Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 mini: Προβλήματα με την οθόνη κλειδώματος αναφέρουν οι χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχοι του iPhone 12 mini αναφέρουν πως αντιμετωπίζουν θέματα με την αφή όταν βρίσκονται στην οθόνη κλειδώματος.

Ένας σημαντικός αριθμός νέων κατόχων iPhone 12 mini αναφέρουν ότι αντιμετωπίζουν θέματα με την ευαισθησία αφής στην οθόνη κλειδώματος. Χρήστες έχουν αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα σε ιστοσελίδες όπως το MacRumors, το Reddit αλλά και τα επίσημα forums της Apple.

Πιο συγκεκριμένα, το πρόβλημα για τους περισσότερους χρήστες είναι όταν προσπαθούν να ξεκλειδώσουν το τηλέφωνο χρησιμοποιώντας τον αντίχειρά τους. Για να γίνει αυτό πρέπει να αγγίξουν το κάτω μέρος της οθόνης και να σύρουν ελαφρώς προς τα επάνω, κάτι που φαίνεται πως το iPhone 12 mini δεν μπορεί να ανιχνεύσει πάντα με επιτυχία. Προβλήματα επίσης αντιμετωπίζουν όταν προσπαθούν να ενεργοποιήσουν τον φακό ή την κάμερα, καθώς συνεχίζουν να βρίσκονται στην οθόνη κλειδώματος.

Η οθόνη δεν αναγνωρίζει πάντα το πάτημα ή το swipe-up για να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο. Παρ’ όλα αυτά, η οθόνη φαίνεται να αντιμετωπίζει κυρίως πρόβλημα όταν οι χρήστες προσπαθούν να ξεκλειδώσουν το τηλέφωνο με τον αντίχειρα, αφού άλλα δάχτυλα φαίνεται να λύνουν τα προβλήματα ευαισθησίας. Σε κάθε περίπτωση, όταν το τηλέφωνο ξεκλειδώσει όλα λειτουργούν κανονικά.

Ορισμένοι χρήστες υποθέτουν ότι η μειωμένη απόκριση ευαισθησίας οφείλεται σε ζήτημα αγωγιμότητας ή γείωσης, επειδή υπάρχουν αναφορές ότι τα θέματα επιλύονται όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη στον φορτιστή ή όταν ο χρήστης έρχεται σε επαφή με το τηλέφωνο χωρίς να υπάρχει θήκη προστασίας.

Ωστόσο, δεν υπάρχει ακόμη επίσημη απάντηση σχετικά με το τι προκαλεί το πρόβλημα και ως εκ τούτου κανείς δεν γνωρίζει αν σχετίζεται με το υλικό ή το λογισμικό. Παρ’ όλα αυτά, όλοι ελπίζουν το πρόβλημα να αφορά το λογισμικό ώστε η Apple να κυκλοφορήσει γρήγορα μία ενημέρωση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί τέτοιο άγχος; Η Apple από θέμα εγγύησης σκίζει είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Αν είναι σε καλή κατάσταση το κινητό άνευ χτυπημάτων και υπάρχει hardware πρόβλημα η Apple θα προβεί σε αντικατάσταση. 

  • Like 6
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Γιατί τέτοιο άγχος; Η Apple από θέμα εγγύησης σκίζει είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Αν είναι σε καλή κατάσταση το κινητό άνευ χτυπημάτων και υπάρχει hardware πρόβλημα η Apple θα προβεί σε αντικατάσταση. 

Και αν το έχει χτυπήσει λίγο, δεν θα σου αναγνωρίσει το πρόβλημα να στο αλλάξει το οποίο αποδεδειγμένα (αφού το έχουν και οι άλλοι) είναι από το εργοστάσιο;

  • Like 15
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και αν το έχει χτυπήσει λίγο, δεν θα σου αναγνωρίσει το πρόβλημα να στο αλλάξει το οποίο αποδεδειγμένα (αφού το έχουν και οι άλλοι) είναι από το εργοστάσιο;

Τι ανάκληση δηλαδή θα ήθελες να γίνει; Αυτοκίνητο έχεις; Αν έχει βγάλει η εταιρία ανάκληση αυτοκινήτου θες να μου πεις ότι θα το πας τρακαρισμένο και είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο-πολυ αναμενόμενα μικρό-bugs σε κυκλοφορία κινητού. Γι αυτό ποτέ αγορά day one, καινούριας συσκευής. Αν δεν έχουν κάνει καμία χοντρή γκάφα (και το πρόβλημα εμφανίζεται λόγω hardware) με ένα software update θα διορθωθεί το πρόβλημα.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Τι ανάκληση δηλαδή θα ήθελες να γίνει; Αυτοκίνητο έχεις; Αν έχει βγάλει η εταιρία ανάκληση αυτοκινήτου θες να μου πεις ότι θα το πας τρακαρισμένο και είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν;

Μάλιστα, οσκαρ παραποίησης λεγομένων και θανάτωσης της λογικής. Είπα εγώ να γίνει ανάκληση; Πάω ένα κινητό που έχει πέσει και έχει γδαρθεί λίγο σε μία γωνία. Και το πάω για το πρόβλημα της οθόνης που ως γνωστόν υπάρχει και δεν οφείλεται στο γδάρσιμο. Θα αρνηθούν να μου το αλλάξουν;

Και αν θες το σωστό παράδειγμα με το αυτοκίνητο: Έχω χτυπήσει τον πίσω προφυλακτήρα και το ψυγείο μπροστά χάνει νερά εντός εγγύησης. Θα αρνηθούν να μου το φτιάξουν ή θα μου πουν το τράκαρες πίσω;

Γιατί μερικοί υποστηρικτές θέλετε να μας τρελάνετε με την λογική σας όταν μιλάμε για Apple...

  • Like 14
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Γιατί τέτοιο άγχος; Η Apple από θέμα εγγύησης σκίζει είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Αν είναι σε καλή κατάσταση το κινητό άνευ χτυπημάτων και υπάρχει hardware πρόβλημα η Apple θα προβεί σε αντικατάσταση. 

Θα τους δωσεις το καινουριο και θα σου δωσουν refubrished . Αυτη ειναι η πολιτικη service  της apple . Νεο σε κουτακι δεν παιρνεις.

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Θα τους δωσεις το καινουριο και θα σου δωσουν refabrished . Αυτη ειναι η πολιτικη service  της apple . Νεο σε κουτακι δεν παιρνεις.

σε τοσο καινουργιες συσκευες υπαρχουνε ηδη ανακατασκευασμενα ή οπως αλλιως λεγονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...