Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ θα έλεγα κράτα μικρό καλάθι ... γιατί πολύ φοβάμαι ότι ισχύει 

καμία ελληνική μεγάλη αλυσίδα δεν κάνει προ παραγγελία / στοκάρισμα προιόντων με κίνδυνο να τους μείνουν αδιάθετα.

άρα μην πιστεύει κανείς ότι υπήρξε (ελληνική) μεγάλη αλυσίδα που να είπε στην SONY ή στην MS πάρε 50.000 ευρώ ή 100.000 ευρώ ή ότι νούμερο θέλετε εσείς και φέρτε μου τις νέες κονσόλες

οι παραγγελίες γίνονται κατόπιν της ζήτησης που υπάρχει και τα χρήματα είναι τα δικά σας χρήματα από τις προκαταβολές ή την πληρωμή όλου του ποσού κτλ...

Για ενα προιον σαν το ps5 με περιορισμένη ποσότητα έχουν παραγγειλει από καιρό πριν  να ξερεις.....γιατι δεν μπορει η sony και η κάθε sony να χρεώνεται container και μετα να λεει....παιδια εχω τοσα κομμάτια ελατε παρτε ο καθένας από ποσα θελει.....η κάθε αλυσίδα έχει προπληρωσει το ποσο στην sony προ πολλου ανάλογα το μέγεθος τις παραγγελιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aret1 είπε

Καλημέρα παιδιά, σημερινή επικοινωνία με Κωτσόβολο με σχετικά καλά νέα.

Ο Κωτσόβολος είναι ενήμερος για τις συσκευασίες που έχουν σκιστεί όπως πιθανολογούσα αλλά και σύμφωνα με το διάλογο

με τον άνθρωπο στο helpdesk. Έχουν σκιστεί μόνο οι εξωτερικές συσκευασίες και δεν έχουν επηρεαστεί τα εσωτερικά κουτιά.

Ο κούριερ δεν παραλαμβάνει μετά από οπτικό έλεγχο, αλλά ούτε παραδίδει ακόμα και αν τους δηλώσεις ότι το παραλαμβάνεις

αναλαμβάνοντας την ευθύνη. Αναγκαστικά επιστρέφει στις αποθήκες του Κώτσου ελέγχεται οπτικά το δεύτερο εσωτερικό κουτί

και ξανασυσκευάζεται κλπ. Ο Κώτσος δουλεύει υπερωρίες ΣΚ και λόγω Black Friday. 

Τέλος η courier center μου είπε ότι μπορούμε να παραλάβουμε από αυτούς απλά πρέπει να ενημερώσουμε για να έχει

συλλεγεί το προϊόν μας ή να μας έχει σταλεί μήνυμα ότι είναι έτοιμο προς παράδοση οπότε παίρνουμε τηλέφωνο και λέμε

ότι θα πάμε να το παραλάβουμε για να μη το στείλουν. 

Ασε πρώτα να επιλεγουμε για αποστολη και μετά βλέπουμε. Προς το παρόν με παραγγελια 17/09 16:27 είμαστε στο Αναμονη διαθεσιμότητας !!!!!!

Επεξ/σία από ktsak
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξής 

Εγω προπαρηγγειλα 17.9 16.35 την digital. Δεν φέρανε ουτε για δείγμα, ουτε νομιζω να φερουν. Οποτε αυτοί που πηραν digital καλο ειναι να αρχίζουν να ψάχνουν για disc 

Απλα επρεπε να μας παρει τηλ ο Κώτσος να μας πει δεν πρόκειται να φερουνDigital, για να ψάχναμε για disc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι εχω δει πολυ λιγες digital να κυκλοφορουν. Που ειτε σημαινει οτι ξερανε ακριβως τι ζητηση θα υπαρχει για καθε μια εκδοση, ή οντως κανανε παραγγελιες με βαση τις προπληρωμενες προπαραγγελιες απο τους πελατες τους. Θα ηταν ενδιαφερον αν η ζητηση για digital ηταν τοσο μικρη που εντελη φερανε μονο ελαχιστες ή καποια καταστηματα καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wdaman είπε

Λοιπον αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξής 

Εγω προπαρηγγειλα 17.9 16.35 την digital. Δεν φέρανε ουτε για δείγμα, ουτε νομιζω να φερουν. Οποτε αυτοί που πηραν digital καλο ειναι να αρχίζουν να ψάχνουν για disc 

Απλα επρεπε να μας παρει τηλ ο Κώτσος να μας πει δεν πρόκειται να φερουνDigital, για να ψάχναμε για disc 

εγώ digital  πήρα από πλαίσιο, 17/09 14:17 η παραγγελια το κουπόνι τελείωνε σε 010ν κι έιχα δώσει τα 50ε κατα τις 17:00 που με πήραν τηλ.

Την παρέλαβα κανονικά χθες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Daredevil είπε

εγώ digital  πήρα από πλαίσιο, 17/09 14:17 η παραγγελια το κουπόνι τελείωνε σε 010ν κι έιχα δώσει τα 50ε κατα τις 17:00 που με πήραν τηλ.

Την παρέλαβα κανονικά χθες :)

Δεν ειπα πτι δεν φέρανε , αλλα έξυπηρετησαν παραγγελίες απο 14.00 έως 16.00 κατα μέσο όρο. Ενώ για τα disc εξυπηρέτησαν αρκετές 18.9 η ακομα και Νοεμβρίου (πχ Voda). 
 

ΕπισηςDigital αν προσέξατε χθες δεν ανοιξε πουθενα για παραγγελία, μονο οι Disc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wdaman είπε

Δεν ειπα πτι δεν φέρανε , αλλα έξυπηρετησαν παραγγελίες απο 14.00 έως 16.00 κατα μέσο όρο. Ενώ για τα disc εξυπηρέτησαν αρκετές 18.9 η ακομα και Νοεμβρίου (πχ Voda). 
 

ΕπισηςDigital αν προσέξατε χθες δεν ανοιξε πουθενα για παραγγελία, μονο οι Disc

ναι οκ, στην ιαπωνία τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 101κ με 14κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, playtak είπε

Κωτσόβολος και courier center θανάσιμος συνδυασμός

Αστα φιλε την πατησαμε. Καθομαστε και κοιταμε την αποστολη τους εδω και 2 μερες ακινητη...Ντροπη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konstantinos92 είπε

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος όμως θα σας πω τι έγινε και γιατί δεν ΠΡΕΠΕΙ να κανείς προπαραγγελίες στην Ελλάδα. 

Οι έμποροι, όπως Κοτσόβολος, Public, κλπ., δεν είχαν παραγγείλει ΠΟΤΕ PS5. Δηλαδή δεν μίλησαν με τον έμπορο της Sony και του είπαν πάρε 50,000€ και φέρε μου κονσόλες να δώσω. Πολύ απλά περιμέναν να λάβουν το ΑΤΟΚΟ δάνειο, ή πες με προπαραγγελίες, από τους καταναλωτές, εσάς δηλαδή που περιμένετε ακόμη, και αφού τα τσέπωσαν μετά προχώρησαν σε κανονικές παραγγελίες και παλέτες και εξού και θα παραλάβετε Black Friday ή Χριστούγεννα. 

Μην τους δανείζετε άτοκα. Μην πιστεύετε τις προσφορές τους. Μην τους στηρίζετε. Στηρίξτε την τσέπη σας και τον εαυτό σας. Θέλετε προπαραγγελίες ΜΟΝΟ Microsoft Germany ή Amazon με έξτρα χρήματα στο shipping και συσκευασία δώρου για να μην καταστραφεί το κουτί (αν είστε συλλέκτες).

Όλα τα ευρωπαϊκά Amazon είχαν προπαραγγελίες τον Σεπτέμβριο στις 2 και 5 η ώρα το πρωί για τα bots και τους τρελούς μετά δεν έφερε κανένα κατάστημα ποτέ stock ούτε άνοιξαν προπαραγγελίες φαίνεται στο keepa που κάνει track και προφανώς δεν έχουν αναφέρει τίποτα για πότε θα έχουν stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...