Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GiorgosNGR είπε

Ειδα στον κωτσοβολο οτι τα ακουστικά του ps5 ειναι διαθέσιμα λετε να ισχυει;

Αναμένεται σύντομα λέει. Πού το ειδες το διαθέσιμο;; Έχω παραγγείλει και τα ακουστικα και το charging station από τις 16/11 και από τότε είναι σε "αναμονή διαθεσιμότηττας'  μέχρι και τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Αναμένεται σύντομα λέει. Πού το ειδες το διαθέσιμο;; Έχω παραγγείλει και τα ακουστικα και το charging station από τις 16/11 και από τότε είναι σε "αναμονή διαθεσιμότηττας'  μέχρι και τώρα

Και εμένα μου το είχε "αναμένεται σύντομα " πριν 10 λεπτά . Ξαναμπήκα τώρα και το έχει διαθέσιμο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dragonrider1997 είπε

μηπως απλα ειναι πολυ ελαχιστες και οι παραγγελιες των digital? και απλα συγκριτικα με τα ντισκ που θα ερθουν τα ντιτζιταλ ειναι μηδαμινα αλλα παρολα αυτα καλυψουν αυτους τους ελαχιστους που εχουμε παραγγειλει ντιτζιταλ? πειτε μου ναι και ας μην συμφωνειτε 💔😭😭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikp7 είπε

μηπως απλα ειναι πολυ ελαχιστες και οι παραγγελιες των digital? και απλα συγκριτικα με τα ντισκ που θα ερθουν τα ντιτζιταλ ειναι μηδαμινα αλλα παρολα αυτα καλυψουν αυτους τους ελαχιστους που εχουμε παραγγειλει ντιτζιταλ? πειτε μου ναι και ας μην συμφωνειτε 💔😭😭

NAI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyreto88 είπε

NAI

αχαχαχαχαχ και με κεφαλαια αρα συμφωνεις παρα πολυ αρα μην αγχωνεστε αδερφια ντιτζιταλεοι θα νικησουμε ... καποια στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikosloui93 είπε

Και εμένα μου το είχε "αναμένεται σύντομα " πριν 10 λεπτά . Ξαναμπήκα τώρα και το έχει διαθέσιμο . 

Διαθέσιμο τα ειχε πριν λιγο. Μιλησα στο τσατ κ ειπαν οτι ειναι λαθος κ λογικα τ διόρθωσαν:P Κ εγω βαση φορτισης κ ακουστικα εχω παραγγειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikosloui93 είπε

Και εμένα μου το είχε "αναμένεται σύντομα " πριν 10 λεπτά . Ξαναμπήκα τώρα και το έχει διαθέσιμο . 

Με τον Κωτσόβολο δεν  βγάζεις άκρη. Έχω παραγγείλει και μια θηκη για το iphone από 17/11 άμεσα διαθέσιμη και ακόμα και δεν την έχουν στείλει. Εδώ ούτε ακόμα έχω παραλάβει το iphone 12 pro max με προπαραγγελία 13/11 και στις 20/11 που ηταν launch day το είχε "άμεσα διαθέσιμο". Όπως έγραψα και πιο πριν. λένε οτι τα δρομολογια σε κουριερ ειναι φουλ 

 

Έχω παραγγείλει όλα τα αξεσουαρ για ps5 από 16/11 και μόνο η κάμερα μου έχει έρθει. Ακόμα και το χειριστήριο το δευτερο που πηρα δεν είναι στην "αναμονη διαθεσιμότητας' αλλα παρολα αυτά δεν το έχουν στειλει ακομα

Επεξ/σία από alexkrz
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μέχρι να έρθει η κονσόλα, έχουμε αυτό το νήμα να περνάει ο καιρός μέσα στην καραντίνα. Όταν έρθουν οι κονσόλες θα βγάλουμε εκεί τα γούστα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το χάλι γινοταν και στα προηγουμενα ps? Γιατι εγω πρωτη φορα το παιρνω... ειχα καποτε παλια το ps one.

Απο τη στιγμη που το σχεδιάζει χρόνια και το έχει ανακοινωσει εδω και τοσους μηνες γιατι δεν φροντισε να εχει αποθεματα; δεν το καταλαβαινω. μου θυμιζει λιγο αυτο με την apple που προσπαθει να δημιουργησει θόρυβο με υπνοσακους εξω απο τα καταστηματα της κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alexkrz είπε

 

Έχω παραγγείλει όλα τα αξεσουαρ για ps5 από 16/11 και μόνο η κάμερα μου έχει έρθει. Ακόμα και το χειριστήριο το δευτερο που πηρα δεν είναι στην "αναμονη διαθεσιμότητας' αλλα παρολα αυτά δεν το έχουν στειλει ακομα

Για χειριστήριο το είχα δει στο Γερμανό πριν 4 μέρες μέσα διαθεσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ex3Lmei είπε

Για χειριστήριο το είχα δει στο Γερμανό πριν 4 μέρες μέσα διαθεσιμο

και ο Κωτσόβολος το χειριστήριο "Διαθέσιμο για αποστολή" το έχει. Παρολα αυτά δεν μου το έχει στείλει ακόμα απο την παραγγελία μου στις 16/11. Έχει κολλήσει στο επεξεργασία. Δεν τους εχω πιέσει γιατι ακομα δεν μου εχει ερθει καν η κονσολα και λογικα θα αργησει. Αλλα οκ ειναι απαραδεκτες αυτές οι καθυστερησεις. Δεν φτάνει που έχουμε και τις καθυστερησεις των couriers (της ACS κυριως φτάνει και πάνω από βδομαδα)..

Επεξ/σία από alexkrz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alexkrz είπε

και ο Κωτσόβολος το χειριστήριο "Διαθέσιμο για αποστολή" το έχει. Παρολα αυτά δεν μου το έχει στείλει ακόμα απο την παραγγελία μου στις 16/11. Έχει κολλήσει στο επεξεργασία. Δεν τους εχω πιέσει γιατι ακομα δεν μου εχει ερθει καν η κονσολα και λογικα θα αργησει. Αλλα οκ ειναι απαραδεκτες αυτές οι καθυστερησεις. Δεν φτάνει που έχουμε και τις καθυστερησεις (της ACS κυριως φτάνει και πάνω από βδομαδα)..

Δεν καταλαβες.. Το είδα στο κατάστημα μέσα κρεμασμένο.. 

Επεξ/σία από ex3Lmei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexkrz είπε

Αυτο το χάλι γινοταν και στα προηγουμενα ps? Γιατι εγω πρωτη φορα το παιρνω... ειχα καποτε παλια το ps one.

Απο τη στιγμη που το σχεδιάζει χρόνια και το έχει ανακοινωσει εδω και τοσους μηνες γιατι δεν φροντισε να εχει αποθεματα; δεν το καταλαβαινω. μου θυμιζει λιγο αυτο με την apple που προσπαθει να δημιουργησει θόρυβο με υπνοσακους εξω απο τα καταστηματα της κτλ

Φίλε μου έκανα ολόκληρη έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα επειδή κι εγώ το PS4 το πήρα αργότερα. Το λανσάρισμα της προηγούμενης κονσόλας είχε γίνει Νοέμβριο του 2013. Συγκεκριμένα στην Ελλάδα μέσα σε 1 εβδομάδα έγινε διαθέσιμο στα μαγαζιά. Μέσα στις γιορτές το έπαιρνε κάποιος από το ράφι και πήγαινε σπίτι. Ίδια τιμή. 

Τώρα έχουμε τα εξής θέματα. COVID που επιβραδύνει όλες τις διαδικασίες (παραγωγή-διακίνηση). Καραντίνα που σπρώχνει τον κόσμο να αγοράσει κονσόλες λόγω του ελεύθερου χρόνου. Τέλος οι 2 εκδόσεις που βγαίνουν επιρεάζουν τη διαθεσιμότητα καθώς παράγονται λιγότερες κονσόλες από το κάθε είδος. Τα κλειστά μαγαζιά εποφελούν τους scalpers αφού το σύνολο των PS5 διατέθηκε ηλεκτρονικά. Άλλο να περιμένεις στην ουρά, άλλο να φτιάχνεις 2-3 λογαριασμούς και να παραγγέλνεις από όλα τα μαγαζιά ταυτόχρονα. Αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά, οι περισσότεροι από εμάς τους 40 που είμαστε εδώ θα είχαμε πάρει ρεπό, θα περιμέναμε στην ουρά από τις 6 το πρωί και θα είχαμε κονσόλα. Τώρα με τις ηλ. παραγγελίες έχουμε σφήνες, πολλαπλές παραγγελίες με αντικαταβολή κλπ κλπ...

Νομίζω όμως οτι στις γιορτές θα το έχουμε παιδιά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...