Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, ktsak είπε

14/11 που έκανε την αποπληρωμή ήταν μερα Σαββατο. Τοτε τον πήραν τηλ, τότε την έκανε. Αλλα έτσι κι αλλιώς, είτε Σαββατο, είτε Δευτερα, την ιδια στιγμή θα φαίνονταν η κατάθεση και στις δυο περιπτώσεις.... Αρα ότι και να έκανε, άλλοι θα παίρναν τη σειρά του. Ακομη ένα λάθος στη συλλογή του Κωτσου .... Δεν μετρούσε η μερα παραγγελιας, αλλα η μερα κατάθεσης χρημάτων !!!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα, όταν από την άλλη είχε ήδη αποδεχθεί ως τρόπο πληρωμής την ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ !!!!

δεν εκκαθαρίζονται οι τραπεζικές μεταοφορές τόσο γρήγορα ούτε τις βλέπουν εκτος αν μιλάμε για ίδια τράπεζα εκεί φαίνονται την ίδια μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TeoRossi είπε

Παιδια συμβαίνουν παράλογα πράγματα......σήμερα το πρωί κατά τις 11 έριξα μια παραγγελία ενα σετ ακουστικα και μια σκούπα stick στον κοτσοβολο....μένω Πρεβεζα....τωρα μολις με καλεσε ο κουριερ για να βρεθούμε σε μισή ώρα να παραλάβω τα ακουστικα🤪

Wtf.....ειναι από αυτοκίνητο του κοτσοβολου....αλλα το κουφο ειναι οτι την σκούπα την στείλανε με γενικη για αυριο όμοιος είχανε κανει και με το ps5....το οποίο παρέλαβα 20/11.....ένας χαμός γενικα και ότι φυγει φυγει απ την αποθήκη ....

Επίσης στην παραγγελία τα ακουστικά έχουν κολλήσει στο συλλογή προετοιμασία  ....στο προφίλ μου με τις παραγγελίες

Εξαιρετικά νέα. Εγώ να υπενθυμίσω να μην ξεχάσει κανείς να πάρει silicon cases για τα χειριστήρια και thumb grips από τον Αλί. Είναι must. Αν γίνει η κέντα και παραλάβω πρώτα από Αλί θα είναι ότι καλύτερο. Άσχετο αλλά δείτε εδώ θα μπορούσαν να έχουν φτιάξει οι Ιάπωνες αντί του λευκού empire style χειριστηρίου. 

ΠΣ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Εξαιρετικά νέα. Εγώ να υπενθυμίσω να μην ξεχάσει κανείς να πάρει silicon cases για τα χειριστήρια και thumb grips από τον Αλί. Είναι must. Αν γίνει η κέντα και παραλάβω πρώτα από Αλί θα είναι ότι καλύτερο. Άσχετο αλλά δείτε εδώ θα μπορούσαν να έχουν φτιάξει οι Ιάπωνες αντί του λευκού empire style χειριστηρίου. 

ΠΣ.jpg

Έχεις κάποιο link; Sorry για το offtopic!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geor92 είπε

Έχεις κάποιο link; Sorry για το offtopic!

IVYUEEN Anti slip Silicone Cover Skin for Sony PlayStation Dualshock 5 PS5 DS5 Pro Slim Controller Case Thumb Stick Grip Cap|Cases| - AliExpress θήκες

4Pcs Controller Thumb Silicone Stick Grip Cap Cover for PS3 PS4 PS5 XBOX one/360/series x Switch Pro Controllers Game Accessory|Replacement Parts & Accessories| - AliExpress thumb grips

Έχει κι άλλα πολλά να διαλέξεις απ όπου θες. Θέλω να πω δεν κάνω κάποιο προμόσιο που λένε. Δεν τους γνωρίζω τους κυρίους. 

Πιστεύω όλοι το είδαμε το stockάρισμα PS5 στις ΗΠΑ λόγω black Friday. Βέβαια στη χώρα μας εφαρμόζουμε μέχρι τώρα το θεσμό του βλακ Friday αλλά όσων αφορά το stockάρισμα σε 2 βδομάδες από τώρα νομίζω θα ξεκινήσουμε να χαιρόμαστε την κονσόλα μας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

IVYUEEN Anti slip Silicone Cover Skin for Sony PlayStation Dualshock 5 PS5 DS5 Pro Slim Controller Case Thumb Stick Grip Cap|Cases| - AliExpress θήκες

4Pcs Controller Thumb Silicone Stick Grip Cap Cover for PS3 PS4 PS5 XBOX one/360/series x Switch Pro Controllers Game Accessory|Replacement Parts & Accessories| - AliExpress thumb grips

Έχει κι άλλα πολλά να διαλέξεις απ όπου θες. Θέλω να πω δεν κάνω κάποιο προμόσιο που λένε. Δεν τους γνωρίζω τους κυρίους. 

Πιστεύω όλοι το είδαμε το stockάρισμα PS5 στις ΗΠΑ λόγω black Friday. Βέβαια στη χώρα μας εφαρμόζουμε μέχρι τώρα το θεσμό του βλακ Friday αλλά όσων αφορά το stockάρισμα σε 2 βδομάδες από τώρα νομίζω θα ξεκινήσουμε να χαιρόμαστε την κονσόλα μας.

τα grips απο το dualshock θα κανουν? ειναι ιδιο μεγεθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chek2fire είπε

δεν εκκαθαρίζονται οι τραπεζικές μεταοφορές τόσο γρήγορα ούτε τις βλέπουν εκτος αν μιλάμε για ίδια τράπεζα εκεί φαίνονται την ίδια μέρα. 

Δεν εννοουσα οτι θα φαινονταν Σαββατο, αλλα τουλαχιστον Δευτερα βραδυ ...

Επεξ/σία από ktsak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφορία, η sony hellas θα δώσει από αύριο /Δευτέρα στην αγορά κάποια (πολύ λίγα) κομμάτια που έχει κρατήσει για DOA.

Επεξ/σία από wdaman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, wdaman είπε

Πληροφορία, η sony hellas θα δώσει από αύριο /Δευτέρα στην αγορά κάποια (πολύ λίγα) κομμάτια που έχει κρατήσει για DOA.

θα ανοιξουν παραγγελιες δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ariccc είπε

τα grips απο το dualshock θα κανουν? ειναι ιδιο μεγεθος?

τα grips είναι ιδια του ps4 το μονο που έμεινε ιδιο. για μενα πιαστε το πρώτα στα χερια σας κ μετα παρτε εξτρα.. η θήκη πχ σιλικόνης που φεναιτε άκρως περιττή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το PS4 που είχα ήταν λευκό. όπου έχει ένωση το πλαστικό θα γεμίσει νεκρά κύταρα των χεριών. Είναι κάτι σαν τα κινητά. Βέβαια το σημαντικό είναι να έχουμε την κονσόλα.

 

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chek2fire είπε

το λάθος, δεν είναι δικό σου βέβαια αλλά έγινε είναι ότι έκανες την μεταφοράς για πληρωμή από τι βλέπω Παρασκευή. Αυτοι λόγο ΣΚ είδαν τα χρήματα από της Δευτέρα μεσημέρι στην καλύτερη μπορεί και τρίτη.  

Δυστυχώς για σένα όσο περίμενες να γίνει η τραπεζική μεταφορά τόσο οι υπόλοιποι έπαιρναν την θέση σου στις παραδόσεις. 

Γεια σου φίλε μου, 

δεν είναι αυτό το λάθος θεωρώ γιατί το Σάββατο έλαβα ένα τηλεφώνημα από εκπρόσωπο της εταιρείας Κωτσόβολος που μου ζήτησε να γίνει η πληρωμή (νωρίτερα δεν μου είχαν αναφέρει κάτι σε όποια επικοινωνία και αν είχε προκύψει), και την ίδια μέρα, μισή ώρα μετά έκανα την εξόφληση.

Η μεταφορά των χρημάτων δεν έγινε σε έναν απλό λογαριασμό για να χρειαστεί πιθανών κάποιες μέρες να φανεί (που πλέον όλοι ξέρουμε ότι σε ομοειδή τράπεζες φαίνεται λίγα λεπτά μετά την μεταφορά), αλλά σε ειδικό κωδικό πληρωμής RF. Δηλαδή με αυτόν τον κωδικό δεν πήγα να κάνω μεταφορά σε τρίτο κλπ αλλά είχε μέσα στο μενού της τράπεζας την επιλογή "ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ" στο σημείο πληρωμές και υποτίθεται ότι με το RF που μου δώσανε θα αφορούσε αποκλειστικά εμένα για πιο εύκολη και γρήγορη ταυτοποίηση.

Επίσης να αναφέρω ξανά ότι ο τρόπος πληρωμής που είχα αρχικά επιλέξει ήταν αντικαταβολή, άρα δεν υπήρχε λόγος να γίνει όλη αυτή η διαδικασία, και αν κάποιος μου πει ότι το έκαναν για να διασφαλίσουν τυχόν αστοχίες στην παράδοση, θα τον διαψεύσω γιατί παρέδωσαν σε πολλούς που δεν προπλήρωσαν ούτε €.

Αν σκεφτώ κακοπροέραιτα θα  έλεγα ότι η σειρά προτεραιότητας ορίστηκε από τους ίδιους με το όποιο συμφέρον...αν πάλι δεν σκεφτώ έτσι θα πω ότι απλά η οργάνωση τους είναι σε επίπεδο συνοικιακού παντοπωλείου και δεν αξίζει να είναι στις μεγάλες και θεωρητικά δυνατές αλυσίδες της αγοράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Παραγγελία απο Γερμανό 17/9 17:30 με χρεωστική (από την οποία τράβηξαν, οχι δεσμευσαν, όλο ποσό στις 21/9), είχα ενημερωθεί απο το τηλεφωνικό κεντρο στις 23/11 ότι θα παρω στην επομενη παραλαβή επείδη εξαντληθηκαν οι κονσολες μετα απο αυστηρη τηρηση σειρας προτεραιοτητας (τοτε ειχα γραψει και εδω). Τελικά παρέλαβα χθες (26/11, παραλαβή απο καταστημα), απο το οποιο καταστημα ενημερώθηκα οτι στις 19/11 είχαν διαθεσιμότητα και θα μπορούσα να το εχω την ιδια ημερα αν ειχα μιλησει με το κατάστημα και δεν είχα κανει online παραγγελια. Δηλαδή ο Γερμανός παρέδωσε στο κατάστημα κονσόλες στις 19/11 για πώληση (χωρίς ονλαιν προπαραγγελιες, πιθανως με κρατησεις απο το τοπικο καταστημα ή ακομα και για αμεση πωληση) αγνοώντας τις ήδη πληρωμενες προπαραγγελιες. Πηραν δηλαδη προτεραιοτητα οι νεες πωλησεις (που θα εφερναν και νεα εσοδα) και δευτερη προτεραιοτητα οι ηδη πληρωμενες απο 2μηνου κονσολες. 

Επικοινώνησα με το τηλεφωνικο κεντρο και μου ειπαν οτι δεν εχουν τμημα παραπονων/καταγγελιων και αν θελω θα πρεπει να απευθυνθω στο Συνηγορο του Καταναλωτη ή στην Cosmote.

Συμπερασματικα παρέλαβα με μια βδομαδα καθυστερηση, μετα απο τραγικη εξυπηρετηση και ενημερωση τηλεφωνικα, και απαραδεκτη προτεραιοτητα σε νεες πωλησεις εναντι προπληρωμενων αγορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, sakis529 said:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Παραγγελία απο Γερμανό 17/9 17:30 με χρεωστική (από την οποία τράβηξαν, οχι δεσμευσαν, όλο ποσό στις 21/9), είχα ενημερωθεί απο το τηλεφωνικό κεντρο στις 23/11 ότι θα παρω στην επομενη παραλαβή επείδη εξαντληθηκαν οι κονσολες μετα απο αυστηρη τηρηση σειρας προτεραιοτητας (τοτε ειχα γραψει και εδω). Τελικά παρέλαβα χθες (26/11, παραλαβή απο καταστημα), απο το οποιο καταστημα ενημερώθηκα οτι στις 19/11 είχαν διαθεσιμότητα και θα μπορούσα να το εχω την ιδια ημερα αν ειχα μιλησει με το κατάστημα και δεν είχα κανει online παραγγελια. Δηλαδή ο Γερμανός παρέδωσε στο κατάστημα κονσόλες στις 19/11 για πώληση (χωρίς ονλαιν προπαραγγελιες, πιθανως με κρατησεις απο το τοπικο καταστημα ή ακομα και για αμεση πωληση) αγνοώντας τις ήδη πληρωμενες προπαραγγελιες. Πηραν δηλαδη προτεραιοτητα οι νεες πωλησεις (που θα εφερναν και νεα εσοδα) και δευτερη προτεραιοτητα οι ηδη πληρωμενες απο 2μηνου κονσολες. 

Επικοινώνησα με το τηλεφωνικο κεντρο και μου ειπαν οτι δεν εχουν τμημα παραπονων/καταγγελιων και αν θελω θα πρεπει να απευθυνθω στο Συνηγορο του Καταναλωτη ή στην Cosmote.

Συμπερασματικα παρέλαβα με μια βδομαδα καθυστερηση, μετα απο τραγικη εξυπηρετηση και ενημερωση τηλεφωνικα, και απαραδεκτη προτεραιοτητα σε νεες πωλησεις εναντι προπληρωμενων αγορων.

Ειναι δωρεαν η καταγγελια στον συνηγορο; Αμα ειναι να κανουμε μαζικα 5-6 ατομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis529 είπε

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Παραγγελία απο Γερμανό 17/9 17:30 με χρεωστική (από την οποία τράβηξαν, οχι δεσμευσαν, όλο ποσό στις 21/9), είχα ενημερωθεί απο το τηλεφωνικό κεντρο στις 23/11 ότι θα παρω στην επομενη παραλαβή επείδη εξαντληθηκαν οι κονσολες μετα απο αυστηρη τηρηση σειρας προτεραιοτητας (τοτε ειχα γραψει και εδω). Τελικά παρέλαβα χθες (26/11, παραλαβή απο καταστημα), απο το οποιο καταστημα ενημερώθηκα οτι στις 19/11 είχαν διαθεσιμότητα και θα μπορούσα να το εχω την ιδια ημερα αν ειχα μιλησει με το κατάστημα και δεν είχα κανει online παραγγελια. Δηλαδή ο Γερμανός παρέδωσε στο κατάστημα κονσόλες στις 19/11 για πώληση (χωρίς ονλαιν προπαραγγελιες, πιθανως με κρατησεις απο το τοπικο καταστημα ή ακομα και για αμεση πωληση) αγνοώντας τις ήδη πληρωμενες προπαραγγελιες. Πηραν δηλαδη προτεραιοτητα οι νεες πωλησεις (που θα εφερναν και νεα εσοδα) και δευτερη προτεραιοτητα οι ηδη πληρωμενες απο 2μηνου κονσολες. 

Επικοινώνησα με το τηλεφωνικο κεντρο και μου ειπαν οτι δεν εχουν τμημα παραπονων/καταγγελιων και αν θελω θα πρεπει να απευθυνθω στο Συνηγορο του Καταναλωτη ή στην Cosmote.

Συμπερασματικα παρέλαβα με μια βδομαδα καθυστερηση, μετα απο τραγικη εξυπηρετηση και ενημερωση τηλεφωνικα, και απαραδεκτη προτεραιοτητα σε νεες πωλησεις εναντι προπληρωμενων αγορων.

λίγο παπάτζα μου φαίνεται αυτό που σου είπαν, η ίδια η sony είπε ότι μόνο με online αγορά θα μπορείς να πάρεις ps5 και επίσης με κοκοροϊό και καραντίνα ποιός θα έπαιρνε τηλ σε τοπικό κατάστημα εφόσον έδειχνε ότι δεν έχει stock πουθενά; μάλλον θα φέρανε στο κατάστημα για να αρπάξουν υπάλληλοι και γνωστοί και θα έμεινε κανένα κομμάτι

για ποιό κατάστημα του Γερμανού μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...