Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, soundou είπε

Παίδες μόλις μίλησα μ Γερμανό κ λέει στης 19 θα ανοίξει για παραγγελία. Δεν έχει κάνει κανείς εκεί. Όποτε λογικά θα πάρουμε από εκεί. Περίεργο που δεν δέχονταν παραγγελίες τόσο καιρό. Δεν ξέρω αν ισχύει 

Έχω κάνει παραγγελία από Γερμανό, μόλις τους πήρα τηλέφωνο και δεν έχουν ιδέα. Υπάρχει περίπτωση ο Γερμανός να έχει πάρει αρκετά κομμάτια η τσάμπα περιμένουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papsa είπε

Στο ebay... πάνω από 11000 !!!!!!!!!

https://www.ebay.com/itm/Sony-PlayStation-5-PS5-Disk-Drive-Console-CONFIRMED-PRE-ORDER-PRE-SALE/154191751822?hash=item23e68b6a8e:g:hzYAAOSwEOhfsb-5

ποιος τρελός (και ξεχασμένος) θα το αγοράσει;

παιδια υπαρχουν και μερικοι που εχουν λεφτά, δεν ειναι όλοι σαν και εμας που μαζευαμε  ένα ένα ευρω για να παρουμε την κονσολα.

υπαρχουν ατομα που δινουν 70 και 100 χιλιαρικα να αγορασουν αμαξι οπότε φανταζεστε ποσα λεφτα εχουν στην τραπεζα την στιγμη π εμεις ψαχνουμε μεταχειρισμενο στα 5-6 χιλιαρικα μαξ

 

Αν ενας που του περισευουν τα  λεφτα αποφασισει οτι θελει τωρα στην καραντινα το ps5  ειτε για δωρο είτε για να την εχει στο σπιτι του, πως θα δωσει 500 ή και 1000 ευρω παραπανω δεν του ειναι και τιποτα τρομερο

 

χαλαρωστε όλοι...

και εμενα αν ερθει καποιος ειτε κοροιδο είτε λεφτας και πει παρε 5 χιλιαρικα γιατι θελω τωρα το ps5 ,  τι θα του πειτε εσεις, οχι δεν το δινω γιατι δεν κανω τετοια πραγματα?δεν ειναι καποιο φαρμακο για τον καρκινο ωστε αν το δωσει καποιος πιο ακριβό ειναι εγκλημα

αν καποιος τον επιασε φαγουρα και θελει στης 19/11 οποσδηποτε το ps5 χωρις να ασχοληθει με παραγγελιες, απλα να παει και να το παρει απο καποιον και δινει παραπανω λεφτα δικαιωμα του.

ο καθενας ας κανει την ζωη που θελει και ας πληρωνει οσα θελει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γτ, καλυφθηκε η ζητηση καποιας αλλης χωρας, ωστε να δωσουν ολα τα αποθεματα στην Ελλαδα?

Σιγα μην εχει μονο 2-3000 ζητηση στην Ελλαδα. Θα βαλω τουλαχιστον 5000. Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι νεοι εκει εξω που, 1) δεν ειναι μελη στο ινσομνια, 2) δεν εχουν pc και η κονσολα ειναι πραγματικα αρκετα φθηνη για αυτα που προσφερει, ωστε να την παρουν γονεις κτλ.

Πες μου πόσοι έχουν στην Ελλάδα στην άκρη 500-600 ευρώ για αγορά κονσόλας και παιχνιδιών και πόσοι έχουν γονείς που θα διαθέσουν αυτό το ποσό για "παιχνίδι". Θεωρώ πως πάνω 2000 άτομα δεν είναι. Η εγχώρια ζήτηση δεδομένων των συνθηκών δεν σε είναι τέτοια που να μην μπορεί να καλυφθεί. Άσε το hype που δημιουργούμε εμείς σε ένα τεχνολογικό forum. Ο έξω κόσμος έχει πολλά θέματα να λύσει πριν σκεφτεί αν θα πάρει μια κονσόλα των 500+ ευρώ για να παίζει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 μέρες και σήμερα η mediamarkt δεν έχει τραβήξει ακόμα τα λεφτά. Η συναλλαγή είναι σε εκκρεμότητα. Ελπίζω πλέον για Χριστούγεννα χαχχαχα RIP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Wspr είπε

Έχω κάνει παραγγελία από Γερμανό, μόλις τους πήρα τηλέφωνο και δεν έχουν ιδέα. Υπάρχει περίπτωση ο Γερμανός να έχει πάρει αρκετά κομμάτια η τσάμπα περιμένουμε; 

τι να πω...

και εγω απο κωτσοβολο δεν εχω κανενα νεο ακομα... με αγορα απο 17/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, h3342 είπε

τι να πω...

και εγω απο κωτσοβολο δεν εχω κανενα νεο ακομα... με αγορα απο 17/9

Και ο άλλος με παραγγελία από κωτσοβολο 19/9 τον ενημέρωσαν το Σάββατο πως θα παραλάβει κανονικά.... Χαχαχαχα είναι αυτοί που θα κρατούσαν σειρά προτεραιότητας... Ζώα. Και εγώ έκανα παραγγελία στις 18/9 και έδωσα προκαταβολή και ακόμα τίποτα. Δεν μας βλέπω να το περνούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikangel είπε

Πες μου πόσοι έχουν στην Ελλάδα στην άκρη 500-600 ευρώ για αγορά κονσόλας και παιχνιδιών και πόσοι έχουν γονείς που θα διαθέσουν αυτό το ποσό για "παιχνίδι". Θεωρώ πως πάνω 2000 άτομα δεν είναι. Η εγχώρια ζήτηση δεδομένων των συνθηκών δεν σε είναι τέτοια που να μην μπορεί να καλυφθεί. Άσε το hype που δημιουργούμε εμείς σε ένα τεχνολογικό forum. Ο έξω κόσμος έχει πολλά θέματα να λύσει πριν σκεφτεί αν θα πάρει μια κονσόλα των 500+ ευρώ για να παίζει. 

Φιλε μου καλως η κακως τα νουμερα που λες δεν ισχυουν πραγματικα. Περα απο το οτι πολλοι ζουν στα ορια της φτωχιας, υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες Ελληνες με πολλα χρηματα στην ακρη. Δουλεψα σε τραπεζα πριν μερικα χρονια και πραγματικα ξερω τι σου λεω. Η πολη μου πριν την συγχωνευση των τραπεζων ειχε 26-27 τραπεζες. Μια πολη σε συνολο με ολο το νομο 80 χιλιαδων κατοικων και ειχε επισης και τραπεζα της Ελλαδος. Προφανως λοιπον το 2000 που λες σαν νουμερο απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, soundou είπε

Κάτσε μισό. Εμένα μ είπε δεν έχει κάνει κανείς προ παραγγελία το είχανε κλειστό. Κ θα ανοίξει στις 19. Μλκιες μ έλεγε;

https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/ps5-consoles/playstation-5/?productId=20398154&fname=&fvalue=

 

Καλα στα ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nikangel είπε

Είναι δεδομένο πως η πανδημία έχει επιρρεάσει το κομμάτι παραγωγής του ps5 αλλά είναι αδιανόητο η Sony Hellas να μην μπορεί να καλύψει την ζήτηση της κονσόλας σε εγχώριο επίπεδο. Σε λίγες ημέρες έχουμε black friday που εκτοξεύει τις αγορές κονσολών και πλησιάζουν τα Χριστούγεννα. Δεν μπορώ να διαβάζω πως καταστήματα περιμένουν επόμενη παραλαβή τον Φεβρουάριο γιατί είναι αστείο. Πόση ζήτηση να έχει η Ελλάδα σε ps5 2000-3000 χιλιάδες κομμάτια;  Ο κόσμος των gamers παραδοσιακά ξοδεύει τα χρήματα του την περίοδο των γιορτών και θέλει να αποκτήσει κάτι την στιγμή που το πληρώνει και οχι μετά από 2 μήνες. Από εμένα μεγάλο φάουλ της εταιρείας αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα μέσα στις γιορτές. Επίσης είναι αδιανόητο να διαβάζεις εδώ μέσα για τύπους που προπαραγγειλαν 2 κονσόλες day one για να πουλήσουν την μια στην μαύρη αγορά. Ήδη έπεσαν στην αντίληψη μου αγγελίες στο insomnia που πουλάνε το ps5 στα 700 ευρώ. Απλά τραγικό. 

Καλημερα. Ας μην ριχνουμε ευθυνες στην Sony Hellas, γιατι με τη λεξη σου "αδιανοητο" αυτο νομιζω εννοεις. Για να εχει ελλειψη ολος ο πλανητης των 7.5 δις προφανως και καθε χωρα δεχτηκε πλαφον στο ποσα κομματια μπορει να εισαγει συμφωνα με το ιστορικο ζητησης, τον πληθυσμο της, η δεν ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikangel είπε

Πες μου πόσοι έχουν στην Ελλάδα στην άκρη 500-600 ευρώ για αγορά κονσόλας και παιχνιδιών και πόσοι έχουν γονείς που θα διαθέσουν αυτό το ποσό για "παιχνίδι". Θεωρώ πως πάνω 2000 άτομα δεν είναι. Η εγχώρια ζήτηση δεδομένων των συνθηκών δεν σε είναι τέτοια που να μην μπορεί να καλυφθεί. Άσε το hype που δημιουργούμε εμείς σε ένα τεχνολογικό forum. Ο έξω κόσμος έχει πολλά θέματα να λύσει πριν σκεφτεί αν θα πάρει μια κονσόλα των 500+ ευρώ για να παίζει. 

Δεν εχει σημασια αυτο.

Ο κοσμος θα πεσει με τα μουτρα στο ps5 επειδη ειναι το next hot τεχνολογικο προιον αυτη την στιγμη.

Τωρα βεβαια επειδη οι περισσοτεροι θα πανε να το αγορασουν στα τυφλα λογω hype,θα γεμισουν οι αγγελιες απο κοσμο ο οποιος ολως τυχαιως το μετανιωσε επειδη πανω στον πρωτο μηνα θα του φυγει η καψα για playstation+τις τιμες των παιχνιδιων για το ps5 που ζητανε 80ευρω day one.

Τα ειδαμε αυτα πισω στο 2017 που ετρεξε κοσμος να αγορασει το nintendo Switch για να παιξει το πολυ διαφημισμενο Zelda,και μετα εβαζε την κονσολα με το παιχνιδι αγγελια.

Κανε ενα γκαλοπ απο εδω μεσα να δεις ποσοι ειναι αυτοι που αγοραζουν ps5 λογω του demons souls(το μοναδικο next gen παιχνιδι και καλα για να αγορασεις day one την κονσολα).

Εγω σου λεω οτι κατω απο τους μισους θα ειναι,μην πω κατω απο το 1/3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, soundou είπε

Παίδες μόλις μίλησα μ Γερμανό κ λέει στης 19 θα ανοίξει για παραγγελία. Δεν έχει κάνει κανείς εκεί. Όποτε λογικά θα πάρουμε από εκεί. Περίεργο που δεν δέχονταν παραγγελίες τόσο καιρό. Δεν ξέρω αν ισχύει 

Ό,τι να ναι

Χθες μου είπανε ότι δεν έχουνε για αυτό το κλείσανε και από 19/11 πάμε για του χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε είναι δυνατόν να λέτε ότι με το ζόρι στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2000 άτομα που έχουν στην άκρη 500 ευρώ.... εδώ όταν βγαίνει το καινούργιο iPhone κάθε χρόνο που κάνει 1000+ ευρώ εξαφανίζεται στην Ελλάδα σε δευτερόλεπτα.... δεν θα πάρει κονσόλα sony ο Έλληνας που βγαίνει κάθε 7 χρόνια και κάνει 500 ευρώ. Χωρίς να  θέλω να το παίξω λεφτάς(δεν είμαι αλώστε) με το που βγήκε προπαραγγελια το ps5 το χτύπησα αμέσως και μάλιστα τα 500 ευρώ τα θεώρησα και πολύ καλή τιμή. Μεγάλο αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα για το ps5 είναι άνω των 25,  ε αν έχουν και μια δουλειά πιστεύω ένα ps5 έστω και με δόσεις μπορούνε να το πάρουνε. 

Επεξ/σία από elessar86
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, James. είπε

Καλημερα. Ας μην ριχνουμε ευθυνες στην Sony Hellas, γιατι με τη λεξη σου "αδιανοητο" αυτο νομιζω εννοεις. Για να εχει ελλειψη ολος ο πλανητης των 7.5 δις προφανως και καθε χωρα δεχτηκε πλαφον στο ποσα κομματια μπορει να εισαγει συμφωνα με το ιστορικο ζητησης, τον πληθυσμο της, η δεν ξερω τι αλλο.

Φίλε μου είμαι gamer 40 χρόνια. Έχω όλες τις γενιές του playstation. Τον σεβασμό που έδειξε η Sony Hellas στους πελάτες όλα αυτά τα χρόνια το είδαμε και το 2006 με το ps3 που κυκλοφόρησε στην χώρα μας πολύ μετά από τις άλλες χώρες και το 2013 με το ps4 που ήρθε στην Ελλάδα με 14 ημέρες καθυστέρηση από τον υπόλοιπο κόσμο. Μην μπερδεύεις τον πληθυσμό της γης με ένα εξειδικευμένο προϊόν διασκέδασης γιατί δεν είναι κοινωνικό αγαθό για δίκαιη κατανομή. Είναι ένα εμπορικό προϊόν που γνωρίζει η εταιρεία κατασκευής την ζήτηση του και κάνει στοχευμένες εξαγωγές. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως η εταιρεία σε παγκόσμιο επίπεδο θα ήθελε να δημιουργήσει τεχνίτη έλλειψη την περίοδο της blackfriday μιας και συμπίπτει το λανσάρισμα για να μην αναγκαστεί να δώσει προσφορά. Λογικό μιας και η συγκεκριμένη κονσόλα με τις τεχνολογίες που φέρνει, βγαίνει με μικρό κέρδος για την εταιρεία προς το παρόν. Από εκεί και πέρα υπάρχει πολύς κόσμος που θα στραφεί στο Xbox αν δεν βρει την κονσόλα ps5 διαθέσιμη σε εύλογο χρονικό διάστημα και αυτό είναι ένα πρόβλημα που γνωρίζει η Sony. Θεωρώ πως την περίοδο των γιορτών θα υπάρξουν και ανεξάρτητες εισαγωγές (παραεισαγωγες) από καταστήματα και έτσι θα μπορούμε όσοι θέλουμε να αποκτήσουμε την κονσόλα χωρίς αναμονες. Για την ιστορία η μόνη στιγμή που έβγαλα το καπέλο στην Sony Hellas ήταν όταν "απαίτησε" να μπουν ελληνικοί διάλογοι σε μερικά από τα πιο εμπορικά παιχνίδια του ps4 . Είναι μια κίνηση που χειροκρότησα και ελπίζω στο μέλλον να εφαρμοστεί σε όλα τα παιχνίδια του ps5 καθώς ΑΥΤΟ δείχνει σεβασμό στον Έλληνα πελάτη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elessar86 είπε

Ρε είναι δυνατόν να λέτε ότι με το ζόρι στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2000 άτομα που έχουν στην άκρη 500 ευρώ.... εδώ όταν βγαίνει το καινούργιο iPhone κάθε χρόνο που κάνει 1000+ ευρώ εξαφανίζεται στην Ελλάδα σε δευτερόλεπτα.... δεν θα πάρει κονσόλα sony ο Έλληνας που βγαίνει κάθε 7 χρόνια και κάνει 500 ευρώ. Χωρίς να  θέλω να το παίξω λεφτάς(δεν είμαι αλώστε) με το που βγήκε προπαραγγελια το ps5 το χτύπησα αμέσως και μάλιστα τα 500 ευρώ τα θεώρησα και πολύ καλή τιμή. Μεγάλο αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα για το ps5 είναι άνω των 25,  ε αν έχουν και μια δουλειά πιστεύω ένα ps5 έστω και με δόσεις μπορούνε να το πάρουνε. 

Συμφωνώ απόλυτα... ο Έλληνας όλο στην μίρλα και στην κλάψα είναι, όλο δεν έχει να φάει, να πληρώσει εφορία κτλ κτλ αλλά τα κινητά όλων (και ειδικά των 25 ετών + ) είναι μοντελοτούμπανα 1-2 ετών maximum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...