Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Questioner είπε

Τελικά δεν κρατήθηκα κι εγώ και παρήγγειλα το Series S. Όπως είπα σε προηγούμενο post δεν είμαι gamer (το χόμπι το έχω αφήσει πίσω πολλά χρόνια) και για τον περιορισμένο χρόνο που έχω για κανένα παιχνιδάκι που και που νομίζω είναι ιδανική αγορά το Series S. (βοήθησε πολύ και η μη διαθεσιμότητα του X η αλήθεια είναι 😋

Πήρα και ένα HDMI 2.1 για να κάνει και το Upscaling σε 4Κ γιατί απ ότι γνωρίζω αυτό που περιέχει η συσκευασία δεν καλύπτει. 

Καλορίζικο και σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς!

Γιατί το hdmi καλώδιο της συσκευασίας δεν καλύπτει; Απεναντίας νομίζω ότι θεωρείται καλό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Questioner είπε

Τελικά δεν κρατήθηκα κι εγώ και παρήγγειλα το Series S. Όπως είπα σε προηγούμενο post δεν είμαι gamer (το χόμπι το έχω αφήσει πίσω πολλά χρόνια) και για τον περιορισμένο χρόνο που έχω για κανένα παιχνιδάκι που και που νομίζω είναι ιδανική αγορά το Series S. (βοήθησε πολύ και η μη διαθεσιμότητα του X η αλήθεια είναι 😋

Πήρα και ένα HDMI 2.1 για να κάνει και το Upscaling σε 4Κ γιατί απ ότι γνωρίζω αυτό που περιέχει η συσκευασία δεν καλύπτει. 

Πολλές φορές να σου πω μπήκα στο τρυπάκι να πουλήσω το S και να πάρω το X, αλλά νομίζω ότι θα ήταν απλά βεβιασμένη κίνηση.

Κι εγώ δεν είμαι gamer. Μου αρέσει να παίζω στο 90% ποδοσφαιράκια και με το ultimate game pass παίζω και κανένα άλλο παιχνίδι. Έχω 1080/60Hz monitor και περιμένω το 2021 να βγει κάποιο με 4k/120Hz/2.1HDMI. 

Έτσι κι αλλιώς αρχικός μου στόχος που μάλλον θα τηρήσω, είναι κοντά στο καλοκαίρι να αγοράσω και το PS5. Οπότε θα έχω και τις 2 κονσόλες για τα exclusive τους, και για τα ποδοσφαιράκια θα είμαι στο PS5 που έχει και μεγαλύτερη κοινότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τα fps θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικά για την overall εμπειρία. Πόσες φορές στο PC έχουμε μειώσει textures κλπ για να ευχαριστηθουμε παιχνίδι με ροή και χωρίς κολλήματα; Θεωρώ ότι όσοι πήραμε το S ως casual gamers, κάναμε καλή επιλογή. Το μέλλον θα δείξει. 

1 ώρα πριν, SergioX είπε

Καλορίζικο και σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς!

Γιατί το hdmi καλώδιο της συσκευασίας δεν καλύπτει; Απεναντίας νομίζω ότι θεωρείται καλό...

Ευχαριστώ πολύ. 

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, το καλώδιο της συσκευασίας δεν είναι 2.1. Έτσι δεν έχει το απαραίτητο bandwidth για να μεταφέρει το (upscaled) 4k η κονσόλα όπως πρέπει. 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hlias77 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση. Σε σχέση όμως με το 4K, υπάρχουν διαφορές; Το upscalling  που κάνει το series s, είναι το ίδιο καλό με του 1x;η΄δεν θα δω τρελές διάφορες;

δεν έχω x1x ή xsS, μπορείς να μελετήσεις τα videos του df ώστε να δεις τις διαφορές.

σε σχέση με το 1χ η γνώμη μου είναι ότι αξίζει σε σχέση με το xsx όχι :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Questioner είπε

Παιδιά τα fps θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικά για την overall εμπειρία. Πόσες φορές στο PC έχουμε μειώσει textures κλπ για να ευχαριστηθουμε παιχνίδι με ροή και χωρίς κολλήματα; Θεωρώ ότι όσοι πήραμε το S ως casual gamers, κάναμε καλή επιλογή. Το μέλλον θα δείξει. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, το καλώδιο της συσκευασίας δεν είναι 2.1. Έτσι δεν έχει το απαραίτητο bandwidth για να μεταφέρει το (upscaled) 4k η κονσόλα όπως πρέπει. 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Παντού λένε για high speed hdmi cable.Αν δεν κάνω και εγώ λάθος,εννοούν 2.1.Ασε που εμφανισιακά,διαφέρει από το απλό 

Screenshot_20201206-133746.jpg

Επεξ/σία από SergioX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SergioX είπε

Παντού λένε για high speed hdmi cable.Αν δεν κάνω και εγώ λάθος,εννοούν 2.1.Ασε που εμφανισιακά,διαφέρει από το απλό 

Screenshot_20201206-133746.jpg

High Speed Cable γράφει και στο καλώδιο του One X και είναι έκδοση 2.0

Ultra High Speed Cable που έχει το Series X είναι 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, darklordvader77 είπε

High Speed Cable γράφει και στο καλώδιο του One X και είναι έκδοση 2.0

Ultra High Speed Cable που έχει το Series X είναι 2.1

Το έψαξα λίγο και έχεις δίκιο.Παραθετω κ ένα λινκ με τις διαφορές των καλωδίων και αν χρειάζεται να πάρουμε ανώτερης ποιότητας-ταχυτητας.

https://www.techhive.com/article/3330376/do-i-need-a-4k-hdmi-cable.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές βράδυ παράγγειλα και εγώ το series s από media markt. Ηθελα και την κονσόλα της microsoft να παίζω εκεί τα game της και κυρίως τα indie που βγάζει και τα game των δικών της studio. 

Θεωρώ εγώ που έχω πολύ καλό pc και ps5 ήταν η καλύτερη επιλογή αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SergioX είπε

Το έψαξα λίγο και έχεις δίκιο.Παραθετω κ ένα λινκ με τις διαφορές των καλωδίων και αν χρειάζεται να πάρουμε ανώτερης ποιότητας-ταχυτητας.

https://www.techhive.com/article/3330376/do-i-need-a-4k-hdmi-cable.html

Έχει ήδη πολύ καλό/ποιοτικό καλώδιο κατα τη γνώμη μου. Σε ποια τηλεόραση παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ περιμένω την παραλαβή της κονσόλας, χθες ενεργοποίησα 3χρονη gold συνδρομή + την προσφορά του gamepass. Το value του gamepass με αυτή τη συνδρομή γίνεται ακόμα μεγαλύτερο (βγαίνει κάπου στα 3,5€/μήνα). Μας έχει δέσει για τα καλά η Μικρομαλακή. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Questioner είπε

Ενώ περιμένω την παραλαβή της κονσόλας, χθες ενεργοποίησα 3χρονη gold συνδρομή + την προσφορά του gamepass. Το value του gamepass με αυτή τη συνδρομή γίνεται ακόμα μεγαλύτερο (βγαίνει κάπου στα 3,5€/μήνα). Μας έχει δέσει για τα καλά η Μικρομαλακή. :P 

Μα τώρα σοβαρά, εγώ ακόμα δεν το πιστεύω. Θα παίζουμε day 1 όλα τα exclusives τζάμπα! Άπειρα games!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο kotsos μου κάνει νερά. Ενώ είναι διαθέσιμο για αποστολή, λένε ότι αναμένουν παραλαβή από τον προμηθευτή τους. Δεν βλέπω να το έχω το 2020. Κανένας άλλος στην ίδια μοίρα με εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Questioner είπε

Ο kotsos μου κάνει νερά. Ενώ είναι διαθέσιμο για αποστολή, λένε ότι αναμένουν παραλαβή από τον προμηθευτή τους. Δεν βλέπω να το έχω το 2020. Κανένας άλλος στην ίδια μοίρα με εμένα;

εμένα από mediamarkt μου έστειλαν μνμ ότι το έδωσαν σήμερα στο courier. Nομίζω acs πρέπει να είναι. Τώρα από τι διαβάζω κιόλας οι μεταφορικές έχουν μπουκώσει και θα είμαι τυχερός αν το πάρω την  άλλη βδομάδα πιστεύω.

Oύτε μνμ δεν έχει στείλει η μεταφορική πάντως για traking number σκέψου τι μπάχαλο συμβαίνει τώρα με τα courier 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εμένα από mediamarkt μου έστειλαν μνμ ότι το έδωσαν σήμερα στο courier. Nομίζω acs πρέπει να είναι. Τώρα από τι διαβάζω κιόλας οι μεταφορικές έχουν μπουκώσει και θα είμαι τυχερός αν το πάρω την  άλλη βδομάδα πιστεύω.

Oύτε μνμ δεν έχει στείλει η μεταφορική πάντως για traking number σκέψου τι μπάχαλο συμβαίνει τώρα με τα courier 

Καλά η αλήθεια είναι ότι γίνεται μπάχαλο. Είσαι τυχερός γιατί υπήρχε in stock και τουλάχιστον σου το έστειλαν. Εμένα λένε περιμένουν να τα παραδόσει ο προμηθευτής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...