Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Χαιρετώ και την παρέα του Series S. Δεν πίστευα ότι θα έπαιρνα στα χέρια μου τη συγκεκριμένη κονσόλα (όπως και το PS5 Digital) μιας και είμαι κατά του digital αλλά την βρήκα σε απίστευτη τιμή (240) και την πήρα για λογαριασμό φίλου (ευτυχώς που ειναι μπ@ρδέλο τα κούριερ, και έχω λίγες μέρες να τη στείλω με ΚΤΕΛ). 

Είπα, λοιπόν, μιας και έχω μείνει με το One X μέχρι να πάρω το PS5, να πω τη γνώμη μου για τη συγκεκριμένη κονσόλα. 

Η κονσόλα είναι πραγματικά σαν ψεύτικη. Το μικρό της μέγεθος την κάνει ιδανικη για μεταφορά (όπως τώρα καλή ώρα) και για να τη μεταφέρεις από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο. 

Το χειριστήριο είναι ωραίο, έχει πολύ καλό κράτημα ενώ μ'αρέσει καλύτερα ο σταυρός που είναι σαν του elite χωρίς κενά από του Xbox One. Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν είναι πραγματικά next-gen σε σύγκριση με το dualsense. Είναι ευπρόσδεκτη η προσθήκη του share button αλλά πιστευω ότι και δεν είναι τόσο mainstream (όσο πχ το headphone jack που έβαλαν στο χειριστήριο του One S) και δεν είναι και τόσο σημαντική. Πιο πολύ μοιάζει να είναι ένα ακόμα revision του controller του Xbone παρά κάτι καινοτόμο.

Στα αρνητικά τώρα της κονσόλας, αυτό που με κάνει να μην τη σκέφτομαι ούτε καν σα δεύτερη κονσόλα μαζί με το PS5 (για να έχω τα exclusive που δεν θα πάρει το X) είναι το εξής: αυτά που προσφέρει σε σύγκριση με την τιμή. Σίγουρα τα 300€ φαντάζουν πολύ λίγα σε σύγκριση με το Series X και με δεδομένης της οικονομικής κατάστασης , είναι λογικό κάποιος να πάει εκεί, το θέμα όμως είναι το PS5 Digital. Με 100€ παραπάνω κάποιος μπορεί να έχει και τον διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο και - το σημαντικότερο για μένα - έχει μια πραγματική next gen κονσόλα και όχι κάτι πετσοκομμένο και αυτό το τονίζω για τον εξής λόγο : καλώς ή κακώς τα PS4 Pro/Xbox One X ήταν ένα gimmick, ήταν κονσόλες που απλά έδιναν ένα 4K boost και είναι η καλύτερη επιλογή για να παίζουμε εμείς που τα έχουμε μέχρι να πάμε στην επόμενη γενιά. Στις νέες κονσόλες πλέον έχουμε για πρώτη φορά 4K/60fps ή ακόμα και 120fps day one. Θεωρώ ότι είναι κρίμα, για 100€ κάποιος να πάει στο S και να έχει από τώρα περιορισμούς. Φυσικά και είναι επιλογή του καθενός το τί θα κάνει με τα χρήματά του, απλά για μένα οι νέες κονσόλες δίνουν τόσα πολλά που θα έβγαζα μόνο με αυτές την τωρινή γενιά και δεν θα ξαναέδινα λεφτά για τις "Pro" εκδόσεις όπως έκανα με τα PS4 Fat/Xbox One S.

 

 

Καταρχήν "πετσοκομμένο" χώρο κατά το storage space,  έχει το ps5 digital σε σχέση με το Series X γιατί όπως λες στοχεύει σε 4K/60 - όχι το Series S που στοχεύει σε μικρότερη ανάλυση από τα άλλα (άρα και textures κτλ assets).

Επίσης μια χαρά next gen είναι για την ανάλυση που στοχεύει και έχει parity σχεδόν σε όλα ήδη τρέχοντας BC Code και ενίοτε με βάση πάντα τον BC codebase είναι και καλύτερο από το PS5, ενίοτε,  χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες των μηχανημάτων.

Τέλος σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι το Series S προορίζεται για κοινό στο οποίο δεν ανήκεις εσύ και θέλει να παίζει ένα fifa? 

Υπάρχει και το τυράκι - το game pass που συνοδεύει κάθε τέτοια κονσόλα μήπως ο fifa/cod player δοκιμάσει και κάτι άλλο και ασχοληθεί με το άθλημα παραπάνω..

Συγνώμη για τους generic χαρακτηρισμούς για τους παίχτες των παραπάνω παιχνιδιών - δεν είναι προσβλητικός ο όρος αλλά χάρη λόγου - ποιητική άδεια κτλ... :D 

Με το Series S πέφτει το barrier στο next gen gaming και σε συνδυασμό με το Game Pass ολοκληρωτικά (οικονομικά).

Καλώς ή κακώς τα 80αρια είναι τοίχος.

Ναι ξέρω παραφροσύνη αυτό που κάνει η MS 😛 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, privateer είπε

τωρα ακουγεσαι σαν τους apple fans που ειναι γεματοι ανταπτορακια  😂

μακριά από μας!!! :P με το μόνο που είχα πραγματικό πρόβλημα είναι τα joycons που φόρτιζαν μόνο πάνω στο switch ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο πιο πιστος του ανταγωνισμου θα ερθει η μερα που θα υποκυψει και θα βαλει το game pass στο σαλονι του..

πηρα day one το ps5 αλλα ηδη ψαχνω στοκ το series x για να μπει σαν πρωτη κονσολα κατω απο την TV. Δεν γινεται να τα χωνεις τοσο οσο ζηταει η sony. Καλο το ps για τα exclusive αλλα πλεον μεχρι εκει για μενα.θελω οταν μου την καρφωνει να βαζω να παιζω κατι αλλο.δεν γινεται να χωνω 39.99 η 69.99

Τεσπα off topic γιατι εδω ειναι για το s. Ειμαι η πετρουλα και τελειωσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Daredevil είπε

μακριά από μας!!! :P με το μόνο που είχα πραγματικό πρόβλημα είναι τα joycons που φόρτιζαν μόνο πάνω στο switch ....

 

What heresy is this???!!?? :P 

(Υπάρχει και joycon charging grip που φορτίζει lel - beat this!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απολαμβάνω την συζήτηση σκεπτόμενος ότι έχω δώσει 3.5 ευρω τον μήνα για να έχω gamepass ultimate για τα επόμενα 3 χρόνια. 

Το έχω καταευχαριστηθεί το S από τότε που το αγόρασα χωρίς να έχει φύγει € από την τσέπη πέρα του αστρονομικού ποσού της συνδρομής. 

Ναι είμαι casual gamer. Ναι παίζω και fifa. 😜

(επίσης κάπου πήρε το ματάκι μου για fifa 21 σε native 4k/60 στο S)

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Questioner είπε

Απολαμβάνω την συζήτηση σκεπτόμενος ότι έχω δώσει 3.5 ευρω τον μήνα για να έχω gamepass ultimate για τα επόμενα 3 χρόνια. 

Το έχω καταευχαριστηθεί το S από τότε που το αγόρασα χωρίς να έχει φύγει € από την τσέπη πέρα του αστρονομικού ποσού της συνδρομής. 

Ναι είμαι casual gamer. Ναι παίζω και fifa. 😜

(επίσης κάπου πήρε το ματάκι μου για fifa 21 σε native 4k/60 στο S)

Ναι ζορίζονται λίγο κάποιοι να αποδεχθούν το VFM του Series S και του Game Pass συνολικά. Δεν πειράζει θα γίνουν πελάτες κάποια στιγμή :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Questioner είπε

Απολαμβάνω την συζήτηση σκεπτόμενος ότι έχω δώσει 3.5 ευρω τον μήνα για να έχω gamepass ultimate για τα επόμενα 3 χρόνια. 

Το έχω καταευχαριστηθεί το S από τότε που το αγόρασα χωρίς να έχει φύγει € από την τσέπη πέρα του αστρονομικού ποσού της συνδρομής. 

Ναι είμαι casual gamer. Ναι παίζω και fifa. 😜

(επίσης κάπου πήρε το ματάκι μου για fifa 21 σε native 4k/60 στο S)

όχι είχαν κάνει λάθος στο df

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Daredevil είπε

όχι είχαν κάνει λάθος στο df

Και τα μεγαλύτερα twins κάνουν "λάθος" στο 4K/60 τους όσο κάνει το series S στο 1440p.

No love lost δεν νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thiccx είπε

 

Καταρχήν "πετσοκομμένο" χώρο κατά το storage space,  έχει το ps5 digital σε σχέση με το Series X γιατί όπως λες στοχεύει σε 4K/60 - όχι το Series S που στοχεύει σε μικρότερη ανάλυση από τα άλλα (άρα και textures κτλ assets).

Επίσης μια χαρά next gen είναι για την ανάλυση που στοχεύει και έχει parity σχεδόν σε όλα ήδη τρέχοντας BC Code και ενίοτε με βάση πάντα τον BC codebase είναι και καλύτερο από το PS5, ενίοτε,  χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες των μηχανημάτων.

Τέλος σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι το Series S προορίζεται για κοινό στο οποίο δεν ανήκεις εσύ και θέλει να παίζει ένα fifa? 

Υπάρχει και το τυράκι - το game pass που συνοδεύει κάθε τέτοια κονσόλα μήπως ο fifa/cod player δοκιμάσει και κάτι άλλο και ασχοληθεί με το άθλημα παραπάνω..

Συγνώμη για τους generic χαρακτηρισμούς για τους παίχτες των παραπάνω παιχνιδιών - δεν είναι προσβλητικός ο όρος αλλά χάρη λόγου - ποιητική άδεια κτλ... :D 

Με το Series S πέφτει το barrier στο next gen gaming και σε συνδυασμό με το Game Pass ολοκληρωτικά (οικονομικά).

Καλώς ή κακώς τα 80αρια είναι τοίχος.

Ναι ξέρω παραφροσύνη αυτό που κάνει η MS 😛 

 

Εννοείται, φίλε μου, δεν αντιλέγω, αλλά το S ήθελα να το πάρω όπως είχα πάρει το One S το 2018 για να μπω στον κόσμο του Xbox και αργότερα πήγα στο X. Τώρα, αυτό που λες για το χώρο, πάλι το κατανοώ, αλλά όπως και να το κάνουμε χάνει από το "είναι κονσόλα για το gamepass" γιατί κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όταν πήρα το X "έλα μωρέ, πόσα θα κατεβάσω από το gamepass?? Ούτε το μισό χώρο δεν θα γεμίσω που έχω το PS4 (επίσης 1tb) " και στο τέλος κατέβασα όλη τη βιβλιοθήκη της Microsoft (Gears of War 1-4, Halo MCC, Destiny 2 λογω των DLC) και κάνα 3rd party και τώρα είμαι με 1% ελεύθερο χωρο 😛 

Ξαναλέω, όλα είναι υποκειμενικά και οι αναγκες του καθενός διαφορετικές, αλλά δυστυχώς ο χώρος την ακύρωσε τελείως για μένα. Καλύτερα να πάρω το Series X κι ας χρειαστεί να πουλήσω το One X για να τσοντάρω.

Εμένα δε με λένε Πετρούλα , αλλά κ εγώ τελείωσα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Εννοείται, φίλε μου, δεν αντιλέγω, αλλά το S ήθελα να το πάρω όπως είχα πάρει το One S το 2018 για να μπω στον κόσμο του Xbox και αργότερα πήγα στο X. Τώρα, αυτό που λες για το χώρο, πάλι το κατανοώ, αλλά όπως και να το κάνουμε χάνει από το "είναι κονσόλα για το gamepass" γιατί κι εγώ αυτό σκεφτόμουν όταν πήρα το X "έλα μωρέ, πόσα θα κατεβάσω από το gamepass?? Ούτε το μισό χώρο δεν θα γεμίσω που έχω το PS4 (επίσης 1tb) " και στο τέλος κατέβασα όλη τη βιβλιοθήκη της Microsoft (Gears of War 1-4, Halo MCC, Destiny 2 λογω των DLC) και κάνα 3rd party και τώρα είμαι με 1% ελεύθερο χωρο 😛 

Ξαναλέω, όλα είναι υποκειμενικά και οι αναγκες του καθενός διαφορετικές, αλλά δυστυχώς ο χώρος την ακύρωσε τελείως για μένα. Καλύτερα να πάρω το Series X κι ας χρειαστεί να πουλήσω το One X για να τσοντάρω.

Εμένα δε με λένε Πετρούλα , αλλά κ εγώ τελείωσα :)

 

 

Κοίταξε να δεις - αν νομίζεις ότι με το Game Pass θα κάνεις party - ακόμα και pc να είχες με 1tb ssd ή και 2 ή  και 4 - πάλι θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν φτάνει ο χώρος.

Τουλάχιστον το xbox υποστήριζει το cold storage φάση runtime για τα BC games ή και expansion για τα next gen.

Ο ανταγωνισμός δεν υποστηρίζει τίποτα από τα δύο. 

Άρα δεν θα σου πω ότι είναι λάθος το Post σου στο σκεπτικό του (γιατί είναι σωστό) αλλά είναι - άδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Thiccx είπε

 

Καταρχήν "πετσοκομμένο" χώρο κατά το storage space,  έχει το ps5 digital σε σχέση με το Series X γιατί όπως λες στοχεύει σε 4K/60 - όχι το Series S που στοχεύει σε μικρότερη ανάλυση από τα άλλα (άρα και textures κτλ assets).

Επίσης μια χαρά next gen είναι για την ανάλυση που στοχεύει και έχει parity σχεδόν σε όλα ήδη τρέχοντας BC Code και ενίοτε με βάση πάντα τον BC codebase είναι και καλύτερο από το PS5, ενίοτε,  χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες των μηχανημάτων.

Τέλος σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι το Series S προορίζεται για κοινό στο οποίο δεν ανήκεις εσύ και θέλει να παίζει ένα fifa? 

Υπάρχει και το τυράκι - το game pass που συνοδεύει κάθε τέτοια κονσόλα μήπως ο fifa/cod player δοκιμάσει και κάτι άλλο και ασχοληθεί με το άθλημα παραπάνω..

Συγνώμη για τους generic χαρακτηρισμούς για τους παίχτες των παραπάνω παιχνιδιών - δεν είναι προσβλητικός ο όρος αλλά χάρη λόγου - ποιητική άδεια κτλ... :D 

Με το Series S πέφτει το barrier στο next gen gaming και σε συνδυασμό με το Game Pass ολοκληρωτικά (οικονομικά).

Καλώς ή κακώς τα 80αρια είναι τοίχος.

Ναι ξέρω παραφροσύνη αυτό που κάνει η MS 😛 

 

Δε συμφωνώ γενικά με την θεοποίηση του S καθώς στα μάτια μου το έχω πολύ χαμηλά και δε μου αρέσει σαν concept ΑΛΛΆ στο bold είπες ακριβώς που απευθύνεται και συμφωνώ και επαυξάνω.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται σχεδόν αποκλειστικά για online gaming (και γω πέρασα αυτή τη φάση στο παρελθόν) τότε η κονσόλα είναι η τέλεια επιλογή για αυτόν. Θες να παίξεις Fortnite, PUBG, Fifa, NBA, COD, Battlefield, μελλοντικά MMORPG,  κτλ ? Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις κάτι άλλο εκτός από Series S. Με τον μικρό ή μεγάλο αστερίσκο οι φίλοι σου να έχουν PS και να μη μπορείτε να παίζετε μαζί αλλά αυτό είναι θέμα παρέας στη τελική. 

Κανένα από τα παραπάνω δε θα είναι στο gamepass οπότε μη τα συγχέουμε όλα. Το gamepass για τους παραπάνω online gamers είναι ένα εξαιρετικό εξτραδάκι. Δε σχετίζεται κάπως όμως με τη κύρια gaming δραστηριότητά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η κονσόλα γιαυτό που είναι. Δηλαδή casual gaming η συμπληρωματική για όσους έχουν κάποιο playstation η pc. Τρέχει άψογα τα game και είναι ότι πρέπει για indie νομίζω που θέλεις παίξεις καναπέ η για κάποιο fighting racing game.

Eγώ ξανά μετά το pc έχω λιώσει το soulcaliber εκεί σε online mode που βρίσκεις και κόσμο.

Φυσικά και συμφέρει πάντως καλύτερα η digital του ps5 με 100 ευρώ πάνω. Δεν έχεις βέβαια τον κατάλογο του pass αλλά εκεί με συνδρομή έχεις δικά σου πολύ καλους τίτλους όπως detroit, mortal κτλ συν τις αποκλειστικότητες.

Eγώ χρησιμοποιώ το serries s και για multiplayer καθώς έχει τα πάντα πάνω για να παίξει περιεχόμενο είναι και τελείως αθόρυβο. 

Tώρα για το controller το έχω γράψει και σε άλλο νήμα δεν υπάρχει σύγκριση με αυτόν του ps5 και είναι αστεία κάθε συζήτηση. 

Ο controller του ps5 μπορεί να συγκριθεί σε ποιότητα μόνο με τον elite και εκεί άποψη μου έιναι ότι τον ξεπερνάει με όλα αυτά τα φοβερά next gen χαρακτηριστικά. Ακόμα και οι σκανδάλες είναι απίστευτα λειτουργικές στα game και σου δίνουν φοβερό control στα fps και γενικα΄όπου χρησιμοποιούνται. Πρέπει να παίξεις για να το καταλάβεις αυτό που λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chek2fire είπε

Φυσικά και συμφέρει πάντως καλύτερα η digital του ps5 με 100 ευρώ πάνω. Δεν έχεις βέβαια τον κατάλογο του pass αλλά εκεί με συνδρομή έχεις δικά σου πολύ καλους τίτλους όπως detroit, mortal κτλ συν τις αποκλειστικότητες.

Eγώ χρησιμοποιώ το serries s και για multiplayer καθώς έχει τα πάντα πάνω για να παίξει περιεχόμενο είναι και τελείως αθόρυβο. 

Στα bold κρύβεται όλο το νόημα και η στρατηγική της MS. Η διαφορά δεν είναι €100, είναι πολλά παραπάνω.😉

Κατ' εμέ λοιπόν όχι, δεν συμφέρει το PS5 Digital. Ούτε κατά διάνοια, ειδικά in the long run.

Αναφορά σε κείμενο

 

Tώρα για το controller το έχω γράψει και σε άλλο νήμα δεν υπάρχει σύγκριση με αυτόν του ps5 και είναι αστεία κάθε συζήτηση. 

Ο controller του ps5 μπορεί να συγκριθεί σε ποιότητα μόνο με τον elite και εκεί άποψη μου έιναι ότι τον ξεπερνάει με όλα αυτά τα φοβερά next gen χαρακτηριστικά. Ακόμα και οι σκανδάλες είναι απίστευτα λειτουργικές στα game και σου δίνουν φοβερό control στα fps και γενικα΄όπου χρησιμοποιούνται. Πρέπει να παίξεις για να το καταλάβεις αυτό που λέω. 

 

Έχω παίξει με τον PS5 controller, πέραν των Haptic χαρακτηριστικών(που τα θεωρώ gimmicks μέχρι αποδείξεως του εναντίου) εξακολουθώ να θεωρώ τον Xbox controller καλύτερο και εργονομικά και "παικτικά". Ειδικά στον Series X/S controller μου αρέσει ακόμα περισσότερο η clicky/άμεση αίσθηση των κουμπιών, σε αντίθεση με του PS5 controller, όπου ειδικά τα R1/2, L1/2 buttons εξακολουθούν να είναι mushy/"λασπερά" στην αίσθηση. Έλπιζα να το διορθώσουν σε αυτή τη γενιά, αλλά....

Τη σύγκριση με τον Elite controller, OK, δεν θα την σχολιάσω καν.

Επεξ/σία από johnnypatras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...