Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, theoritikos είπε

 Δεν έχω την κονσόλα , αλλά διαβάζοντας αυτό που είπες μάλλον δεν θα την αγοράσω . Υπέθεσα πως, εφόσον έχω ήδη λογαριασμό στο live από το 360, να μπορώ να κατεβάσω ότι υπάρχει ήδη στον λογαριασμό μου . Μεγάλη ανοησία να πρέπει να αγοράσω ξανά ότι έχω ήδη ...

Λογικα θα πρεπει να μπορεις, οτι εχει ο λογαριασμος σου να το κατεβασεις, εφοσον συνδεσεις τον υπαρχον λογαριασμο με την κονσολα. Προσοχη ομως, τα παιχνιδια που εχεις DISK only, δες εαν τα βλεπει "ενεργοποιημενα" στον λογαριασμο σου. Εγω θα μιλουσα με την ΜΣ επι τουτου για ξεκαθαρισμα. 

Το 2008 ειχα εγκαταστησει ενα παιχνιδι απο δισκο και ειχε συνδεθει στο steam, ε ακομη βρισκω το παιχνιδι στον λογαριασμο μου διαθεσιμο για εγκατασταση / χρηση. Πρεπει να ρωτησεις  την ΜΣ τι ισχυει για σιγουρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, theoritikos είπε

Physical παιχνίδια του 360 και του original xbox υπάρχει τρόπος να παίξουν στην κονσόλα , ή αναγκαστικά πρέπει να τα αγοράσω πάλι ψηφιακά?

Παιχνιδια (σε δισκο του 360) που ειχες κανει "δικα σου" μεσω του ΟΝΕ, ναι, παιζουν κανονικα, παιχνιδια του ΟΝΕ που υποστηριζουν αναβαθμιση στα X/S, θεωρητικα, με την αναβαθμιση μπορουν να παιζουν και στο S, ομως οσο και εαν εχω προσπαθησει πχ το Immortals Fenyx Rising Που το εχω στο ΟΝΕ Χ στο S δεν θελει με τιποτα να ξεκινησει...με γυρναει στο store και παροτι στο MANAGE γραφει YOU CAN PLAY THIS απλα δεν....Με οποιον τροπο και εαν περιγραφει η MS sto site τους ή απο αλλα sites σε εμενα δεν θελει να ξεκινησει...αλλο παραδειγμα το CIV VI το οποιο το εχω σε δισκακι αλλα για να το παιξω στο S  αναγκαστηκα να το ξανα αγορασω....

Επισης οσα του 360 ή του ΟΝΕ ειναι ψηφιακα αγορασμενα παιζουν κανονικα στο S, (το οποιο ειναι και λογικο βεβαια).

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, theoritikos said:

Δεν έχω την κονσόλα , αλλά διαβάζοντας αυτό που είπες μάλλον δεν θα την αγοράσω . Υπέθεσα πως, εφόσον έχω ήδη λογαριασμό στο live από το 360, να μπορώ να κατεβάσω ότι υπάρχει ήδη στον λογαριασμό μου . Μεγάλη ανοησία να πρέπει να αγοράσω ξανά ότι έχω ήδη ...

Μα και στα προηγούμενα δεν παίζουν απλά και μόνο επειδή τα έχεις στο λογαριασμό σου εφόσον μιλάμε για physical. Όταν πας να τα ξεκινήσεις θα σου ζητήσει το δισκάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, spinemm είπε

Παιχνιδια (σε δισκο του 360) που ειχες κανει "δικα σου" μεσω του ΟΝΕ, ναι, παιζουν κανονικα, παιχνιδια του ΟΝΕ που υποστηριζουν αναβαθμιση στα X/S, θεωρητικα, με την αναβαθμιση μπορουν να παιζουν και στο S, ομως οσο και εαν εχω προσπαθησει πχ το Immortals Fenyx Rising Που το εχω στο ΟΝΕ Χ στο S δεν θελει με τιποτα να ξεκινησει...με γυρναει στο store και παροτι στο MANAGE γραφει YOU CAN PLAY THIS απλα δεν....Με οποιον τροπο και εαν περιγραφει η MS sto site τους ή απο αλλα sites σε εμενα δεν θελει να ξεκινησει...αλλο παραδειγμα το CIV VI το οποιο το εχω σε δισκακι αλλα για να το παιξω στο S  αναγκαστηκα να το ξανα αγορασω....

Επισης οσα του 360 ή του ΟΝΕ ειναι ψηφιακα αγορασμενα παιζουν κανονικα στο S, (το οποιο ειναι και λογικο βεβαια).

Upgrading games to next-gen versions - Ubisoft Support

Next-gen upgrades are not available for physical versions of the game if you have upgraded to a discless console such as the PlayStation 5 Digital Edition or the Xbox Series S. It is also not possible to upgrade from a digital current-gen edition to a physical next-gen edition.
 
Once you have completed the upgrade, you will still be able to play your game on your PlayStation 4 or Xbox One.
 
Any additional digital content unlocked on the current-gen version of the game will be transferred to the next-gen version, including Season Passes, pre-order offers, and UBISOFT CLUB rewards. 

 

We have more information on these topics for the PLAYSTATION 5 and XBOX SERIES X|S.
LET US KNOW if you have any questions!
 
*Supported titles:
 
Assassin's Creed Valhalla
Watch Dogs: Legion
Far Cry 6
Immortals: Fenyx Rising
RAINBOW SIX: SIEGE**
Riders Republic
 
**Please note that the free upgrade process for Rainbow Six Siege is not available for PlayStation 5 in Japan. Players in Japan can upgrade to the digital PlayStation 5 version of Rainbow Six: Siege for 100¥. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ομως το update για X/S το εκανε οταν "ειδε" το παιχνιδι απο τον εξωτερικο σκληρο που το εχω περασει... γΚλασσικη ubi λοιπον...μαααλιστα...ευχαριστω πολυ!!!

Προσωπικα μικρο το κακο γιατι εαν θελω να το παιξω το βαζω στο ΟΝΕ Χ αλλα απο την αλλη μλκ οταν η MS μεσω του network game transfer εμμεσως πλην σαφως (υπο)-ε-ννοει πως οτι εχεις το παιζεις απο την μια κονσολα στην αλλη....

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spinemm είπε

Και ομως το update για X/S το εκανε οταν "ειδε" το παιχνιδι απο τον εξωτερικο σκληρο που το εχω περασει... γΚλασσικη ubi λοιπον...μαααλιστα...ευχαριστω πολυ!!!

Προσωπικα μικρο το κακο γιατι εαν θελω να το παιξω το βαζω στο ΟΝΕ Χ αλλα απο την αλλη μλκ οταν η MS μεσω του network game transfer εμμεσως πλην σαφως (υπο)-ε-ννοει πως οτι εχεις το παιζεις απο την μια κονσολα στην αλλη....

Ποιο ειδε; Οτι [παιχνιδια] ειναι σε εξωτερικο σκληρο απο παλιοτερη κονσολα φυσικα και οταν τα διαβασει θα "αναβαθμισει" σε εκδοση ''βελτιωμενη" Χ/Σ, δοσε λεπτομερια παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Series S μου, ¨ειδε¨το Immortals Fenyx Rising απο τον εξ. σκληρο που το εχω και προχωρησε κανονικα σε update για το X/S (μου εχει βγαλει και το εικονιδιο κατω δεξια στη φωτο της εγκαταστασης του παιχνιδιου), τωρα οταν το επιλεγω να ξεκινησει με πεταει στο STORE ΚΑΙ ενω στο MANAGE γραφει YOU CAN PLAY THIS απλα δεν ξεκιναει ποτε αντιθετα με γυρναει σε αλλο "παραθυρο" οπου φαινονται εγκατεστημενα, το παιχνιδι 26GB, η αναβαθμιση του αλλα 26 GB και το save του παιχνιδιου...κλικαροντας απλα δεν γινεται τιποτα περα απο την επιλογη για απεγκατασταση.

Με αυτο ομως που εβαλες εσυ πιο πριν καταλαβαινω πλεον οτι η γUbisoft δεν επιτρεπει να παιξω το IFR απο δισκατο στη digital κονσολα μου!!

Αντιθετα ομως η ΜS μεσω του network game transfer εμμεσως πλην σαφως εννοει πως οτι εχεις απο παιχνιδι μπορεις να το παιξεις απο την μια κονσολα στην αλλη χωρις να απαιτει το δισκακι....εκτος και εαν εγω ξεχασα τα αγγλικα μου τι να πω....

2021-01-01 (3).png

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, spinemm είπε

Το Series S μου, ¨ειδε¨το Immortals Fenyx Rising απο τον εξ. σκληρο που το εχω και προχωρησε κανονικα σε update για το X/S (μου εχει βγαλει και το εικονιδιο κατω δεξια στη φωτο της εγκαταστασης του παιχνιδιου), τωρα οταν το επιλεγω να ξεκινησει με πεταει στο STORE ΚΑΙ ενω στο MANAGE γραφει YOU CAN PLAY THIS απλα δεν ξεκιναει ποτε αντιθετα με γυρναει σε αλλο "παραθυρο" οπου φαινονται εγκατεστημενα, το παιχνιδι 26GB, η αναβαθμιση του αλλα 26 GB και το save του παιχνιδιου...κλικαροντας απλα δεν γινεται τιποτα περα απο την επιλογη για απεγκατασταση.

Με αυτο ομως που εβαλες εσυ πιο πριν καταλαβαινω πλεον οτι η γUbisoft δεν επιτρεπει να παιξω το IFR απο δισκατο στη digital κονσολα μου!!

Αντιθετα ομως η ΜS μεσω του network game transfer εμμεσως πλην σαφως εννοει πως οτι εχεις απο παιχνιδι μπορεις να το παιξεις απο την μια κονσολα στην αλλη χωρις να απαιτει το δισκακι....εκτος και εαν εγω ξεχασα τα αγγλικα μου τι να πω....

2021-01-01 (3).png

Το network transfer δεν έχει σχέση με το να παίξεις το παιχνίδι. Απλά μεταφέρει το παιχνίδι από την μια κονσόλα στην άλλη για να μην το ξανά κατεβάσεις από το Ίντερνετ. Για παίξεις το παιχνίδι το οποίο έχεις σε δισκάκι εννοείται χρειάζεται το δισκάκι και από την στιγμή που το s δεν έχει disk drive δεν μπορείς να το παίξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαφωνω και εχεις δικιο, ομως εκει με κατευθυνε το support  της MS σε ερωτηση μου για τα δισκαταπαιχνιδια, που ηδη εχω και για το εαν θα πρεπει να τα αγορασω ξανα, οπως μου ειπαν απο την στιγμη που φαινονται στο Library μου δεν χρειαζεται η αγορα και με παρεμπεψε στη συγκεκριμενη σελιδα που περιγραφει το τι πρεπει να κανω...

Applies to: Xbox Series X|S and Xbox One..........Any Xbox (Xbox Series X|S, original Xbox One, Xbox One S, or Xbox One X) can be either the source or the destination console.....

Once you’ve allowed transferring from the “host” Xbox, turn on the console onto which you’ll be copying games and apps, and go to the same settings page. Your host Xbox should be listed.

Select the Xbox you want to copy from, choose the items to copy, then select Copy selected.

 

Βεβαια οπως εχω ηδη γραψει....τζιφος καθως τιποτα δεν "δουλεψε" δεν καθησα να ξανα ασχοληθω με το support της MS και ετσι αναγκαστικα ξανα αγορασα τα παιχνιδια που ηθελα να εχω και στην S....

 

ΕDIT: με ενδιεφερε για το Immortals Fenyx Rising ή οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι υποστηριζει "αναβαθμιση" καθως οπως εχω ηδη γραψει, νομιζω οτι ηταν στο discord, ανεφεραν, οτι στην ουσια την "αναβαθμιση" σε οσα παιχνιδια την υποστηριζουν με το S μπορεις να παιξεις κανονικα το δισκατο παιχνιδι αρκει να φαινεται οτι το εχεις...τεσπα μην πολυζαλιζω....μια χαρα κονσολιτσα ειναι το S και μια χαρα κανει τη δουλεια της μεχρι να βγουν τα "πραγματικα νεας γενιας παιχνιδια" και να αγορασουμε την Χ.

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spinemm είπε

Δεν διαφωνω και εχεις δικιο, ομως εκει με κατευθυνε το support  της MS σε ερωτηση μου για τα δισκαταπαιχνιδια που ηδη εχω και για το εαν θα πρεπει να τα αγορασω ξανα, οπως μου ειπαν απο την στιγμη που φαινονται στο Library μου δεν χρειαζεται η αγορα και με παρεμπεψαν στη συγκεκριμενη σελιδα που περιγραφει το τι πρεπει να κανω...

Applies to: Xbox Series X|S and Xbox One..........Any Xbox (Xbox Series X|S, original Xbox One, Xbox One S, or Xbox One X) can be either the source or the destination console.....

Once you’ve allowed transferring from the “host” Xbox, turn on the console onto which you’ll be copying games and apps, and go to the same settings page. Your host Xbox should be listed.

Select the Xbox you want to copy from, choose the items to copy, then select Copy selected.

 

Βεβαια οπως εχω ηδη γραψει....τζιφος καθως τιποτα δεν "δουλεψε" δεν καθησα να ξανα ασχοληθω με το support της MS και ετσι αναγκαστικα ξανα αγορασα τα παιχνιδια που ηθελα να εχω και στην S....

 

ΕDIT: με ενδιεφερε για το Immortals Fenyx Rising ή οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι υποστηριζει "αναβαθμιση" καθως οπως εχω ηδη γραψει, νομιζω οτι ηταν στο discord, ανεφεραν, οτι στην ουσια την "αναβαθμιση" σε οσα παιχνιδια την υποστηριζουν με το S μπορεις να παιξεις κανονικα το δισκατο παιχνιδι αρκει να φαινεται οτι το εχεις...τεσπα μην πολυζαλιζω....μια χαρα κονσολιτσα ειναι το S και μια χαρα κανει τη δουλεια της μεχρι να βγουν τα "πραγματικα νεας γενιας παιχνιδια" και να αγορασουμε την Χ.

Επιδη δεν ειμαι στην θεση σου μιας και το Χ σ Χ των παιδιων ειναι η πρωτη κονσολα της ΜΣ που πηραμε, απλα βαζω τα δισκακια και βουρ. Ομως με βαση τα λεγομενα σου και τις δηλωσεις απο ΜΣ και Ουμπισοφτ, εγω θα ζητουσα απο την ΜΣ να επιβεβαιωσει οτι εχω τα παιχνιδια στον λογαριασμο μου ονλαιν και να μου τα πιστωσει για να μπορω να τα παιζω στην νεα μου κονσολα μιας και τα εχω. Αυτην την υποσχεση εκαναν για να σε κανουν να επενδυσεις στην νεα κονσολα και αυτο θα επεμενα και εγω να εχω. Τωρα εφοσον εχεις τον ιδιο ονλαιν λογαριασμο ΜΣ στις δυο κονσολες θα επρεπε να τρεχει αμεσα αυτο. Μηπως εχεις κλειδωσει την μοιρασια δεδομενων με ΜΣ και τριτους στην Χ σ Σ; αυτο μπορει να μπλοκαρει το εσοπ να παρει το "οκ". Εγω παντως θα το φορτωνα σαν αιτημα σαν πελατης τι εχεις να χασεις ,ειδαλλος πες, φερτε μου μια Χ σ Χ προς αντικατασταση της Χ σ Σ και βαζω την διαφορα και ολα μια χαρα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)  Δεν χρειαζεται γιατι κανενας δεν προσπαθησε να με πεισει να αγορασω το S εναντι του Χ ισα ισα ηταν συνειδητη αγορα...:) 

Απο την αλλη ψαχνω να βρω τι μπορει να συμβαινει ισως να ειναι και αυτο που γραφεις εσυ....τεσπα, πραγματικα δεν ειναι κατι που θα τρελλαθω κιολας....απλα το ανεφερα και εδω μη τυχον και καποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο θεμα με εμενα και καταφερε να βρει λυση :) 

Eπισης εαν ειδες λεω οτι θα αγορασω το Χ οταν με το καλο ερθουν τα πραγματικα next gen games....ουτως ή αλλως ποιο πολυ με τον retroarch περναω την ωρα μου στο S....

Παντως ευχαριστω που ασχοληθηκες!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spinemm είπε

:)  Δεν χρειαζεται γιατι κανενας δεν προσπαθησε να με πεισει να αγορασω το S εναντι του Χ ισα ισα ηταν συνειδητη αγορα...:) 

Απο την αλλη ψαχνω να βρω τι μπορει να συμβαινει ισως να ειναι και αυτο που γραφεις εσυ....τεσπα, πραγματικα δεν ειναι κατι που θα τρελλαθω κιολας....απλα το ανεφερα και εδω μη τυχον και καποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο θεμα με εμενα και καταφερε να βρει λυση :) 

Eπισης εαν ειδες λεω οτι θα αγορασω το Χ οταν με το καλο ερθουν τα πραγματικα next gen games....ουτως ή αλλως ποιο πολυ με τον retroarch περναω την ωρα μου στο S....

Παντως ευχαριστω που ασχοληθηκες!!!

 

Δεν αναγράφεται κάπου ότι μπορείς να παίζεις τα παιχνίδια που έχει σε φυσική μορφή στο s. Ποτέ δεν μπορούσες να το κανείς αυτό. Έχω το cod από το 360 και όταν το έβαλα στο Χ κατέβασε το παιχνίδι από το Ίντερνετ στο εσωτερικό δίσκο αλλά κάθε φορά που θέλω να το παίξω πρέπει να βάζω το δίσκο στο drive. Και από όσο ξέρω ούτε στο ps γίνεται αυτό που θέλεις. Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβαν από το support τι θέλεις να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρη δεν μπορω να ειμαι για τιποτα πια!! :) 

To  COD και καθε παιχνιδι του 360 απο οσο θυμαμαι σου ζηταει μια φορα το δισκακι για επιβεβαιωση οτι εχεις το παιχνιδι και μετα απο εκει και περα δεν στο ξαναζηταει...το δοκιμασα μαλιστα και με τα Gears of War (πριν γινω ultimate) και επαιζαν μια χαρα!!

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spinemm είπε

Σιγουρη δεν μπορω να ειμαι για τιποτα πια!! :) 

To  COD και καθε παιχνιδι του 360 απο οσο θυμαμαι σου ζηταει μια φορα το δισκακι για επιβεβαιωση οτι εχεις το παιχνιδι και μετα απο εκει και περα δεν στο ξαναζηταει...το δοκιμασα μαλιστα και με τα Gears of War (πριν γινω ultimate) και επαιζαν μια χαρα!!

Κάθε φορά το ζητάει. Δεν ξεκινάει διαφορετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δικιο.....😏 τι να πω....δοκιμασα τωρα με το dirt3 στο ΟΝΕ Χ και βγαζοντας το δισκακι απλα δεν ξεκιναει....και ομως, θυμαμαι οτι το dirt3 το επαιζα χωρις δισκακι, απλα μου το ζητησε την πρωτη φορα και μετα ποτε ξανα, το ιδιο και με τα GOW (αυτα παιζουν ουτως ή αλλως λογω του ultimate), το ιδιο και με το SACRED 3, για το οποιο επισης μου ζηταει το δισκο....τι να πω να ειχα ξανα αγορασει, τουλαχιστον,  τα GOW επειδη βαριομουν τη διαδικασια και να μη το θυμαμαι?

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...