και όσο για το ότι έχουν μηχανισμούς πλέον να το αποτρέπουν κτλ ναι δεν λέω πως είναι εύκολο να το πάθει μια OLED, αλλά αν δώσεις 1500 για μια CX για παράδειγμα δε νομίζω να τη βάζεις στο 100% φωτεινότητα ποτέ, ούτε να την χρησιμοποιείς σαν pc minitor και να την ξεχνάς ανοιχτή η σε pause γιατί θα φοβάσαι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dam_Peristeriws είπε

Σωστα. Και οι LCD/LED δεν έχουν απόλυτο μάυρο οπότε δεν ειναι ευκολα αντιληπτό οταν shiftαρουν οι σκοτεινες σκηνες

Δεν είναι θέμα απόλυτου μαύρου αλλά οι lcd/led έχουν πολύ υψηλότερη φωτεινότητα και και δεν επηρεάζονται όσο οι oled.

12 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν έβλεπες το βίντεο του hdtvtest θα έπαιρνες την απάντηση μόνος σου. Σύντομη απάντηση όχι είναι θέμα hardware.

Το βίντεο δεν λέει πουθενά «όχι» αλλά λέει «ότι είναι απίθανο η lg να λύσει το πρόβλημα με software update» βέβαια ο hdtvtest δεν είναι ο κατασκευαστής του πάνελ και δεν ξέρει αν η lg μπορεί να το κάνει αυτό.Προσωπικά πιστεύω ότι η lg θα βγάλει κάποιο update ώστε να μετριάσει το πρόβλημα μέχρι να το εξάλειψη τελείως στην επόμενη γενιά oled πάνελ.

Επεξ/σία από vortex365
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lg έχει επιδείξει εξαιρετικά αντανακλαστικά στην επίλυση προβλημάτων . Δεν μπορώ να καταλάβω από που το hdtv test , έβγαλε το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στο hardware όταν μία πιο απλή ανάλυση θα οδηγούσε σε software πρόβλημα . Εκτός και αν τους το είπαν από τη samsung.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lvasilis22 είπε

Το θέμα είναι πως οι εικόνες που έχω δει σε OLED με VRR ανοιχτό εξαφανίζουν τελείως το απόλυτο μαύρο που έχουν και έχεις και πρόσθετα το burn in πρόβλημα που μπορεί να πάθουν. Και όσο για το ότι έχουν μηχανισμούς πλέον να το αποτρέπουν κτλ ναι δεν λέω πως είναι εύκολο να το πάθει μια OLED, αλλά αν δώσεις 1500 για μια CX για παράδειγμα δε νομίζω να τη βάζεις στο 100% φωτεινότητα ποτέ, ούτε να την χρησιμοποιείς σαν pc minitor και να την ξεχνάς ανοιχτή η σε pause γιατί θα φοβάσαι πάντα.

Προσωπικα εδωσα 1600 για μια C9 τον ιουλιο (δεν ηθελα να παω στην CX για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης), την εχω σαν τριτο μονιτορ για το pc δλδ μονο για καποια single player παιχνιδια και σπανια καποιες ταινιες οταν εχω καποιο θεμα με το build in player της τηλεορασης. Kαι να την ξεχασεις ανοιχτη μετα απο 1 λεπτο σε στατικη εικονα μπαινει σε αναμονη λειτουργιας με screen saver και ενεργοποιεις και το pixel shift και εισαι μια χαρα. τωρα για αυτο το προβλημα με το gamma δεν εχω παρατηρησει κατι ακομα απουσια hdmi 2.1 και VRR συσκευων, συντομα ομως θα το δω και απο κοντα. Νομιζω οτι το ξεχειλωνουν λιγο απο μια ψιλοψαχτικη που εκανα. Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vortex365 είπε

Δεν είναι θέμα απόλυτου μαύρου αλλά οι lcd/led έχουν πολύ υψηλότερη φωτεινότητα και και δεν επηρεάζονται όσο οι oled.

Το βίντεο δεν λέει πουθενά «όχι» αλλά λέει «ότι είναι απίθανο η lg να λύσει το πρόβλημα με software update» βέβαια ο hdtvtest δεν είναι ο κατασκευαστής του πάνελ και δεν ξέρει αν η lg μπορεί να το κάνει αυτό.Προσωπικά πιστεύω ότι η lg θα βγάλει κάποιο update ώστε να μετριάσει το πρόβλημα μέχρι να το εξάλειψη τελείως στην επόμενη γενιά oled πάνελ.

Το όχι πήγαινε στην αγορά της cx. Αλλά έτσι πως το έγραψα δημιουργεί παρανόηση.

Ναι ο τίτλος του βίντεο είναι unlikely to get fix for VRR gamma issue caused by oled panel. 

Άρα στις υπάρχουσες oled είναι απίθανο να λυθεί, όμως, όπως πολύ σωστά ανέφερες, ίσως μετριάσουν το πρόβλημα με firmware update. Πάντα όμως, καλό είναι να αγοράζουμε κάτι για αυτά που κάνει και όχι για αυτά που διαφημίζουν ότι θα κάνει, καθώς κανένας δεν δίνει εγγυήσεις του ποτέ και αν ποτέ υλοποιηθούν.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, johntsia84in είπε

Καλησπέρα παιδιά εγώ θέλω να αγοράσω την LG GX65 λέτε να βγάλει και εκει πιθανόν πρόβλημά στο ps5 έχει ακουστεί κάτι; Ευχαριστώ.

γεια σου φίλε.. πείρα πριν 3 εβδομάδες τη CX65 και σε 2 ημέρες το είχα μετανιώσει.. ο λόγος γιατί άφηνε σκιές.. πχ. στα έργα και σε ανθρώπους με γένια η στα μαλλιά τους, σε σημεία που ήτανε σκοτεινά με κάποιο κερί αναμένω και είχε πρόσωπα/πρόσωπο.. δεν δεν ξέρω.. δε μου άρεσε και με χάλασε κατευθείαν η αγορά που έκανα μιας και δεν είναι και καμία φθηνή τηλεόραση.. να σημειώσω ότι δε μου άρεσε μετά από καλιμπραρίσμα, φανταστείτε πως ήταν όταν άνοιξε εργοστασιακά και μπήκε κατευθείαν στην μπρίζα... εμένα προσωπικά δε μου άρεσε αλλά είναι και γούστα αυτά και ορισμένοι δεν δίνουν σημασία σε τέτοια πράματα...  είχα μια πολύ καλή τηλεόραση LG nanocell 65SK8500 και ήθελα να πάω σε oled... για να μη κουράζω, επέστρεψα την LG CX65 πίσω και πείρα την Panasonic GZ2000. Τα λόγια είναι περιττά αλήθεια... κάποιος που δεν είναι διατεθημένος να πληρώσει τόσα χρήματα, μπορεί να κοιτάξει και τα ακόλουθα μοντέλα της Panasonic: GZ950, GZ1000, GZ1500 ..θα μείνει κατά ευχαριστημένος και στα έργα και στο game... (μην Παρασύρεστε από 2.1 HDMI... ούτε η Sony στης τηλεοράσεις μοντέλα του 20 δεν έχει 2.1 HDMI.. και το λέω για το PS5)

19 ώρες πριν, Misokatsu64 είπε

Παρτε Panasonic να γλιτωσετε!

φίλε μου μετά από επιστροφή της LG CX65 γιατί δε μου άρεσε καθόλου και το εννοώ...  έχω πλέον την Panasonic GZ2000 εδώ και λίγες ημέρες και απλά δεν υπάρχει... είναι το κάτι άλλο πραγματικά... είτε να κάτσεις να δεις έργα, είτε να παίξεις game στο PS4pro... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, odi83 είπε

Η lg έχει επιδείξει εξαιρετικά αντανακλαστικά στην επίλυση προβλημάτων . Δεν μπορώ να καταλάβω από που το hdtv test , έβγαλε το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι στο hardware όταν μία πιο απλή ανάλυση θα οδηγούσε σε software πρόβλημα . Εκτός και αν τους το είπαν από τη samsung.....

Ακόμα και μια λύση μέσω software θα απαιτεί επεξεργαστικούς πόρους, που ο α9 3ης γενιάς της CX μπορεί να μην έχει. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα προβλήματα δεν θα εξαλειφθούν.

Για την C9 που έχει πιο παλιό επεξεργαστή, τα προβλήματα θα είναι ακόμα πιο πολλά. 

Επομένως, οι τύποι από το hdtv έχουν τις πιθανότητες υπέρ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πάντου μπορείς να το καταλάβεις εφόσον δεν έχεις vsync (γιατί αν είχες θα έπεφτε στο μισό, από 120 στα 60)

Στην οθόνη που παίζω δεν βλεπω

Τωρα η τηλεόραση κσι η κονσόλες δεν ξέρω δεν το έψαξα 

( έχει vsync η τηλ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Oikono13 είπε

Παιδια καλησπερα... Ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε για την Samsung QE55Q90T Qled... Κυριως για gaming με xbox series X... Ευχαριστω πολυ!

Καλησπέρα φίλε, ήμουν σε δίλημμα για μήνες και κατέληξα στην Q80T. Οι διαφορές τους πρακτικά είναι στη μέγιστη φωτεινότητα HDR και ο αριθμός ζωνών local dimming, αν δεν ξεχνάω κάτι. Την έχω λιώσει ένα μήνα τώρα και από όταν βγήκε το Series X παίζω εκεί τα πάντα, με 120fps κιόλας κάποια παιχνίδια (Gears 5 και Falconeer αυτή τη στιγμή).

Δε μετανιώνω τίποτα! Φοβερή σε όλα της, από ήχο (δεν πήρα τελικά soundbar, το άφησα για μετά, με κάλυψαν πλήρως τα ηχεία), από εικόνα, από ευκολία από όλα. Πραγματικά το να παίζεις Gears 5 σε 120fps με FreeSync και ανεπαίσθητο input lag (δεν ξέρω νούμερα, εγώ πάντως δε το νιώθω και παίζω Gears 5 από την πρώτη μέρα) είναι αλλού. Εκπληκτικά χρώματα, γωνία θέασης, πολύ καλό μαύρο. Μοναδικό ίσως παράπονο ότι στο Game Mode, ανάλογα και με τις ρυθμίσεις σου, κάποια μαύρα ίσως φανούν λίγο φωτεινότερα κι όχι απόλυτα μαύρα - προσωπικά δε με ενοχλεί, στον άνθρωπο είναι όμως. Έχε επίσης κατά νου ότι έχει μια θύρα 2.1 οπότε αν σκοπεύεις να πάρεις και τις δύο κονσόλες, μία θα μπορεί να βγάζει 120fps.

Με AC Valhalla και Forza Horizon 4 σε 4K/60 επίσης φανταστικές επιδόσεις, αν κάτσεις να ασχοληθείς λίγο με τις ρυθμίσεις. Θα σου πάρει μέρες να βρεις ρυθμίσεις να σε καλύπτουν γιατί κάθε τόσο θα αλλάζεις όσο παρατηρείς πράγματα, όμως όταν τις βρεις θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό. Προσωπικά, δεν κοιτάω πίσω, τη χαίρομαι όσο τίποτα.

Αν δεν καίγεσαι, θα σου πρότεινα υπομονή μπας και τη δεις από κοντά σε κανένα κατάστημα να πάρεις γεύση, μην ακούς μόνο εμένα. Αλλά νομίζω είναι εξαιρετικό combo με Series X/PS5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Crash24 είπε

Καλησπέρα φίλε, ήμουν σε δίλημμα για μήνες και κατέληξα στην Q80T. Οι διαφορές τους πρακτικά είναι στη μέγιστη φωτεινότητα HDR και ο αριθμός ζωνών local dimming, αν δεν ξεχνάω κάτι. Την έχω λιώσει ένα μήνα τώρα και από όταν βγήκε το Series X παίζω εκεί τα πάντα, με 120fps κιόλας κάποια παιχνίδια (Gears 5 και Falconeer αυτή τη στιγμή).

Δε μετανιώνω τίποτα! Φοβερή σε όλα της, από ήχο (δεν πήρα τελικά soundbar, το άφησα για μετά, με κάλυψαν πλήρως τα ηχεία), από εικόνα, από ευκολία από όλα. Πραγματικά το να παίζεις Gears 5 σε 120fps με FreeSync και ανεπαίσθητο input lag (δεν ξέρω νούμερα, εγώ πάντως δε το νιώθω και παίζω Gears 5 από την πρώτη μέρα) είναι αλλού. Εκπληκτικά χρώματα, γωνία θέασης, πολύ καλό μαύρο. Μοναδικό ίσως παράπονο ότι στο Game Mode, ανάλογα και με τις ρυθμίσεις σου, κάποια μαύρα ίσως φανούν λίγο φωτεινότερα κι όχι απόλυτα μαύρα - προσωπικά δε με ενοχλεί, στον άνθρωπο είναι όμως. Έχε επίσης κατά νου ότι έχει μια θύρα 2.1 οπότε αν σκοπεύεις να πάρεις και τις δύο κονσόλες, μία θα μπορεί να βγάζει 120fps.

Με AC Valhalla και Forza Horizon 4 σε 4K/60 επίσης φανταστικές επιδόσεις, αν κάτσεις να ασχοληθείς λίγο με τις ρυθμίσεις. Θα σου πάρει μέρες να βρεις ρυθμίσεις να σε καλύπτουν γιατί κάθε τόσο θα αλλάζεις όσο παρατηρείς πράγματα, όμως όταν τις βρεις θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό. Προσωπικά, δεν κοιτάω πίσω, τη χαίρομαι όσο τίποτα.

Αν δεν καίγεσαι, θα σου πρότεινα υπομονή μπας και τη δεις από κοντά σε κανένα κατάστημα να πάρεις γεύση, μην ακούς μόνο εμένα. Αλλά νομίζω είναι εξαιρετικό combo με Series X/PS5!

Αγορι ησουν κατατοπιστικοτατος! Σε ευχαριστω πολυ! Προς τα εκει θα καταληξω λοιπον! Δε με βλεπω να εχω υπομονη να περιμενω μεχρι να βγουμε γτ δε νομιζω ετσι κ αλλιως να βγουμε τελος του μηνα... Αρα τρ εχει το νοημα που ειμαστε μεσα να το λιωσω!😅

Επεξ/σία από Oikono13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...