Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το macOS Big Sur


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μέσα από το firefox δεν υποστήριζε. Αν έβαζες chrome φαντάζομαι, έβλεπες κανονικά... Αλλά ναι, ξεφτίλα...

Ο Safari υποστηριζε μεχρι 1080p60 λογω codecs. Ο Firefox οπως και ο Chrome υποστηριζουν κανονικα 4Κ60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Misokatsu64 είπε

Ο Safari υποστηριζε μεχρι 1080p60 λογω codecs. Ο Firefox οπως και ο Chrome υποστηριζουν κανονικα 4Κ60.

Sorry, σαφάρι ήθελα να πω και εγώ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MacBook Pro 15” - 2019 
Έγινε εγκατάσταση και πρέπει να ομολογήσω (γιατί δεν τα πάω καλά με τις αλλαγές) - πως είναι πιο ξεκούραστο, πιο “καθαρό” . 
Από ταχύτητα δεν μπορώ να πω ακόμα κάτι. Πρώτη εντύπωση είναι πως κάποια πράγματα τρέχουν πιο γρήγορα, αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο. 

Επεξ/σία από Antonis_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zus είπε

Γίναμε και επίσημα beta testers κύριοι:

 

 

Screen Shot 2020-11-13 at 03.37.54.png

 

Edit: Τραίνο πάει το μηχανάκι και τρέχουν τα πάντα νερό. Φτου μην το ματιάσω!

Man το λαπτοπακι σου ειναι πυραυλος, λογικο να πηγαινει σφαιρα :) 👍🏻 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, userino είπε

Υπάρχει τρόπος να μπει σε  imac late ΄13?

 

12 ώρες πριν, GBorb είπε

Σε Mac pro 2012 με i7 16GB mem & ssd θα μπορέσω να το βάλω;

 

11 ώρες πριν, SeaLion είπε

To High Sierra που είναι για Macs από το 2009 και μετά έχει update κι αυτό σήμερα.
Αν έχει κάποιος πιο παλιό για πρωτεύον μηχάνημά του, ναι, ας βάλει ίσως Windows 10.
Αν έχει κάποιος παλιό Mac σε κυρίως offline καταστάσεις, π.χ. music studio, ας μείνει με το OS X, μια χαρά τρέχει ακόμα.

High Sierra, Mojave, Catalina έχουν Supplemental updates σήμερα (και μια χαρά γρήγορα κατέβηκαν...)
Όποιος πάει για Big Sur άμεσα δεν είναι ανάγκη να τα βάλει.

 

2 ώρες πριν, GBorb είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά δεν είναι βλακεία αυτό; Το μηχάνημα την αντέχει άνετα την αναβάθμιση. Δεν υπάρχει τρόπος να το κάνω;

 

1 ώρα πριν, darklordvader77 είπε

 

Περίμενε να βγάλει Patch απο δω: http://dosdude1.com/software.html

Σε όσους φοβάστε τα patchάκια, αν δεν κάνετε τπτ τρελές εφόδους στο ίντερνετ... έχω ένα MBP 13" late 2009 που αυτή τη στιγμή τρέχει Mojave με patch, και ένα MBP 13" mid2011 που τρέχει Catalina επίσης με patch. Μέχρι τώρα μηδέν προβλήματα ασφαλείας, τρέχουν ομαλά κι απροβλημάτιστα και τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Προσωπική άποψη, περιμένετε λιγάκι. Μην βάλετε το πρώτο patch που θα βγει... είναι σαν τα beta συστήματα... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναβαθμισουμε και για τον οποιοδηποτε λογο δε μας κανει το νεο λογισμικο, ειναι πιο αργο και βαρυ απο οτι περιμεναμε κλπ, υπαρχει τροπος να κανουμε downgrade στην προηγουμενη εκδοση που θελουμε ή οχι;
Εχω ενα MB Pro 15' mid 2014 i7 quad core, 16gb, 512gb ssd και νομιζω πως ειμαι ακομα με Mavericks ή Yosemite μιας και ποτε μου δε χρειαστηκε να αναβαθμισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλεγα πιο πριν.

Η Apple κάνει bypass traffic.Δεν είναι bug, είναι by design. Καθόλου καλή εξέλιξη, για μένα και για το 0.01% των χρηστών, είναι λόγος να μην προχωρήσω σε αναβάθμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lasithi12 είπε

 

σε MBP 15 '2018 εμένα μου φάνηκε αρκετά ποιο βαρύ.

καλά κάτι τυποι που γραφουν με μηχανάκια 8αετίας που τρέχει νερό απορία το εχω....

Εξαρτάται πια έκδοση έχεις φίλε μου. Εμένα σε MacBook Pro του 14 πάει τέλεια 

i7/16gb/512ssd/nvidia graphics

Επεξ/σία από ares225
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Το ειχα το θεμα απο το Catalina, περιμενα μηπως διορθωθει στο  Big sur, αλλα πάλι το ιδιο βλέπω.

Στο safari, σε  MBP 2020, εχω λιγο choppy scrolling, ιδιαίτερα σε συγκεκριμένες σελιδες. Δλδ πχ οταν σκρολαρω γρηγορα πανω κατω στο facebook ή στο twitter. (στο site του insomnia δεν το εχω αυτο το προβλημα).

Με chrome ειναι πολυ smooth στο γρηγορο σκρολαρισμα σε ολες τις σελιδες. (δλδ και στο fb και στο twitter).

Λογικά έχει να κάνει με τον safari και το πολυ επιθετικο battery management...?

Το βλέπει κι αλλος αυτο? Υπάρχει καμια λύση?

Επεξ/σία από m@dv1n3g@r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, m@dv1n3g@r είπε

Ερώτηση. Το ειχα το θεμα απο το Catalina, περιμενα μηπως διορθωθει στο  Big sur, αλλα πάλι το ιδιο βλέπω.

Στο safari, σε  MBP 2020, εχω λιγο choppy scrolling, ιδιαίτερα σε συγκεκριμένες σελιδες. Δλδ πχ οταν σκρολαρω γρηγορα πανω κατω στο facebook ή στο twitter. (στο site του insomnia δεν το εχω αυτο το προβλημα).

Με chrome ειναι πολυ smooth στο γρηγορο σκρολαρισμα σε ολες τις σελιδες. (δλδ και στο fb και στο twitter).

Λογικά έχει να κάνει με τον safari και το πολυ επιθετικο battery management...?

Το βλέπει κι αλλος αυτο? Υπάρχει καμια λύση?

external mouse ή με το trackpad?

Επειδή εγώ είχα τρελό θέμα με το scrolling με logitech mouse και το έλυσα 100% με το https://github.com/emreyolcu/discrete-scroll

Εκεί εξηγούν και γιατί υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκε σε mac mini late14 8gb ram! Παιδια το λειτουργικο τα σπαει! Ειναι ΣΦΑΙΡΑ! Με μια μικρη ενασχοληση (περιπου ωρα) φαινεται επιτελους να το ελαφρυναν πολυ! Προσωπικα το θεωρω πανεμορφο αλλα το κυριοτερο οπως ειπα ειναι η σπιρταδα του!  εδωσε πραγματικα μεγαλη ανασα στο mini!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...