Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το macOS Big Sur


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, duende είπε

υπαρχει τροπος να δοκιμασει κανεις το mac os μεσω emulator/virtual machine ξερω γω?

Για περιβαλλον windows ή να το δοκιμασεις σε μηχανημα Macbook ή iMac μεσω του virutal machine ;
Για περιβαλλον windows δες εδω: https://isoriver.com/macos-catalina-image-file-virtualbox-vmware/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, amav είπε

https://discussions.apple.com/thread/7345620

Με δάγκωσε γι'' αυτό και το έμαθα. Πάρα πολύς κόσμος που δεν είναι της δουλειάς απλά θα σταματήσει εκεί. Σε restore από time machine έπρεπε να αλλάξω την ημερομηνία με το σύστημα σε maintenance mode.

Μάλιστα, δεν τον είχα ξαναδει το συγκεκριμένο θέμα (μάλλον επειδή δεν έμεινα ποτέ στο El Capitan παραπάνω από τον 1 χρόνο του) αλλά δες κι εσύ σε ποιο build είσαι, αν το δουλεύεις ακόμα, security updates έχουν βγει και μέχρι το 2018, κι όχι το 2016 όπως έλεγες. Μου φαίνεται απίθανο, όταν μάλιστα βγήκε το 2016 π.χ. update για τα cerificates του Snow Leopard. Πάντως σχετικά με αυτό:

3 ώρες πριν, amav είπε

Προτιμώ να έχω το πλήρη support της εταιρίας της οποίας έχω πληρώσει το προιόν.

πιστεύω ξέρεις κι ο ίδιος πως μετά τα ~7 χρόνια ένα Mac (ή και γενικά Apple μηχάνημα) θεωρείται unsupported/vintage etc. Πάλι καλά να λέμε δηλαδή που θα παίρνουν security updates για 2 ή 3 χρόνια ακόμα τα Macs (τύπου 8ετίας) που θα μείνουν στο macOS Catalina.

Γενικά δεν ξέρω σε ποιας εταιρίας τα λαπτοπ περιμένεις support 11 χρόνια μετά... Τα Windows είναι μια άλλη ιστορία, τελείως άλλη φιλοσοφία, και αν έβγαιναν Windows 11 ας πούμε με ριζικές αλλαγές δε νομίζω να βγάζανε οι κατασκευαστές drivers για μηχανήματα 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariosCS είπε

external mouse ή με το trackpad?

Επειδή εγώ είχα τρελό θέμα με το scrolling με logitech mouse και το έλυσα 100% με το https://github.com/emreyolcu/discrete-scroll

Εκεί εξηγούν και γιατί υπάρχει θέμα.

Με trackpad. Αλλα οπως λεω, στον chrome δεν εχω προβλημα. Αρα εχει να κανει με το safari μαλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amav είπε

Αν δεν κάνω λάθος δεν το υποστηρίζει η Apple. Ναι υπάρχουν τρόποι να το εγκαταστήσεις/patchάρεις, μάλιστα είχα δώσει εδώ links στο παρελθόν. Προτιμώ να έχω το πλήρη support της εταιρίας της οποίας έχω πληρώσει το προιόν. Φοβάμαι τα φαντάσματα που μπορούν να βγουν, περίεργη συμπεριφορά σε αυτά που φτιάχνω που δε θα ξέρω που οφείλεται. Σε μένα ή στο λειτουργικό;

https://discussions.apple.com/thread/7345620

Με δάγκωσε γι'' αυτό και το έμαθα. Πάρα πολύς κόσμος που δεν είναι της δουλειάς απλά θα σταματήσει εκεί. Σε restore από time machine έπρεπε να αλλάξω την ημερομηνία με το σύστημα σε maintenance mode.

το σουπόρτ είναι όλα τα λεφτά

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μέσα από το safari δεν υποστήριζε. Αν έβαζες chrome φαντάζομαι, έβλεπες κανονικά... Αλλά ναι, ξεφτίλα...

ξεφτίλα είναι άλλα πολύ ποιο σοβαρά πράγματα από το 4Κ όταν δεν έχεις ταχύτητα και πρόσβαση στο ίντερνετ το 2020 

3 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Τι φάση ;

 Ενώ έχει κατέβει, εδώ και μισή ώρα περίπου μένει στάσιμο ως έχει στην φωτό που παρέθεσα !

 Am I missing something?

97DBC6FD-5D31-46A9-8437-120D63C8ED4E.jpeg

χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μού κάνε παύση και ξανά πάτα να αρχίσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Confirmed.

Μια χαρά 4k YouTube video σε εξωτερική 32άρα με safari χωρίς καν να ξεκινάνε τα ανεμιστηράκια (MacBook pro 16).

Καμία σχέση με το χάλι του chrome.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Γενικά δεν ξέρω σε ποιας εταιρίας τα λαπτοπ περιμένεις support 11 χρόνια μετά... Τα Windows είναι μια άλλη ιστορία, τελείως άλλη φιλοσοφία, και αν έβγαιναν Windows 11 ας πούμε με ριζικές αλλαγές δε νομίζω να βγάζανε οι κατασκευαστές drivers για μηχανήματα 10ετίας.

Το καλό με τα windows είναι ότι ουσιαστικά δεν εξαρτάσαι από τον κατασκευαστή του υπολογιστή μιας και όλο και κάποιος άλλος ή η ιδια η κατασκευάστρια του part πχ vga θα δώσει κάτι πιο πρόσφατο σε driver. Εξαιρέσεις υπάρχουν όπως πχ κάτι creative, η τσιπάκια sis, τίποτα παλιές ati ή tv tuners αλλά και πάλι αυτά δεν είναι στο σύνολο αποτρεπτικά στο να κάνεις εγκατάσταση 10άρια ακόμα και σε μηχανήματα 15ετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέρασα αλλά τώρα δεν ανοιγει το parallels που είχα για κάποιες εφαρμογές για Windows...λέει ότι λείπουν κάποια αρχεία απαραίτητα στο Mac κάτι τέτοιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη δυσλειτουργία που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα είναι ότι έστειλα μήνυμα σε έναν φίλο μου που τον λένε Μήτσο και τον μετέτρεψε αυτόματα σε Μητσοτάκη. 

Και όχι, δεν έχω ενεργοποιήσει εγώ κάποια συντόμευση στο typing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το καλό με τα windows είναι ότι ουσιαστικά δεν εξαρτάσαι από τον κατασκευαστή του υπολογιστή μιας και όλο και κάποιος άλλος ή η ιδια η κατασκευάστρια του part πχ vga θα δώσει κάτι πιο πρόσφατο σε driver. Εξαιρέσεις υπάρχουν όπως πχ κάτι creative, η τσιπάκια sis, τίποτα παλιές ati ή tv tuners αλλά και πάλι αυτά δεν είναι στο σύνολο αποτρεπτικά στο να κάνεις εγκατάσταση 10άρια ακόμα και σε μηχανήματα 15ετίας...

OK, κι εγώ είχα ένα PC που δεν έπαιζε καλά με τα Windows 10, κάτι έλειπε από τους drivers της μητρικής, δεν θυμάμαι πλέον ακριβώς τι (και είναι και off-topic) - ο καθένας μας θα βρει μια ιστορία να πει... Ας μείνουμε στο ότι αν θες να δουλεύεις με μηχάνημα 15ετίας, καλύτερα να έχεις PC με Windows :) Αν θες να δουλεύεις με macOS, ε, καλό είναι να παίρνεις ένα νέο Mac την δεκαετία ρε συ!

2 ώρες πριν, amav είπε

Αυτό που έλεγα πιο πριν.

Η Apple κάνει bypass traffic.Δεν είναι bug, είναι by design. Καθόλου καλή εξέλιξη, για μένα και για το 0.01% των χρηστών, είναι λόγος να μην προχωρήσω σε αναβάθμηση.

Είναι κάτι ιδεολογικό αυτό ή πρακτικά σε εμποδίζει σε κάτι; Καθαρή περιέργεια. Και το LS whitelist τα είχε όλα αυτά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peronoforos είπε

Την πέρασα αλλά τώρα δεν ανοιγει το parallels που είχα για κάποιες εφαρμογές για Windows...λέει ότι λείπουν κάποια αρχεία απαραίτητα στο Mac κάτι τέτοιο.....

 

Εμένα μου άνοιξε κανονικά το parallels (16)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μάλιστα, δεν τον είχα ξαναδει το συγκεκριμένο θέμα (μάλλον επειδή δεν έμεινα ποτέ στο El Capitan παραπάνω από τον 1 χρόνο του) αλλά δες κι εσύ σε ποιο build είσαι, αν το δουλεύεις ακόμα, security updates έχουν βγει και μέχρι το 2018, κι όχι το 2016 όπως έλεγες. Μου φαίνεται απίθανο, όταν μάλιστα βγήκε το 2016 π.χ. update για τα cerificates του Snow Leopard. Πάντως σχετικά με αυτό:

πιστεύω ξέρεις κι ο ίδιος πως μετά τα ~7 χρόνια ένα Mac (ή και γενικά Apple μηχάνημα) θεωρείται unsupported/vintage etc. Πάλι καλά να λέμε δηλαδή που θα παίρνουν security updates για 2 ή 3 χρόνια ακόμα τα Macs (τύπου 8ετίας) που θα μείνουν στο macOS Catalina.

Γενικά δεν ξέρω σε ποιας εταιρίας τα λαπτοπ περιμένεις support 11 χρόνια μετά... Τα Windows είναι μια άλλη ιστορία, τελείως άλλη φιλοσοφία, και αν έβγαιναν Windows 11 ας πούμε με ριζικές αλλαγές δε νομίζω να βγάζανε οι κατασκευαστές drivers για μηχανήματα 10ετίας.

Ναι λειτουργικό του 2016 πήρε 2 χρόνια security fixes. Στα δικά μου μάτια δεν είναι και τόσο καλό αυτό, μπορεί όμως και να κάνω λάθος!

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

OK, κι εγώ είχα ένα PC που δεν έπαιζε καλά με τα Windows 10, κάτι έλειπε από τους drivers της μητρικής, δεν θυμάμαι πλέον ακριβώς τι (και είναι και off-topic) - ο καθένας μας θα βρει μια ιστορία να πει... Ας μείνουμε στο ότι αν θες να δουλεύεις με μηχάνημα 15ετίας, καλύτερα να έχεις PC με Windows :) Αν θες να δουλεύεις με macOS, ε, καλό είναι να παίρνεις ένα νέο Mac την δεκαετία ρε συ!

Είναι κάτι ιδεολογικό αυτό ή πρακτικά σε εμποδίζει σε κάτι; Καθαρή περιέργεια. Και το LS whitelist τα είχε όλα αυτά νομίζω.

Μα δεν είναι δεκαετία, αλλά 7ετία. Αναλόγως το μοντέλο έρχεται 200-350 ο χρόνος, Αυτά ζυγίζω και βλέπω αν μπορώ να προχωρήσω σε αγορά. Το κακό είναι ότι στα δικά μου μάτια, που δεν θέλω patchαρισμένο λειτουργικό στον κυρίως υπολογιστή (δε με πειράζει στα δευτερεύοντα) ακυρώνει και τα μεταχειρισμένα (5ετίας και πάνω)

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Περιμένουμε και το homebrew να γίνει συμβατό και επίσης το AdGuard ήθελε λίγο εξτρά δουλίτσα για να μπει.

Πως γίνεται να μην είναι συμβατό το homebrew?  Έκανες doctor και update? Θέλω να πω, compile τα κάνει. Ρωτάω από περιέργεια.

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Είναι κάτι ιδεολογικό αυτό ή πρακτικά σε εμποδίζει σε κάτι; Καθαρή περιέργεια. Και το LS whitelist τα είχε όλα αυτά νομίζω.

Δεν γίνεται να μην έχω εμπιστοσύνη στο λειτουργικό. Φαντάζεσαι να έχεις VPN και να μη περνάει το traffic από κει αλλά να leakάρει; Χαζό παράδειγμα δε λέω αλλά ως τώρα αυτά τα θεωρούσα εκ των ουκ άνευ. Σήμερα είναι το cloudd, που περνάει και πες ότι δε με ενδιαφέρει. Αύριο; Πρακτικά δεν έχεις iperf, σου δίνουν ένα API και εσύ ελπίζεις ότι δεν θα κάνουν ζαβολιές.

Μήπως γίνονται και DNS requests που δεν περνάνε από κει που περιμένω να περάσουνε; Είναι και η αίσθηση ότι χάνεις τον έλεγχο, μπορεί όλα αυτά  να είναι στο μυαλό μου, από ότι βλέπω όμως δεν είμαι μόνος μου

Επεξ/σία από amav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gousias είπε

Αν καταφέρει κάποιος να το κατεβάσει, ας το στείλει μέσω ΕΛΤΑ σε DVD, πιο γρήγορα θα είναι!!! 😆

ναικαι μετά σε ποιο dvd drive θα το τρέξεις? lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...