Προς το περιεχόμενο

Kona


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kona

YChxIYZ.jpg

https://store.steampowered.com/app/365160/Kona/

Βρισκομαστε στο βορειο Καναδα το 1970. Ο χαρακτηρας μας ειναι ο Carl Faubert ενας ιδιωτικος ντετεκτιβ που φτανει στο βορειο Κεμπεκ για να λυσει μια υποθεση του William Hamilton ενος πλουσιου που εχει θεματα βανδαλισμου στην περιουσια του απο τους ντοπιους κατοικους της περιοχης. Μετα απο ενα αυτοκινητιστικο ατυχημα ομως θα ξυπνησουμε και θα εχουν αλλαξει τα παντα. Μια τεραστια χιονοθυελλα θα μας εγκλωβισει και στο πρωτο βενζιναδικο που θα συναντησουμε θα βρουμε τον Hamilton νεκρο. Η ιστορια μας θα ξεδιπλωθει αριστοτεχνικα μεσα απο τα στοιχεια που θα βρισκουμε οσο προχωραμε και μαθαινουμε περισσοτερα για τους κατοικους και τα μυστικα που κρυβονται πισω απο αυτο τον φονο. Το παιχνιδι φτιαχτηκε με βοηθεια απο kickstarter εχει αρκετα στοιχεια survival εξαιρετικη αφηγηση σε τριτο προσωπο και μια τρομερα παγωμενη ατμοσφαιρα που ανεβαζει το immersion κατακορυφα. Ενα παιχνιδι must για τις κρυες μερες του χειμωνα. Στα των γραφικων το παιχνιδι καταφερνει να εχει μια αρκετα μεγαλη αληθοφανεια ειδικα αν αναλογιστουμε οτι φτιαχτηκε απο ενα αρκετα μικρο studio λιγων ατομων. Τις πρωτες 2 φορες που το επαιξα πανω στην ωρα μου προκαλεσε τρομερη ζαλαδα και το αφησα. Επειτα εψαξα και βρηκα οτι το dynamic foliage μαζι με το mouse smoothing προκαλουν motion sickness στο συγκεκριμενο παιχνιδι. Τα εκλεισα και δεν ξανα ειχα θεμα. Προσωπικα το αγαπησα το παιχνιδι παρολο που κραταει μολις 8 ωρες καταφερνει να χαρισει στον παιχτη μια δυνατη εμπειρια μεσα απο την εξερευνηση το μυστηριο και την επιβιωση στον χιονισμενο Καναδα. 8.9/10

Παρακατω φωτογραφιες που εβγαλα να παρετε μια ιδεα για τον κοσμο και το gameplay του παιχνιδιου

https://imgur.com/a/shOmda5
 
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
21 λεπτά πριν, firepc είπε

Είμαι κάπως hyped για το ΚΟΝΑ 2

Φάνηκε ωραίο το Demo, μακάρι να βγεί φέτος

 

Το demo το ειχα παιξει ολο πριν λιγους μηνες στο steam fest εδω. Εννοειται τρελο hype το πρωτο με λιγες μικρες πινελιες θα ηταν ενα τελειο survival παιχνιδι. Για να δουμε στο δευτερο εχει προοπτικες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, firepc είπε

Είμαι κάπως hyped για το ΚΟΝΑ 2

Φάνηκε ωραίο το Demo, μακάρι να βγεί φέτος

 

btw, το thumbnail στο βίντεο μου θυμίζει το ξενοδοχείο στο The Shining (1980) 🪓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, firepc είπε

btw, το thumbnail στο βίντεο μου θυμίζει το ξενοδοχείο στο The Shining (1980) 🪓

Βγαζει τετοια vibes το παιχνιδι με την παγωμενη ατμοσφαιρα του αλλα και την τρελα που το διακατεχει. Στο πρωτο λογου budget ειχαν αφησει καποια μερη του χαρτη ανεξερευνητα αλλα βλεπω στο δευτερο ξεκιναμε αμεσα απο αυτο κατευθειαν στο σπιτι του θυματος απο το πρωτο παιχνιδι που βλεπουμε και στο demo. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Το τσίμπησα λοιπόν και το τελείωσα σε κάτι παραπάνω απο 10 ώρες

Δυνατή Κona εμπειρία όπως και το πρώτο. Δλδ αν σας άρεσε το 1, θα χαρείτε σίγουρα και το 2

Θετικά

+ Η αφήγηση είναι top

+ Ατμόσφαιρα και Setting

+ Το έλκηθρο με τα χάσκι

+ Πιστόλι, καραμπίνα, δίκανο That's it και είναι αρκετά

+ Σφαίρες, μπαταρίες, heal, camp fires για save, όλα σε αφθονία (δεν ξέρω στο δύσκολο πως θα είναι)

 

Αρνητικά

- Η περιοχή the laboratory η οποία έχει πολύ backtracking

- Όλοι οι NPC μιλάνε Γαλλικά και πρέπει να διαβάζεις καλά τους Αγγλικούς υπότιτλους

- Ο χάρτης δεν έχει waypoints

- Κάποιες φορές δεν είναι ξεκάθαρο αν μένεις ή αν μπορείς να φύγεις απο μια περιοχή

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...