Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, mihalisgolf13 είπε

Μου εγγυηθηκε (λεμε τωρα...) Η κοπελα οτι θα το εχω το σαββατο.

Ευχομαι όντως να σου έρθει μέχρι το Σάββατο,γιατί αυτή την περίοδο ο Κωτσόβολος δυστηχώς επιβεβαιώνει το ''μην σου τύχει''.

8 ώρες πριν, feelihipo είπε

Παιδιά γενικά καλό είναι να μην υπάρχει προτίμηση στα digital, είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβά χωρίς λόγο μακροπροθεσμα

Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει/τον βολεύει,γιαυτό και βγήκαν και οι 2 διαφορετικές εκδόσεις.

Αν ζητήσει πρόταση του ποια κονσόλα να προτιμήσει και γιατί,τότε ναι να του γίνουν οι απαραίτητες προτάσεις.

Οχι επειδή εμάς μας βολεύει για προσωπική χρήση η μια,να την επιβάλουμε με το ζόρι και στους άλλους.

Και εγώ υπερ των disc κονσολών είμαι,αλλά υπάρχει κόσμος που δεν θέλει το ''βάλε βγαλε''με τα δισκάκια και προτιμάει το ψηφιακό,ακόμα και αν κοστίζει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ευχομαι όντως να σου έρθει μέχρι το Σάββατο,γιατί αυτή την περίοδο ο Κωτσόβολος δυστηχώς επιβεβαιώνει το ''μην σου τύχει''.

Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει/τον βολεύει,γιαυτό και βγήκαν και οι 2 διαφορετικές εκδόσεις.

Αν ζητήσει πρόταση του ποια κονσόλα να προτιμήσει και γιατί,τότε ναι να του γίνουν οι απαραίτητες προτάσεις.

Οχι επειδή εμάς μας βολεύει για προσωπική χρήση η μια,να την επιβάλουμε με το ζόρι και στους άλλους.

Και εγώ υπερ των disc κονσολών είμαι,αλλά υπάρχει κόσμος που δεν θέλει το ''βάλε βγαλε''με τα δισκάκια και προτιμάει το ψηφιακό,ακόμα και αν κοστίζει παραπάνω.

Πολύ επιθετική απάντηση σε ένα τυχαίο σχόλιο που απλά εξηγεί ότι τα Digital έχουν μεγαλύτερο κόστος μακροχρόνια. "Οχι επειδή εμάς μας βολεύει για προσωπική χρήση η μια,να την επιβάλουμε με το ζόρι και στους άλλους." Δεν πάμε καλά βραδιάτικα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, feelihipo είπε

Πολύ επιθετική απάντηση σε ένα τυχαίο σχόλιο που απλά εξηγεί ότι τα Digital έχουν μεγαλύτερο κόστος μακροχρόνια. "Οχι επειδή εμάς μας βολεύει για προσωπική χρήση η μια,να την επιβάλουμε με το ζόρι και στους άλλους." Δεν πάμε καλά βραδιάτικα λολ

με gamesharing το digital ειναι οικονομικη λυση, θα μου πεις οτι μπορεις να το κανεις και με τη disc version, αλλα ποιο το νοημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xavier είπε

με gamesharing το digital ειναι οικονομικη λυση, θα μου πεις οτι μπορεις να το κανεις και με τη disc version, αλλα ποιο το νοημα?

Δεν είναι μόνο αυτό, το game sharing είναι περιορισμένο. Το Assassin's Creed Valhalla πχ αυτή τη στιγμή είναι 70€ στο PSN. Σε marketplace/insomnia έχει μπόλικες αγγελίες που έχει 25€ (που μπορεί με παζάρι να κατέβει και στα 20€), μια τιμή που δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει το PSN. 

+ του ότι μετά αν κάποιος βαρεθεί το παιχνίδι απλά το πουλάει πάλι για 25-20€, αλλά και για 10 να το δωσει που λέει ο λόγος, θα έχει πάρει πίσω το 35% της τιμής που πλήρωσε, έχοντας απολαύσει το παιχνίδι για μια πολύ χαμηλή τιμή και έχοντας παραπάνω χρήματα για  το επόμενο!

Το Game Share από την άλλη έχει περιορισμούς και δυσκολίες. Γενικά εννοείται ο καθένας ότι προτιμάει, και αυτό που γράφει πιο πάνω "μπορεί κάποιος να βαριέται να αλλάζει δισκάκια" valid είναι αλλά μιλώντας από άποψη οικονομίας το πιο οικονομικό με μεγάλη διαφορά είναι το disc version.  

+ πάνω από όλα αυτά ότι υπάρχει δυνατότητα εκατοντάδων παιχνιδιών PS4 σε τιμές αστείες (που δεν θα τις φτάσει ποτέ το PSN) σε marketplace και ότι έρχεται με ένα πολύ αξιόλογο blu ray player ε δεν συγκρίνονται κατ εμέ. Από κει και πέρα ότι βολεύει τον καθένα, απλά ελπίζω να μην πήρε ποτέ κανείς digital με σκεπτικό την οικονομία γιατί δεν θα έχει επιτυχία.

 

ΥΓ: κατανοώ ότι εκτός μεγάλων πόλεων δεν είναι το ίδιο εύκολες οι συνθήκες με τα μεταχειρισμένα αλλά και εκεί υπάρχουν λύσεις

Επεξ/σία από feelihipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνωρίζουμε για το πλάνο δώσεων, δηλαδή αγορές με δόσεις χωρίς πιστωτική, του κωτσόβολου; Από αυτούς που πρόλαβαν τα ps5 του Κωτσόβολου, επέλεξε κάποιος αυτόν τον τρόπο πληρωμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ξεφέυγετε αρκετά από το θέμα του topic. Δεν αξίζει πιστεύω οπότε λίγο προσοχή με τα offtopic σχόλια γιατί κρίμα είναι να ξανακλειδώσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, feelihipo είπε

Πολύ επιθετική απάντηση σε ένα τυχαίο σχόλιο που απλά εξηγεί ότι τα Digital έχουν μεγαλύτερο κόστος μακροχρόνια. "Οχι επειδή εμάς μας βολεύει για προσωπική χρήση η μια,να την επιβάλουμε με το ζόρι και στους άλλους." Δεν πάμε καλά βραδιάτικα λολ

Spoiler

 

Ανάλογο με το δικο σου σχόλιο για την ύπαρξη της digital και πόσο νόημα έχει/συμφέρει έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και στο εδώ θέμα και στο κεντρικό του forum για το ps5.

Και άσε που δεν ρώτησε κανείς γιατί να προτιμήσει την μια έκδοση από την άλλη.

Ο συμφορουμίτης στον οοποίο απάντησες,δεν ρώτησε ποια έκδοση του ps5 να πάρει. Είπε απλά ότι πήρε την digital.

Και το ξαναλέω ότι και εγώ υπέρ των disc κονσολών είμαι και όχι του digital only.

 

Στις 30/11/2021 στις 8:59 ΜΜ, rudigarcia222 είπε

Πήγα μια βόλτα από παμπλικ σήμερα. Είδα και εγώ την γνωστή πλέον εκπληκτική γωνία με τα δεκάδες ps5 στημένα με εναρμονισμενη αέρινη αρμονική θα έλεγα μαεστρία. Ήταν μόνο τα κουτιά 

Και εγώ πέρασα απόο public και δυστηχώς μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ένα χάλι η κατάσταση.

Ειχα κλείσει το bundle με 2ρο controller και demon souls. Επειδή δεν ήθελα το 2ρο controller και ήθελα στην θέση του επέκταση εγγύησης,τελικά με 1000 ζόρια την άλλαξαν την παραγγελία αν και μου βγήκε 10ευρώ ακριβότερα λόγω αλλαγής τιμών.

Το κορυφαίο είναι ότι ακόμα και ο ίδιος απορούσε γιατί στο σύστημα δεν φαινόταν το παιχνίδι(το είχαν εξαντλημένο)ενώ στον όροφο με τα παιχνίδια είχαν καμία 10ριά.

Και ναι στο τμήμα με τα παιχνίδια,άδεια κουτιά με ps5 μαζεμένα όλα μαζί.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xervis_flydd είπε

Τι γνωρίζουμε για το πλάνο δώσεων, δηλαδή αγορές με δόσεις χωρίς πιστωτική, του κωτσόβολου; Από αυτούς που πρόλαβαν τα ps5 του Κωτσόβολου, επέλεξε κάποιος αυτόν τον τρόπο πληρωμής;

Πηγαινε στο κατάστημα και ρωτά , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, παρελαβα σημερα απο public κανονικα την κονσολα με τα εχτρα αν και με 1 μερα καθυστερηση απ το αναμενόμενο, η παραγγελια ειχε γινει παρασκευη απογευμα. Ευχαριστω για τη βοηθεια στο να βρω επιτέλους.

Επεξ/σία από crisrullz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, maknixr είπε

Kαλημερα το PUBLIC εβγαλε κονσολες ps5  με 2ο χειριστηριο κ παιχνιδι απο 599

 

Link? Γιατί στο site δεν βλέπω κάτι.

Βάζω εγώ ένα link που βρήκα από γκρουπ στο fb , για όποιον θέλει να παραγγείλει:

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=ps5&sn.ff.s_brand=SONY&sn.ff.s_fulfilledby=Public&sn.ff.sm_category_2=gaming%2F%2Fκονσόλες&u

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...