Προς το περιεχόμενο

Τα MacBook Air, MacBook Pro και Mac Mini με SoC M1 δεν είναι συμβατά με eGPUs


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Είναι hardware issue. Δεν γίνεται να γίνει κάποιο software update που θα κόβει κάτι που ήδη πουλάνε (όπως φαίνεται και στην εικόνα του άρθρου)

Δεν νομίζω πως είναι μόνο hardware issue. Είναια απλά απόφαση της Apple. Δηλαδή δεν νομίζω και δεν βλέπω το λόγο, και λογικά ούτε και η Apple τον βλέπει, τα επόμενα Mac arm να δέχονται egpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, bioentre είπε

Δεν νομίζω πως είναι μόνο hardware issue. Είναια απλά απόφαση της Apple. Δηλαδή δεν νομίζω και δεν βλέπω το λόγο, και λογικά ούτε και η Apple τον βλέπει, τα επόμενα Mac arm να δέχονται egpu.

Δεν ξέρω αν θα έρθουν ποτέ οι eGPU στα Apple Silicon Macs, αλλά ο M1 φαίνεται να είναι περιορισμένος όσον αφορά το Ι/Ο του, έχει π.χ. 2 Thunderbolt/USB4 ports στα Mac Mini από κει που είχε διπλάσια το Intel μοντέλο. Μου κάνει απόφαση που απλά ρίχνει το κόστος στα πρώτα αυτά Macs και πάρθηκε με βάση στατιστικά χρήσης σε μηχανήματα αυτού του εύρους τιμών.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Βλέπεις πως η BlackMagic eGPU πλασάρεται στα accessories των Intel Macs, αλλά επιμένεις να δημιουργείς εντυπώσεις λες και είναι κάποιο obscure hardware ή λες και το Big Sur δεν έχει βγει εδώ και μήνες se beta (άρα θα είχες και στοιχεία και όχι αερολογίες τύπου "δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος")

Please, go on... 

Ειναι η πρωτη φορα που καποιο update λειτουργικου, δημιουργησε προβληματα τοσο σε mac οσο και σε pc? Τι σου φαινεται τοσο απιστευτο? Ας κανουμε καποιο request σε καποιο κατοχο mac με egpu να κανει το update και να μας λυσει την απορια. Δεν ειναι πιο λογικο απο το να λεμε για αερολογιες και να ανεβαζουμε τους τονους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prmarios είπε

Ειναι η πρωτη φορα που καποιο update λειτουργικου, δημιουργησε προβληματα τοσο σε mac οσο και σε pc? Τι σου φαινεται τοσο απιστευτο? Ας κανουμε καποιο request σε καποιο κατοχο mac με egpu να κανει το update και να μας λυσει την απορια. Δεν ειναι πιο λογικο απο το να λεμε για αερολογιες και να ανεβαζουμε τους τονους.

Μα ρε συ, το πουλάει η ίδια η Apple στην σελίδα του Macbook Pro/Mac Mini. Δεν γίνεται να μην το υποστηρίζει. Δεν πουλάνε αέρα (δεν τους παίρνει, πέφτουν μηνύσεις στην Αμερική) 

Δεν αντιλέγω πως άλλα third party hardware μπορεί να έχουν θέμα (π.χ. η Native Instruments λέει ξεκάθαρα "μην αναβαθμίσετε σε Big Sur" αν έχετε το Χ hardware) αλλά το συγκεκριμένο το αποκλείω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ποιος παίρνει mac για παιχνίδια;

Όποιος το κάνει μάλλον κάνει κάτι λάθος

 

Δεν το παιρνει κάποιος για τα παιχνίδια προφανώς. Αλλά το να μη μπορεί να παίξει εστω και κάποια βασικά παιχνίδια καθόλου είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εγώ κονσολάκιας είμαι αλλά τα χρόνια που είχα mac ένα Football Manager το έπαιζα. Το να κοπεί τελείως αυτή η δυνατότητα είναι ψιλογελοίο για μηχάνημα που κάνει τόσα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Υπαρχουν αξιολογα παιχνιδια για arm επεξεργαστες? Σαφεστατα οχι... 

Η egpu δεν ειναι για gaming σε αυτα τα laptop αλλα για hw acceleration σε rendering για βιντεο και εικονα ως επι το πλειστον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Δεν το παιρνει κάποιος για τα παιχνίδια προφανώς. Αλλά το να μη μπορεί να παίξει εστω και κάποια βασικά παιχνίδια καθόλου είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εγώ κονσολάκιας είμαι αλλά τα χρόνια που είχα mac ένα Football Manager το έπαιζα. Το να κοπεί τελείως αυτή η δυνατότητα είναι ψιλογελοίο για μηχάνημα που κάνει τόσα λεφτά. 

πάντως παιχνίδια σοβαρά σε arm υπάρχουν (βλέπε nintendo) και καλό θα ήταν να αγοραστεί ξεχωριστά το dedicated μηχάνημα για αυτή τη χρήση που τουλάχιστον μπορεί και αερίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πάντως παιχνίδια σοβαρά σε arm υπάρχουν (βλέπε nintendo) και καλό θα ήταν να αγοραστεί ξεχωριστά το dedicated μηχάνημα για αυτή τη χρήση που τουλάχιστον μπορεί και αερίζεται..

 

Μα πολλά παιχνίδια δεν έχουν ξεχωριστό μηχανημα. Όπως το football manager που ανέφερα ή διαφορα παιχνίδια στρατηγικής που απαιτούν mouse. 

Γενικά το να κόψεις την δυνατότητα παιχνιδιών τελείως απλά υποστηρίζει αυτό που προανέφερα ότι οι αρχικές εκδόσεις των νεων mac με arm είναι για χρήστες πειραματόζωα που δεν εχουν σοβαρές απαιτήσεις από το laptop τους είτε αυτές είναι για gaming...είτε επαγγελματικές.
Σε καμιά 5ετια που θα δούμε την εξέλιξη τους αλλά κυρίως την υποστήριξη τους από τους σχεδιαστές προγραμμάτων και παιχνιδιών θα μπορούμε να μιλήσουμε ξανά σε αυτά από άλλη βάση. 

Για τελείως casual χρήστες δλδ που είναι κατά 99% σερφαρισμα-netflix-office και κάνα ελαφρύ photo-editing τα νέα arm είναι μια χαρά. Βέβαια αυτά τα κάνουν και με ένα laptop των 500 ευρώ αλλά τεσπα. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Μα πολλά παιχνίδια δεν έχουν ξεχωριστό μηχανημα. Όπως το football manager που ανέφερα ή διαφορα παιχνίδια στρατηγικής που απαιτούν mouse. 

Γενικά το να κόψεις την δυνατότητα παιχνιδιών τελείως απλά υποστηρίζει αυτό που προανέφερα ότι οι αρχικές εκδόσεις των νεων mac με arm είναι για χρήστες πειραματόζωα που δεν εχουν σοβαρές απαιτήσεις από το laptop τους είτε αυτές είναι για gaming...είτε επαγγελματικές.
Σε καμιά 5ετια που θα δούμε την εξέλιξη τους αλλά κυρίως την υποστήριξη τους από τους σχεδιαστές προγραμμάτων και παιχνιδιών θα μπορούμε να μιλήσουμε ξανά σε αυτά από άλλη βάση. 

Για τελείως casual χρήστες δλδ που είναι κατά 99% σερφαρισμα-netflix-office και κάνα ελαφρύ photo-editing τα νέα arm είναι μια χαρά. Βέβαια αυτά τα κάνουν και με ένα laptop των 500 ευρώ αλλά τεσπα. 

μαζί σου, αν και νομίζω ότι το κομμάτι των games είναι το μικρότερης σημασίας μπροστά σε αυτό που θέλουν να κάνουν με τους arm 

 

ας λύσουν τα υπόλοιπα και ας μείνει αυτό για το τέλος, στην τελική μπορεί να δώσουν πρόσβαση στο store και τα παιχνίδια του ios που όπως είχαν πει στο παρελθόν είναι η "μεγαλύτερη gaming πλατφόρμα" και να χρυσώσουν έτσι το χάπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο Μ1 αυτη τη στιγμη εχει ανακοινωθει σε 3 μηχανηματα MacbookAir, Macbook Pro και Macmini, που ετσι κι αλλιως ειναι κλειστα και δεν επιδεχονται αναβαθμιση πλην μνημης και δισκου σε αυτα ετσι κι αλλιως η egpu και ηταν αχρειαστη,

στο Air, που δουλευει με παθητικη ψυξη χωρις ανεμιστηρα θα κατεβαζει τα ρολογια για να παραμενει δροσερος, στα αλλα δυο θα δουλευει ακατεβατα ανεξαρτητως φορτου χρησης,

στα iMac που δεν εχουν ανακοινωθει ακομη, και αυτα ειναι που συνεργαζονται με egpu αναφερεται οτι θα βγει δυνατοτερη εκδοση του Μ1 (Μ1Χ ή Μ1+) ο οποιος θα εχει αναβαθμισμενες λειτουργιες

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, logistoulis said:

Ποιος παίρνει mac για παιχνίδια;

Όποιος το κάνει μάλλον κάνει κάτι λάθος

 

Η αλήθεια είναι πως βλέπω αξιοσημείωτο (όχι μεγάλο, αλλά αξιοσημείωτο μολαταύτα) αριθμό PCάδων σε forums να σκέφτονται τη μετάβαση σε ARM Mac για βασικό Η/Υ και για το gaming είτε PS5, είτε XBSX. Επιλογή που δεν είναι για όλους αυτή τη στιγμή, όμως υφίσταται.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Η αλήθεια είναι πως βλέπω αξιοσημείωτο (όχι μεγάλο, αλλά αξιοσημείωτο μολαταύτα) αριθμό PCάδων σε forums να σκέφτονται τη μετάβαση σε ARM Mac για βασικό Η/Υ και για το gaming είτε PS5, είτε XBSX. Επιλογή που δεν είναι για όλους αυτή τη στιγμή, όμως υφίσταται.

καλά αυτό είναι άλλο θέμα και εγώ προσωπικά το έχω γράψει αρκετές φορές εδώ και πολύ καιρό, για το άμεσο μέλλον και σίγουρα κάνα χρόνο ακόμα οι νέες κονσόλες είναι μονόδρομος για αυτές τις δουλειές, ειδικά με τη αστεία τιμολογιακή πολιτική των pc parts τα πρόσφατα χρόνια. ευτυχώς που ήρθαν οι κονσόλες επιτέλους μπας και βάλουν μυαλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Είναι hardware issue. Δεν γίνεται να γίνει κάποιο software update που θα κόβει κάτι που ήδη πουλάνε (όπως φαίνεται και στην εικόνα του άρθρου)

Προβλήματα στην απόδοση και την συμβατότητα μηχανήματα που δεν έχουν πάει ακόμα στα χέρια των users? Εσύ τα δοκίμασες φαντάζομαι και κρίνεις εξ ιδίων;

Τραγικός, indeed.

Για τους Apple users είναι next big thing. Οι υπόλοιποι, δεν ξέρω γιατί ασχολείστε. 

next big thing χωρις να δοκιμαστει απο κανενα με διθυραμβους , οι τραγικοι φαινονται...

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλά αυτό είναι άλλο θέμα και εγώ προσωπικά το έχω γράψει αρκετές φορές εδώ και πολύ καιρό, για το άμεσο μέλλον και σίγουρα κάνα χρόνο ακόμα οι νέες κονσόλες είναι μονόδρομος για αυτές τις δουλειές, ειδικά με τη αστεία τιμολογιακή πολιτική των pc parts τα πρόσφατα χρόνια. ευτυχώς που ήρθαν οι κονσόλες επιτέλους μπας και βάλουν μυαλό 

τι λετε ρε παιδια οι κονσολες ειναι σε x64 αρχιτεκτονικη μονο το switch ειναι tegra

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...