Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Air με M1 chip «σαρώνει» σε επιδόσεις, υπερισχύοντας πολλών προηγούμενων MacBook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στοιχεία από το Geekbench δείχνουν πως κυριαρχεί στον πίνακα single-core επιδόσεων και τα δεν απέχει πολύ από την κορυφή σε multi-core benchmarks - πάντα συγκριτικά με άλλα Macs.

Τα Apple Silicon M1 chips είναι γεγονός και θα τροφοδοτούν τα νέα MacBook και Mac mini. Η Apple έχει τονίσει με κάθε τρόπο τις επιδόσεις που θα προσφέρει και μέσα από το Geekbench, παίρνουμε μια ιδέα ως προς το τι ισχύει.

Εμφανίστηκαν τα πρώτα benchmarks και αφορούν το M1 chip ενός MacBook Air 8GB. Αγγίζει single-core σκορ της τάξεως του 1687 σε σχετικές δοκιμές και αντίστοιχα 7433 σε multi-core. Όπως φαίνεται από τις πληροφορίες της CPU που αναφέρει το Geekbench, η συχνότητά του ορίζεται στα 3.2GHz.

macbook-air-m1-first-benchmark.jpg?lossy

Συγκρίνοντάς το με τα υπόλοιπα MacBook και Mac, η βαθμολογία επιδόσεων σε single-core απέχει περίπου 400 πόντους από το δεύτερο μηχάνημα, το iMac 27" (mid 2020), ορίζοντας τό MacBook Air με M1 ως τον αδιαμφισβήτητο βασιλιά όπως φαίνεται και στο παρακάτω γράφημα. Τα μοντέλα με τα οποία συγκρίνεται αξιοποιούν διάφορους Intel επεξεργαστές, από i5 έως i9 όπως και Intel Xeon σε μερικές περιπτώσεις. Κάποια μοντέλα, μάλιστα, ενσωματώνουν high-end επεξεργαστές όπως ο Intel Core i9 10700K συχνότητας 3.8GHz.

image1.jpg.e53715ad05fe3ef687be2aa88c8f0aba.jpg

Όσον αφορά τις multi-core επιδόσεις, κατατάσσεται τέταρτο κάτω από το ίδιο iMac, το iMac Pro (late 2017) και Mac Pro (late 2019) με τη σειρά. Συγκριτικά με το MacBook Pro 16" (late 2019), που ενσωματώνει έναν Intel Core i9-9980H ή HK, η «ψαλίδα» της διαφοράς είναι 600-900 πόντοι.

image2.jpg.cacc2806d3cba530ac338a3636dfeb31.jpg

Βέβαια, πρέπει να έχουμε  κατά νου πως όλα τα παραπάνω αφορούν αποκλειστικά τις επιδόσεις του επεξεργαστή. Για παράδειγμα, είναι άγνωστο μέχρι στιγμής πώς αποδίδει σε επίπεδο γραφικών ενάντια π.χ. στο MacBook Pro 16" (late 2019) που χρησιμοποιεί ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Επιπλέον, καθώς τα νέα MacBook Air και MacBook Pro θα διαφοροποιούνται ως προς τον σχεδιασμό -το Air θα είναι fanless ενώ το Pro θα έχει custom σύστημα ψύξης- υπάρχουν διαφορές επιδόσεων ακόμη και μεταξύ των δύο μοντέλων όπως αποκαλύπτεται από το αντίστοιχο benchmark τού MacBook Pro 13" με M1, παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιούν το ίδιο chip. Σε single-core το σκορ του Pro ήταν λίγο υψηλότερο (1714 έναντι 1687) ενώ σε multi-core λίγο χαμηλότερο (6802 έναντι 7433). 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι intel και amd έχουν κάποιες εξηγήσεις να μας δώσουν! Δεν μπορεί τόσα χρόνια να μας αρμεγουν με ελάχιστες πραγματικές αναβαθμίσεις και ξαφνικά ένα τσιπακια fanless να τους παίρνει τα σοβρακα,προφανώς υπειρχε στημένο trust ανάμεσα τους και η arm τους την έσπασε...

  • Like 10
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisgr είπε

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι intel και amd έχουν κάποιες εξηγήσεις να μας δώσουν! Δεν μπορεί τόσα χρόνια να μας αρμεγουν με ελάχιστες πραγματικές αναβαθμίσεις και ξαφνικά ένα τσιπακια fanless να τους παίρνει τα σοβρακα,προφανώς υπειρχε στημένο trust ανάμεσα τους και η arm τους την έσπασε...

 

Περισσότερο οφείλεται στην διαφορά αρχιτεκτονικής CISC με RISC. Η 2η πάντα είχε καλύτερη ενεργειακή απόδοση.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagi0tisgr είπε

τρελές επιδοσεις για fanless design.

βλεπω να γυριζουμε ολοι ARM σε λιγο καιρο. Εαν υπαρχει υποστηριξη σωστη

το πιστεύω και εγώ αυτό.

εκεί που η Microsoft δεν πήγε καλά με τους arm, πιστεύω πως η apple θα σηματοδοτήσει το δρόμο.

βέβαια είναι νωρίς ακόμα νομίζω και θα δείξει μέσα στα επόμενα 1-2 έτη τι ανταπόκριση θα υπάρξει και από τους devs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Περισσότερο οφείλεται στην διαφορά αρχιτεκτονικής CISC με RISC. Η 2η πάντα είχε καλύτερη ενεργειακή απόδοση.

Επειδή δεν ειμαι κανένας καινούριος..αυτά τα ακούω από το 90 φίλε μου...δικαιολογίες.ας έκαναν μετάβαση σε άλλη αρχιτεκτονική,έχουν γιγαντιαία τμήματα r&d ...δεν τα δέχομαι πλέον αυτά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένουμε με αγωνία τα πραγματικά benchmarks για sustained performance. Και όχι απλά burst tests όπως είναι το Geekbench. To fanless design, και τo σημαντικό throttling που έχει παρατηρηθεί στον A14 του iPhone 12 Pro (που είναι ίδιας γενιάς με τον Μ1), ίσως μετριάσουν λίγο τον ενθουσιασμό (ίσως πάλι και όχι...)

Επεξ/σία από Evan_
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το κάνω το παράπονό μου... μέχρι και το καλοκαίρι όσοι υποστηρίζαμε τους arm σχεδόν μας κορόιδευαν, που είναι τώρα αυτοί οι τύποι που πούλαγαν γνώσεις?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisgr είπε

Επειδή δεν ειμαι κανένας καινούριος..αυτά τα ακούω από το 90 φίλε μου...δικαιολογίες.ας έκαναν μετάβαση σε άλλη αρχιτεκτονική,έχουν γιγαντιαία τμήματα r&d ...δεν τα δέχομαι πλέον αυτά

Δεν έχει να κάνει ούτε με το r&d ούτε με άλλες συνομωσίες αλλά με τον τεράστιο αριθμό λογισμικού x86

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Θα το κάνω το παράπονό μου... μέχρι και το καλοκαίρι όσοι υποστηρίζαμε τους arm σχεδόν μας κοροιδεέανε, που είναι τώρα αυτοί οι τύποι που πούλαγαν γνώσεις?

Για αυτό και θέλω να πετύχει και το surface pro x...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχνάμε ότι το 2021 θα έρθει και ο αντίστοιχος M1 για τους pro και τους iMac... 
Η apple με την κίνηση να το γυρίσει στην arm αρχιτεκτονική σύντομα δε θα έχει αντίπαλο πουθενά. 
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...