Προς το περιεχόμενο

Access point για σπίτι


nikopoup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω ένα access point για το σπίτι μου. Έχω το speedport entry 2i της cosmote με 50αρα γραμμή και στο δωμάτιο περίπου 15 μέτρα από το μοντεμ το κινητό πιάνει 2mbps ενώ το ipad κολλάει σε 720p στο twitch. 

Το έχω σε σχετικά ψηλό μέρος μακριά από άλλες ηλεκτρονικές συσκευές. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση μέσα από το μοντεμ. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο access point ή κάποιες ρυθμίσεις για το υπάρχων? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από nikopoup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί access point για 15 μέτρα ; Θα σου πρότεινα περισσότερο να βάλεις router με WiFi6 , θα πιάνει στα 15 και 25 μέτρα το ίδιο καλά με access point . Απλά θα έχεις περισσότερο όφελος νομίζω για υπάρχουσες και μελλοντικές συσκευές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός από αυτά που διάβασα δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην απόσταση από το WiFi 5. Ισως το access point είναι καλύτερο άσε που τα modem με WiFi 6 είναι αρκετά πιο ακριβά από ένα access point 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα με το aircube της ubiquiti αλλά πλέον είναι δυσεύρετο το μοντέλο με 2.4Ghz. Το μοντέλο με υποστήριξη AC δυστυχώς απ τα 35 εκτοξεύεται στα σχεδόν 90 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikopoup είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός από αυτά που διάβασα δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην απόσταση από το WiFi 5. Ισως το access point είναι καλύτερο άσε που τα modem με WiFi 6 είναι αρκετά πιο ακριβά από ένα access point 

Έχει και φτηνά πλέον, αλλά οκ πάρε Access point , ότι σου αρέσει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...