Προς το περιεχόμενο

Office 2010: Η Microsoft σταματά την υποστήριξη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Eγώ έχω το office 2007 από το 2010 και δεν είχα κανένα λειτουργικό ή άλλο πρόβλημα ποτέ.
Ούτε σκοπεύω να βάλω κάτι νεότερο - τουλάχιστον την επόμενη δεκαετία.

Σπάνια ανοίγω ξένα έγγραφα του office, δεν υπάρχει λόγος.
Όποιος μου στέλνει κάτι το ζητώ σε μορφή pdf.
Aν κάποιος στείλει έγγραφο σε νεώτερη έκδοση office που δεν ανοίγει (λέμε τώρα), ας του ζητηθεί να το σώσει σε παλαιότερη ή σε pdf.
Aυτά που ακούγονται περί  της αναγκαιότητας του νέου office είναι ως επί το πλείστον ασυναρτησίες.

Όμοια κατάσταση και για το acrobat.
Έχω το acrobat pro 9 (δηλ. παμπάλαιο) και δουλεύει πολύ καλά, δεν σκοπεύω να το αλλάξω όσο τρέχει στα windows.

-

Εγώ έχω ακόμα το OFFICE 2003 , παναλαφρο, και με το OFFICE 2003 file converter από docx σε doc , δεν έχω κανένα θέμα.

Είχα γράψει διατριβή με chapters 560 σελίδων , με παραπομπές , εικόνες, φουλ σελιδοποίηση, αναρωτιέμαι τί παραπάνω να κάνει το 2019.

Τα ίδια και με το excel, πίνακες και διαγράμματα και μακροεντολές για την πτυχιακή.

Τώρα τα έγγραφά μου είναι 2-5 σελίδες μαξ, και οι συναρτήσεις που γράφω στο excel είναι απλές τύπου sum ...

Εκβιαστικά μου ακούγονται όλα αυτά για το 2010.

 

Τώρα είδα ότι έχει βγει και service pack gia to OFFICE 2003 !!!

ορίστε το λινκ αν κάποιος το χρειάζεται :

https://download.cnet.com/Microsoft-Office-2003-Service-Pack/3000-18483_4-170478.html

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Δουλεύει το 2019 στα Windows 7; 

ανεπισημα ναι.το περνας με πλαγιο τροπο .υπαρχουν οδηγιες στο φορουμ του mydigitallife.

Capture.JPG

Επεξ/σία από alexisnik19911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη ρε παιδιά αλλά να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι στο 365 λόγω εταιρικού πακέτου. Πριν πάω στο πακέτο αυτό που ουσιαστικά πληρώνεις συνδρομή και έχεις πάντα το πιο καινούριο (ωραίο deal, σου δίνει και 1TB χώρο onedrive και παίζει και σε 5 συσκευές) είχα τα 2010.

Σαφέστατα όταν μιλάμε για OS πάντα latest version με updates κλπ στο PC, ακόμα και στο macbook με bootcamp. Ασφάλεια και όλα αυτά τα ωραία, συν 2-3 καλούδια που βάζουν. 

Αλλά χωρίς πλάκα, σε ότι αφορά τα Office, το update είναι τόσο άσκοπο (στα μάτια μου) όσο άσκοπο είναι να κάνεις update το Acrobat. ΚΑΝΕΝΑΣ ποτέ ΑΠΟΛΥΤΩΣ λόγος. Είμαι παράλογος? Ξαναλέω, εδώ και χρόνια είμαι στις latest εκδόσεις λόγω 365.... αλλά μου λέτε δηλαδή όλοι εσείς ότι θα ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ τα 250άρια που ζητούσαν παλιά για να βάλετε το καινούριο? Γιατί εγώ ειλικρινά αν δεν υπήρχε το 1TB που δίνει το 365, χωρίς καμία ντροπή λέω ότι ούτε που θα με ενδιέφερε να κατεβάσω σπασμένο το Office, θα έμενα με το 2010 που είχε έρθει τότε πακέτο με ένα laptop μου... όχι να ΑΓΟΡΑΣΩ κιόλας το καινούριο....

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, polaki είπε

αλλά μου λέτε δηλαδή όλοι εσείς ότι θα ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ τα 250άρια που ζητούσαν παλιά για να βάλετε το καινούριο? Γιατί εγώ ειλικρινά αν δεν υπήρχε το 1TB που δίνει το 365, χωρίς καμία ντροπή λέω ότι ούτε που θα με ενδιέφερε να κατεβάσω σπασμένο το Office, θα έμενα με το 2010 που είχε έρθει τότε πακέτο με ένα laptop μου... όχι να ΑΓΟΡΑΣΩ κιόλας το καινούριο....

 

Γιατί νομίζεις ότι οι περισσότεροι από αυτούς που λένε ότι έχουν Office 2003 / 2007,το έχουν αγορασμένο? 

Υπάρχουν τόσες δωρεάν επιλογές, που κάποιες στιγμές αδυνατώ να κατανοήσω γιατί κολλάμε τόσο πολύ στο OFFICE (Google Docs, OpenOffice/Libre Office, OnlyOffice κτλ)

Επεξ/σία από Ledis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ συζήτηση ρε παιδιά .

Βάλτε το 365 με 7 ευρώ το μήνα στην τελική , και τελείωσε η υπόθεση . Συν 1 ΤΒ χώρο συν skype συν αναβαθμίσεις . Τι άλλο να σου δώσει δηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evkar είπε

πολύ συζήτηση ρε παιδιά .

Βάλτε το 365 με 7 ευρώ το μήνα στην τελική , και τελείωσε η υπόθεση . Συν 1 ΤΒ χώρο συν skype συν αναβαθμίσεις . Τι άλλο να σου δώσει δηλ?

Υπάρχει και το '19 με 14€ το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Win7 Ultimate με Ryzen 2700x, 1080Ti, security updates με το γνωστό τρόπο, και Office 2019, και τo σύστημα τρέχει σφαίρα.

Με classic skin, έγχρωμα εικονίδια στην taskbar, όλες οι ρυθμίσεις στο control panel και όχι σκόρπια παντού, με Classic Start menu και μηδέν τηλεμετρία

 

Υ.Γ. 

Ήμουν με Office 2010 για πολλά χρόνια, ο μόνος λόγος που έβαλα το 2019 είναι γιατί υποστηρίζει -μερικώς- LaTex. Αλλά ακόμα κι αυτό, σχεδόν άχρηστο μου είναι, γιατί έχω βολευτεί με MathPix και MathType.

75210777_10157053243803155_7604251013591072768_o.jpg?_nc_cat=100&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=WaXVNtdAq8sAX-MRP16&_nc_ht=scontent.fbne4-1.fna&oh=bb73186874a58a2207dce0dd7b79159b&oe=5FD987DF

Επεξ/σία από Constantin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 11:44 ΠΜ, V.I.Smirnov είπε

Eγώ έχω το office 2007 από το 2010 και δεν είχα κανένα λειτουργικό ή άλλο πρόβλημα ποτέ.
Ούτε σκοπεύω να βάλω κάτι νεότερο - τουλάχιστον την επόμενη δεκαετία.

Σπάνια ανοίγω ξένα έγγραφα του office, δεν υπάρχει λόγος.
Όποιος μου στέλνει κάτι το ζητώ σε μορφή pdf.
Aν κάποιος στείλει έγγραφο σε νεώτερη έκδοση office που δεν ανοίγει (λέμε τώρα), ας του ζητηθεί να το σώσει σε παλαιότερη ή σε pdf.
Aυτά που ακούγονται περί  της αναγκαιότητας του νέου office είναι ως επί το πλείστον ασυναρτησίες.

Όμοια κατάσταση και για το acrobat.
Έχω το acrobat pro 9 (δηλ. παμπάλαιο) και δουλεύει πολύ καλά, δεν σκοπεύω να το αλλάξω όσο τρέχει στα windows.

-

Μονο που το διαβασα κουραστηκα,Απορω πως υπαρχει καποιος ακομα να σου στελνει αρχεια.Εσυ να κανεις την δουλεια σου και ολοι οι αλλοι να πανε να επεξεργαστουν τα ....αρχεια τους.

Δεν ανοιγεις ξενα εγγραφα του office γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν σου στελνει αρχεια αν ειναι να υποστουν ολο αυτο το μαρτυριο!!

Εμπρος πισω!

Στις 17/11/2020 στις 2:25 ΠΜ, polaki είπε

Συγγνωμη ρε παιδιά αλλά να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι στο 365 λόγω εταιρικού πακέτου. Πριν πάω στο πακέτο αυτό που ουσιαστικά πληρώνεις συνδρομή και έχεις πάντα το πιο καινούριο (ωραίο deal, σου δίνει και 1TB χώρο onedrive και παίζει και σε 5 συσκευές) είχα τα 2010.

Σαφέστατα όταν μιλάμε για OS πάντα latest version με updates κλπ στο PC, ακόμα και στο macbook με bootcamp. Ασφάλεια και όλα αυτά τα ωραία, συν 2-3 καλούδια που βάζουν. 

Αλλά χωρίς πλάκα, σε ότι αφορά τα Office, το update είναι τόσο άσκοπο (στα μάτια μου) όσο άσκοπο είναι να κάνεις update το Acrobat. ΚΑΝΕΝΑΣ ποτέ ΑΠΟΛΥΤΩΣ λόγος. Είμαι παράλογος? Ξαναλέω, εδώ και χρόνια είμαι στις latest εκδόσεις λόγω 365.... αλλά μου λέτε δηλαδή όλοι εσείς ότι θα ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ τα 250άρια που ζητούσαν παλιά για να βάλετε το καινούριο? Γιατί εγώ ειλικρινά αν δεν υπήρχε το 1TB που δίνει το 365, χωρίς καμία ντροπή λέω ότι ούτε που θα με ενδιέφερε να κατεβάσω σπασμένο το Office, θα έμενα με το 2010 που είχε έρθει τότε πακέτο με ένα laptop μου... όχι να ΑΓΟΡΑΣΩ κιόλας το καινούριο....

Αγορασα μεσω ebay κλειδι για office 2019 pro plus sta 3e.Και για να σας προλαβω πληρη λειτουργικο και χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chris456 είπε

Αγορασα μεσω ebay κλειδι για office 2019 pro plus sta 3e.Και για να σας προλαβω πληρη λειτουργικο και χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Ναι το ξέρω ότι υπάρχουν και είχα βάλει και εγώ παλιότερα. Απλά εμένα ήταν από ένα πανεπιστήμιο στην άλλη άκρη του κόσμου και μετά από κάποιους μήνες μου το αφαίρεσαν. Το ίδιο έπαθε και ο αδερφός μου με Google Shared Drive και έχασε backup φωτό πάνω από 800GB, ευτυχώς τα είχε και σε external disk, αλλά μια τρομάρα την πέρασε! Από τότε πήραμε το οικογενειακό που σου δίνει το office και τα 2ΤΒ και τέλος... Το λέω γιατί στα του cloud storage δεν είναι να παίζεις, θέλει προσοχή γιατί ρισκάρεις να χάσεις τα data σου!

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς ακόμα υπάρχουν και οι Εξωτερικοί δίσκοι ....🤗 όσο αναφορά τα νέφη και τα σύννεφα  ,  , αλλά όπου ομίχλη και νέφος -😷external-drive.jpg

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, polaki είπε

Ναι το ξέρω ότι υπάρχουν και είχα βάλει και εγώ παλιότερα. Απλά εμένα ήταν από ένα πανεπιστήμιο στην άλλη άκρη του κόσμου και μετά από κάποιους μήνες μου το αφαίρεσαν. Το ίδιο έπαθε και ο αδερφός μου με Google Shared Drive και έχασε backup φωτό πάνω από 800GB, ευτυχώς τα είχε και σε external disk, αλλά μια τρομάρα την πέρασε! Από τότε πήραμε το οικογενειακό που σου δίνει το office και τα 2ΤΒ και τέλος... Το λέω γιατί στα του cloud storage δεν είναι να παίζεις, θέλει προσοχή γιατί ρισκάρεις να χάσεις τα data σου!

Αυτα που σου στελνουν ετοιμο τον λογαριασμο για 5 συσκευες κτλ δεν ειναι καθολου αξιοπιστα.Εγω πηρα κλειδι που απλα ανακυκλωνουν την αδεια απο παλιοτερο μηχανημα.Αυτα λειτουργουν μια χαρα και ειναι και νομιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 7:28 ΜΜ, Sakeyz είπε

OFFICE 2003 KAI TA MYAΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ

 

Ναι όντως είναι λίγο δύσκολο να φύγει κανείς απο κάτι που δουλεύει.
Άσε που είναι ταχύτατο ... Σε σχέση με τις αρκετές μεταγενέστερες εκδόσεις.  

Είχα δει πρόσφατα,  μια σύγκριση ταχύτητας εκτέλεσης VBA κώδικα σε 2003 και 2007 και ήταν σαφής η διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...