Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Μίλησα με Κωτσόβολο και οι άνθρωποι δεν έχουν καν ιδέα ούτε πότε θα παραλάβουν τα επόμενα κομμάτια. Καλά για το πόσα θα είναι και μέχρι ποιας ημερομηνίας οι παραγγελίες θα παραλάβουν δεν το συζητάω καν.
 Μου είπανε το γνωστό ποίημα  "Θα σας ενημερώσουμε και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας". 

Τους έλεγα παρήγγειλα 30/10 αν είναι παραλάβω μετά από 2 μήνες τι να την κάνω την σειρά προτεραιότητας? Πλήρωσα κανονικα όλο το ποσό..πήρατε λεφτά για ένα προιον το οποίο δεν ξέρετε καν πότε θα το έχετε και πότε θα μου το στείλετε? 
Δευτέρα θα κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή. Αυτά δεν γίνονται ούτε στα μπακάλικα της γειτονιάς όχι σε πολυεθνικές αλυσίδες. 

εγω καταλαβαινω την αγανακτηση σου γτ και εγω και ολοι το ιδιο νιωθουμε, αλλα για να μας λενε ολα τα μαγαζια οτι δεν εχουν καποια ενημερωση απ την σονυ παει  να πει οτι οντως ακομα τιπτοα δεν ειναι σιγουρο και δεν ξερουν τι παραλαβες θα εχουν κ αυτοι.. εκτος και αν ειμαι πολυ ευκολοπιστος και παιζεται κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από skroutz πάλι

"Από ότι φαίνεται 5 Δεκεμβρίου παραλαμβανουν τα καταστήματα......

-Mετα απο επικοινωνία που είχα με ένα μικρό κατάστημα που έκανα την παραγγελία playstation 5 στης 21 Νοεμβρίου μου είπαν οτι θα παραλάβουν νέες κονσόλες στης 5 Δεκεμβρίου και αμέσως θα μου αποσταλεί.-
Αυτό έγραψε κάποιος στο Facebook playstationnationgr"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

από skroutz πάλι

"Από ότι φαίνεται 5 Δεκεμβρίου παραλαμβανουν τα καταστήματα......

-Mετα απο επικοινωνία που είχα με ένα μικρό κατάστημα που έκανα την παραγγελία playstation 5 στης 21 Νοεμβρίου μου είπαν οτι θα παραλάβουν νέες κονσόλες στης 5 Δεκεμβρίου και αμέσως θα μου αποσταλεί.-
Αυτό έγραψε κάποιος στο Facebook playstationnationgr"

για παπατζα το κοβω. 21 νοεμβριου και θα παραλαβει 5 δεκεμβρη μου φαινεται ακραιο. επισης δυσκολο να γνωριζει το μικρο μαγαζι και οι αλυσιδες να δηλωνουν αγνοια (εκτος και αν γινεται κατι επιτηδες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikp7 είπε

για παπατζα το κοβω. 21 νοεμβριου και θα παραλαβει 5 δεκεμβρη μου φαινεται ακραιο. επισης δυσκολο να γνωριζει το μικρο μαγαζι και οι αλυσιδες να δηλωνουν αγνοια (εκτος και αν γινεται κατι επιτηδες )

κανείς δεν ξέρει τι ισχύει αλλά μην σου φαίνεται περίεργο, εδώ κάποιος έκανε παραγγελία 18/11 και το παρέλαβε 2 μέρες μετά αν θυμάμαι καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

κανείς δεν ξέρει τι ισχύει αλλά μην σου φαίνεται περίεργο, εδώ κάποιος έκανε παραγγελία 18/11 και το παρέλαβε 2 μέρες μετά αν θυμάμαι καλά

ναι ισχυει δεν μ φαινεται τιποτα πλεον περιεργο αλλα εχουν ακουστει ποσες αποψεις... επισης αυτο που εχει ακουστει πολυ ειναι οτι αρχικα ολες οι παραγγελιες μεχρι 19/11 θα καλυφθουν και μετα οι επομενες ημερομηνιες γι αυτο λιγο μ φανηκε περιεργο.. αλλα κανεις δεν ξερει πργματικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, εγώ θέλω να πω σε όσους ΔΕΝ έχουν κάνει νωρίς προπαραγγελία (οπότε και δικαιολογημένα ενίστανται) ή δεν έχουν κάνει καθόλου αλλά έχουν φάει hype τις τελευταίες μέρες, να κάνουν υπομονή γιατί όλο αυτό που συμβαίνει με το PS5 έχει φτάσει σε άλλα επίπεδα παράνοιας. Δυστυχώς, εξαιτίας και του κορωνοϊού το scalping πάει σύννεφο, και θεωρώ ότι αν τα καταστήματα - που δεν ευθύνονται για τα λίγα όπως αποδείχτηκε κομμάτια που ζητά η αγορά - έχουν μία ευθύνη, είναι με κάποιον τρόπο να μοιράζονται τις πληροφορίες των καταναλωτών ούτως ώστε να αποφευχθεί το φαινόμενο διπλών/τριπλών παραγγελιών απο το ίδιο άτομο, γιατί μπορεί μεν ένα ποσοστό εξ'αυτών να θέλει να διασφαλίσει ότι θα πάρει στα χέρια του την κονσόλα, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που βλέποντας την κατάσταση με την πανδημία, πήγανε μεθοδευμένα και προπαραγγείλανε απο 3-4 σημεία για να μεταπωλούν τώρα ανευ μέτρου και ορίου. Θα μου πεις, φταίει ο πωλητής αν ο άλλος είναι διατεθειμένος να δώσει σχεδόν δύο φορές πάνω την τιμή του προϊόντος? Όχι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι που είναι νόμιμο είναι απαραίτητα και ηθικό. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, αλλά άξια προβληματισμού θα έλεγα. Όπως και να'χει, κοιτάξτε το επιούσιο που είναι τα games. Είμαστε στα σπάργανα, και συνυπολογίστε επίσης στο σκεπτικό σας, τι συνέβη με το PS4 όπου είχαμε τις αναβαθμισμένες B και C Chassis σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα. Κάντε υπομονή. Εκτός αν έχετε γινάτι να παίξετε τόοοοοοσο πολύ κάποιο απο τα μετρημένα στα δάχτυλα αποκλειστικά, ή δεν έχετε καμία κονσόλα οπότε εξυπηρετήστε και με τους τίτλους του PS4.

Επεξ/σία από Maximus Decimus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kreisson είπε

Χαιρετισμούς σε όλους! λοιπόν εγώ παρεγγειλα το PS5 από τον Κωτσόβολο στις 13/11 με δόσεις και στις 19/11 έλαβα το σχετικό μην στο viber ότι κ καλά πρέπει να περιμένω κτλ.λογικα θα το έχω μέχρι τέλος του χρόνου η επειδή είναι με δόσεις θα πάρουν προτεραιότητα όσοι το έχουν ήδη εξόφληση?

Επειτα απο 1-2 επικοινωνίες με Κωτσο, η προτεραιοτητα λενε ειναι βαση ημερομηνιας καταχωρησης της παραγγελιας , για αυτο υπαρχουν και τα παραδοξα αλλοι που βαλαν αντικαταβολη ακομα και ολο το ποσο να παρελαβαν νωριτερα απο αλλους που ειχαν κανει προ παραγγελια και ειχαν εξωφλησει, κοντινη η ακομα και ιδια ημερομηνια. Παντος κατα πασα πιθανοτητα βαση των λεγομενων της Sony αλλά και των retailer μεσα στον Δεκεμβριο θα καλυφθουνε οι περισσοτερες προ παραγγελιες (αν οχι όλες) 

Επεξ/σία από KostasPathens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, KostasPathens είπε

Επειτα απο 1-2 επικοινωνίες με Κωτσο, η προτεραιοτητα λενε ειναι βαση ημερομηνιας καταχωρησης της παραγγελιας , για αυτο υπαρχουν και τα παραδοξα αλλοι που βαλαν αντικαταβολη ακομα και ολο το ποσο να παρελαβαν νωριτερα απο αλλους που ειχαν κανει προ παραγγελια και ειχαν εξωφλησει, κοντινη η ακομα και ιδια ημερομηνια. Παντος κατα πασα πιθανοτητα βαση των λεγομενων της Sony αλλά και των retailer μεσα στον Δεκεμβριο θα καλυφθουνε οι περισσοτερες προ παραγγελιες (αν οχι όλες) 

και των digital και των blu-ray? θα μας βγει η πιστη μεχρι να παραλαβουμε.... και ειναι κακο ενω γυρω μας υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα με πανδημια και ασθενειες να τρελαινομαστε τοσο (βαζω πρωτο εμενα ) για μια κονσολα αλλα δεν ελεγχεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 λεπτά πριν, KostasPathens είπε

Επειτα απο 1-2 επικοινωνίες με Κωτσο, η προτεραιοτητα λενε ειναι βαση ημερομηνιας καταχωρησης της παραγγελιας , για αυτο υπαρχουν και τα παραδοξα αλλοι που βαλαν αντικαταβολη ακομα και ολο το ποσο να παρελαβαν νωριτερα απο αλλους που ειχαν κανει προ παραγγελια και ειχαν εξωφλησει, κοντινη η ακομα και ιδια ημερομηνια. Παντος κατα πασα πιθανοτητα βαση των λεγομενων της Sony αλλά και των retailer μεσα στον Δεκεμβριο θα καλυφθουνε οι περισσοτερες προ παραγγελιες (αν οχι όλες) 

 Kαλα εννοειται πως δεν ισχυει αυτο.. οι ανθρωποι λενε οτι να ναι, παιζει ν εχουν γραμμενες δικαιολογιες κ αναλογα τον πελατη που θα τους παρει να διαλεγουν ποια θα πουν.. 17/9 18:32 αντικαταβολη χωρις καμια προκαταβολη κ ακομα ειμαι "αναμονη διαθεσιμοτητας". η μονη ενημερωση τους ηταν το κλασικο μηνυμα στο βαιμπερ. Μακραν η χειροτερη αλυσιδα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnal21 είπε

 Kαλα εννοειται πως δεν ισχυει αυτο.. οι ανθρωποι λενε οτι να ναι, παιζει ν εχουν γραμμενες δικαιολογιες κ αναλογα τον πελατη που θα τους παρει να διαλεγουν ποια θα πουν.. 17/9 18:32 αντικαταβολη χωρις καμια προκαταβολη κ ακομα ειμαι "αναμονη διαθεσιμοτητας". η μονη ενημερωση τους ηταν το κλασικο μηνυμα στο βαιμπερ. Μακραν η χειροτερη αλυσιδα

Σε μένα ξαφνικά (1 x 216991 CONSOLE PS5 DIGITALάλλαξε η ενημέρωση από Κωτσο :

 


Επεξεργασία 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 30/11/2020

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ktsak είπε

Σε μένα ξαφνικά (1 x 216991 CONSOLE PS5 DIGITALάλλαξε η ενημέρωση από Κωτσο :


Επεξεργασία 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 30/11/2020

Τώρα άλλαξε?ποτέ προπαρήγγειλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ktsak είπε

Σε μένα ξαφνικά (1 x 216991 CONSOLE PS5 DIGITALάλλαξε η ενημέρωση από Κωτσο :


Επεξεργασία 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 30/11/2020

Μπραβο, επιτελους να αρχισει να κινειται κατι απο το κωλομαγαζο γι αυτους που μενουν απο 19/7! Ποτε σ αλλαξε, ειδες ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xeft είπε

Τώρα άλλαξε?ποτέ προπαρήγγειλες?

 

3 λεπτά πριν, johnal21 είπε

Μπραβο, επιτελους να αρχισει να κινειται κατι απο το κωλομαγαζο γι αυτους που μενουν απο 19/7! Ποτε σ αλλαξε, ειδες ωρα?

Οχι παιδιά, έβλεπα ταινίες στο netflix και λέω άντε να ρίξω μια ματια και είδα την αλλαγη ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ktsak είπε

Σε μένα ξαφνικά (1 x 216991 CONSOLE PS5 DIGITALάλλαξε η ενημέρωση από Κωτσο :


Επεξεργασία 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 30/11/2020

Φιλαράκι για πες μας ημερομηνία και ώρα παραγγελίας? 

Μήπως είμαστε κοντά και εμμεις 17/9 -22:47 - digital edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Tax13 είπε

Φιλαράκι για πες μας ημερομηνία και ώρα παραγγελίας? 

Μήπως είμαστε κοντά και εμεις 17/9 -22:47 - digital edition.

Να ρωτήσω, δε φαίνεται στην υπογραφή μου? (είσαι ο τριτος που με ρωτάει και μου προξένησε εντύπωση. Υποτιθεται ότι φαίνεται στην υπογραφή.....)

17/09 - 16:27 - digital edition.

Τωρα τι παίζεται, κανεις δεν ξέρει ..... Πλακα θα έχει να είναι αυτό που έγραψε κάποιος φίλος πιο πίσω, ότι είχαν κρατημένες συσκευές για όλες τις παραγγελιες μέχρι και τα μεσα Δεκ 2020 και να τα δίνουν λίγα λίγα. Λεω εγώ τώρα ........ Δε θα μάθουμε ποτε !!!!

Επεξ/σία από ktsak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...