Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και έχεις χειρότερο bandwidth? Μήπως δεν είναι σταθερό? Copy τουλάχιστον θα έπρεπε να είχες καλύτερο

read και copy χειρότερα...

στα xmp τις τρέχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, nikpoth είπε

Πρέπει να έχω ενα στο πατρικό αλλά να δω πότε θα πάω με την κατάσταση..

Πρόσφατα αγόρασα 5 από Κίνα, δεν τα χρειάζομαι όλα φυσικά. Αν δεν βρεις άκρη στείλε πμ να σου δώσω ένα, δωρεάν εννοείται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Είναι φυσιολογικό το 2x8gb να έχει καλύτερες επιδόσεις σε aida από το 4x8gb;

φυσιολογικά έπρεπε να είχες καλύτερες αν όχι ίδιες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γενικά το pbo δεν κάνει τπτ ,στην δική μου μητρική τουλάχιστον, μόνο παραπάνω τάση δίνει. Στο auto το έχω και απλά έχω βάλει +125mhz ,ποια μητρική πήρες?

x570 tomahawk wifi εχθες παρελαβα τον 5800 τον εβαλα πανω. και σε εμενα το ιδιο κανει το scalar μονο ταση δινει αλλα δεν δινει καποιο boost.cinebench r20 μεχρι 63 βαθμους ειδα με ryzen master, οταν εβαλα το load line calibration  στο Mod 5 πηγε καμια 70 βαθμους..  μνημες εχω αυτες https://www.gskill.com/product/165/166/1536658028/F4-4400C18D-16GTZRTrident-Z-RGBDDR4-4400MHz-CL18-19-19-39-1.40V16GB-(2x8GB)

 και θα ηθελα και την βοηθεια σου να τις σεταρω λιγο γιατι δεν καταφερα να κατεβω κατω απο 53ms

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τι να σου πω δεν ξέρω 

 

21 λεπτά πριν, BabisTs είπε

φυσιολογικά έπρεπε να είχες καλύτερες αν όχι ίδιες.....

Η λογική λέει ότι δεν είμαι σταθερός, εκτός αν είναι θέμα πάλι του bios (errors δεν έχω πάντως). Θα κάνω clear cmos και θα σετάρω από την αρχή

Κάποιος άλλος με msi, ryzen 5xxx και 4 dimms υπάρχει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

x570 tomahawk wifi εχθες παρελαβα τον 5800 τον εβαλα πανω. και σε εμενα το ιδιο κανει το scalar μονο ταση δινει αλλα δεν δινει καποιο boost.cinebench r20 μεχρι 63 βαθμους ειδα με ryzen master, οταν εβαλα το load line calibration  στο Mod 5 πηγε καμια 70 βαθμους..  μνημες εχω αυτες https://www.gskill.com/product/165/166/1536658028/F4-4400C18D-16GTZRTrident-Z-RGBDDR4-4400MHz-CL18-19-19-39-1.40V16GB-(2x8GB)

 και θα ηθελα και την βοηθεια σου να τις σεταρω λιγο γιατι δεν καταφερα να κατεβω κατω απο 53ms

63????  Τι Ρολόγια κρατούσε?

 

 

Εχω την εντύπωση ότι τα windows hardware errors σχετίζονται με την τάση στο vddg io ,θα επανέλθω στο θεμα μόλις σιγουρευτώ.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

63????  Τι Ρολόγια κρατούσε?

Εχω την εντύπωση ότι τα windows hardware errors σχετίζονται με την τάση στο vddg io ,θα επανέλθω στο θεμα μόλις σιγουρευτώ.

εδω ειναι με max boost +100 και load line calibration στο 5. αν το βγαλω παιζει καμια 63 στο cinebench, μηπως το block σου δεν κανει καλη επαφη στο cpu?? γιατι διαβασα οτι ο δικος σου βαραει 80αρια

Screenshot_3.png

Επεξ/σία από johnmt2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

εδω ειναι με max boost +100 και load line calibration στο 5. αν το βγαλω παιζει καμια 63 στο cinebench, μηπως το block σου δεν κανει καλη επαφη στο cpu?? γιατι διαβασα οτι ο δικος σου βαραει 80αρια

Screenshot_3.png

Κατάλαβα πάλι θα δίνει ότι τάση να ναι η asus ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

εδω ειναι με max boost +100 και load line calibration στο 5. αν το βγαλω παιζει καμια 63 στο cinebench, μηπως το block σου δεν κανει καλη επαφη στο cpu?? γιατι διαβασα οτι ο δικος σου βαραει 80αρια

Screenshot_3.png

Με την ίδια τάση και εγώ 75/80c έχω στο cb20. Και χωρίς boost. Το block δεν νομίζω να παίζει θέμα. Σε idle είναι 30/35 και σε game 60c δεν θα έπρεπε να ήταν και εκεί ποίο ψηλά? Το μόνο που ίσος παίζει ρόλο,να είναι πιθανόν σε συνάρτηση με vsoc ,vddg,vddp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Όσοι προσθέσατε 2 έξτρα dim, τσεκάρατε αν δίνει όντως παραπάνω επιδόσεις; Αν και απ'ότι έχω καταλάβει είναι ακόμα περίοδος δοκιμαστικών ακόμα και με 2 dim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 1800Mhz if ,με Manual τασεις επαιρνα whe ,γυρισα την ταση soc/vddg/vddp auto και δεν βγαζει ποια erros ,δοκιμασα στα 1900Mhz να ανεβασω ταση σε soc και vddg εφτασα μεχρι το 1.125v σε vddg μειωθηκαν τα errors κατα πολυ αλλα δεν εξαληφθηκαν ,στα 2000mhz γινεται πανηγυρι

84598831_vddgio.png.70bd8bbf37a5a836b847a2152135391c.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

63????  Τι Ρολόγια κρατούσε?

Εχω την εντύπωση ότι τα windows hardware errors σχετίζονται με την τάση στο vddg io ,θα επανέλθω στο θεμα μόλις σιγουρευτώ.

Τα windows hardware errors που δείχνει το hwinfo σχετίζονται με χαμηλή τάση vsoc. Τουλάχιστον σε zen2, χωρίς να μπορώ να αποκλείσω και τυχόν άλλους λόγους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos χρηστο με καλο σεταρισμα τις μνημες στα 3800 ποσα ms εχεις στο aida? επισης ο 5800 στο ryzen master ποσο boost πιανεις σε single και all core???

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hardware errors δεν έχω καθόλου αυτές της λίγες μέρες που τον έχω. Βέβαια ναι μεν 3800/1900 , αλλά σχετικά πολύ χαλαρά οι μνήμες.dram 1.4v / soc 1.1/vddp 1/ vddg 0.9- iod 1. Πρέπει να περιμένουμε λίγο 1,2 bios .1752939257_Screenshot2020-11-14175107.png.bfcd70493d1560329f4fd1fb9b0726a9.png

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...