Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Ευχαριστώ. Τώρα δοκιμάζω pbo auto (είναι καλύτερα να το κλείσω;) με co -10 και αφήνω τις μνήμες 3800 15 που είναι οκ. Πάνω από 3800 περισσότερο για δοκιμές το έκανα.  

PBO Auto νομίζω είναι off. Έτσι είναι το spec. Μπορείς να το ελέγξεις και από τα όρια στο Ryzen Master..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 03/07/2021 at 13:22, Steliosviper said:

Καλησπέρα κάτοχος πλέον 5800Χ. Πρώτη παρατήρηση πολύ ζεστός σε σχέση με τον 3800Χ που είχα πριν αλλά το περίμενα. Τελικά κατέληξα σε ρυθμίσεις του ctr και τον αφήνω εκεί για την ώρα. Πολύ καλύτερες θερμοκρασίες και λίγο καλύτερες επιδόσεις. Μέχρι 3800 οι μνήμες οκ. Από εκεί και πάνω σφάλμα στα Windows κλασικά. Διάβασα από την αρχή ότι γράφετε εδώ και μάλλον λύση δεν υπάρχει… 

D0A3D4ED-D7BF-4AE2-8532-2E3E2BBBE89C.jpeg

 

5800x 3800 15 +100-10.png

5800x 4000 15 1.50 off.png

Καλορίζικος 

Μην ασχοληθείς με CTR για εμένα δεν αξίζει μπορείς να πετύχεις αρκετά καλύτερα αποτελέσματα μόνος σου αλλά θέλει χρόνο και όρεξη μιάς και το τεστ για να βρείς το σταθερό curve θέλει ώρες 

Για τις μνήμες προσωπικά όσα Vermeer βλέπω που έχουνε κάνει 4000 είναι Α) Μη σταθερά Β) με περίπου 1.2 vSOC (φήμες λένε οτι τα Vermeer αντέχουνε παραπάνω vSOC σε σχέση με τα Matisse αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Devastor είπε

Καλορίζικος 

Μην ασχοληθείς με CTR για εμένα δεν αξίζει μπορείς να πετύχεις αρκετά καλύτερα αποτελέσματα μόνος σου αλλά θέλει χρόνο και όρεξη μιάς και το τεστ για να βρείς το σταθερό curve θέλει ώρες 

Για τις μνήμες προσωπικά όσα Vermeer βλέπω που έχουνε κάνει 4000 είναι Α) Μη σταθερά Β) με περίπου 1.2 vSOC (φήμες λένε οτι τα Vermeer αντέχουνε παραπάνω vSOC σε σχέση με τα Matisse αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο)

Ευχαριστώ! Ναι το άφησα το ctr. Δοκιμάζω τώρα με co -10. Καλά περισσότερο για τον χαβαλέ τα 4000. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Τώρα δοκιμάζω pbo auto (είναι καλύτερα να το κλείσω;) με co -10 και αφήνω τις μνήμες 3800 15 που είναι οκ.

Χωρίς pbo εννοώ άφησε το stock στα 142/95. Είναι ήδη ψηλά αυτά. Παίξε με per core co.

*To ctr εγώ βλέπω να το χρησιμοποιούν για να βγάζουν screens Aida, επειδή δείχνει πολύ χαμηλά latency.
Κατά τα άλλα αγνοώ τον λόγο ύπαρξης του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Steliosviper said:

Ευχαριστώ! Ναι το άφησα το ctr. Δοκιμάζω τώρα με co -10. Καλά περισσότερο για τον χαβαλέ τα 4000. 😀

Μπορείς χωρίς να πειράξεις μνήμες να τεστάρεις μόνο το Fabric να δείς. Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να σου έχει κάτσει διαμαντάκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Devastor είπε

Μπορείς χωρίς να πειράξεις μνήμες να τεστάρεις μόνο το Fabric να δείς. Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να σου έχει κάτσει διαμαντάκι 

Αυτό πως το κάνουμε; Με τι το τρατάρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Steliosviper said:

Αυτό πως το κάνουμε; Με τι το τρατάρουμε;

Θέλει load στα PCI-E lanes όπως και load στις μνήμες/CPU. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ RandomX μαζί με OCCT VRAM test και κοιτάω για WHEA (Προσοχή με το RandomX ο Defender θα σου βαρέσει)

Άλλη λύση είναι P95 Large μαζί με Heaven benchmark για καμια ωρίτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Βάζω 1.39 vdimm στο BIOS και στο hwinfo64 δείχνει 1.392 και 1.408. Υπάρχει θέμα ή είναι φυσιολογικό; Πάντως είναι σταθερό εδώ και 2 μήνες που έχω το cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βάζω 1.39 vdimm στο BIOS και στο hwinfo64 δείχνει 1.392 και 1.408. Υπάρχει θέμα ή είναι φυσιολογικό; Πάντως είναι σταθερό εδώ και 2 μήνες που έχω το cpu..

εμενα  με 1.39( βιος) παιζει μιν 1.408 και μαξαρει 1.424

sddssdsd.JPG.260bfe8ee435a448a12ea5c4f1d7230b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρό δείγμα μεν, αποτελεί δείγμα δε:

Με crucial ballistix max rgb 4000 (2x8), δοκιμές στην msi b550 a-pro (η b550i rog strix είναι rma για πρόβλημα σχετικό με ram, οπότε αποτελέσματα δεν υπολογίζονται)

2 x 5600x: Εξαιρετικά σταθεροί σε coupled ως τα 3800 (1900 if), 1 εκ των 2 έπαιξε με 4000/2000 με ρευματάκι όμως

2 x 5800x: Εξαιρετικά σταθεροί σε coupled ως τα 3800 (1900 if), κανένας δεν έπαιξε σε 4000/2000 

Όταν λέω έπαιξε, εννοώ σταθερά, χωρίς whea κλπ, τα υπόλοιπα δεν τα θεωρώ "έπαιξε".

Στον 5600x που έπαιξε, τα gains μηδαμινά σε real life scenarios (πολλές φορές δεν είναι καν gains, losses είναι).

Κατέληξα να μην ασχολούμαι πλέον με το συγκεκριμένο. Πολύ καλύτερα να φας χρόνο να σφίξεις σε 3800 c16 ή ακόμα και 3600 c14.

Τα υπόλοιπα είναι για την κ@υλ@ και την ταλαιπώρια  

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , τα περασμένα Χριστούγεννα έστησα pc από την αρχή το οποίο έχει τα εξής : MOBO Asus Β550 rog stix F-gaming , CPU Ryzen 5 5560x , GPU asus 5600xt tuf gaming , RAM gskill tridentz 2x8 cl18 3600 , SSD m2 evo 500 Gb και HDD 2 Tb και τροφοδοτικό Corsair TX 850M Gold 80 , στο επεξεργαστή έβαλα το ΕΚ classic kit S240 . Όλα δούλευαν ρολόι μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα κάποιες αλλαγές και τώρα μία μπουτάρει και μία όχι , όταν δεν μπουτάρει πρόσεξα να μένει αναμμένο στην μητρική το άσπρο λαμπάκι που και καλά λέει ότι είναι της VGA , έχει τύχει να μείνει και το κίτρινο λαμπάκι αναμμένο που λέει ότι είναι της ram , έχει τύχει να μπουτάρει και παρόλα αυτά να να παραμείνει αναμμένο το άσπρο , άλλες φορές περνάει και το άσπρο ανάβει το πράσινο που είναι το boot και όλα καλά .  Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα προσέξει αν και πριν άναβε κάποιο λαμπάκι γιατί απλά δεν είχα πρόβλημα , πάντα μπούταρε κανονικά . Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή , την πρώτη μέρα που το έστησα , πρώτα έκανα update στο bios στην τελευταία έκδοση που έδινε η asus στο site , μετά αφού έβαλα windows (αγορασμένα) και τελείωσαν τα update και όλα καλά μπήκα στο bios και ενεργοποίησα το DOCP ώστε να τρέξουν οι ram στην ταχύτητα τους στα 3600 , δεν πείραξα timmings ότι  έβαλε αυτόματα . Κάνω restart και όλα καλά , μπουτάρει κανονικά ( δεν πρόσεξα αν έχω λαμπάκι αναμμένο ) αλλά όλα καλά , μετά άρχισα να πειράζω το overclock , έβαλα στο external digi power controll το cpu calibration στο level 3 και ξεκίνησα με Cpu ratio 46 και volt 1.3 να κάνω τέστ , βασικά πράγματα , ryzen master για να βλέπω θερμοκρασίες κτλ και cinebench R20 για stress , πέρασε στα 4.63 με 1.312 volt με πολύ καλές θερμοκρασίες και το άφησα εκεί (έχω δεί ότι τον έχουν πάει και παραπάνω αλλά δεν ήθελα να το σκαλίσω περισσότερο) . Δούλεψε έτσι 7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα . πρόσφατα που έπρεπε να αλλάξω υγρό στην λούπα είπα να βάλω και την gpu κάθετα , άλλαξα λοιπόν την λούπα έβαλα την κάρτα κάθετα και είπα να το ανεβάσω λίγο ακόμα , δεν το πίεσα πολύ , αφού δεν πέρασε στα 4.65 με 1.32 και 1.35 volt το γύρισα εκεί που ήταν και άρχισε να μην μπουτάρει . δοκίμασα με την κάρτα όπως ήταν , τα ίδια , κάποια στιγμή δεν μπούταρε καθόλου και αναγκάστηκα να κάνω reset το bios και μετά πολλά ξεκίνησε να ξαναμπουτάρει με τις ram στα 3400 και το cpu ratio στο 46 αλλά με τα προβλήματα που προανέφερα , σκαλώνει στο άσπρο λαμπάκι και μετά από 2-3 ρεσταρτ μπουταρει . Καμία ιδέα τι μπορεί να μου διαφεύγει ? Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα , ευχαριστώ εκ των προτέρων !! 

Επεξ/σία από djteogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, yiannis1991 said:

Βάζω 1.39 vdimm στο BIOS και στο hwinfo64 δείχνει 1.392 και 1.408. Υπάρχει θέμα ή είναι φυσιολογικό; Πάντως είναι σταθερό εδώ και 2 μήνες που έχω το cpu..

Ναι είναι νορμαλ. Το φτιάχνει αυτόματα η μνήμη ανάλογα με το φορτίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@djteogr Υπάρχουν άπειρες πιθανές αιτίες, θα πρέπει να τις ψάξεις μία μία.

Εγώ θα ξεκινούσα με το να αφαιρέσω το riser και ότι άλλη συσκευή δεν είναι απαραίτητη (δίσκους, USB, PCI, τα πάντα).

Όλες οι δοκιμές αρχικά πρέπει να γίνουν μετά από clear bios χωρίς να αλλάξεις καμία ρύθμιση.

Στη συνέχεια θα δοκίμαζα με μόνο ένα dimm πρώτα στο ένα slot και μετά στο άλλο ( πρώτα το ένα dimm μετά το άλλο).

Επόμενοι ύποπτοι είναι το τροφοδοτικό και τα pin του CPU.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpenor είπε
4 ώρες πριν, elpenor είπε

@djteogr Υπάρχουν άπειρες πιθανές αιτίες, θα πρέπει να τις ψάξεις μία μία.

Εγώ θα ξεκινούσα με το να αφαιρέσω το riser και ότι άλλη συσκευή δεν είναι απαραίτητη (δίσκους, USB, PCI, τα πάντα).

Όλες οι δοκιμές αρχικά πρέπει να γίνουν μετά από clear bios χωρίς να αλλάξεις καμία ρύθμιση.

Στη συνέχεια θα δοκίμαζα με μόνο ένα dimm πρώτα στο ένα slot και μετά στο άλλο ( πρώτα το ένα dimm μετά το άλλο).

Επόμενοι ύποπτοι είναι το τροφοδοτικό και τα pin του CPU.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση !! Τα pin του CPU γιατί να φταίνε ? δεν τα πείραξα καθόλου , όπως τον έβαλα αρχικά έτσι το άφησα και στην αρχή δεν είχα θέμα , το τροφοδοτικό λες να είναι μικρό ? 850w ρε συ τι στο καλό , ξέχασα να αναφέρω ότι πρόσθεσα 2 led ταινίες , λες όντως να φταίει το ρεύμα ? θα το δοκιμάσω χωρίς τα έξτρα led . Οκ θα κάνω ότι μου πρότεινες και ξαναστέλνω !! 

 

1 ώρα πριν, djteogr είπε

@elpenorΛοιπόν , χωρίς rizer και με reset bios , δοκίμασα μια μια τις ram και στα δυο slot από 10 restart την κάθε φορά όλα οκ , κάνει κανονικά το τεστ με τα λαμπάκια , κίτρινο , κόκκινο , άσπρο , πράσινο και μπουταρει κανονικά , μετά έβαλα και και τις δύο ram , 10 restart όλα οκ , κούμπωσα και τα έξτρα led , όλα οκ . Συμπέρασμα ? Τί να δοκιμάσω τώρα ? Να βάλω πρώτα το rizer η πρώτα να πάω τις μνήμες στην σωστή συχνότητα ?  

 

Επεξ/σία από djteogr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...