Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το series S δεν βγαζει 4κ δεν το λεει κ πουθενα. Βγαζει 1080 η 1440 . Οπως βγαζει κ 30 η 60 fps κ σε μερικα παιχνιδια 120fps. Πχ dirt 5 βγαζει 1440/60fps και ειναι πανεμορφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα ανακάλυψα το θέμα! 

Κι εγώ το S αγόρασα για τον λόγο ότι έχω μόνιτορ και τηλεόραση 1080p/60hz. Νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σούπερ επιλογή. 

Ο αποθηκευτικός χώρος που πολλοί λέτε ανεπαρκή δεν ισχύει (τουλάχιστον για μένα). Έχω ήδη 8 παιχνίδια μέσα (gear 5, star wars, fifa 21, R.E.7, ori, Celeste, NBA 2k20 demo, forza horizon) και έχει και χώρο για 1-2 ακόμη. Προφανώς με 2-4 παιχνίδια ασχολούμαι συνήθως, αλλά τώρα λόγο νέας κονσόλας θέλω να δοκιμάσω περισσότερα. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να έχουν περισσότερα θα απογοητευτουν. 

Έβαλα και game Pass με τον γνωστό τρόπο για 2 χρόνια στα 65€. 

Με έχει εντυπωσιάσει το quick resume και η ταχύτητα του ssd. Πραγματικά next gen στοιχεία. 

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κονσόλα και αν τα περισσότερα παιχνίδια μπορούμε να τα τρέχουμε σε 1080/60fps για μια 2ετια είμαι κομπλέ. Μετά θα πάρω και το ps5 λογικά και ένα 4k/144hz monitor. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα φίλος που παίζει χαλαρά και έχει 1080p τηλεόραση χωρίς να σκέφτεται να την αλλάξει, παράγγειλε το S.Νομιζω για 1080p τηλεοράσεις είναι η καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία που ξεκίνησα το θέμα αυτό ήταν ακριβώς αυτό. Να θίξω πως για αυτούς που έχουν 1080p τηλεοράσεις/οθόνες ή δεν σκοπεύουν/μπορούν να αναβαθμίσουν(όπως και εγώ), τότε ίσως το Xbox Series S είναι η καλύτερη επιλογή. Τώρα αυτοί που θέλουν να βρουν προβλήματα, θα βρουν. Αυτοί που απλά θέλουν να μπουν στο next gen και δεν μπορούν να επενδύσουν πολλά, νομίζω και εγώ είναι ό,τι καλύτερο σαν επιλογή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, broxopios είπε

Τώρα ανακάλυψα το θέμα! 

Κι εγώ το S αγόρασα για τον λόγο ότι έχω μόνιτορ και τηλεόραση 1080p/60hz. Νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σούπερ επιλογή. 

Ο αποθηκευτικός χώρος που πολλοί λέτε ανεπαρκή δεν ισχύει (τουλάχιστον για μένα). Έχω ήδη 8 παιχνίδια μέσα (gear 5, star wars, fifa 21, R.E.7, ori, Celeste, NBA 2k20 demo, forza horizon) και έχει και χώρο για 1-2 ακόμη. Προφανώς με 2-4 παιχνίδια ασχολούμαι συνήθως, αλλά τώρα λόγο νέας κονσόλας θέλω να δοκιμάσω περισσότερα. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να έχουν περισσότερα θα απογοητευτουν. 

Έβαλα και game Pass με τον γνωστό τρόπο για 2 χρόνια στα 65€. 

Με έχει εντυπωσιάσει το quick resume και η ταχύτητα του ssd. Πραγματικά next gen στοιχεία. 

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κονσόλα και αν τα περισσότερα παιχνίδια μπορούμε να τα τρέχουμε σε 1080/60fps για μια 2ετια είμαι κομπλέ. Μετά θα πάρω και το ps5 λογικά και ένα 4k/144hz monitor. 

το σημαντικο ειναι ο καθενας να γνωριζει τι κονσολα παιρνει με βαση τις αναγκες του και τα παιχνιδια που θελει να παιξει. αμα εσυ εισαι ικανοποιημενος με την αγορα σου, κανενας δε μπορει να σου πει τιποτα.

απλα να πουμε οτι η διαφορα δεν ειναι μονο στην αναλυση, σε πολλα παιχνιδια που στο x τρεχουν στα 60 fps, στο s θα τρεχουν στα 30 ή χωρις καθολου raytracing . Δηλαδη ακομα και με 1080p τηλεοραση θα ησουν καλυτερα με το x. Προφανως σταθμιζεις τη σημαντικοτατη διαφορα στη τιμη και αποφασιζεις.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 9:16 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

Θεωρω πως η τιμη του θα πεσει συντομα στα 199€ γιατι δεν πολυ αξιζει σαν κονσολα στα 300€ μιας και στα 400 περνεις την "full next gen experience" με το PS4.
Σε συνδυασμό με τον πολυ μικρο αποθηκευτικο του χωρο δεν την κανει και την καλυτερη επιλογη για next gen.

Ναι μέχρι τα χριστούγεννα 199 και το Πάσχα δώρο μαζί με κάθε Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, xavier said:

απλα να πουμε οτι η διαφορα δεν ειναι μονο στην αναλυση, σε πολλα παιχνιδια που στο x τρεχουν στα 60 fps, στο s θα τρεχουν στα 30 ή χωρις καθολου raytracing . Δηλαδη ακομα και με 1080p τηλεοραση θα ησουν καλυτερα με το x. Προφανως σταθμιζεις τη σημαντικοτατη διαφορα στη τιμη και αποφασιζεις.

Εγώ που έχω 1080p TV για την ώρα, επέλεξα το SeX αντί για το SeS λόγω του διπλάσιου αποθηκευτικού χώρου και του οπτικού drive. Άσχετα με το performance, είναι πολύ σημαντικότερος ο εσωτερικός δίσκος για εμένα. Μόλις βγουν ένα-δύο σοβαρά games της επόμενης γενιάς ο αποθηκευτικός χώρος του SeS δεν θα φτάνει ούτε για πλάκα και δεν βλέπω να την γλυτώνουν οι owners την διακοσάρα του add-on.

Δεν είναι τόσο σημαντικότατη η διαφορά τιμής, το SeX είναι πολύ πιο vfm ακόμα και χωρίς τα παραπάνω TFlops.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ που έχω 1080p TV για την ώρα, επέλεξα το SeX αντί για το SeS λόγω του διπλάσιου αποθηκευτικού χώρου και του οπτικού drive. Άσχετα με το performance, είναι πολύ σημαντικότερος ο εσωτερικός δίσκος για εμένα. Μόλις βγουν ένα-δύο σοβαρά games της επόμενης γενιάς ο αποθηκευτικός χώρος του SeS δεν θα φτάνει ούτε για πλάκα και δεν βλέπω να την γλυτώνουν οι owners την διακοσάρα του add-on.

Δεν είναι τόσο σημαντικότατη η διαφορά τιμής, το SeX είναι πολύ πιο vfm ακόμα και χωρίς τα παραπάνω TFlops.

νομίζω η σωστή τιμή για να ήταν VFM θα ήταν 199-250 ή 299 με κάποιο bundle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι το SeS έχει μια χαρά τιμή και εκεί θα μείνει για πολύ καιρό. Όμως η τιμή του SeX είναι σαν να κλέβεις εκκλησία. Και πιστεύω ότι βγάζει άνετα όλη τη γενιά, μέσα στην οποία μπορούν να συμβούν πολλά (ναι για σένα λέω VR). Επίσης σε 2-3 χρόνια οι τιμές των καλών 4Κ θα είναι πολύ πιο χαμηλές και μπορεί να προχωρήσει κάποιος σε αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300e δεν αποτελούν sweet spot για το Series S σίγουρα. Με 100e παραπάνω παίρνεις PS5 digital όπου όλοι γνωρίζουμε τις διαφορές τους. Από εκεί και πέρα είναι μία υπέροχη μικρή κονσόλα, κατάλληλη για μετακινήσεις και ιδανικό πλαισίωμα σε ένα PS5 γιατί όπως και να το κάνουμε το Game Pass θα πάρει φωτιά σύντομα με τα παιχνίδια της Bethesda συν όλα τα άλλα που θα μπουν από τα 18 studio της MS. Απορώ δηλαδή πως η MS δεν έβγαλε και ένα Series X χωρίς δισκάκι στα 400e να κατακλύσει την αγορά από επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Digital Xbox X θα ήταν ταμάμ επιλογή, αλλά νομίζω θα ακύρωνε σε ένα βαθμό τα άλλα 2. Για μένα όμως θα ήταν σίγουρη αγορά. Τώρα τα 200€ τα σκέφτηκα να πω την αλήθεια. 

Πάντως Gear 5 & Horizon έχουν πανέμορφα γραφικά. Το 2ο βέβαια πάει για σβήσιμο γιατί σαν gameplay δεν λέει κάτι για τα γούστα μου. Θα ήθελα κάτι πιο κοντά σε Dirt 1 & 2. To Gear εκεί που έλεγα να το σβήσω, παίζω πολύ campaign και σίγουρα θα το τερματίσω. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι. 

Επεξ/σία από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω δυνατό pc σκέφτομαι για αγορά της s series καθώς δυνατούς μελλοντικούς τίτλους μπορείς να τους στριμαρεις από το pc αν θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Εγώ που έχω δυνατό pc σκέφτομαι για αγορά της s series καθώς δυνατούς μελλοντικούς τίτλους μπορείς να τους στριμαρεις από το pc αν θέλεις. 

Μήπως δεν γίνετε πιά.. 

Στις 14/11/2020 στις 12:04 ΠΜ, gdal73 είπε

Το series X πολύ καλό, αλλά σήμερα έφαγα την πρώτη απογοήτευση 😡: προσπάθησα να  κανω steaming το xbox σε ένα mini PC με windows 10 που έχω σε άλλο δωμάτιο, λειτουργία αρκετά χρήσιμη αν θέλεις να συνεχίσεις ένα παιχνίδι και χρειάζεται κάποιος άλλος την TV που είναι το xbox. H λειτουργία αυτή με το ΟΝΕ Χ ήταν απροβλημάτιστη και η ποιότητα του steaming πολύ καλλίτερη από την αντιστοιχη εφαρμογή του Playstation.   Αφού παιδεύτηκα για κανά δίωρο τελικά ανάλυψα ότι αυτό πλεον είναι ανέφικτη με την εφαρμογή που έχω στα Windows 10 και λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα με το ΟΝΕ Χ :

https://www.onmsft.com/news/xbox-series-xs-consoles-dont-support-game-streaming-to-windows-10-pcs

Δηλαδή έλεος ρε ΜS, πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο για αυτό το πισωγύρισμα, προφανώς θέλουν να υποστηρίξουν το cloud, αλλά πιο το πρόβλημα να αφαιρούν μια χρήσιμη για αρκετούς δυνατότητα...😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priva άλλο το xCloud που δεν υποστηρίζετε ακόμα στην χώρα μας ή κάνω λάθος, και άλλο το stremαρισμα από την νέα κονσόλα μας locally.

Αν δεν το έχω καταλάβει σωστά διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...