Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

1. Αρκεί συνδρομή gold, όμως δώσε μια ευκαιρία στο gamepass(η πρώτη μετατροπή κοστίζει μόλις 1 ευρώ!!!)

 

2.οσο ασφαλές είναι οι online αγορές. Πάντως το site είναι έμπιστο.

 

3. Φυσικά!

 

4. Προτείνω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες(οι ladda του ikea είναι παμφθηνες και πολύ καλές) + φορτιστή αυτών.

Σε παρακαλώ μη γελάς, τα πράγματα είναι σοβαρά..:P

Δηλαδή απο το site επιλέγω να κατεβάζω παιχνίδια; Νόμιζα οτι αυτό γίνεται μόνο μέσα απο την κονσόλα.

Αυτο με την μετατροπή δεν το έπιασα. Μαλλον θα πρέπει να περασω απο το νήμα με τις συνδρομές.

Ίσως φαίνονται αστείες κάποιες ερωτήσεις αλλα μια ζωη στο PS δισκάκια χρησιμοποιούσα. Το xbox θα είναι κατι καινούριο για εμένα..

Επεξ/σία από thant
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thant είπε

Πήρα την απόφαση να αγοράσω το Xbox Series S, αλλά επειδή μια ζωή είμαι με PS, θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ώστε όταν το έχω στα χέρια μου να μην ψάχνομαι...

1. Για να μπορώ να παίζω online (efootball) θα πρέπει να αγοράσω την xbox live gold συνδρομή; Δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω πολλά games καθώς θα παίζω 1 ή 2 παιχνίδια όλο το χρόνο.

2. Είναι ασφαλές να αγοράσω ενα παιχνίδι με την χρεωστική μου κάρτα; 

3. Αν σβήσω κατά λάθος ένα αγορασμένο παιχνίδι μπορώ να το κατεβάσω ξανά χωρίς να πληρώσω;

4. Ο παρακάτω φορτιστής κάνει για το χειριστήριο του xbox s; Αν ναι, αξίζει αντί για μπαταριές; Υπάρχει καλύτερη λύση;

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/xbox-series/periferiaka-xbox-series-χ/218744-speedlink-pulse-x-play-charge-for-xbox-series-x

5. Και τέλος, Φαντάζομαι ότι θα συνδέσω την κονσόλα με κάποιο email. Θα πρέπει να είναι αποκλειστικά hotmail και outlook η μπορώ και με το δικό μου που είναι gmail;

στο 1. τα free games όπως fortnite κλπ τα παίζεις χωρίς συνδρομή gold. νομίζω κ το efootball πλέον είναι στα free άρα ΝΑΙ και αυτό χωρίς συνδρομή Gold. 

2. απόλυτα ασφαλές, χρησιμοποιεί 2 και 3 Factor Authentication η Microsoft στις αγορές με μήνυμα στο κινητό κ το email με επιπλέον κωδικό. 

3. Ναι 

4. Ναι αλλά μην πάρεις φορτιστή δεν αξίζει. με επαναφορτιζομενες είσαι κομπλέ. 

5. Ναι θα φτιάξεις ενα λογαριασμό της Microsoft κ εκεί θα συνδεθεί η κονσόλα. 

ΥΓ. όπως είπε ο φίλος μόλις δοκιμάσεις το gamepass θα... δακρύσεις από το πόσα games θα σου δώσει, ειδικά στην ultimate εκδοχή του. Το κόστος του είναι λιγότερο από 1 game το χρόνο (40-60€/χρόνο) το Ultimate μαζί με Gold και.... μήπως γίνει η αιτία να παίζεις πλέον παραπάνω games, μαζί με όλα τα next Gen την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους; Μιλώ εκ πείρας, γιατί κ εγω οπως πολλοί πριν έρθω στο οικοσύστημα Xbox, είχα εννοείται κονσόλες PS κ η διαφορά στο χρηματικό είναι τεράστια. 

παιχνίδια κατεβάζεις είναι από το site που τα.. προωθεί στην κονσόλα σου, είτε από το store στην κονσόλα, είτε από την εφαρμογή στο κινητό, είτε με κλειδιά από.... κλειδαδικα που κάνεις redeem στην κονσόλα. 

Με το καλό να πάρεις την κονσόλα, είναι απόλαυση. 

Α, με το Gold θα σου δίνει κ 4 παιχνίδια δικά σου κάθε μήνα, άσχετα αν έχεις συνδρομή gamepass. 😉

 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

https://www.eneba.com/el/uplay-assassins-creed-valhalla-uplay-key-europe

Αυτό ειναι έκδοση για x/s?

Είναι αξιόπιστο σάιτ;

είναι για pc αυτη η έκδοση φίλε μου.

το site είναι απόλυτα οκ, πληρώνεις εννοείται με PayPal. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

https://www.eneba.com/el/uplay-assassins-creed-valhalla-uplay-key-europe

Αυτό ειναι έκδοση για x/s?

Είναι αξιόπιστο σάιτ;

1. Όχι, είναι για PC. Δες αυτήν.

2. Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tetrabitos είπε

Xbox one δεν ζει θέμα για XlS? Έτσι; Ευχαριστώ.

backwards compatible 100% ειναι και μολις βγει η νέα έκδοση (λογικά) θα την περάσει στις νέες κονσόλες σε όσους έχουν το game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rodosf1 είπε

backwards compatible 100% ειναι και μολις βγει η νέα έκδοση (λογικά) θα την περάσει στις νέες κονσόλες σε όσους έχουν το game. 

Δηλαδή δεν θα ειναι optimized για Χ/S? Θα έχει χειρότερα γραφικά/ FPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Δηλαδή δεν θα ειναι optimized για Χ/S? Θα έχει χειρότερα γραφικά/ FPS?

έχει smart delivery, οπότε θα πάρεις την έκδοση του one κ θα στην κάνει δωρεάν αναβάθμιση. Πάντως περίμενε λίγο γιατί κάθε 3-4 εβδομάδες την βγάζει σε προσφορά deals with gold η Microsoft με 12.99€.

IMG_20211016_121636.jpg

IMG_20211016_121636.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thant είπε

 

Σε παρακαλώ μη γελάς, τα πράγματα είναι σοβαρά..:P

Δηλαδή απο το site επιλέγω να κατεβάζω παιχνίδια; Νόμιζα οτι αυτό γίνεται μόνο μέσα απο την κονσόλα.

Αυτο με την μετατροπή δεν το έπιασα. Μαλλον θα πρέπει να περασω απο το νήμα με τις συνδρομές.

Ίσως φαίνονται αστείες κάποιες ερωτήσεις αλλα μια ζωη στο PS δισκάκια χρησιμοποιούσα. Το xbox θα είναι κατι καινούριο για εμένα..

Φίλε άκουσε τα παιδιά που σου λένε για τη μετατροπή του gold σε gamepass ultimate με μόλις ένα ευρώ, πίστεψε μας θα πάθει πλάκα όσο χρονών κι αν είσαι. Εξάλλου το eFootball είναι σε μαύρο χάλι, υπάρχει περίπτωση να το γυρίσεις σε FIFA οπότε θα χρειαστείς gold για να παίζεις. Πέρα απ΄το ότι το FIFA κατά την άνοιξη λογικά θα μπει "δωρεάν" στο gamepass.

Επίσης αν για τον χ,ψ λόγο πουλήσεις τη κοσνόλα το gamepass μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο PC με το λογαριασμό της MS.

Η χρηματική διαφορά με τη πλατφόρμα της Sony είναι χαοτική, βέβαια αυτό πιστεύω ότι θα αλλάξει κάποια στιγμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

Φίλε άκουσε τα παιδιά που σου λένε για τη μετατροπή του gold σε gamepass ultimate με μόλις ένα ευρώ, πίστεψε μας θα πάθει πλάκα όσο χρονών κι αν είσαι. Εξάλλου το eFootball είναι σε μαύρο χάλι, υπάρχει περίπτωση να το γυρίσεις σε FIFA οπότε θα χρειαστείς gold για να παίζεις. Πέρα απ΄το ότι το FIFA κατά την άνοιξη λογικά θα μπει "δωρεάν" στο gamepass.

Επίσης αν για τον χ,ψ λόγο πουλήσεις τη κοσνόλα το gamepass μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο PC με το λογαριασμό της MS.

Η χρηματική διαφορά με τη πλατφόρμα της Sony είναι χαοτική, βέβαια αυτό πιστεύω ότι θα αλλάξει κάποια στιγμή.

καλά και η sony δίνει παιχνίδια που τα κρατάς για πάντα στην βιβλιοθήκη σου αν έχεις ενεργοποιημένο την δικιά τους υπηρεσία. Φυσικά το game pass έχει πολύ πιο μεγάλο κατάλογο

17 ώρες πριν, thant είπε

Πήρα την απόφαση να αγοράσω το Xbox Series S, αλλά επειδή μια ζωή είμαι με PS, θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ώστε όταν το έχω στα χέρια μου να μην ψάχνομαι...

1. Για να μπορώ να παίζω online (efootball) θα πρέπει να αγοράσω την xbox live gold συνδρομή; Δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω πολλά games καθώς θα παίζω 1 ή 2 παιχνίδια όλο το χρόνο.

2. Είναι ασφαλές να αγοράσω ενα παιχνίδι με την χρεωστική μου κάρτα; 

3. Αν σβήσω κατά λάθος ένα αγορασμένο παιχνίδι μπορώ να το κατεβάσω ξανά χωρίς να πληρώσω;

4. Ο παρακάτω φορτιστής κάνει για το χειριστήριο του xbox s; Αν ναι, αξίζει αντί για μπαταριές; Υπάρχει καλύτερη λύση;

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/xbox-series/periferiaka-xbox-series-χ/218744-speedlink-pulse-x-play-charge-for-xbox-series-x

5. Και τέλος, Φαντάζομαι ότι θα συνδέσω την κονσόλα με κάποιο email. Θα πρέπει να είναι αποκλειστικά hotmail και outlook η μπορώ και με το δικό μου που είναι gmail;

για τους controller αν δεν θέλεις να βάζεις και να βγάζεις συνέχεια μπαταρίες νομίζω αυτή εδώ είναι μονόδρομος

https://www.amazon.de/-/en/SXW-00002/dp/B08FCXLB8Z/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=xbox+battery&qid=1634387843&sr=8-3

αν την βρεις βέβαια πουθενά γιατί πλέον είναι είδος υπό εξαφάνιση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Φίλε άκουσε τα παιδιά που σου λένε για τη μετατροπή του gold σε gamepass ultimate με μόλις ένα ευρώ, πίστεψε μας θα πάθει πλάκα όσο χρονών κι αν είσαι. Εξάλλου το eFootball είναι σε μαύρο χάλι, υπάρχει περίπτωση να το γυρίσεις σε FIFA οπότε θα χρειαστείς gold για να παίζεις. Πέρα απ΄το ότι το FIFA κατά την άνοιξη λογικά θα μπει "δωρεάν" στο gamepass.

Επίσης αν για τον χ,ψ λόγο πουλήσεις τη κοσνόλα το gamepass μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο PC με το λογαριασμό της MS.

Η χρηματική διαφορά με τη πλατφόρμα της Sony είναι χαοτική, βέβαια αυτό πιστεύω ότι θα αλλάξει κάποια στιγμή.

Αυτο με την μετατροπή με 1€ δεν το εχω ψάξει ακόμα να δω πως γίνεται και τι οικονομικό όφελος θα εχω. Εχω καταλάβει οτι συμφέρει αυτους που κατεβαζουν πολλα παιχνιδια. Εγω ολα μου τα χρονια παιζω ΜΟΝΟ PES. Σε καθε περίπτωση θα το ψάξω.

Το efootball ξέρω οτι εχει τα χάλια του. Ειναι καινούριο και ελπίζω σε κάποια βελτίωση. Αν οχι υπάρχει και το PES 2021. Για φιφα δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thant είπε

Αυτο με την μετατροπή με 1€ δεν το εχω ψάξει ακόμα να δω πως γίνεται και τι οικονομικό όφελος θα εχω. Εχω καταλάβει οτι συμφέρει αυτους που κατεβαζουν πολλα παιχνιδια. Εγω ολα μου τα χρονια παιζω ΜΟΝΟ PES. Σε καθε περίπτωση θα το ψάξω.

Το efootball ξέρω οτι εχει τα χάλια του. Ειναι καινούριο και ελπίζω σε κάποια βελτίωση. Αν οχι υπάρχει και το PES 2021. Για φιφα δεν νομίζω. 

γίνεται επίσημα μέσα απ την κονσόλα, βάζεις όση gold θέλεις, μέχρι 3 χρόνια, και σε ρωτάει "θες να το κάνεις ultimate με 1€;". Συνολικά. όχι το μήνα. 1€ είναι η... χασούρα. :)

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

καλά και η sony δίνει παιχνίδια που τα κρατάς για πάντα στην βιβλιοθήκη σου αν έχεις ενεργοποιημένο την δικιά τους υπηρεσία. Φυσικά το game pass έχει πολύ πιο μεγάλο κατάλογο

Δεν συγκρίνονται το ps plus και το gold με το gamepass ultimate. To "χτίζω βιβλιοθήκη" για μένα πλέον είναι ξεπερασμένο. Έχω στο Steam ένα κάρο παλιά παιχνίδια που έχω να τα ακουμπήσω από τη πρώτη και τελευταία φορά που τα έπαιξα και ούτε πρόκειται πλέον πέρα από ελάχιστα που είναι all time classic. Oι υπηρεσίες τύπου gamepass ήρθαν για να μείνουν.

 

50 λεπτά πριν, thant είπε

Αυτο με την μετατροπή με 1€ δεν το εχω ψάξει ακόμα να δω πως γίνεται και τι οικονομικό όφελος θα εχω. Εχω καταλάβει οτι συμφέρει αυτους που κατεβαζουν πολλα παιχνιδια. Εγω ολα μου τα χρονια παιζω ΜΟΝΟ PES. Σε καθε περίπτωση θα το ψάξω.

Το efootball ξέρω οτι εχει τα χάλια του. Ειναι καινούριο και ελπίζω σε κάποια βελτίωση. Αν οχι υπάρχει και το PES 2021. Για φιφα δεν νομίζω. 

Όπως πλήρωνες στο PS το ps plus για να παίζεις online έτσι και στο xbox υπάρχει το gold, το gamepass ultimate θα σου κοστίσει όσο το gold +1 ευρώ...

O οδηγός που υπάρχει στο site είναι κατατοπιστικότατος και αν έχεις απορίες σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.

Και εγώ το PES είχα σαν main ποδοσφαιράκι αλλά υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναδούμε έτσι όπως το ξέραμε, για να μη πω ότι παίζει του χρόνου να κυκλοφορήσει μόνο για mobile.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...