Προς το περιεχόμενο

Το προιον αποκτήθηκε με "τίτλο κτήσης" (Αρθρο 36α)


dtzgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία σε διάφορα σκρουτζομάγαζα βλέπω την εξής προειδοποίηση:

Σημαντικό: Το προϊόν έχει αποκτηθεί με "τίτλο κτήσης" (Αρθρο 36α). Ως εκ τούτου μπορεί να πωληθεί μόνο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 45 του κώδικα ΦΠΑ (Ν.2859/2000).

Τι σημαίνει αυτό γενικά και τι σημαίνει ειδικά για εμένα που θέλω να αγοράσω ως ιδιώτης;

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει αγοράσει από Κίνα και στο μεταπωλεί εδώ. Νομίζω αυτό συνεπάγεται ότι για αυτό το προϊόν δε μπορεί να εκδώσει τιμολόγιο και τα συνολικά του έσοδα δε μπορούν να ξεπερνάνε το χιλιάρικο (για προϊόντα που αποκτήθηκαν έτσι, όχι γενικά όλο το στοκ του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ο τίτλος κτήσης αφορά αγορα από ιδιώτη. Αν πουληθεί σε ιδιώτη δεν έχει ΦΠΑ. Αλλα πρέπει να το διαβάσω πάλι γιατί δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πώληση με άρθρο 45 αφορά αγορές από ιδιώτες (κατά βάση μεταχειρισμένα) και στο παραστατικό λιανικής πώλησης μπορεί μεν να εμφανίζεται ολόκληρη η τιμή, ωστόσο κατά την εσωτερική υφαίρεση για τον υπολογισμό του ΦΠΑ μετέχει μόνον το κέρδος μεταπώλησης κι όχι ολόκληρο το τίμημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Δηλαδή παίζει το αντικείμενο να είναι μεταχειρισμένο; Δεν αναφέρεται ως τέτοιο, πάντως.

Αυτό που θέλει να πει είναι ότι το αντικείμενο το αγόρασε από ιδιώτη (έτσι ισχυρίζεται, δεν σημαίνει πως είναι έτσι, συνήθως τα αγοράζουν καινούργια χωρίς επίσημα παραστατικά) κόβοντας του τιμολόγιο αγοράς, στο οποίο πληρώθηκε 3,6% χαρτόσημο.

Η διαφορά είναι σε όποιον θέλει να το αγοράσει με τιμολόγιο, θα πληρώσει έξτρα το ΦΠΑ πάνω στο περιθώριο κέρδους (περιθώριο κέρδους = η τιμή που το πουλάει μείον την τιμή που το αγόρασε).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που θέλει να πει είναι ότι το αντικείμενο το αγόρασε από ιδιώτη (έτσι ισχυρίζεται, δεν σημαίνει πως είναι έτσι, συνήθως τα αγοράζουν καινούργια χωρίς επίσημα παραστατικά) κόβοντας του τιμολόγιο αγοράς, στο οποίο πληρώθηκε 3,6% χαρτόσημο.

Η διαφορά είναι σε όποιον θέλει να το αγοράσει με τιμολόγιο, θα πληρώσει έξτρα το ΦΠΑ πάνω στο περιθώριο κέρδους (περιθώριο κέρδους = η τιμή που το πουλάει μείον την τιμή που το αγόρασε).

Απλώς έτυχε να έχω πελάτες που με το καθεστώς του άρθρου 45 φέρνουν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και κινητά τηλέφωνα από Ε.Ε. Και κατά κανόνα (αυτοί με τα κινητά) πουλάνε μόνον λιανική, επειδή στο τιμολόγιο αναγκαστικά φαίνεται το περιθώριο κέρδους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zazula είπε

Απλώς έτυχε να έχω πελάτες που με το καθεστώς του άρθρου 45 φέρνουν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και κινητά τηλέφωνα από Ε.Ε. Και κατά κανόνα (αυτοί με τα κινητά) πουλάνε μόνον λιανική, επειδή στο τιμολόγιο αναγκαστικά φαίνεται το περιθώριο κέρδους τους.

Βασικά δεν αναφερόμουν σε σένα, απλά εξήγησα τι ακριβώς σημαίνει η σημείωση " Το προϊόν έχει αποκτηθεί με "τίτλο κτήσης" (Αρθρο 36α)".

Πάντως η σημείωση αυτή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρόκειται για μεταχειρισμένο προϊόν, πολλοί αγοράζουν πχ καινούργια κινητά από Κίνα χωρίς επίσημα παραστατικά, κόβουν παραστατικό αγοράς από ιδιώτη, και έτσι καταφέρνουν να μην πληρώνεται ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν αναφερόμουν σε σένα, απλά εξήγησα τι ακριβώς σημαίνει η σημείωση " Το προϊόν έχει αποκτηθεί με "τίτλο κτήσης" (Αρθρο 36α)".

Πάντως η σημείωση αυτή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρόκειται για μεταχειρισμένο προϊόν, πολλοί αγοράζουν πχ καινούργια κινητά από Κίνα χωρίς επίσημα παραστατικά, κόβουν παραστατικό αγοράς από ιδιώτη, και έτσι καταφέρνουν να μην πληρώνεται ΦΠΑ.

Ναι, δεν διαφωνώ, φυσικά. :)

Απλώς για καινούργιο προϊόν που αποκτήθηκε από τον έμπορο με τίτλο κτήσης προσωπικά θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός να το αγοράσω (και για θέματα εγγύησης, μεταξύ άλλων, αλλά και για το τι δηλώνει αυτό για την επαγγελματική υπόσταση του εμπόρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να το έχει πάρει κάποιος από επιδότηση και να το πουλάει σφραγισμένο για μετρητά.

Γιατί να μην ενδιαφερθεί κάποιο κατάστημα αν το δίνει σε καλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...