Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, ktsak είπε

Mπα, δεν θα ήσουν καλο παιδάκι και σε βάλαν τιμωρία ..... 🤣

χαχαχα αν συνεχισουν ετσι , σιγουρα δεν θα μαι καλο παιδακι μετα.. ακομα εχω υπομονη.. επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει με παμπλικ ειναι το εξης: μετα το πρωτο κυμα που δεν παρελαβα με πηραν και μου ειπαν θα σαι σιγουρα στο δευτερο. εγω εχω παραγγειλει ντιτζιταλ οποτε σιγουρα δεν θα μαι ουτε στο 2ο (28/10 παρηγγειλα) αρα προφανως μου απαντησαν σαν να εχω παραγγειλει το κανονικο. οποτε να τους το τονιζετε οσοι θελετε να ρωτησετε για την ντιτζιταλ παραγγελια σας

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Απαντούν, απλά παίρνουν τον χρόνο τους.

Θα έχει παραληφθεί και τρίτο κύμα κονσολών μέχρι τότε.

εγω ακομα δεν θα εχω παραλαβει τοτε οποτε εστω και τοτε ας απαντησουν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Εγώ παρήγγειλα το PS5 Digital 16/11 απο Κωτσόβολο οπότε ξέρω ότι περιμένω πολύ ακομα. Αν παραλάβω και πριν τις γιορτές θα μαι τυχερός.

Απλά επειδη βλέπω πολλοι που λέτε λέει σε επεξεργασία η παραγγελία κτλ. Στον Κωτσοβολο τις τελευταίες μέρες συμβαίνει ένα παράδοξο. Έχω κάνει πάρα πολλες παραγγελίες τις τελευταίες βδομάδες και μάλιστα και μια προπαραγγελία το iPhone 12 Pro Max. το περίμενα πρώτη μέρα κυκλοφορίας προφανώς που ήταν Παρασκευή 20/11. Με το που άλλαξε η μέρα και έγινε 20/11 βλέπω ότι το είχε ετοιμοπαράδοτο κι όλας (άμεσα διαθέσιμο!) οποτε λεω θα μου ερθει άμεσα.. Τελικά ενώ η παραγγελία ήταν σε επεξεργασία και το προιον διαθέσιμο (δεν έλεγε αναμονή διαθεσιμότητας) δεν το έστελναν. Τους κάλεσα μια φορά δεν έβγαλα άκρη. Τους καλεσα μετά πριν 4 μέρες και μου απάντησαν ότι ενώ το προιον είναι όντως διαθέσιμο δεν υπάρχουν διαθέσιμα δρομολόγια κούριερ! Μου λέει η παράδοση έχει δρομολογηθεί για την Παρασκευή που μας πέρασε 27/11 (που όντως τότε το έστειλαν). Οποτε 7 μέρες δεν το έστελναν επειδη δεν υπήρχε διαθέσιμος κούριερ!!! (μένω στην Αττική)

Επισης έχω κάνει παραγγελίες και όλα τα αξεσουάρ του PS5 από τις 16/11! Σε όλα μου λέει αναμονή διαθεσιμότητας. Μόνο την κάμερα μου έστειλαν μέχρι σήμερα.

Οποτε αν φύγει το "σε αναμονή διαθεσιμότητας" σημαίνει ότι το δρομολογούν σε εταιρία κούριερ (όταν βρεθεί δρομολόγιο)

Το ίδιο παράδοξο έχω δει και με άλλα προϊόντα απο Κωτσόβολο. Να ναι άμεσα διαθέσιμα και να τα στέλνουν μετά από 7 μέρες. 

Ειπαμε, Κωτσους είναι αυτός 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλτε την bluray που η sony παραγει πολυ περισσοτερα μοντελα. Περα απο τη διαθεσιμοτητα, θα κανεις αποσβεση πολυ πιο γρηγορα τα 100 ευρω παραπανω απο παιχνιδια που θα παρεις απο skroutz ή μεταχειρισμενα, σε βαθος χρονου δηλαδη θα γλυτωσεις και χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, andrewchron είπε

Παραγγειλτε την bluray που η sony παραγει πολυ περισσοτερα μοντελα. Περα απο τη διαθεσιμοτητα, θα κανεις αποσβεση πολυ πιο γρηγορα τα 100 ευρω παραπανω απο παιχνιδια που θα παρεις απο skroutz ή μεταχειρισμενα, σε βαθος χρονου δηλαδη θα γλυτωσεις και χρηματα

Και εγω digital εχω παραγγειλει καιβκαλα θα ηταν να παραγγειλω με drive που οπως ακουγεται εχουν πιο πολλα μοντελα,αλλα που να βρεις τωρα να παραγγειλεις,δεν υπαρχει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, john1080 είπε

Και εγω digital εχω παραγγειλει καιβκαλα θα ηταν να παραγγειλω με drive που οπως ακουγεται εχουν πιο πολλα μοντελα,αλλα που να βρεις τωρα να παραγγειλεις,δεν υπαρχει τιποτα

μακαρι να φερουν στο 2ο κυμα και να μην μας αφησουν στην απεξω γιατι ειναι μεγαλη κομπινα αν το κανουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ktsak είπε

Μην στεναχωριεσαι. Και σε μενα ελεγε 30/11 εναρξη αποστολης και τωρα γραφει επεξεργασια ολοκληρωθηκε, συλλογη-προετοιμασια. Αν και σενα ειναι ετσι, νομιζω πως αυριο θα αλλαξει και θα δειχνει αποστολη

Screenshot_20201129-103341.jpg

Πότε είχες κάνει τη προπαραγγελια φίλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα Digital, το πρόβλημα είναι περισσότερο της Sony παρά των καταστημάτων. Πολύ απλά η Sony εσκεμμένα δεν κατασκεύσασε ικανή ποσότητα digital. Δεν πιστεύω να ήταν στα αρχικά πλάνα της Sony να δώσει το digital στα 399. Τώρα με αυτή την τιμή χάνει πολύ περισσότερο από το digital από ότι θα ήθελαν. Έχουν αναγκαστεί να μετριάσουν τις απώλειες και από τα 2 Ps5 με περισσότερες cross-gen κυκλοφορίες games και ενός paper launch στο digital Ps5.

Εγώ με παραγγελία Κοτσόβωλο 17/09 21.06 ακόμα είμαι σε κατάσταση αναμονής διαθεσιμότητας. Μου έστειλε όμως τουλάχιστον ο Κώτσος ένα sms ζητώντας συγνώμη γιατί θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα για να αποκτήσω το PS5 μου...😄  

Το ερώτημα στο οποίο όμως δεν έχει κανείς απάντηση προς το παρόν,  είναι αν θα παραλάβω την digital εντός του 2020 η όχι..!

Δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική αυτή την στιγμή, και δεν θα ήθελα να πάω στο disk. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα σαν να λέμε ότι οι περισσότεροι που περιμένουν κονσόλες που έχουν παραγγείλει από 17/9 είναι digital επίσης μόνο από Κωτσόβολο βλέπω να υπάρχει θέμα...

Επεξ/σία από zacque
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zacque είπε

άρα σαν να λέμε ότι οι περισσότεροι που περιμένουν κονσόλες που έχουν παραγγείλει από 17/9 είναι digital επίσης μόνο από Κωτσόβολο βλέπω να υπάρχει θέμα...

28/10 απο παμπλικ ντιτζιταλ και μ ελεγαν σιγουρα θα μαι στο επομενο κυμα δηλαδη τωρα δεκμεβρη αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εβλεπαν οτι ειναι ντιτζιταλ και αναφερονταν για το κανονικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikp7 είπε

28/10 απο παμπλικ ντιτζιταλ και μ ελεγαν σιγουρα θα μαι στο επομενο κυμα δηλαδη τωρα δεκμεβρη αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εβλεπαν οτι ειναι ντιτζιταλ και αναφερονταν για το κανονικο

δεν νομίζω να έχουν εικόνα για τα ντιτζιταλ, τώρα η sony center γιατί είπε ότι δεν θα υπάρχουν digital στο νέο κύμα δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zacque είπε

εξωτερικό έχει σκάσει το 2ο κύμα?

Δώσανε 3500 κομμάτια τώρα λόγω black Friday και Thanksgiving αλλά δεν νομίζω να ήταν 2ο κύμα. Από την επόμενη εβδομάδα το περιμένουμε. Άντε να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Δώσανε 3500 κομμάτια τώρα λόγω black Friday και Thanksgiving αλλά δεν νομίζω να ήταν 2ο κύμα. Από την επόμενη εβδομάδα το περιμένουμε. Άντε να δούμε

άρα σε μας μεθεπόμενη βδομάδα σαν να λέμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyreto88 είπε

Δώσανε 3500 κομμάτια τώρα λόγω black Friday και Thanksgiving αλλά δεν νομίζω να ήταν 2ο κύμα. Από την επόμενη εβδομάδα το περιμένουμε. Άντε να δούμε. Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο κατασκευάστικαν συνολικά 5.000.000 κονσόλες και από Οκτώβριο μέχρι Δεκέμβριο άλλα τόσα. Συνολικά 10m κομμάτια. Ότι και να γίνει το πολύ μέχρι Φεβρουάριο θα έχει τελειώσει το θέμα. Συνυπολογίστε ότι βλέποντας αυτές τις εξελίξεις οι τιμές των κονσολών σε ebay etc θα πέσουν οπότε θα υπάρχει επιπρόσθετο απόθεμα. 

 

3 λεπτά πριν, zacque είπε

άρα σε μας μεθεπόμενη βδομάδα σαν να λέμε?

Εγώ το έχω γράψει πολλάκις. Μέχρι τις γιορτές οι προπαραγγελίες θα έχουν εκπληρωθεί πλην των digital όπου εκεί η SONY κλείνει τη στρόφιγγα κατά τα φαινόμενα. Η καρτερία είναι μεγάλη αρετή μάγκες μου. Όλα θα γίνουν ακριβώς τη στιγμή που πρέπει. Τέλος του έτους η SONY παρουσιάζει πωλήσεις και θέλει να σπάσει το ρεκόρ του PS2 launch και να εξαφανίσει το XBOX. Απανοτές ενέσεις αποθέματος θα γίνουν... Λέω εγώ τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...