Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω και κάτι λίγο άσχετο.. 

Στο S έχω το cod black ops σε ενα mail.. Το παίζω και εγώ με άλλο λογαριασμό Xbox.. Μπορώ να αγοράσω cod points στον δικό μου λογαριασμό και όχι σε αυτό που ανήκει το παιχνίδι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Θα αγορασω σε λιγες μερες το Series S, αλλα καπου διαβασα οτι το χειριστήριο παιρνει επαναφορτιζόμενες μπαταριες και οτι δε φορτιζει μεσω καλωδιου. Ισχυει κατι τετοιο; Επισης για να αποφυγω αυτο το θεμα, υπαρχουν αυθεντικα ενσυρματα χειριστηρια;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Giannislo said:

Γεια χαρα σε ολους. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Θα αγορασω σε λιγες μερες το Series S, αλλα καπου διαβασα οτι το χειριστήριο παιρνει επαναφορτιζόμενες μπαταριες και οτι δε φορτιζει μεσω καλωδιου. Ισχυει κατι τετοιο; Επισης για να αποφυγω αυτο το θεμα, υπαρχουν αυθεντικα ενσυρματα χειριστηρια;

Ευχαριστώ

Ναι, με μπαταρίες είναι. 

Μπορείς να πάρεις ένα καλώδιο που να ταιριάζει και να παίζεις ενσύρματα αλλά πως είναι αυτό πιο βολικό από το να αλλάζεις μπαταρίες μια στο τόσο? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Εκτός αν παίζει σε γραφείο πχ και κάθεται σε καρέκλα. Μόνο έτσι έχει νόημα το καλώδιο. 

Ναι ναι ετσι θα το χρησιμοποιω και γενικα δε θελω να μπλεξω με μπαταριες.

Το καλωδιο είναι κατι εξειδικευμενο; Εχετε να μου προτεινετε καποιο.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giannislo είπε

Ναι ναι ετσι θα το χρησιμοποιω και γενικα δε θελω να μπλεξω με μπαταριες.

Το καλωδιο είναι κατι εξειδικευμενο; Εχετε να μου προτεινετε καποιο.

Σας ευχαριστώ

Σιγά το μπλέξιμο... πάρε λίγα ζευγάρια SANYO Eneloop με τον φορτιστή τους και θα τις έχεις για τα πάντα.

Έχω περί τις 60 ΑΑ και 40 ΑΑΑ από το 2010 και ακόμη όλες δουλεύουν άψογα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μόλις πηρα το Series S κα θέλω να κανω το κόλπο με το live gold που το μετατρέπεις σε game pass ultimate, εχει και ενα σχετικο βιντεάκι 2 σελίδες πιο πισω. H ερώτηση μου ειναι η εξης : Εγω το έχω ηδη χρησιμοποιήσει το 1 month free subscription με το 1 ευρω στο υπαρχων account μου, μπορω να μετατρεψω το gold σε game pass ultimate με το υπάρχων, η δουλεύει μονο με καινούρια accounts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannislo είπε

Γεια χαρα σε ολους. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Θα αγορασω σε λιγες μερες το Series S, αλλα καπου διαβασα οτι το χειριστήριο παιρνει επαναφορτιζόμενες μπαταριες και οτι δε φορτιζει μεσω καλωδιου. Ισχυει κατι τετοιο; Επισης για να αποφυγω αυτο το θεμα, υπαρχουν αυθεντικα ενσυρματα χειριστηρια;

Ευχαριστώ

Υπάρχει το kit της Microsoft που έχει μπαταρία και καλώδιο αλλά δεν αξίζει. Δεν κρατάει πολύ η μπαταρία και μετά από λίγο καιρό και αρκετές φορτίσεις θέλει συνεχώς φορτισμα και αντί για ασύρματα θα καταντήσει να τα έχεις συνεχώς με τα καλώδια πάνω. Καλύτερα πάρε δύο ζευγάρια καλές επαναφορτιζομενες μπαταρίες μαζί με καλό φορτιστή και είσαι κομπλέ. Τελειώνει το ενσ ζευγάρι, το βάζεις στη φόρτιση και συνεχίζεις με το άλλο. 

Α! Ξέχασα να πω ότι με το καλώδιο μπορείς να φορτίσεις μόνο την αυθεντική μπαταρία της Microsoft και όχι τις άλλες επαναφορτιζομενες. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LeonTheProf είπε

καλησπέρα, μόλις πηρα το Series S κα θέλω να κανω το κόλπο με το live gold που το μετατρέπεις σε game pass ultimate, εχει και ενα σχετικο βιντεάκι 2 σελίδες πιο πισω. H ερώτηση μου ειναι η εξης : Εγω το έχω ηδη χρησιμοποιήσει το 1 month free subscription με το 1 ευρω στο υπαρχων account μου, μπορω να μετατρεψω το gold σε game pass ultimate με το υπάρχων, η δουλεύει μονο με καινούρια accounts?

ναι γινεται τελικα, το έκανα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LeonTheProf είπε

ναι γινεται τελικα, το έκανα! 

Απλά πλήρωσες 12 ευρώ πάρα πανω έτσι; επίσης το έκανες με το βραζιλιάνικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nnoutas είπε

 

Α! Ξέχασα να πω ότι με το καλώδιο μπορείς να φορτίσεις μόνο την αυθεντική μπαταρία της Microsoft και όχι τις άλλες επαναφορτιζομενες. 

Εννοεις τη μπαταρια απο το αυθεντικο εξτρα κιτ που ανεφερες παραπανω και οχι τις μπαταριες που βρίσκονται αρχικα στο χειριστήριο, σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! Θα γράψω μερικές παρατηρήσεις μου ως κάτοχος, έχουν αναφερθεί αλλά μαζεμένα ίσως βοηθήσουν κάποιον που μπήκε τώρα στο νήμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε ελεύθερα. 

Η κονσόλα για όποιον είναι gamer είναι εξαιρετική επιλογή από ταχύτητα, ποιότητα και value για τα επόμενα 5-6 χρόνια να έχει κονσόλα για όλα τα νέα games. 

Το πρόβλημα του χώρου λύνεται εύκολα με ενα εξωτερικό σκληρό 1ΤΒ με 40€ και μεταφορά από/προς τον εσωτερικό σκληρό για τα next gen games ή εκτέλεση από τον εξωτερικό των last gen games. Προσωπικά έχω 5-6 games στον εσωτερικό κ τα άλλα εξωτερικά όλα της προηγούμενης γενιάς κ πίσω. 

Με 40€/χρόνο το gold +13€ για μετατροπή σε Ultimate δεν υπάρχει σύγκριση σε κόστος για τον μέσο κάτοικο Ελλάδας. 

Ναι κ εγω θέλω pc 2000€ αλλά... δεν. 

Για τα γραφικά είναι εξαιρετικά με το upscale που κάνει και φαίνεται η ποιότητα του chip για το upscale. 

Επίσης ως gamer δεν έσκασα ιδιαίτερα ποτέ για την ανάλυση παρά για το περιεχόμενο των games. μια χαρά είναι τα 1440 με upscale σε 4Κ.

Τα κόστη για ένα ελαφρώς μτχ S είναι πια στα 200-230€ και αξίζει πολύ ως επένδυση αυτή την εποχή. 

Τέλος το θέμα μπαταριών με δυο ζευγάρια επαναφορτιζομενες κ ενα φορτιστή με μικρό κόστος περί τα 10€ δίνει διάρκεια ζωής στο χειριστήριο ακόμα κ αν χαλάσουν μετά από χρόνια οι μπαταρίες. Προσωπικά είχα ήδη μπαταρίες κ φορτιστή κ με βολεύει αφάνταστα. 

Παλαιότερα σε χειριστήρια ps3 με την αλλαγή μπαταρίας είχα θέμα μεγάλο καθώς κ με τη διάρκεια. 

Αυτά τα ολίγα από εμένα, 30+ χρόνια στις επάλξεις ως casual gamer. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

καλημέρα! Θα γράψω μερικές παρατηρήσεις μου ως κάτοχος, έχουν αναφερθεί αλλά μαζεμένα ίσως βοηθήσουν κάποιον που μπήκε τώρα στο νήμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε ελεύθερα. 

Η κονσόλα για όποιον είναι gamer είναι εξαιρετική επιλογή από ταχύτητα, ποιότητα και value για τα επόμενα 5-6 χρόνια να έχει κονσόλα για όλα τα νέα games. 

Το πρόβλημα του χώρου λύνεται εύκολα με ενα εξωτερικό σκληρό 1ΤΒ με 40€ και μεταφορά από/προς τον εσωτερικό σκληρό για τα next gen games ή εκτέλεση από τον εξωτερικό των last gen games. Προσωπικά έχω 5-6 games στον εσωτερικό κ τα άλλα εξωτερικά όλα της προηγούμενης γενιάς κ πίσω. 

Με 40€/χρόνο το gold +13€ για μετατροπή σε Ultimate δεν υπάρχει σύγκριση σε κόστος για τον μέσο κάτοικο Ελλάδας. 

Ναι κ εγω θέλω pc 2000€ αλλά... δεν. 

Για τα γραφικά είναι εξαιρετικά με το upscale που κάνει και φαίνεται η ποιότητα του chip για το upscale. 

Επίσης ως gamer δεν έσκασα ιδιαίτερα ποτέ για την ανάλυση παρά για το περιεχόμενο των games. μια χαρά είναι τα 1440 με upscale σε 4Κ.

Τα κόστη για ένα ελαφρώς μτχ S είναι πια στα 200-230€ και αξίζει πολύ ως επένδυση αυτή την εποχή. 

Τέλος το θέμα μπαταριών με δυο ζευγάρια επαναφορτιζομενες κ ενα φορτιστή με μικρό κόστος περί τα 10€ δίνει διάρκεια ζωής στο χειριστήριο ακόμα κ αν χαλάσουν μετά από χρόνια οι μπαταρίες. Προσωπικά είχα ήδη μπαταρίες κ φορτιστή κ με βολεύει αφάνταστα. 

Παλαιότερα σε χειριστήρια ps3 με την αλλαγή μπαταρίας είχα θέμα μεγάλο καθώς κ με τη διάρκεια. 

Αυτά τα ολίγα από εμένα, 30+ χρόνια στις επάλξεις ως casual gamer. 

 

 

Σωστά το θέτεις και όντως μπορεί να καλύψει σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες των περισσοτέρων. Δυστυχώς αρκετοί παλεύουν με τα ovrclocking και τα fps στα PC γιατί είναι κι αυτό μια μορφή εθισμού. Και παραμένουν στο PC κι ας θες 700+ για μια μέτρια GPU πλέον.

Θέλω πολύ να δω ένα γράφημα πωλήσεων Series S, X και PS5, αν και από όσο θυμάμαι η MS δεν δίνει νούμερα πωλήσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...