Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, James. είπε

1ον. Καλο θα ειναι καποιοι εδω στο νημα να παραδεχτουν οτι εβαλαν μεσον για να το παρουν, γιατι να λυθει και η απορια στους υπολοιπους στο γιατι δεν παρελαβαν.

2ον. Αν βαλετε και τους εργαζομενους σε ολα αυτα τα καταστηματα-αλυσιδες, που επαιρναν κονσολες για αυτους και για συγγενεις και κοληταρια τους, θα καταλαβετε γιατι εγινε αυτο το μπαχαλο.

Στην ιδια χωρα ζουμε παιδια. Κακως, αλλα ετσι λειτουργουν τα πραγματα. Μην απορειτε πια. Υπομονη σε ολους μας.

 

Αυτό ρε παιδιά. Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί τόση ώρα. Ελλάδα είμαστε. Όποιος είχε γνωστό σε Κωτσόβολο του μιλησε να του βαλει στην ακρη ενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     

 
12 λεπτά πριν, alexisss13 είπε
5 ώρες πριν, chko2306 είπε

Επιτέλους έφτασε και το δικό μου! Είμαι από τους τυχερούς που καταχωρήσαν παραγγελία στη media markt στις 12/11. C512AC7F-AEAE-4C0A-9A80-BC9002993407.jpeg.6ff48401171c33ffe6a70c28b616b0a9.jpeg

3E851C6E-5988-4F8F-8756-70424E596514.jpeg

Καλοπαίχνιδο φίλε μου!

Επειδή εγώ και άλλοι πολλοί με παραγγελία 17/9 δεν πήραμε και δε φαίνεται να παίρνουμε απολύτως τίποτα, θα με βοηθούσε πάρα πολύ να ποστάρεις είτε εδώ, είτε να μου στειλεις dm, screenshot της παραγγελίας σου, με ημερομηνία και status ολοκλήρωσης. 

Θα κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, πιθανότατα αύριο, και χρειάζομαι ότι μπορώ να μαζέψω από περιπτώσεις που παρέλαβαν με μεταγενέστερη ημερομηνία παραγγελίας. Καλύτερο παράδειγμα από το δικό σου δεν υπάρχει😁

Φυσικά, μπορείς να σβήσεις τα προσωπικά σου στοιχεία, αν και ο αριθμός παραγγελίας να φαίνεται, δε θα έχεις κανένα θέμα.

+1 στο παραπάνω, ειμαι και εγω απο 17/9 που περιμενω. Έστειλα και ενα mail πριν και αναλογα την απαντηση αυριο ψηνομαι και εγώ για κατεγγελία.

Ευχαριστώ και καλο...παίχνιδο το PS5!

 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShadowSora94 είπε

Δεν είμαι ψύχραιμος, σχεδόν τους έχω ρίξει Παναγίες.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους φοβισω με καταγγελία μήπως και μας εξυπηρετησουν.

Μου ζήτησαν την περασμένη δεύτερα εξόφληση όπου και έκανα να φανταστείς με την διαβεβαίωση τους εφόσον τους ρώτησα και πέντε φορές σε μια κλήση ότι ΜΕΧΡΙ Παρασκευή (σήμερα) θα έχω παραλάβει.

Πήραν τα λεφτά μου και με πήγαν στο επόμενο κύμα.

Θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει, είναι ξεκάθαρη εξαπάτηση καταναλωτή.

Παθών κι εγώ από Media Markt. Ίδια περίπτωση. Αν θες τη συμβουλή μου, ΜΗΝ το αφήσεις για κανένα λόγο να περάσει έτσι. Εγώ τους ενημέρωσα πως ανεξάρτητα αν θα παραλάβω από εβδομάδα, από τη στιγμή που έχω αποδείξεις πως δεν τήρησαν την αυστηρή σειρά προτεραιότητας που επικαλούνταν, θα τους κάνω καταγγελία. 

Μην τα βάζεις με τους υπαλλήλους, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Άλλοι τον παίζουν, κι άλλοι ακούμε τα καντήλια. Τουλάχιστον το μερίδιο ευθύνης δε συγκρίνεται. 

Μην το αφήνετε έτσι. Κάποια στιγμή, θα πρέπει να μάθουν να σέβονται τον καταναλωτή. Δεν σας κάνουν καμία χάρη, τα λεφτά σας τους δίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, James. είπε

1ον. Καλο θα ειναι καποιοι εδω στο νημα να παραδεχτουν οτι εβαλαν μεσον για να το παρουν, γιατι να λυθει και η απορια στους υπολοιπους στο γιατι δεν παρελαβαν.

2ον. Αν βαλετε και τους εργαζομενους σε ολα αυτα τα καταστηματα-αλυσιδες, που επαιρναν κονσολες για αυτους και για συγγενεις και κοληταρια τους, θα καταλαβετε γιατι εγινε αυτο το μπαχαλο.

Στην ιδια χωρα ζουμε παιδια. Κακως, αλλα ετσι λειτουργουν τα πραγματα. Μην απορειτε πια. Υπομονη σε ολους μας.

Εγω δεν ειχα κανεναν γνωστο αλλα παρελαβα σημερα κανονικα με day1 προπαραγγελια..

Απλα εκανα παραγγελια με τον λογαριασμο μου στον κωτσοβολο και πληρωσα εκεινη την ωρα και πηρα 2 τηλεφωνακια μεσα στην βδομαδα να σιγουρευτω οτι θα παραλαβω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manos_21_ είπε

Εγω δεν ειχα κανεναν γνωστο αλλα παρελαβα σημερα κανονικα με day1 προπαραγγελια..

Απλα εκανα παραγγελια με τον λογαριασμο μου στον κωτσοβολο και πληρωσα εκεινη την ωρα και πηρα 2 τηλεφωνακια μεσα στην βδομαδα να σιγουρευτω οτι θα παραλαβω..

Δεν ειπα "ολοι" , ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα. Εξηγω το γιατι συνεβη ολο αυτο και δεν πηραν οι προηγουμενοι και πηραν οι επομενοι κτλ. Το οτι πληρωσες δεν λεει κατι. Αν διαβασεις τις δεκαδες σελιδες του νηματος εδω η και αλλου, θα δεις οτι δεν εχει καμια σχεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, James. είπε

Δεν ειπα "ολοι" , ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα. Εξηγω το γιατι συνεβη ολο αυτο και δεν πηραν οι προηγουμενοι και πηραν οι επομενοι κτλ. Το οτι πληρωσες δεν λεει κατι. Αν διαβασεις τις δεκαδες σελιδες του νηματος εδω η και αλλου, θα δεις οτι δεν εχει καμια σχεση.

δεν το εγραψα για να στην πω,αλλα για να τονισω καπως οτι ισως να βοηθησαν αυτα τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

Εγω δεν ειχα κανεναν γνωστο αλλα παρελαβα σημερα κανονικα με day1 προπαραγγελια..

Απλα εκανα παραγγελια με τον λογαριασμο μου στον κωτσοβολο και πληρωσα εκεινη την ωρα και πηρα 2 τηλεφωνακια μεσα στην βδομαδα να σιγουρευτω οτι θα παραλαβω..

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αν πιστεύεις πως ο λόγος που παρέλαβες ήταν ο σωστος χειρισμός σου, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. 

Ούτε εγώ πιστεύω ότι λόγω κονέ παρέλαβε κόσμος που σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε, θα παραλάμβανε στο 2ο κύμα. Στο πλαίσιο δεν έχουν κονέ άτομα δηλαδή; 

Απλά τα κάνανε σκατά. Το Πλαίσιο φάνηκε το πιο σωστό από αυτά που διαβάζω. Και τα preorders έκλεισε και δε συνέχιζε να τσιμπάει 50αρικα και προεξοφλήσεις, και στους περισσότερους πελάτες ανταποκρίθηκε. 

Κωτσόβολος και Media αχαρακτήριστοι. Προσωπικά με παραγγελία από media, το πιο εξοργιστικό είναι πως δεν υπήρχε τρόπος να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο για να σου εξήγησει τα ανεξήγητα. Κρυμμένοι όλοι, έλεγαν πως θα μας καλέσουν και ήξερες ότι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. 

Ξαναγράφω, μην τους αφήνετε έτσι, γιατί θα το ξανακάνουν. Ξανά και ξανά. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexisss13 είπε

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αν πιστεύεις πως ο λόγος που παρέλαβες ήταν ο σωστος χειρισμός σου, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. 

Ούτε εγώ πιστεύω ότι λόγω κονέ παρέλαβε κόσμος που σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε, θα παραλάμβανε στο 2ο κύμα. Στο πλαίσιο δεν έχουν κονέ άτομα δηλαδή; 

Απλά τα κάνανε σκατά. Το Πλαίσιο φάνηκε το πιο σωστό από αυτά που διαβάζω. Και τα preorders έκλεισε και δε συνέχιζε να τσιμπάει 50αρικα και προεξοφλήσεις, και στους περισσότερους πελάτες ανταποκρίθηκε. 

Κωτσόβολος και Media αχαρακτήριστοι. Προσωπικά με παραγγελία από media, το πιο εξοργιστικό είναι πως δεν υπήρχε τρόπος να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο για να σου εξήγησει τα ανεξήγητα. Κρυμμένοι όλοι, έλεγαν πως θα μας καλέσουν και ήξερες ότι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. 

Ξαναγράφω, μην τους αφήνετε έτσι, γιατί θα το ξανακάνουν. Ξανά και ξανά. 

Δεν θεωρω οτι εκανα σωστο χειρισμο..απλα λεω πως ισως να ηταν ενας τροπος που βοηθησε..Φιλος μου εκανε παραγγελια 21-9 με μικρη προκαταβολη και δεν τον ενημερωσε κανεις οτι δεν θα παραλαβει στο 1ο κυμα..Στον κωτσοβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malawi είπε

Υπαρχει κάποιος λόγος θεωρητικά που να στέκει; Έστω που να λενε ως επίσημη δικαιολογία;

 

2 ώρες πριν, dolcegusto04 είπε

για τον ιδιο λογο που και εμεις απο vodafone δεν παραλαβαμε οι μισοι με παραγγελια ιδια μερα και παρελαβαν παιδια με μεταγενεστερες ημερομηνιες

 

2 ώρες πριν, malawi είπε

Κ εγώ που είχα παραγγελία από τις 5/11 (κ έχω ακομα εννοείται) γιατί την πέρασαν στο ντούκου?

 

Διοτι οσο και να ειναι απαραδεκτο δε γνωριζουν ολοι οι υπαλληλοι να χρησιμοποιουν προγραμμα αποθηκης, και να το συνδιαζουν με το προγραμμα παραγγελιων λογιστηριου. Ειναι και ο μισθος που δεν καλυπτει την εκπαιδευση (ανευ πλακας και αχρηστων σωματειων εργαζομενων και συνδικαλιστικων οργανωσεων)...https://www.sap.com/greece/training-certification/education-courses.html

Απλα αυτο. Υπομονη. Βοηθηστε καποιον που εχει αναγκη, γραψτε γραμμα για τις υποθεσεις που διαχειριζεται η Διεθνης Αμνηστια, γραψτε γραμμα στον βουλευτη σας για την κλιματικη αλλαγη, εργαστειτε δωρεαν σε προγραμμα υποστιριξης προσφυγων, φυτεψτε ενα δεντρο, μοιραστε τροφη και νερο στα αδεσποτα, χαμογελαστε στο γειτονα σας, χορεψτε.

Υπαρχουν τοσα υπεροχα πραγματα που μπορειτε να κανετε περιμενοντας απλα. Καρτερια. Αναπνοη. Ηρεμια.

(Σας το γραφει αυτο ανθρωπος που εχει και τις δυο κονσολες ΠΣ5/ ΣεΧ στο παταρι τυλιγμενες για τα χριστουγεννα και που δεν τις παιζει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν συνεπής, είχα επικοινωνία μαζί τους, εξόφλησα όλο το ποσό όπως μου ζητήθηκε με την προϋπόθεση που οι ίδιοι θέσανε ότι θα το παραλάβω day one, και ουσιαστικά με εξαπάτησαν.

Ούτε random ebay sellers δεν τα κάνουν αυτά. 

Κωτσόβολος/Media Markt μακριά 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mazinga είπε

 

(Σας το γραφει αυτο ανθρωπος που εχει και τις δυο κονσολες ΠΣ5/ ΣεΧ στο παταρι τυλιγμενες για τα χριστουγεννα και που δεν τις παιζει.)

Εσυ το καταλαβαίνεις πως δεν πας καλα , ετσι;;;;; 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχασουμε και το e-shop. Που κρατησε τα url κρυφα μονο για τους δικους του ανθρωπους και με μια σελιδα promo που γραφει ακομα και τωρα που μιλαμε  "19/11 μεινετε συντονισμενοι". Τον κακο σας τον καιρο που θα μας συντονισετε κιολα! Ξημερωνει 21!

Οσοι πηραν (καποιοι μετρημενοι στα δαχτυλα) απο εδω μεσα, μπηκαν πραγματικα σφηνα στα σχεδια τους. Προλαβα και εγω παραγγελια αλλα ακυρωθηκε στην πορεια.

Επεξ/σία από James.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malawi είπε

Εσυ το καταλαβαίνεις πως δεν πας καλα , ετσι;;;;; 🤪

Οταν πλεον σχεδιαζεις τα εξοδα σου σχετικα με το ποσο ετων θα ειναι τα μικρα οταν η κονσολα θα ειναι EOL, ναι δεν εισαι πλεον καλα. Αλλα πρεπει να κανεις θυσιες για καλες εκπληξεις τα χριστουγεννα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mazinga είπε

Υπομονη. Βοηθηστε καποιον που εχει αναγκη, γραψτε γραμμα για τις υποθεσεις που διαχειριζεται η Διεθνης Αμνηστια, γραψτε γραμμα στον βουλευτη σας για την κλιματικη αλλαγη, εργαστειτε δωρεαν σε προγραμμα υποστιριξης προσφυγων, φυτεψτε ενα δεντρο, μοιραστε τροφη και νερο στα αδεσποτα, χαμογελαστε στο γειτονα σας, χορεψτε.

Υπαρχουν τοσα υπεροχα πραγματα που μπορειτε να κανετε περιμενοντας απλα. Καρτερια. Αναπνοη. Ηρεμια.

(Σας το γραφει αυτο ανθρωπος που εχει και τις δυο κονσολες ΠΣ5/ ΣεΧ στο παταρι τυλιγμενες για τα χριστουγεννα και που δεν τις παιζει.)

Καλα όλα αυτά. Με τη διαφορά ότι εσύ πλήρωσες και παρέλαβες κανονικά αυτά που παρήγγειλες. Από ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογή βρίσκονται στο πατάρι και δε χρησιμοποιούνται. 

Από την άλλη, πολλοί που παραγγείλαμε στις 17/9, έχουμε δεσμευμένα 500€, περιμένοντας πότε ο Κωτσόβολος και το Media θα φιλοτιμηθούν να μας ενημερώσουν για ποιο λόγο δεν παραλάβαμε και ποτέ θα έχουμε στα χέρια μας αυτό που πληρώσαμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alexisss13 είπε

Καλα όλα αυτά. Με τη διαφορά ότι εσύ πλήρωσες και παρέλαβες κανονικά αυτά που παρήγγειλες. Από ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογή βρίσκονται στο πατάρι και δε χρησιμοποιούνται. 

Από την άλλη, πολλοί που παραγγείλαμε στις 17/9, έχουμε δεσμευμένα 500€, περιμένοντας πότε ο Κωτσόβολος και το Media θα φιλοτιμηθούν να μας ενημερώσουν για ποιο λόγο δεν παραλάβαμε και ποτέ θα έχουμε στα χέρια μας αυτό που πληρώσαμε. 

Πολύ σωστά τα λες αδερφέ, όπως είπα και εγώ σε προηγούμενο σχόλιο ούτε ποτέ θα παραλαβουμε εμείς που πληρώσαμε δε μας λένε, μας πήραν τα λεφτά και τώρα τα ρίχνουμε στη Sony Hellas, και δεν βγαίνει η Sony να τους βάλει χέρι να τους πει δεν φταίμε εμείς που εσείς εξαπατησατε κόσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...