Προς το περιεχόμενο

Το Wonder Woman 1984 ίσως καταλήξει άμεσα στο HBO Max


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vste είπε

Δεν ειναι καθολου ασχημη αλλα ωχριά μπροστα στη Lynda Carter.

Μιλαμε η διαφορα ειναι χαoτικη. Ζητω τα 70s!

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

συν οτι εχει κανει και γυμνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, oldnew said:

Πρέπει να είσαι μικρός, και μονο που το σκέφτεσαι αυτο. 

Ο κινηματογράφος είναι έξοδος. Πως πας στα μπουζούκια πχ. Θα βγεις με φίλους μπορεί να πας σε ενα καφε πριν, θα κανείς τη βόλτα σου, θα δεις ταινία σε τεράστια οθονη. Μερικές φορες ακομα και ο κόσμος δινει αλλη ατμόσφαιρα πχ τα γελια του κόσμου σε κάποιο αστειο ή ο θόρυβος σε κατι τρομακτικό. 

Και όταν γυρίσεις σπίτι μπορεί να δεις και κατι αλλο στην τηλεόραση. 

Οι αναμνήσεις μου απο εξόδους σε κινηματογράφο ειναι πολλες. Θυμάμαι μαζι με την ταινία και διάφορα αλλα πράγματα που συνέβησαν την ίδια μέρα. Αντίθετως δεν εχω καμια αναμνήση για καμια ταινία που είδα στην τηλεόραση, όσο καλή και να ηταν, πέρα απ την ταινία.

Πες τα ρε αδερφε. Το σινεμα συνοδευει γενιες και γενιες και της ενωνει περιστασιακα με ενα τεραστιο κινηματογραφικο γεγονος. Star Wars για τα 70's και 80's, Lord of the Rings και Matrix τα 00's και MCU τα 10's. Ακομα δε μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου τη νεκρικη σιγη οταν κερδισε ο Thanos στο Infinity War και την ατμοσφαιρα γηπεδου οταν ο Captain America ειπε για τελευταια φορα "Assemble" στο Endgame. Αυτα ηταν της δικιας μου γενιας και οσο πιο πισω πας τοσο περισσοτερες ομοιοτητες βρισκεις πχ Rohirrim, Battle of the Pelennor Fields. Οσες streaming υπηρεσιες και να βγουν, οσες 50αρες τηλεορασεις και να αγορασεις, τιποτα δεν αντικαθιστα την αυρα και την αιγλη του σινεμα.

Επεξ/σία από jim0912
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν κλεισει το cinema θα χαθούν οι ταινίες με εφέ που δεν έχουν τίποτα άλλο να δώσουν. Ταινίες διαμάντια βγαίνουν και δεν πάνε ποτέ cinema σε ευρεία κυκλοφορία. Ταινίες σκουπίδια με τεράστια budget πάνε cinema και αν εκλείψουν δεν θα με νοιάξει καθόλου. 

Αν κλεισει το cinema θα χαθούν οι ταινίες με εφέ που δεν έχουν τίποτα άλλο να δώσουν. Ταινίες διαμάντια βγαίνουν και δεν πάνε ποτέ cinema σε ευρεία κυκλοφορία. Ταινίες σκουπίδια με τεράστια budget πάνε cinema και αν εκλείψουν δεν θα με νοιάξει καθόλου. 

φιλε μου ολα χρειαζονται.και τα εφε . υπαρχουν και μικρες και μεγαλες ηλικιες που βλεπουν ταινιες. και αλλη αισθηση ειναι να πας το παιδακι στο σινεμα , απο τον καναπε του σπιτιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, npil είπε

φιλε μου ολα χρειαζονται.και τα εφε . υπαρχουν και μικρες και μεγαλες ηλικιες που βλεπουν ταινιες. και αλλη αισθηση ειναι να πας το παιδακι στο σινεμα , απο τον καναπε του σπιτιου. 

Ναι δεν ειπα να κλεισουν τα cinema. Ειπα οτι cinema δεν σημαινει αυτοματως και καλη ταινια γιατι συνηθως η πλειοψηφια ταινιων στο cinema ειναι απλα εφε ενω υπαρχουν διαμαντια που δεν θα πανε ποτε cinema γιατι δεν πουλανε. Δεν ειναι cinema το avengers η το wonder woman.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim0912 είπε

Πες τα ρε αδερφε. Το σινεμα συνοδευει γενιες και γενιες και της ενωνει περιστασιακα με ενα τεραστιο κινηματογραφικο γεγονος. Star Wars για τα 70's και 80's, Lord of the Rings και Matrix τα 00's και MCU τα 10's. Ακομα δε μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου τη νεκρικη σιγη οταν κερδισε ο Thanos στο Infinity War και την ατμοσφαιρα γηπεδου οταν ο Captain America ειπε για τελευταια φορα "Assemble" στο Endgame. Αυτα ηταν της δικιας μου γενιας και οσο πιο πισω πας τοσο περισσοτερες ομοιοτητες βρισκεις πχ Rohirrim, Battle of the Pelennor Fields. Οσες streaming υπηρεσιες και να βγουν, οσες 50αρες τηλεορασεις και να αγορασεις, τιποτα δεν αντικαθιστα την αυρα και την αιγλη του σινεμα.

Πες τα χρυσοστομε! Ειχα την τυχη ο πατερας μου να ειναι μηχανικος προβολης (στην "Μιτσι" στο Κουκακι) και να ζησω μεγαλωνοντας κυριολεκτικα το "Σινεμα ο Παραδεισος". Το μονταρισμα των μπομπινων, την αλλαγη του καρβουνου στην μηχανη προβολης, τον ηχο που εκαναν τα καρουλια.

Για αυτο τον λογο και απο τοτε που μπορουσα να αγορασω μονος μου πραγματα σε οποιο σπιτι και να εμενα υπηρχε παντα projector & πανι, οσες μουρμουρες και να προκαλουσε η διαρυθμιση. Αλλα ακομα και ετσι το να βλεπεις ταινιες σε κινηματογραφικη αιθουσα ειναι αλλη εμπειρια.

Το καλοκαιρι συγκινηθηκα που ειδα το ΤΕΝΕΤ σε θερινο. Μου ειχε λειψει. Δεν θα ηθελα αυτο το κομματι να εχει την τυχη των video club.

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Thresh είπε

Δυστυχώς ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θα είναι που θα μπει σε streaming platform. Ναι ok δεν με χαλάει που θα το δούμε day 1 τσάμπα, αλλά αυτό δεν ειναι καλό για το μέλλον... :(

Έχεις απόλυτο δίκιο! Από τη μία ναι οκ με ένα κλικ στο πιάτο σου αλλά από την άλλη ούτε τα εφέ του κινηματογράφου χαίρεσαι και σίγουρα για τον κλάδο δεν το λες καλό σημάδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Thresh είπε

Δυστυχώς ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θα είναι που θα μπει σε streaming platform. Ναι ok δεν με χαλάει που θα το δούμε day 1 τσάμπα, αλλά αυτό δεν ειναι καλό για το μέλλον... :(

Το δικό μας ή το δικό τους;

19 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Χμμμ, όχι ακριβώς. Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Ναι μεν μπορείς να ζήσεις την αντίστοιχη κινηματογραφική εμπειρία στο σπίτι (αν επενδύσεις σε κάτι τέτοιο) αλλά το σινεμά δεν παύει να είναι ένας ακόμη τρόπος διασκέδασης για πολλούς, μια έξοδος. Θα βγεις και θα περάσεις καλά. Αυτό δεν πρόκειται να πεθάνει όσο καν αν αυξηθούν οι ίντσες στις τηλεοράσεις.

Είναι η μόνη περίπτωση που βγαίνεις για να δεις κόσμο και καταλήγεις σε μία αίθουσα, που δεν μπορεί να δεις ή να ακούσεις κανέναν (στις ταινίες δράσης, στις άλλες πάντα θα ενοχλούν στις πιο ακατάλληλες περιπτώσεις, πχ κινητά, χαχανητά, διάλογοι μεταξύ των ατόμων μιας παρέας κτλ) και κοιτάς αποχαυνωμένα μια οθόνη...

Ο καθένας διασκεδάζει με το δικό του τρόπο και δεν το κρίνω σε αυτό το επίπεδο, αλλά δε θεωρώ ότι είναι μια έξοδος που "βγαίνεις για να δεις κόσμο". Για εμένα αυτό είναι και το νόημα της εξόδου: η κοινωνικοποίηση. Μπορώ να βγω και να πάω σχεδόν παντού, αλλά κινηματογράφο δεν το αντέχω. Για ταινίες προτιμώ το σπίτι με παρέα... Άσε που άμα σε πιάσει κατούρημα ΚΑΝΕΝΑΣ δε προκειται να πατήσει παύση στην ταινία όταν είσαι στο κινηματογράφο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Το δικό μας ή το δικό τους;

Είναι η μόνη περίπτωση που βγαίνεις για να δεις κόσμο και καταλήγεις σε μία αίθουσα, που δεν μπορεί να δεις ή να ακούσεις κανέναν (στις ταινίες δράσης, στις άλλες πάντα θα ενοχλούν στις πιο ακατάλληλες περιπτώσεις, πχ κινητά, χαχανητά, διάλογοι μεταξύ των ατόμων μιας παρέας κτλ) και κοιτάς αποχαυνωμένα μια οθόνη...

Ο καθένας διασκεδάζει με το δικό του τρόπο και δεν το κρίνω σε αυτό το επίπεδο, αλλά δε θεωρώ ότι είναι μια έξοδος που "βγαίνεις για να δεις κόσμο". Για εμένα αυτό είναι και το νόημα της εξόδου: η κοινωνικοποίηση. Μπορώ να βγω και να πάω σχεδόν παντού, αλλά κινηματογράφο δεν το αντέχω. Για ταινίες προτιμώ το σπίτι με παρέα... Άσε που άμα σε πιάσει κατούρημα ΚΑΝΕΝΑΣ δε προκειται να πατήσει παύση στην ταινία όταν είσαι στο κινηματογράφο... 

Βέβαια ο κινηματογράφος δεν είναι όλη η εξοδος, αλλά ένα μέρος της εξόδου. Μπορείς πριν η και μετά τον κινηματογράφο να πας και κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, johncorfas said:

Το δικό μας ή το δικό τους;

Αναλόγως, αν σου αρέσει το να πηγαίνεις cinema, είναι και δικό σου, αν όχι προσπερνάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vste said:

Πες τα χρυσοστομε! Ειχα την τυχη ο πατερας μου να ειναι μηχανικος προβολης (στην "Μιτσι" στο Κουκακι) και να ζησω μεγαλωνοντας κυριολεκτικα το "Σινεμα ο Παραδεισος". Το μονταρισμα των μπομπινων, την αλλαγη του καρβουνου στην μηχανη προβολης, τον ηχο που εκαναν τα καρουλια.

Για αυτο τον λογο και απο τοτε που μπορουσα να αγορασω μονος μου πραγματα σε οποιο σπιτι και να εμενα υπηρχε παντα projector & πανι, οσες μουρμουρες και να προκαλουσε η διαρυθμιση. Αλλα ακομα και ετσι το να βλεπεις ταινιες σε κινηματογραφικη αιθουσα ειναι αλλη εμπειρια.

Το καλοκαιρι συγκινηθηκα που ειδα το ΤΕΝΕΤ σε θερινο. Μου ειχε λειψει. Δεν θα ηθελα αυτο το κομματι να εχει την τυχη των video club.

Αδερφε πραγματικα σε ζηλευω που εχεις τοσες 10ετιες αναμνησεων στην πλατη σου. Ταινιες οπως το ΤΕΝΕΤ ακομα και το τρειλερ πρεπει να το δεις στο σινεμα. Οταν "βγηκαμε απο την καραντινα" πριν κατι μηνες ειχα την τυχη να δω την ταινια στην κλασσικη αιθουσα του village με τον ηχο σε ολο του το μεγαλειο. Δε μπορουσα καν να εξηγησω στους κολλητους μου γιατι ημουν τοσο ενθουσιασμενος, απλα δεν γινεται να καταλαβεις οταν ανηκεις στην κατηγορια που περιμενει να βγει το blue ray για να το δεις τσαμπα. 

Fun fact, ειχα κανονισει ταξιδι στην Πραγα πριν την πρωτη καραντινα και συνδυαστικα με το 10ημερο θα εβλεπα το ΤΕΝΕΤ για πρωτη φορα στην ζωη μου σε IMAX και εφαγα ακυρο απο την Ryan Air, αμα δε σε θελει τελικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim0912 είπε

Fun fact, ειχα κανονισει ταξιδι στην Πραγα πριν την πρωτη καραντινα και συνδυαστικα με το 10ημερο θα εβλεπα το ΤΕΝΕΤ για πρωτη φορα στην ζωη μου σε IMAX και εφαγα ακυρο απο την Ryan Air, αμα δε σε θελει τελικα..

Ε ρε γαμότο γκαντεμιά. και εγώ θα ήθελα να δω κάποια ταινία όπως το Interstellar η (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει) το Bladerunner 2049 σε IMAX.

Όσο ζούμε ελπίζουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην αφήσουν οι εταιρείες τα τεράστια κέρδη του σινεμά . Απλά θα περάσουμε μια 3ετια με λίγες ταινίες στο σινεμά κ χαμηλού μπατζετ και πολλές Νετφλιξοταινιες ακόμα πιο χαμηλού μπατζετ που απλά γεμίζουν το πρόγραμμα . . 
Μετα θα γυρίσουμε στη κανονικότητα . Όσο για το φίλο που χαλάστηκε γιατί κολλησε ίωση στο σινεμά οκ ας κλειστεί σε ένα καβούκι χωρίς μπαρ καφετέρια σινεμά μπουζούκια ταξίδια να μη ξανάκολλήσει ποτε τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...