Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι. Έχω έναν εξωτερικό για αποθηκευτικό χώρο για παιχνίδια. Μπορώ να συνδέσω και άλλον έναν σε ntfs για να αποθηκεύω εγγραφές από παιχνίδια που παίζω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, flasher27 είπε

Μπορεις.Το δοκιμασα με στικακι usb3 και δουλευει μια χαρα.

Τα λεει αυτα και μεσα στο μενου.

Το είδα απλά δεν ήξερα αν μπορώ να έχω 2 εξωτερικούς. Σ ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους

ετοιμάζομαι κι εγω για αγορα της κονσόλας σε συνδυασμό με gamepass ωστε να καλυψει ολες τις casual gaming αναγκες μου. Εχω ηδη PS4.

μερικες ερωτησεις/διευκρινήσεις προς κατοχους

  1. Απο οσο εχω καταλαβει bluetooth γιοκ, σωστα?
  2. Βλεπω οτι η τιμη της κονσολας εχει αρκετα μεγαλο ευρος. Δλδ σε σκρουτζομαγαζο η το πιο φτηνο ειναι 275 και στις μεγαλες αλυσιδες η τιμη ειναι 309. 30 ευρω διαφορα δεν ειναι και λιγα. Η φυσικη ερωτηση ειναι λοιπον τι παιζει με την εγγυηση εαν αγορασεις απο τον φτηνοτερο σκρουτζομαγαζο? Ελπιζω να ειναι εγγυηση της MS και οχι του μαγαζιου οπως στα κινητα πχ
  3. Λιγο με χαλανε οι μπαταριες στο gamepad (χαθηκε να το κανουν οπως στο PS4?), οποτε στραφηκα σε μια τετοια λυση. Το εχει χρησιμοποιησει κανενας? Εχω δει και charging station της Hori, δεν ξερω ομως εαν ειναι τοσο ευχρηστο, επειδη πιανει χωρο και πρεπει να αφηνεις το χειρηστηριο ακριβως πανω στο pinακι
  4. Απο τα λιγα που διαβασα, μπορεις να κουμπωσεις εξωτερικο σκληρο, αλλα μπορεις να εχεις μονο κατεβασμενο το παιχνιδι η τα saves του? Θα πρεπει να το μεταφερεις στον εσωτερικο SSD ωστε να μπορεσεις να το παιξεις?
  5. Η αλλη λυση ειναι να παρεις την αλμυρουτσικη (τι αλμυρη δλδ, λυσσα σκετη😀) storage expansion καρτα σωστα?
  6. Τελος, η εκπτωση λογω gamepass ποσο ειναι περιπου στα καινουρια παιχνιδια (πχ AC Valhalla). Γυρω στο 10αρικο?

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις εκ των προτερων, ελπιζω να μην κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου απαντήσω για το 4.

Κουμπωνεις κανονικά σκληρό δίσκο usb3 τον οποίο τον διαμορφώνεις για το Xbox. Τώρα εκεί μπορείς να αποθηκεύεις ότι θέλεις αλλά.... 

Θα παίζει παιχνίδια τα οποία δεν έχουν την ένδειξη ότι είναι για το series S. 

Μπορείς να κατεβάσεις παιχνίδι του series s αλλά για να το τρέξεις θα πρέπει να το μεταφέρεις στο κύριο δίσκο. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Ξεκλειδώνω το νήμα με την ευχή να συνεχίσει σε ήπιους τόνους, κόσμια και πολιτισμένα.

Θερμή παράκληση: μην προσβάλλεστε μεταξύ σας και -το κυριότερο- μην πετάτε τυράκι για να προκαλέσετε τους άλλους να σας βρίσουν. Είναι προφανές πότε γίνεται αυτό από σκοπού και κατ' επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, συζητάμε για παιχνιδάκια και εν τοιαύτη περιπτώσει δώστε τόπο στην οργή άμα κατηγορήσει κάποιος το παιχνιδάκι σας, δεν χρειάζεται να του επιτεθείτε σε προσωπικό τόνο.

Στο επόμενο κλείδωμα θα πάμε διακοπές μέχρι τέλος Αυγούστου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς γιατί ενώ το έχω κλειστό τουλάχιστον 5 μέρες είναι ζεστό στο πλάι?Το είχα προσέξει και πριν κάνα δυο βδομάδες και το είχα βγάλει από την πρίζα για να μη ζεσταίνεται.Ενα μήνα το έχω μόνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kajwbtfe είπε

Παιδιά ξέρει κανείς γιατί ενώ το έχω κλειστό τουλάχιστον 5 μέρες είναι ζεστό στο πλάι?Το είχα προσέξει και πριν κάνα δυο βδομάδες και το είχα βγάλει από την πρίζα για να μη ζεσταίνεται.Ενα μήνα το έχω μόνο .

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά επειδή και η ζέστη είναι αφόρητη τελευταία, μήπως το χτυπάει ο ήλιος εκεί που είναι? Στον ξάδερφο μου αυτός ήταν ο ένοχος πάντως. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Παιδιά ξέρει κανείς γιατί ενώ το έχω κλειστό τουλάχιστον 5 μέρες είναι ζεστό στο πλάι?Το είχα προσέξει και πριν κάνα δυο βδομάδες και το είχα βγάλει από την πρίζα για να μη ζεσταίνεται.Ενα μήνα το έχω μόνο .

Μήπως το έχεις στο instant on? Δεν κλείνει έτσι η κονσόλα είναι σε αναμονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Μήπως το έχεις στο instant on? Δεν κλείνει έτσι η κονσόλα είναι σε αναμονή.. 

Όχι.Παταω παρατεταμένα το xbox κουμπι και από κει διαλέγω απενεργοποίηση της κονσόλας.

32 λεπτά πριν, Charismo είπε

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά επειδή και η ζέστη είναι αφόρητη τελευταία, μήπως το χτυπάει ο ήλιος εκεί που είναι? Στον ξάδερφο μου αυτός ήταν ο ένοχος πάντως. 😂

Καθόλου χαζό δεν ακούγεται αφού και το μηχάνημα είναι μαύρο.Παντως όχι δεν το χτυπάει ο ήλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Όχι.Παταω παρατεταμένα το xbox κουμπι και από κει διαλέγω απενεργοποίηση της κονσόλας.

Καθόλου χαζό δεν ακούγεται αφού και το μηχάνημα είναι μαύρο.Παντως όχι δεν το χτυπάει ο ήλιος.

Το ότι πατας παρατεταμενα το κουμπί και πατασ απενεργοποιηση δεν πάει να πει ότι κλείνει τελείως. Μένει σε αναμονή, έχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω. Για να κάνεις πλήρη τερματισμό, πρέπει να πας στη διαχειρηση ενέργειασ στο μενού των ρυθμίσεων και από εκεί να πατήσεις την επιλογή αριστερά ''πλήρης τερματισμός''.

Τότε θα δεις ότι δεν θα είναι ζεστό, θα έχει κλείσει πλήρως. Μόνο έτσι κλείνει τελείως.

Στο mode που το έχεις τώρα (δηλαδή instant on που είναι πάντα έτσι αν το κλείνεις με παρατεταμένα πατώντας το κουμπί του xbox) μένει σε αδράνεια αλλά κάνει ενημερώσεις σε παιχνίδια κλπ και ας είναι ''κλειστό''

https://technoglitz.com/greece/πώς-να-απενεργοποιήσετε-το-xbox-series-x-s/

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Όχι.Παταω παρατεταμένα το xbox κουμπι και από κει διαλέγω απενεργοποίηση της κονσόλας.

Εμ σε αναμονή το έβαζες.. Ότι σου έγραψε ο φίλος stratigos24.. 

Για να το κλήσεις κανονικά πας στις ρυθμίσεις - γενικά - λειτουργία τροφοδοσίας και εκκίνηση και πατάς πλήρης τερματισμός λειτουργίας.. Αν δεις στη ρύθμιση λειτουργία τροφοδοσίας έχεις επιλογή instant on επιλογή.. Έτσι το έχω και εγώ.. 

Πάντως είναι μειονέκτημα που δεν υπάρχει με ένα κλικ επιλογή πλήρης τερματισμός.. 

Όταν είσαι σε instant on και το κλείνεις απλά και μπαίνει σε αναμονή, να ξέρεις ότι κάνει update στα παιχνίδια ή μπορείς να κατεβάζεις game και να το έχεις κλειστό σε instant on.. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...