Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Βρε και εγώ αλλά επειδή οδήγησα κορολα του '86 δεν μου κάνει εντύπωση κορολα του 2019 που φτιάχνεις τους καθρέφτες με κουμπί πια. Αυτό μου έκανε εντύπωση στο σχόλιο σου 👍

Παλιά μεγάλες διαδρομές είχανε μόνο τα joystick για τα flight simulators!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Κάτοχος του Xbox series s  και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να βαζω την κονσόλα σε λειτουργία αδράνειας όπως γίνεται με το ps4 για να κατεβάζω τα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arxaiosss είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος του Xbox series s  και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να βαζω την κονσόλα σε λειτουργία αδράνειας όπως γίνεται με το ps4 για να κατεβάζω τα παιχνίδια

 

Energy-saving mode can be activated by navigating to Xbox Series X settings from My Games and Apps, looking for the 'Power mode and Startup' option in the General tab, and then selecting it from the 'Power mode' dropdown menu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arxaiosss είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος του Xbox series s  και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να βαζω την κονσόλα σε λειτουργία αδράνειας όπως γίνεται με το ps4 για να κατεβάζω τα παιχνίδια

Στο αρχικό σεταρισμα λογικά σε ρώτησε ποιο power mode θες (energy saving ή instant-on). Αν δεν θυμάσαι τι διάλεξες, θα βρεις την ρύθμιση εκεί που σου υπέδειξε ο @Skywalker333.

Θέλεις το Instant-On ως επιλογή και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το rest mode στο PS.

Απλώς, το κακό με το λειτουργικό του Xbox είναι ότι οπότε θα πας να κλείνεις την κονσόλα (είτε πατημένο το home button είτε από το guide) σου δίνει μόνο μια επιλογή για απενεργοποίηση κι αυτή θα είναι προκαθορισμένη σύμφωνα με το mode που επέλεξες. Με instant-on, για να κλείσεις εντελώς την κονσολα πρέπει να πας πάλι μέσα στις ρυθμίσεις και να πατήσεις full shutdown. Αβλεψία από το λειτουργικό για μένα αλλά, ντάξει, not a big deal.

Επεξ/σία από kosmsamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ το νέο χειριστήριο των Series κ ενα από αυτά του One. Η αίσθηση είναι πολύ καλύτερη στο νέο και επίσης έχει την παραμετροποίηση στο μενού που βολεύει πάρα μα πάρα πολύ με τα διαφορετικά προφίλ κλπ. 

nice 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Στο αρχικό σεταρισμα λογικά σε ρώτησε ποιο power mode θες (energy saving ή instant-on). Αν δεν θυμάσαι τι διάλεξες, θα βρεις την ρύθμιση εκεί που σου υπέδειξε ο @Skywalker333.

Θέλεις το Instant-On ως επιλογή και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το rest mode στο PS.

Απλώς, το κακό με το λειτουργικό του Xbox είναι ότι οπότε θα πας να κλείνεις την κονσόλα (είτε πατημένο το home button είτε από το guide) σου δίνει μόνο μια επιλογή για απενεργοποίηση κι αυτή θα είναι προκαθορισμένη σύμφωνα με το mode που επέλεξες. Με instant-on, για να κλείσεις εντελώς την κονσολα πρέπει να πας πάλι μέσα στις ρυθμίσεις και να πατήσεις full shutdown. Αβλεψία από το λειτουργικό για μένα αλλά, ντάξει, not a big deal.

Εγώ έχω συνέχεια το instand on δεν το έχω βάλει στο full shutdown πειραζη ; θα πρέπει να έχουμε το instand on μόνο αν θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DimitriosT86 είπε

Εγώ έχω συνέχεια το instand on δεν το έχω βάλει στο full shutdown πειραζη ; θα πρέπει να έχουμε το instand on μόνο αν θέλουμε να κατεβάσουμε κάτι; 

Αυτό το ξέρεις εσύ! Δεν νομίζω να υπάρχει ξεκάθαρη σωστή ή λάθος απάντηση. 😀

Η λογική λέει ότι εφόσον τα μηχανήματα είναι σε ένα mode που ανά πάσα στιγμή θα είναι έτοιμα να δουλέψουν για αναβαθμίσεις κλπ. θα υπάρξει και η ανάλογη φθορά πιο γρήγορα. Όχι, όμως, τύπου "θα μου βγει off σε 1 χρόνο αν το αφήσω σε instant on 24/7". Οι κονσόλες σαφώς κι έχει σχεδιαστεί και για αυτό το σενάριο. Χώρια το οικολογικό του πράγματος (αν σε νοιάζει) ή ο λογαριασμός του ρεύματος (όχι καμία τρελή αύξηση φαντάζομαι, από ό,τι βλέπω στο site του xbox, το Series S τραβάει 10 W σε instant-on, παραδόξως στα ίδια επίπεδα με το One S και το Serirs X).

Προσωπικά, το One S μου το έχω σε instant-on συνεχώς. Είναι λίγο μπελάς να αλλάζω την default ρύθμιση ανάλογα το τι κλείσιμο θέλω να κάνω. Απλώς, το κλείνω από το guide ή κρατώντας πατημένο το home κουμπί κατά την διάρκεια της ημέρας (ή αν ξέρω ότι θα γίνουν κάποια updates κλπ ή αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω πχ. 5-6 ώρες μετά), ενώ κάνω την αγγαρεία με το full shutdown συνήθως όταν πάω για ύπνο ή όταν δεν πρόκειται να ασχοληθώ με την κονσόλα για κάποιες μέρες (συνήθως το τραβάω κι από την πρίζα). Έτσι έκανα και στο OG One μέχρι να το δώσω, αλλά και στα PS4 Pro/PS5 που είχα/έχω (θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αργήσει η ώρα για το Series X, το Series S μου κλείνει έντονα το μάτι αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά"). Δεν είχα ποτέ θέμα, όλες λειτουργούσαν/λειτουργούν άψογα με αυτό το σενάριο.

Επεξ/σία από kosmsamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Αυτό το ξέρεις εσύ! Δεν νομίζω να υπάρχει ξεκάθαρη σωστή ή λάθος απάντηση. 😀

Η λογική λέει ότι εφόσον τα μηχανήματα είναι σε ένα mode που ανά πάσα στιγμή θα είναι έτοιμα να δουλέψουν για αναβαθμίσεις κλπ. θα υπάρξει και η ανάλογη φθορά πιο γρήγορα. Όχι, όμως, τύπου "θα μου βγει off σε 1 χρόνο αν το αφήσω σε instant on 24/7". Οι κονσόλες σαφώς κι έχει σχεδιαστεί και για αυτό το σενάριο. Χώρια το οικολογικό του πράγματος (αν σε νοιάζει) ή ο λογαριασμός του ρεύματος (όχι καμία τρελή αύξηση φαντάζομαι, από ό,τι βλέπω στο site του xbox, το Series S τραβάει 10 W σε instant-on, παραδόξως στα ίδια επίπεδα με το One S και το Serirs X).

Προσωπικά, το One S μου το έχω σε instant-on συνεχώς. Είναι λίγο μπελάς να αλλάζω την default ρύθμιση ανάλογα το τι κλείσιμο θέλω να κάνω. Απλώς, το κλείνω από το guide ή κρατώντας πατημένο το home κουμπί κατά την διάρκεια της ημέρας (ή αν ξέρω ότι θα γίνουν κάποια updates κλπ ή αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω πχ. 5-6 ώρες μετά), ενώ κάνω την αγγαρεία με το full shutdown συνήθως όταν πάω για ύπνο ή όταν δεν πρόκειται να ασχοληθώ με την κονσόλα για κάποιες μέρες (συνήθως το τραβάω κι από την πρίζα). Έτσι έκανα και στο OG One μέχρι να το δώσω, αλλά και στα PS4 Pro/PS5 που είχα/έχω (θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αργήσει η ώρα για το Series X, το Series S μου κλείνει έντονα το μάτι αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά"). Δεν είχα ποτέ θέμα, όλες λειτουργούσαν/λειτουργούν άψογα με αυτό το σενάριομα.

Μάλλον θα το πάω και εγώ σε ένα αναμοικτο μοντέλο διότι όντως κ συνέχεια σε αδράνεια δε λέει απλά ελπίζω να θυμάμαι να το αλλάζω. Εγώ φίλε πρώτη φορά σε Xbox δεν ξέρω τι γινόταν προ game pass εποχή τώρα όμως αυτό που βιωνω εδώ κ μια εβδομάδα είναι απίστευτο με τόση πληθώρα παιχνιδιών για έναν casual gamer σαν κ μένα είναι παράδεισος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 2:51 ΜΜ, Arxaiosss είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος του Xbox series s  και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να βαζω την κονσόλα σε λειτουργία αδράνειας όπως γίνεται με το ps4 για να κατεβάζω τα παιχνίδια

Υπάρχει και αλλη επιλογη(εκτος αν δεν γινεται στο seriesS).

Για να μην μπλεκεις με αυτά,να κατεβάζεις τα παιχνίδια την ώρα που παιζεις.

Δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις πολλά παιχνίδια μιας και δεν έχει και μεγάλο σκληρό δίσκο η κονσόλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δουλεύει κανείς το xbox σε 1440p monitor και αν ναι, πως τρέχουν τα παιχνίδια? Θα προβώ αύριο σε αγορά του s και σκέφτομαι αν αξίζει η αγορά 1440p monitor ή τα 1080p είναι "μονόδρομος" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα μεταχειρισμένο series S

150€

Παίζω apex legends

Είναι τέλειο!

Στις 15/9/2021 στις 12:10 ΠΜ, LydiaTz είπε

Καλησπέρα σε όλους. Δουλεύει κανείς το xbox σε 1440p monitor και αν ναι, πως τρέχουν τα παιχνίδια? Θα προβώ αύριο σε αγορά του s και σκέφτομαι αν αξίζει η αγορά 1440p monitor ή τα 1080p είναι "μονόδρομος" 

Και εγώ θέλω να μάθω για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει κανείς άποψη για το for honor εχω δει βίντεο στο youtube και μου φαίνετε ενδιαφέρον παιχνίδι τουλάχιστον για τα γούστα μου, επίσης ρε μάγκες μόνο εμένα δεν μου άρεσαν το hades και το psyckonats2 ? για να ξέρω μήπως είμαι έγω ο περίεργος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DimitriosT86 είπε

Καλησπέρα έχει κανείς άποψη για το for honor εχω δει βίντεο στο youtube και μου φαίνετε ενδιαφέρον παιχνίδι τουλάχιστον για τα γούστα μου, επίσης ρε μάγκες μόνο εμένα δεν μου άρεσαν το hades και το psyckonats2 ? για να ξέρω μήπως είμαι έγω ο περίεργος.

 

το Hades ειναι roguelike παιχνιδι που βασιζεται στην συνεχή επανάλληψη. Πολλοι τα λατρευουν και πολλοι τα μισούν :) 

Το Phychonauts 2 ειναι 3D platform, από τα ελλάχιστα που βγαίνουν πλέον στις μερες μας, τυπου Mario. Και εδω δεν ειναι απαραίτητα να σου αρεσουν τα platform games.

Και τα δυο ειναι μεγαλες παιχνιδαρες αλλα κ τα δυο θελουν να ασχοληθεις μαζι τους, σε 1 ωριτσα δεν εχεις καταλαβει τιποτα για τους μηχανισμους τους. Αλλα απο εκει κ περα, τι πειραζει κ να μη σου αρεσουν, τοσα παιχνιδια υπαρχουν :) 

Το For Honor πχ, εμενα δε μου αρεσει. Βαριεμαι απιστευτα αυτο το τουρλουμπουκι multiplayer μαχης. Αλλα σε πολυ κοσμο αρεσει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

το Hades ειναι roguelike παιχνιδι που βασιζεται στην συνεχή επανάλληψη. Πολλοι τα λατρευουν και πολλοι τα μισούν :) 

Το Phychonauts 2 ειναι 3D platform, από τα ελλάχιστα που βγαίνουν πλέον στις μερες μας, τυπου Mario. Και εδω δεν ειναι απαραίτητα να σου αρεσουν τα platform games.

Και τα δυο ειναι μεγαλες παιχνιδαρες αλλα κ τα δυο θελουν να ασχοληθεις μαζι τους, σε 1 ωριτσα δεν εχεις καταλαβει τιποτα για τους μηχανισμους τους. Αλλα απο εκει κ περα, τι πειραζει κ να μη σου αρεσουν, τοσα παιχνιδια υπαρχουν :) 

Το For Honor πχ, εμενα δε μου αρεσει. Βαριεμαι απιστευτα αυτο το τουρλουμπουκι multiplayer μαχης. Αλλα σε πολυ κοσμο αρεσει :P 

Είναι σε φάση Creed odyssey ας πούμε προχοράω και βαράω μαζευω level και αναβαθμίζω εξοπλισμό? Γενικά δεν μου άρεσαν επειδη δεν εχω πολύ χρονο για να εντρυφήσω στα παιχνίδια παίζω για λίγο κάθε μερα και αν δε μου πολυ αρέσει δεν συνεχίζω.Ας πουμε στο psychoats πολυ βιντεο πολυ μπλα μπλα και λίγο παιχνιδι.Γενικα μου αρέσουν τυπου RDR τυπου Odyssey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...