Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 mini: Προβλήματα με την οθόνη κλειδώματος αναφέρουν οι χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

@hakunamatataμέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα παρουσιάζεται με την θήκη ή όχι...

Το προβλημα οπως ολα δειχνουν, παρουσιαζεται οταν το πλαισιο της συσκευης δεν γειωνεται με καποιον τροπο (συμβαινει οταν δεν το ακουμπας με τα δαχτυλα)

 

Στο δευτερο βιντεο φαινεται ξεκαθαρα, ο δευτερος χρηστης ειναι πιο γατος και καταλαβε γιατι συμβαινει. Οι περισσοτεροι χρηστες ομως θα το συναντησουν οταν απλα εχουν το κινητο τους στη θηκη, οποτε και τοτε θα διαμαρτυρηθουν. Ειμαι σχεδον 100% βεβαιος οτι δε θα λυθει το προβλημα με sw update, και πως ειναι θεμα hardware.

Ας ελπισουμε εστω και σιωπηλα η apple να διορθωσει το θεμα σε επιπεδο παραγωγης και οσοι εχουν το προβλημα να λαβουν νεες συσκευες και οχι επισκευασμενες. Το κινητο στα 256gb αυτη τη στιγμη εδω κοστιζει 979ε και σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθιμενος να το παιξω ρωσικη ρουλετα για το αν θα βγει προβληματικη η συσκευη η οχι.

Ενα πραγμα εχω να πω μονο, κριμα, κριμα, κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hakunamatata είπε

Το προβλημα οπως ολα δειχνουν, παρουσιαζεται οταν το πλαισιο της συσκευης δεν γειωνεται με καποιον τροπο (συμβαινει οταν δεν το ακουμπας με τα δαχτυλα)

 

Στο δευτερο βιντεο φαινεται ξεκαθαρα, ο δευτερος χρηστης ειναι πιο γατος και καταλαβε γιατι συμβαινει. Οι περισσοτεροι χρηστες ομως θα το συναντησουν οταν απλα εχουν το κινητο τους στη θηκη, οποτε και τοτε θα διαμαρτυρηθουν. Ειμαι σχεδον 100% βεβαιος οτι δε θα λυθει το προβλημα με sw update, και πως ειναι θεμα hardware.

Ας ελπισουμε εστω και σιωπηλα η apple να διορθωσει το θεμα σε επιπεδο παραγωγης και οσοι εχουν το προβλημα να λαβουν νεες συσκευες και οχι επισκευασμενες. Το κινητο στα 256gb αυτη τη στιγμη εδω κοστιζει 979ε και σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθιμενος να το παιξω ρωσικη ρουλετα για το αν θα βγει προβληματικη η συσκευη η οχι.

Ενα πραγμα εχω να πω μονο, κριμα, κριμα, κριμα.

Γενικά και επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κινητό, επιτέλους ένα φυσιολογικό μέγεθος- οθόνη, έχω δει αρκετά βιντεάκια στα οποία δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα... αυτό βέβαια δεν λέει κάτι όπως πχ κάποια παρτίδα να έχει προβληματικό part ή κάποιο πρόβλημα μεταξύ θηκών και συσκευής ή και τα δύο... 

Γενικότερα πάντως είμαι αρκετά επιφυλακτικός με όσουν βγαίνουν και διατυμπανίζουν με το καλημέρα προβλήματα ανεξαρτήτου μάρκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γενικά και επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κινητό, επιτέλους ένα φυσιολογικό μέγεθος- οθόνη, έχω δει αρκετά βιντεάκια στα οποία δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα... αυτό βέβαια δεν λέει κάτι όπως πχ κάποια παρτίδα να έχει προβληματικό part ή κάποιο πρόβλημα μεταξύ θηκών και συσκευής ή και τα δύο... 

Γενικότερα πάντως είμαι αρκετά επιφυλακτικός με όσουν βγαίνουν και διατυμπανίζουν με το καλημέρα προβλήματα ανεξαρτήτου μάρκας...

 

Προφανως δεν ειναι ολα ετσι, αλλα απ οτι φαινεται ειναι αρκετα. Ισως ειναι 1 στα 10, ισως 1 στα 100. Οπως ειπα και πιο πανω, εδω που ειμαι το 256 που θελω κανει 1000ε. 

 

Στα 1000ε εσυ ψηνεσαι να παρεις κατι που εχει αυξημενη πιθανοτητα να εχει θεματα (απ οτι φαινεται hardware) και να εχεις μα μου μετα, δε το κρατας σωστα, το δοκιμασαμε και δε βρηκαμε τιποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hakunamatata είπε

 

Προφανως δεν ειναι ολα ετσι, αλλα απ οτι φαινεται ειναι αρκετα. Ισως ειναι 1 στα 10, ισως 1 στα 100. Οπως ειπα και πιο πανω, εδω που ειμαι το 256 που θελω κανει 1000ε. 

 

Στα 1000ε εσυ ψηνεσαι να παρεις κατι που εχει αυξημενη πιθανοτητα να εχει θεματα (απ οτι φαινεται hardware) και να εχεις μα μου μετα, δε το κρατας σωστα, το δοκιμασαμε και δε βρηκαμε τιποτα; 

Σε όλες τις συσκευές γίνονται αυτά και προσοχή, δεν το λέω για να δικαιολογήσω τις εταιρίες αλλά για να κριτικάρω εμάς που τρέχουμε με το καλημέρα να αγοράσουμε τις αγαπημένες μας συσκευές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Σε όλες τις συσκευές γίνονται αυτά και προσοχή, δεν το λέω για να δικαιολογήσω τις εταιρίες αλλά για να κριτικάρω εμάς που τρέχουμε με το καλημέρα να αγοράσουμε τις αγαπημένες μας συσκευές...

 

Προφανως και γινονται σε ολες τις εταιρειες, αλλα εχουμε δει πολλακις την αντιμετωπιση της apple σε τετοιες περιπτωσεις. Επισης σε αυτο το μπατζετ εχεις σοβαρες απαιτησεις και δε θες να σε βλεπουν σαν προβατο. Απλα οπως εγραψα παραπανω το μινι ειναι unicorn για αρκετους απο εμας και περιμεναμε χρονια να βγει μια μικρου μεγεθους full screen συσκευη. Αυτος ειναι και ο λογος που πολλοι φανταζομαι βιαστικαν να αγορασουν. Εγω ημουν ετοιμος, αλλα προσωπικα θα περιμενω να δω πως θα παει το θεμα και πως ειναι διατεθιμενοι να το λυσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως το προβλημα φαινεται να συμβαινει σε ΟΛΟΥΣ τους κατοχους (δυστυχως συμπεριλαμβανομαι και εγω μεσα) που χρησιμοποιουν το κινητο με ΟΠΟΙΑ θηκη και ταυτοχρονα ΟΠΟΙΟ screen protector, αν βγαλεις ειτε τη θηκη ειτε το screen protector δεν εχει θεμα.

Αν ακουμπησεις την οθονη πααααρα πολυ απαλα με μια μικρη επιφανεια του δακτυλου σου λειτουργει κανονικοτατα, επισης απο τη στιγμη που καταφερεις και το ξεκλειδωσεις μεσα στο μενου λειτουργει επισης κανονικοτατα.

φαινεται πως ειναι θεμα με την ευαισθησια της οθονης σε κατασταση κλειδωματος. Λες και αναγνωριζει το δακτυλο σου σαν τυχαιο πατημα οπως για παραδειγμα στη λειτουργια τσεπης.

Επεξ/σία από portman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Choulio είπε

Ξέρεις ότι αν το έκαναν όλοι αυτό δεν θα υπήρχε κανένας να κάνει τα τεστ ε;

Δεν είμαι φίλε μου ένας από αυτούς αρα δεν με ενδιαφέρει...οποίος θέλει να τεστάρει να δημοσιεύει να κάνει unboxing etc πάει κ με αντίσκηνο έξω από το store....

Στο θέμα μας τώρα...

Για μενα είναι θέμα softwear...ο λογος: αφού λειτουργεί κανονικά σε όλες τις άλλες καταστάσεις η οθόνη τι αλλάζει με το λοκ σκριν...σίγουρα όχι η οθόνη!!!Δλδ η γείωση της οθόνης επηρεάζεται μόνο στο κλείδωμα τις υπόλοιπες φορές αλλάζει γείωση;

δεν είμαι τεχνικός ούτε κατέχω από ηλεκτρονικά μπορεί να είναι πολύπλοκα όλα αυτά κ να λεω μπαρούφες αλλά με βάση την λογική ποστάρω κ λεω ότι λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Ούτε εγώ ούτε ο παρακάτω χρήστης με το nexus. Εσύ προσωπικά γιατί χολοσκάς? Θα πάρεις Apple? Όχι τα έχεις απορρίψει εξαρχής ποιο το νόημα να συζητάμε κάτι που δεν το έχεις δοκιμάσει? 

Πληροφοριακά, κάτοχος MacBook pro 15", iPad 2018, iPhone 6 και Xiaomi mi8. Και έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά iPhone. Μαντεψε τι δεν εχω, όμως: κολλήματα. 

Ξαναλέω, αυτό που έγραψες και παρέθεσα στην πρώτη μου απάντηση, είναι ή αποτέλεσμα έλλειψης επαφής με μη-Apple πραγματικότητα ή συνειδητό ψέμα. 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://9to5mac.com/2020/11/19/ios-14-2-1-iphone-12-bug-fixes-features/

Τι έγινε βρε παιδιά? Έφτιαξαν «hardware» πρόβλημα με μια απλή αναβάθμιση? 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

https://9to5mac.com/2020/11/19/ios-14-2-1-iphone-12-bug-fixes-features/

Τι έγινε βρε παιδιά? Έφτιαξαν «hardware» πρόβλημα με μια απλή αναβάθμιση? 😂

Γιατί περίμενες κάτι διαφορετικό? Η αγωνία κάποιων, για την apple, θα τους γεράσει πριν την ώρα τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Γιατί περίμενες κάτι διαφορετικό? Η αγωνία κάποιων, για την apple, θα τους γεράσει πριν την ώρα τους... 

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια... Δεν έχει καν πλάκα πλέον! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια... Δεν έχει καν πλάκα πλέον! :) 

Ναι όντως, αλλά φέτος έχουμε... επεξεργαστές!!! Ακόμα να το πιστέψουν κάποιοι, μου θυμίζει εποχή των πρώτων ryzen και τις αντιδράσεις των intel fan boys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, billdanos είπε

https://9to5mac.com/2020/11/19/ios-14-2-1-iphone-12-bug-fixes-features/

Τι έγινε βρε παιδιά? Έφτιαξαν «hardware» πρόβλημα με μια απλή αναβάθμιση? 😂

 

Το προβλημα ειναι hardware ξεκαθαρα, το οποιο λυνεται με software. Προφανως συγκεκριμενες μεριδες του grid εχουν προβληματα , και απλα διαλεγουν αλλες γραμμες για να λειτουργουν σε μονιμη βαση.

 

Περα απο φανμποι της apple, απο περιεργεια επειδη παρατηρω οτι παιρνεις πολυ πατριωτικα τα θεματα οπου ο οποιοσδηποτε λεει το οτιδηποτε για την μαμα apple, εχεις καποια σχεση με επαγγελματικο επιπεδο, η σπουδες με τεχνολογια και ηλεκτρονικα ειτε software? 

 

for the record, φυσιολογικα θα εχω τη συσκευη στα χερια μου απο βδομαδα, αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα διαθεσιμοτητας

 

Επεξ/σία από hakunamatata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, hakunamatata said:

Το προβλημα ειναι hardware ξεκαθαρα, το οποιο λυνεται με software. Προφανως συγκεκριμενες μεριδες του grid εχουν προβληματα , και απλα διαλεγουν αλλες γραμμες για να λειτουργουν σε μονιμη βαση.

Περα απο φανμποι της apple, απο περιεργεια επειδη παρατηρω οτι παιρνεις πολυ πατριωτικα τα θεματα οπου ο οποιοσδηποτε λεει το οτιδηποτε για την μαμα apple, εχεις καποια σχεση με επαγγελματικο επιπεδο, η σπουδες με τεχνολογια και ηλεκτρονικα ειτε software? 

for the record, φυσιολογικα θα εχω τη συσκευη στα χερια μου απο βδομαδα, αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα διαθεσιμοτητας

Αν το πρόβλημα ήταν hardware ξεκάθαρα, θα είχε θέματα και εκτός Lock Screen η συγκεκριμένη περιοχή... 

Οι «ειρωνίες» από την αρχή ξεκίνησαν γιατί η συγκεκριμένη ιστορία επαναλαμβάνεται σχεδόν κάθε φορά με κάθε νέα κυκλοφορία συσκευής από την Apple...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...