Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Mariosb είπε

Στον Κωτσόβολο έτσι δηλωνουν

Δεν νομίζω μιας οπως εγω αλλα και αρκετά παιδια παραλάβαμε κανονικά χωρίς προκαταβολή και με αντικαταβολή από κοτσοβολο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, nikp7 είπε

οτι εχουν προτεραιοτητα οσοι βαζουν χρηματα? λες και οτι με την αντικαταβολη θα τους κλεψουμε? τι να πει κανεις... 

όχι δεν θα τους κλέψουν αλλά τις τελευταίες μέρες που παρακολουθώ το ζήτημα των προπαραγγελιών υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει 4-5 προπαραγγελίες από διάφορα μαγαζιά με αντικαταβολή για να τους κάτσει ένα κομμάτι, οπότε καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να έχουν προτεραιότητα αυτοί που τα έχουν σκάσει και είναι οι σίγουροι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Mariosb είπε

Στον Κωτσόβολο έτσι δηλωνουν

Στον Κωτσο ετσι κι αλλιως δεν ξερουν τι τους γινεται .....

Επεξ/σία από ktsak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

όχι δεν θα τους κλέψουν αλλά τις τελευταίες μέρες που παρακολουθώ το ζήτημα των προπαραγγελιών υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει 4-5 προπαραγγελίες από διάφορα μαγαζιά με αντικαταβολή για να τους κάτσει ένα κομμάτι, οπότε καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να έχουν προτεραιότητα αυτοί που τα έχουν σκάσει και είναι οι σίγουροι

Αυτό ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ καλά τα λέτε αλλά αυτό που με τρελαίνει ήταν  το ότι θα στηριχθεί αυστηρη σειρά προτεραιότητας που μας τα ζαλίσανε με αυτό ..

Ε λοιπόν το είδα .

17/9/2020 με πληρωμένη την κονσόλα και ακόμα εργάζονται σκληρά για μένα τα παιδιά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, αν και δεν διάβασα και τις 197 σελίδες, κατάλαβα ότι μοιραζόμαστε το ίδιο πρόβλημα, κάποιοι και με την ίδια αλυσίδα.

Και εγώ κάτι παραπάνω από δυσαρεστημένος είμαι με την εταιρεία Κωτσόβολος.

Σας λέω εν τάχει την ιστορία μου:

- 17/9 14:22 έρχεται ένα ωραίο newsletter από την εταιρεία Κωτσόβολος που έλεγε ότι οι προπαραγγελίες για το PS5 ξεκίνησαν. Αν και δεν είχα σκοπό να μπω σε αυτόν τον μαραθώνιο, το είδα, είπα δεν έχω πάρει ποτέ κονσόλα day 1, σκέφτηκα ότι αν και δεν είχα υπολογίσει το εξοδο αυτό στο budget μου θα ήταν για 2 μήνες μετά, και έτσι έκανα την προπαραγγελία.

- 17/9 14:26 έρχεται στο mail μου αντίγραφο της παραγγελίας μου με το PS5

- 3-4 μέρες μετά με καλεί στο τηλέφωνο ένας εκπρόσωπος του Κωτσόβολου ζητώντας μου να επισκεφθώ κάποιο κατάστημα ώστε να δώσω μια προκαταβολή ύψους 50€ ώστε να δεσμευθεί η παραγγελία μου, και έτσι και γίνεται την ίδια μέρα

- Οι μέρες περνούσαν και όλο και πλησιάζαμε στην επιθυμητή μέρα και να σου να βλέπω βίντεο από youtubers...να διαβάζω διάφορα.... να βλέπω τον fanboyσμο από τα 2 "στρατόπεδα" και όλο να μεγαλώνει η αγωνία μου να το δω και εγώ από κοντά.

- 14/11 με καλούν στο τηλέφωνο λέγοντας μου να αποπληρώσω του υπόλοιπο της παραγγελίας μου ώστε να ισχύει η σειρά προτεραιότητας μου. Κάνω την ίδια μέρα την μεταφορά του ποσού σε έναν RF λογαριασμό που μου δίνουν και τους καλώ πίσω να τους ενημερώσω και να μου πουν αν είδαν την πληρωμή. Η απάντηση τους ήταν ότι πιθανόν να μην φανεί την ίδια μέρα άρα καλύτερα να καλέσω την Δευτέρα

- 16/11 καλώ στον Κωτσόβολο ξανά για να επιβεβαιώσω οτι είδαν τα χρήματα. Μου απαντάνε ότι δεν είναι κάτι σημειωμένο στην καρτέλα μου αλλά εφόσον έκανα την αποπληρωμή να μην ανησυχώ και θα παραλάβω στην ώρα μου. Τους ρωτάω αν χρειάζεται να στείλω κάποιο αποδεικτικό κατάθεσης ώστε να τους βοηθήσω και με καθοδηγούν να συμπληρώσω μια φόρμα στο eshop τους, στο κομμάτι επικοινωνία και να επισυνάψω το αποδεικτικό, όπως και έκανα αμέσως μετά το τηλεφώνημα

-18/11 καμία επικοινωνία από Κωτσόβολο ούτε κάποια ενημέρωση ημέρας και ώρας παράδοσης.... αρχίζουν να με τρώνε τα φίδια... ξανακαλώ...μου λένε δεν είναι σημειωμένη η πληρωμή που κάνατε αλλά εφόσον έγινε μην ανησυχείτε όλα είναι καλά. Να ξαναστείλω το αποδεικτικό, ρωτάω, ναι στείλτε το μου λέει... έχετε κάποιο mail στο λογιστήριο ώστε να το δουν απευθείας;.... όχι όχι μέσα από το κομμάτι επικοινωνία στην σελίδα μας, μου λέει.... το ξαναστέλνω....

Τελικά όπως καταλαβαίνετε το μόνο που παρέλαβα είναι το μήνυμα στο viber που έλεγε "μην περιμένεις..φάε...θα αργήσω..." γιατί λέει τηρούνε αυστηρή σειρά προτεραιότητας... και όταν τους ζήτησα να μου το αποδείξουν αυτό μου είπαν ότι δεν τίθεται θέμα απόδειξης.... κάτσε ρε φίλε εδώ έχω δικούς μου ανθρώπους που έκαναν σε σένα παραγγελία 2 μέρες μετά και παρέλαβαν... και δεν πλήρωσαν φράγκο παρά μόνο στην παράδοση....

Εν τέλη ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων.... 25/11 σήμερα ακόμα περιμένω να με καλέσουν...με αλλεπάληλα τηλεφωνήματα από εμένα όλες αυτές τις μέρες με το τελευταίο να είναι σήμερα όπου ο υπάλληλος μου λέει ναι ναι είναι σήμερα να σας καλέσουν... Μήπως πήραν εσάς;;; Εμένα πάντως όχι....

 

Φιλάκια Κώτσο μου... την/τις επόμενες φορές τα λεφτάκια μου (που για σένα δεν έχουν αξία προφανώς) θα τα δίνω αλλού...

 

Συγγνώμη αν κούρασα.... χρεώστε με 50€ για την ψυχοθεραπεία....

 

  • Like 10
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

όχι δεν θα τους κλέψουν αλλά τις τελευταίες μέρες που παρακολουθώ το ζήτημα των προπαραγγελιών υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει 4-5 προπαραγγελίες από διάφορα μαγαζιά με αντικαταβολή για να τους κάτσει ένα κομμάτι, οπότε καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να έχουν προτεραιότητα αυτοί που τα έχουν σκάσει και είναι οι σίγουροι

Ακριβώς, όπως και άλλοι που έχουν κάνει 4-5 προπαραγγελίες για να πουλήσουν μετά με καπέλο στο insomnia ή οπουδήποτε αλλού. Υπάρχουν και αυτοί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

καλά ναι αυτό είναι τραγικό, εγώ είμαι από αυτούς που άργησαν να παραγγείλουν (17/11) γιατί πίστευα ότι θα υπάρχει η κονσόλα για αγορά στο release day και όταν μπήκα μια εβδομάδα πριν βγει να δω τι παίζει το θεώρησα γελoίο που είχανε δώσει όλο το stock σε preorders

Ωραία λογική.... Δηλαδή όσοι έκαναν προπαραγγελία ειναι κορόιδα και έσυ ο έξυπνος να πας να το πάρεις την μέρα που βγήκε...... Μπράβο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakm είπε

Ιδού και εγώ με προπαραγγελια και πληρωμή του ποσού ... μέχρι σήμερα περιμένω.

Με παρηγορεί όμως που εργάζονται σκληρά για μένα ..

71F00B82-CDE3-4095-88FB-00EE60ACB508.jpeg

Πολυ σκληρα εργάζονται φιλε, ξερεις τ ειναι να παρουν τηλεφωνο να σου ζητησουν την εξοφληση; ενα 5λεπτο για εσενα δουλευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikp7 είπε

υπαρχει περιπτωση  να ευνοουν ατομα που εχουν ξοφλησει το ποσο πολυ πριν την εκτιμωμενη παραδοση ? να τους βαζουν σε σειρα δηλαδη πρωτους απο ατομα που εχουν βαλει αντικαταβολη πχ η δεν παιζει κατι τετοιο σε καμια περπτωση?

Όχι. SeX και Ps5 τα πήρα αντικαταβολή day one χωρίς να έχω προπληρώσει μισό ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikp7 είπε

υπαρχει περιπτωση  να ευνοουν ατομα που εχουν ξοφλησει το ποσο πολυ πριν την εκτιμωμενη παραδοση ? να τους βαζουν σε σειρα δηλαδη πρωτους απο ατομα που εχουν βαλει αντικαταβολη πχ η δεν παιζει κατι τετοιο σε καμια περπτωση?

Το θέμα με το PS5 ειναι οτι άτομα που το προπλήρωσαν ή έδωσαν προκαταβολή δεν το πήραν και αλλα άτομα απο το ιδιο μαγαζι χωρίς να έχουν δώσει δραχμή να το παραλάβουν day 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vorlon είπε

Το θέμα με το PS5 ειναι οτι άτομα που το προπλήρωσαν ή έδωσαν προκαταβολή δεν το πήραν και αλλα άτομα απο το ιδιο μαγαζι χωρίς να έχουν δώσει δραχμή να το παραλάβουν day 1

ας ελπισουμε οτι το δευτερο κυμα θα μας καλυψει οσους  εχουμε κανει προπαραγγαελια πριν τις 19/11 οπως ειπαν ατομα εδω και οπως ειπε και η σονυ στο τουιτερ κι ας μην το πηραμε day 1.  αλλα και παλι δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...