Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Daredevil είπε

εχμ το Valhalla τρεχει στα 30....

Και το Gears 5 στα 120.

Το Legion έχει RT - το dirt 5 60 και πολλά πολλά άλλα.

Τι θες να πεις και το κρατάς?

Είναι ξεκάθαρο από τα tools/games της MS ότι το Series S θα παίζει στο 1/3 της ανάλυσης ή και παραπάνω ακόμα από το XBox one X και με περισσότερα εφέ.

Το τι θα κάνει ο καθένας 3rd party είναι δικό του θέμα, οικονομικό ή τεχνικό.

Αυτό δεν αποδεικνύει τις δυνατότητες μιας κονσόλας που την πιάνεις με μια παλάμη - έτσι?

Ούτε το Valhalla προφανώς.

Επεξ/σία από DaVillain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, DaVillain είπε

Και το Gears 5 στα 120.

Το Legion έχει RT - το dirt 5 60 και πολλά πολλά άλλα.

Τι θες να πεις και το κρατάς?

Είναι ξεκάθαρο από τα tools/games της MS ότι το Series S θα παίζει στο 1/3 της ανάλυσης ή και παραπάνω ακόμα από το XBox one X και με περισσότερα εφέ.

Το τι θα κάνει ο καθένας 3rd party είναι δικό του θέμα, οικονομικό ή τεχνικό.

Αυτό δεν αποδεικνύει τις δυνατότητες μιας κονσόλας που την πιάνεις με μια παλάμη - έτσι?

Ούτε το Valhalla προφανώς.

είσαι εκτός θέματος ξαναδιάβασε και τα 2 posts :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Daredevil είπε

είσαι εκτός θέματος ξαναδιάβασε και τα 2 posts :)

Nope.

Ζωγραφίζεις με το post σου ότι το SeS είναι 30 fps μηχάνημα. 

Ναι ή όχι?

Δεν θα διαβάσω 500 σελίδες πριν.

Επεξ/σία από DaVillain
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πως η τιμη του θα πεσει συντομα στα 199€ γιατι δεν πολυ αξιζει σαν κονσολα στα 300€ μιας και στα 400 περνεις την "full next gen experience" με το PS4.
Σε συνδυασμό με τον πολυ μικρο αποθηκευτικο του χωρο δεν την κανει και την καλυτερη επιλογη για next gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Daredevil Ίσως αλλά θυμάμαι κάποια πoστ που αναφέρονταν στο ότι ότι το SeS θα κρατήσει πίσω την γενιά και κάτι μου θύμιζε το nick σου - μπορεί να κάνω και λάθος και με συγχωρείς αν δεν είναι έτσι.

Στο δια ταύτα - μια χαρά performance έχει το SeS έστω και στα 30/1440p αν και θα προτιμούσα ένα 1080p/60 mode το οποίο θα ήταν άνετα εντός των τεχνικών προδιαγραφών της κονσόλας.

image.png.898f901dae4de2c56a227f66e6803fff.png

 

H πιο σταθερή έκδοση και σε πολύ υψηλή ανάλυση, απορώ γιατί δεν προτίμησαν χαμηλότερη στα 60 fps.

Χαλαρά το είχαν.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jwAaYU3jbvHABVJuofDMvLEHrVYogojvkri6s29Cru8/edit#gid=0

 

 

Επεξ/σία από DaVillain
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DaVillain είπε

@Daredevil Ίσως αλλά θυμάμαι κάποια πoστ που αναφέρονταν στο ότι ότι το SeS θα κρατήσει πίσω την γενιά και κάτι μου θύμιζε το nick σου - μπορεί να κάνω και λάθος και με συγχωρείς αν δεν είναι έτσι.

Στο δια ταύτα - μια χαρά performance έχει το SeS έστω και στα 30/1440p αν και θα προτιμούσα ένα 1080p/60 mode το οποίο θα ήταν άνετα εντός των τεχνικών προδιαγραφών της κονσόλας.

image.png.898f901dae4de2c56a227f66e6803fff.png

H πιο σταθερή έκδοση και σε πολύ υψηλή ανάλυση, απορώ γιατί δεν προτίμησαν χαμηλότερη στα 60 fps.

Χαλαρά το είχαν.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jwAaYU3jbvHABVJuofDMvLEHrVYogojvkri6s29Cru8/edit#gid=0

σε συγχωρώ :) 

κι γω θεωρώ πως ο στόχος έπρεπε να είναι 1080/60

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια - θα ηθελα τη βοηθεια σας. Το   series S   που μολις πηρα καθε φορα που παω να παιξω μετα απο καποια ωρα (20-30 λεπτα την τελευταια φορα) κανει shut off μονο του - το εχει κανει ηδη 3 φορες. Το εχω αγορασει απο το Public και εβαλα και την εξτρα εγγυηση "safety net" - επειδη δεν μενω μονιμα Ελλαδα και προσπαθω να καταλαβω πως δουλευει το support - παιρνω στην microsoft η στο public για να δουνε τι συμβαινει? 

ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν το κατάλαβα καλά. Το Valhalla στο Xbox Series S δεν έχει επιλογή να τρέχει σε 1080p/60; Πρέπει υποχρεωτικά σε 1440p/30; Και όσοι το έχουν συνδεδεμένο σε τηλεόραση 1080π/60hz, πως το παίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομουν να το αγορασω για την κρεβατοκαμαρα που εχω την 1080p τηλεοραση μου πλεον, μαζι με το switch. 

Παντως για να κανουμε και λιγη πλακα το series s μου θυμιζει λιγο αυτο

 

180-0000-e1524819265616.jpg

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά σε όλους,

πήρα το xbox series s αντί για το Χ , για ένα πολύ απλό λόγο. Δεν είμαι gamer, θέλω απλά να σκοτώνω την ώρα μου στις καραντίνες και να παίζω  κανα game "διπλό" στο σπίτι, 

με τιμολόγιο βγήκε 248,90 και 94 ευρώ το game pass ultimate για 27 μήνες. θα δώσω και 50 ευρώ ακόμα για ένα χειριστήριο και σύνολο θα έχω δώσει 393€ για 27 μήνες χαλαρής διασκέδασης στο σπίτι. 

Πιστέυω αυτού του είδους η αγορά ειναι το xbox series s, δεν αναφέρεται στον gamer . Όταν στο συνδέσω στην oled του σαλονιού θα χάσει αλλά οκ δε με καίει. 

Χτες έπαιζα 2 ώρες jedi fallen order, κάτι που είχα να κάνω από το γυμνάσιο, πάνε 30 χρόνια από τότε! Για μένα είναι καλή αγορά. Και αν δω ότι δε πάει πιστεύω δε θα χάσω πολλά στη μεταπώληση σε ένα χρόνο, εάν διαπιστώσω ότι θέλω κάτι παραπάνω. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakis1978nov είπε

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν το κατάλαβα καλά. Το Valhalla στο Xbox Series S δεν έχει επιλογή να τρέχει σε 1080p/60; Πρέπει υποχρεωτικά σε 1440p/30; Και όσοι το έχουν συνδεδεμένο σε τηλεόραση 1080π/60hz, πως το παίζουν;

Αυτό είναι βλακεία της ubisoft.Θα έπρεπε να έχουν επιλογή 1080/60.Νομιζω ότι θα έπρεπε και η ms να πιέσει προς αυτήν την κατεύθυνση.

2 ώρες πριν, gtsoui είπε

Σκεφτομουν να το αγορασω για την κρεβατοκαμαρα που εχω την 1080p τηλεοραση μου πλεον, μαζι με το switch. 

Παντως για να κανουμε και λιγη πλακα το series s μου θυμιζει λιγο αυτο

180-0000-e1524819265616.jpg

Και μοιάζει με αυτό και θα είναι μια πολύ καλή επιλογή για 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Billie13 είπε

Αυτό είναι βλακεία της ubisoft.Θα έπρεπε να έχουν επιλογή 1080/60.Νομιζω ότι θα έπρεπε και η ms να πιέσει προς αυτήν την κατεύθυνση.

Και μοιάζει με αυτό και θα είναι μια πολύ καλή επιλογή για 1080p.

Έτσι είναι φίλε μου.

https://news.xbox.com/en-us/2020/11/13/the-biggest-launch-in-xbox-history/?ocid=Evergreen_soc_omc_xbo_tw_Photo_lrn_11.13.1

  • Αναφορά σε κείμενο

     

    • More new consoles sold than any prior generation, with Xbox Series S adding the highest percentage of new players for any Xbox console at launch
    • More games played, 3,594 in total, spanning four generations, setting a record for the most games ever played during an Xbox console launch
    • Next gen means more ways to discover and play, 70 percent of Series X|S consoles are attached to new and existing Xbox Game Pass members

     

     

Τρένο θα πουλάει για όποιον δεν νοιάζεται για γραφικά κλπ...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χbox Series S - Xbox Series X.

Γεια σας. 

Αγόρασα το series S με το NBA2K21 next gen αλλα δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από τα γραφικά του ψευτο 4Κ που δήθεν μπορεί να βγάλει διότι έχων ένα LG 4K monitor IPS HDR10 βάζω ανάλυση 4Κ αλλά στο μπασκετακη πχ οι οπαδοί - προπονητές αλλά και οι παίχτες από μακριά δείχνουνε πιξελιασμενοι και γενικά χάνω αρκετά. Δεν ξέρω αν θα έδειχνε καλύτερά σε 2Κ monitor αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία να αγοράσω 2Κ monitor. To monitor μου είναι 4Κ στα 60 και έχω δει το 2κ21 στο Series X και είναι άλλο παιχνίδι στο ΥouTube. Aρα και η γνώμη σας στο Series X δείχνει καλύτερο και μπορώ να πάρω το παιχνίδι από την series S στην X διότι σκέφτομαι να πουλήσω την κονσόλα μου αλλa δεν θα ήθελα να πάρω το παιχνίδι δυο φορες. 

Ευχαριστώ.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...