Προς το περιεχόμενο

Τα MacBook Air, MacBook Pro και Mac Mini με SoC M1 δεν είναι συμβατά με eGPUs


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, titan21 είπε

Σε τι αδελφε ? Για τα παιχνίδια? Μα ποιος αγοράζει Μακ για παιχνίδια.

Δεν μιλάμε για παιχνίδια.Πολλοί τα χρησιμοποιούν για επαγγελματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, pao13 είπε

περιμένω και την nvidia να δω τι θα κάνει που αγόρασε την arm

σαν να πήρανε χαμπάρι ότι το τρένο περνάει και δεν θα το χάσουν 

(γιατί όχι κάρτες γραφικών σε arm αρχιτεκτονική με καλύτερη ψύξη -απόδοση, πυρήνες και ότι άλλο μπορεί να εκμεταλλευτεί )

eGPU nvidia τι δεν γίνεται ?

Προσωπικά περιμένω, σε λίγο καιρό και μετά την συνεργασία της Samsung με την AMD, να δω κάτι καλό από την κόκκινη... 

Ξέρω ότι ακούγεται περισσότερο σαν ευχή, αλλά βλέπω όρεξη από την κόκκινη...

2 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Δεν μιλάμε για παιχνίδια.Πολλοί τα χρησιμοποιούν για επαγγελματική χρήση.

Αυτοί που θέλουν ισχυρό 3d δεν θα αγοράσουν ούτε air, ούτε 13 laptop, πόσο μάλλον mini...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπικά περιμένω, σε λίγο καιρό και μετά την συνεργασία της Samsung με την AMD, να δω κάτι καλό από την κόκκινη... 

Ξέρω ότι ακούγεται περισσότερο σαν ευχή, αλλά βλέπω όρεξη από την κόκκινη...

Αυτοί που θέλουν ισχυρό 3d δεν θα αγοράσουν ούτε air, ούτε 13 laptop, πόσο μάλλον mini...

Μα δεν λέει μονο για air η για mini στο άρθρο αλλά για macbook pro και γενικά για το M1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Μα δεν λέει μονο για air η για mini στο άρθρο αλλά για macbook pro και γενικά για το M1.

Γιατί το macbook pro με m1 δεν έχει 13 οθόνη?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Μα δεν λέει μονο για air η για mini στο άρθρο αλλά για macbook pro και γενικά για το M1.

 

 

τα iMac, τα 16αρια Macbook και ενδεχομενως και καποιες πιο βαρβατες εκδοσεις των 13" δεν θα εχουν τον ιδιο Μ1 λεμε, ηδη εχει αναφερθει σε αρθρα,

 

εκτος κι αν εισαι αφελης και πιστευεις οτι ενας iMac θα εχει τον ιδιο M1 επεξεργαστη που φοραει το entry level MacbookAir και η μονη διαφορα θα ειναι στη μνημη...

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

τα iMac, τα 16αρια Macbook και ενδεχομενως και καποιες πιο βαρβατες εκδοσεις των 13" δεν θα εχουν τον ιδιο Μ1 λεμε, ηδη εχει αναφερθει σε αρθρα,

εκτος κι αν εισαι αφελης και πιστευεις οτι ενας iMac θα εχει τον ιδιο M1 επεξεργαστη που φοραει το entry level MacbookAir και η μονη διαφορα θα ειναι στη μνημη...

Αν βάλει άλλον επεξεργαστή στα imac τότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Backpacker είπε

Η μετάβαση έχει θυσίες. Όλοι όσοι αγοράσουν τώρα πρώτοι ξέρουν οτι είναι στην ουσία τα "πειραματόζωα" του όλου εγχειρήματος. Σε 4-5 χρόνια που θα έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση,θα υπάχει φουλ υποστήριξη από άλλες εταιρείες και άλλα προγράμματα και θα έχουν φύγει οι παιδικές ασθένειες θα αξίζει η αγορά τους φουλ.

Συμφωνώ απόλυτα, πιστεύω αρκετά νωρίτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ θα μπορούμε να το αγοράσουμε το MacBook Air m1?!

έχω κάτι μέρες που έχω την κάρτα και την κοιτάω.....apple ρουφησε μου και το τελευταιο ευρουλακι για το τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

ποτέ θα μπορούμε να το αγοράσουμε το MacBook Air m1?!

έχω κάτι μέρες που έχω την κάρτα και την κοιτάω.....apple ρουφησε μου και το τελευταιο ευρουλακι για το τιποτα.

Από τρίτη λέγεται. πέρα από την πλάκα μπήκαν 2500 παραγγελίες στο ιστορμ μέσα σε 6 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bioentre είπε

Από τρίτη λέγεται. πέρα από την πλάκα μπήκαν 2500 παραγγελίες στο ιστορμ μέσα σε 6 μέρες.

 

λογικο δεν ειναι;  με τιμη εκκινησης 1.179 ευρω και τετοια specs διαλυει ολα τα Ultrabooks ανεξαρτητως λειτουργικου αυτη τη στιγμη,

ακομα και να μην εισαι χρηστης στο οικοσυστημα της Apple σε προ(σ)καλει να γινεις..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

λογικο δεν ειναι;  με τιμη εκκινησης 1.179 ευρω και τετοια specs διαλυει ολα τα Ultrabooks ανεξαρτητως λειτουργικου αυτη τη στιγμη,

ακομα και να μην εισαι χρηστης στο οικοσυστημα της Apple σε προ(σ)καλει να γινεις..

Συνολικός αριθμός παραγγελιών είναι μαζί με iPhone, περιφερειακά κλπ.

Ναι οι τιμές είναι προκλητικές και για αυτό το λόγο αλλά και για αυτό: https://9to5mac.com/2020/11/13/apple-server-outage-reveals-mac-privacy-concerns/

πιστεύω πως δεν θα δούμε non-Apple hardware στα επόμενα Apple devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bioentre είπε

Από τρίτη λέγεται. πέρα από την πλάκα μπήκαν 2500 παραγγελίες στο ιστορμ μέσα σε 6 μέρες.

εγώ ενα mcbook pro 2017 και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω το βημα.

απλά δυο πράγματα με προβληματίζουν.

1) οι θερμοκρασίες γτ το έχω όλη μέρα ανοιχτο

2) εάν θα είναι όντως αναβάθμιση.

3) εαν θα εχει καλυτερη καρτα γραφικων και εάν όντως θα παίζει ταινίες 4k για με το καημενο MacBook Pro 2017 κανει frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

εγώ ενα mcbook pro 2017 και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω το βημα.

απλά δυο πράγματα με προβληματίζουν.

1) οι θερμοκρασίες γτ το έχω όλη μέρα ανοιχτο

2) εάν θα είναι όντως αναβάθμιση.

3) εαν θα εχει καλυτερη καρτα γραφικων και εάν όντως θα παίζει ταινίες 4k για με το καημενο MacBook Pro 2017 κανει frame drops.

Ποιο μοντέλο έχεις? Με τις 2 ή τις 4 θύρες?

Πάντως δεδομένου ότι το μοντέλο σου είναι διπύρηνο νομίζω θα είναι αναβάθμιση. 

Απλά νομίζω καλύτερα θα ήταν να περιμένεις να δεις πως θα τρέξει το αρμ.

Αλλά αν τιμολογιακά δεν θες να πας παραπάνω από όσο κοστίζουν αυτά που βγήκαν τώρα νομίζω πως μπορείς να αγοράσεις από τώρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σχόλια εδώ μέσα...

1) η είδηση λέει για Μ1 εκδόσεις και όχι για όλα τα Big Sur. 
2) οι eGPU ειναι ξεκάθαρα ΚΑΙ για gaming και Bitcoin και ότι άλλο θες εσυ. Το ότι στην MacOS κοινότητα τα λέμε rendering έχει να κάνει με δυο πράγματα:

α) δεν υπάρχει πολύ game στο οικοσύστημα 

β) για την Apple πρωτα βγήκε η eGPU της blackmagic που είναι στο χώρο του βίντεο. 
Στην windows κοινότητα υπάρχουν πολλοί με ψεύτοgaming laptop που τα κάνουν gaming desktop συνδέοντας με eGPU. Κακή τακτική καθώς ένα desktop εξαρχής θα έκανε ίδια δουλειά και καλύτερη με την ίδια κάρτα γραφικών 

3) οι eGPU βγήκαν πρόσφατα στο ευρύ κοινό της Apple για να καλύψουν τα αδύναμα specs. Πλέον κάλυψε μεγάλη απόσταση με τους Μ1 και ο μεσοσ χρήστης MacBook δε θα Χρειαστεί σύντομα κάτι καλύτερο.

4) οι eGPU σε κανένα οικοσύστημα δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει πλήρως αποδοτικά. Με μια eGPU θα βρεθείς μετά να σε καθυστερεί ο επεξεργαστής, η σύνδεση, κτλ. και τελικά δε φτάνει τα desktop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Όταν οι ARM μπουν σε iMac  και iMac Pro, πιστεύω (ελπίζω) ότι η Blackmagic θα ακολουθήσει. 

 

20 ώρες πριν, billdanos είπε

Είναι λογικό η νέα αρχιτεκτονική να μην υποστηρίζει τις υπάρχουσες eGPU. Λογικά θα βγουν αργότερα νέα μοντέλα που θα είναι συμβατά.

Επίσης φαντάζομαι πως τώρα θα ανακαλύψουν όλοι τις eGPU και θα γκρινιάζουν που δεν θα δουλεύουν με τα νέα τους M1 Mac... 

Τι όχι? 😛 

 

 

Δεν υπάρχουν ARM επεξεργαστές με PCI express lanes (ο τρόπος που επικοινωνούν οι κάρτες γραφικών εξωτερικές ή εσωτερικές με τον επεξεργαστή ) 

 

Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι μέσω κάποιου εξωτερικού controller πάνω στην μητρική του ARM επεξεργαστή με ότι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο.

 

Αλλά απο την άλλη δεν υπάρχει και λόγος πέρα ότι οι eGPU είναι πεταμένα λεφτά γιατί δεν επικοινωνούν με πολλά lanes με τον επεξεργαστή (γιατί συνδέονται με usb3 ή thunderbolt που έχει λιγότερα lanes απο ενα pci 4 x16 slot ας πούμε βασικά ακόμη λιγότερα lanes απο ένα pcie 3 x8 slot)  Οπότε η κάρτα γραφικών υπολειτουργεί και άρα θες μια πολύ καλή κάρτα γραφικών για να έχεις επιδόσεις μιας μέτριας. 

 

Τέλος δεν υπάρχει σοβαρό παιχνίδι που να τρέχει σε ARM ούτε σοβαρός επαγγελματίας που χρειάζεται 3D rendering στην δουλειά του και που να θέλει να το κάνει αυτό σε ARM σύστημα.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...