Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, jokul7 είπε

To Series S δεν θα υποστηρίζει 4Κ σχεδόν σε κανένα game. Οπότε πας σε SeX. Αλλιώς πάει τζάμπα η τηλεόραση!

 

3 ώρες πριν, Billie13 είπε

Νομίζω ότι λόγω τηλεόρασης, πρέπει να πας ντουγρου στο Series X. Δε θα το μετανιώσεις. 

Ευχαριστώ παιδιά. Αν ήταν διαθέσιμο το SX δεν θα το σκεφτόμουν μάλλον αν και το κόστος του είναι αρκετά υψηλότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Καλησπέρα σας.

Έχω μια Samsung Q80T 55'. Δεν είμαι hardcore gamer (για την ακρίβεια δεν είμαι gamer at all τα τελευταία 20 χρόνια :P). Πάντα ήθελα να κάνω ένα restart στο gaming αλλά με τις τιμές που έχουν τα παιχνίδια δεν είχα τη διάθεση να ασχοληθώ. Επειδή πλέον με το game pass τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα και οικονομικά, σκέφτηκα να πάρω κάποια next gen κονσόλα ώστε να παίζω κανένα παιχνίδι στο σαλόνι.

Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι απαιτητικός στην ποιότητα ώστε να θέλω crystal clear γραφικά, ray tracing κλπ (παρ ότι η τηλεόραση μπορεί να αποδόσει πολύ καλά όπως διαβάζω) οπότε σκέφτηκα ότι το Series S θα είναι μια τίμια αγορά παρέα με το game pass. Η απόστασή μου από την τιβί θα είναι γύρω στα 2 μέτρα οπότε ίσως οι διαφορές με το Series X δεν θα είναι χαοτικές. Αυτό που πονάει είναι η διαφορά στα FPS που μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στο μικρό και στο μεγάλο XBOX.

Καμία γνώμη; Κάποιος με εμπειρία πάνω στις next gen κονσόλες;

Ευχαριστώ.

Θεωρητικά δεν υπάρχει διαφορά στα fps 120 και στις δύο κονσόλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Questioner είπε

 

Ευχαριστώ παιδιά. Αν ήταν διαθέσιμο το SX δεν θα το σκεφτόμουν μάλλον αν και το κόστος του είναι αρκετά υψηλότερο. 

H MS δια στόματος του main engineer της https://www.linkedin.com/in/jason-ronald-697ba81

έχει τοποθετήσει για αυτόν ακριβώς τον λόγο advanced gpu scaler.

Δεν ξέρω πως παίζει ή δεν παίζει αλλά πιστεύω πως θα κάνει πολύ καλύτερο scaling από τον ενσωματωμένο μιας τηλεόρασης σε 4k, οι οποίοι είναι ήδη καλοί αντίθετα με αυτούς στα monitor.

Προχώρα άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Questioner είπε

 

Ευχαριστώ παιδιά. Αν ήταν διαθέσιμο το SX δεν θα το σκεφτόμουν μάλλον αν και το κόστος του είναι αρκετά υψηλότερο. 

κάνε λίγο υπομονή, ειδικά αν το θες για mp παιχνίδια τα +200ε αξίζουν τουλάχιστον από τα σημερινά δεδομένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο δυνατό upscaling σε 4k από την κονσόλα είναι θεμιτό και καλώς που υπάρχει. Αυτό που φοβάμαι είναι μην "σέρνομαι" με τα 30fps στο SS και τελικά αντί να δώσω +200 για το SX, να κλαίω και τα 300 του SS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Κάτοχος και εγώ του S και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Μεχρι πρότινος δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου με Microsoft και xbox,είχα όλα τα playstation από το 1 μέχρι και το 4 ,μέχρι που βγήκε η σειρά Χ.Λιγο οι οικογενειακές υποχρεώσεις,λίγο η οικονομική κατάσταση,δεν μπορούσα να διαθέσω χρόνο κ χρήμα για το Χ,οπότε το s με καλύπτει σχεδόν απόλυτα.Συμφωνω σε όλα με το αρχικό ποστ...

Θεωρώ πλέον τον εαυτό μου ως casual gamer και το s σε συνδυασμό με το game pass είναι η ιδανική επιλογή!100+ παιχνίδια διαθέσιμα με το "καλημέρα",κ κάθε μηνα εμπλουτίζεται η συλλογή.

Για τον casual gamer θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή!

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εκτός από την διαθεσιμότητα δεν έχουν βγει ακόμα bundles? Ίσως δύσκολα για πτώση τιμών αλλά θα θελα για να δω στα 300 το Series X με κανένα SW Squadrons (στις γιορτές μήπως?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κρατήθηκα κι εγώ και παρήγγειλα το Series S. Όπως είπα σε προηγούμενο post δεν είμαι gamer (το χόμπι το έχω αφήσει πίσω πολλά χρόνια) και για τον περιορισμένο χρόνο που έχω για κανένα παιχνιδάκι που και που νομίζω είναι ιδανική αγορά το Series S. (βοήθησε πολύ και η μη διαθεσιμότητα του X η αλήθεια είναι 😋

Πήρα και ένα HDMI 2.1 για να κάνει και το Upscaling σε 4Κ γιατί απ ότι γνωρίζω αυτό που περιέχει η συσκευασία δεν καλύπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Questioner είπε

Τελικά δεν κρατήθηκα κι εγώ και παρήγγειλα το Series S. Όπως είπα σε προηγούμενο post δεν είμαι gamer (το χόμπι το έχω αφήσει πίσω πολλά χρόνια) και για τον περιορισμένο χρόνο που έχω για κανένα παιχνιδάκι που και που νομίζω είναι ιδανική αγορά το Series S. (βοήθησε πολύ και η μη διαθεσιμότητα του X η αλήθεια είναι 😋

Πήρα και ένα HDMI 2.1 για να κάνει και το Upscaling σε 4Κ γιατί απ ότι γνωρίζω αυτό που περιέχει η συσκευασία δεν καλύπτει. 

Σιγουρευτείτε ότι η τηλεόραση υποστηρίζει 2.1 hdmi γιατί αν όχι δεν έχει νόημα και καλύτερα να το ακυρώσετε το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakitsan95 είπε

Σιγουρευτείτε ότι η τηλεόραση υποστηρίζει 2.1 hdmi γιατί αν όχι δεν έχει νόημα και καλύτερα να το ακυρώσετε το καλώδιο.

Ναι μου βγάζει 2.1 (Samsung Q80T). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Questioner είπε

Τελικά δεν κρατήθηκα κι εγώ και παρήγγειλα το Series S. Όπως είπα σε προηγούμενο post δεν είμαι gamer (το χόμπι το έχω αφήσει πίσω πολλά χρόνια) και για τον περιορισμένο χρόνο που έχω για κανένα παιχνιδάκι που και που νομίζω είναι ιδανική αγορά το Series S. (βοήθησε πολύ και η μη διαθεσιμότητα του X η αλήθεια είναι 😋

Πήρα και ένα HDMI 2.1 για να κάνει και το Upscaling σε 4Κ γιατί απ ότι γνωρίζω αυτό που περιέχει η συσκευασία δεν καλύπτει. 

Καλημέρα.Επειδή βλέπω έχουμε ακριβώς την ίδια τηλεόραση,και επίσης και εγώ δεν είμαι φανατικός gamer,ποιο πολύ το θέλω για τον μικρό,γιατί επέλεξες το series s έναντι του one x;έστω το x μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Καλημέρα.Επειδή βλέπω έχουμε ακριβώς την ίδια τηλεόραση,και επίσης και εγώ δεν είμαι φανατικός gamer,ποιο πολύ το θέλω για τον μικρό,γιατί επέλεξες το series s έναντι του one x;έστω το x μεταχειρισμένο.

και μόνο που έχει επιλογή 60fps αξίζει σε σχέση με το 1χ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση. Σε σχέση όμως με το 4K, υπάρχουν διαφορές; Το upscalling  που κάνει το series s, είναι το ίδιο καλό με του 1x;η΄δεν θα δω τρελές διάφορες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...