Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tab0u είπε

Το κακό ξέρετε ποιο είναι;
Ότι το Series X ειναι διαθέσιμο για αποστολή και αν δεν είχα πάρει ήδη psn συνδρομή, controller και Demon souls θα λύγιζα :P 

Εμένα με προβληματίζει το γεγονός οτι το XBOX είναι διαθέσιμο. Υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά από ότι ζήτηση. Δεν ξέρω παιδιά... Θα δείξει. Ή η MS κάνει κάτι πολύ καλά και καλύπτει τη ζήτηση ή όχι.

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Φίλε μου έκανα ολόκληρη έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα επειδή κι εγώ το PS4 το πήρα αργότερα. Το λανσάρισμα της προηγούμενης κονσόλας είχε γίνει Νοέμβριο του 2013. Συγκεκριμένα στην Ελλάδα μέσα σε 1 εβδομάδα έγινε διαθέσιμο στα μαγαζιά. Μέσα στις γιορτές το έπαιρνε κάποιος από το ράφι και πήγαινε σπίτι. Ίδια τιμή. 

Τώρα έχουμε τα εξής θέματα. COVID που επιβραδύνει όλες τις διαδικασίες (παραγωγή-διακίνηση). Καραντίνα που σπρώχνει τον κόσμο να αγοράσει κονσόλες λόγω του ελεύθερου χρόνου. Τέλος οι 2 εκδόσεις που βγαίνουν επιρεάζουν τη διαθεσιμότητα καθώς παράγονται λιγότερες κονσόλες από το κάθε είδος. Τα κλειστά μαγαζιά εποφελούν τους scalpers αφού το σύνολο των PS5 διατέθηκε ηλεκτρονικά. Άλλο να περιμένεις στην ουρά, άλλο να φτιάχνεις 2-3 λογαριασμούς και να παραγγέλνεις από όλα τα μαγαζιά ταυτόχρονα. Αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά, οι περισσότεροι από εμάς τους 40 που είμαστε εδώ θα είχαμε πάρει ρεπό, θα περιμέναμε στην ουρά από τις 6 το πρωί και θα είχαμε κονσόλα. Τώρα με τις ηλ. παραγγελίες έχουμε σφήνες, πολλαπλές παραγγελίες με αντικαταβολή κλπ κλπ...

Νομίζω όμως οτι στις γιορτές θα το έχουμε παιδιά. 

Δεν ξερω κατα ποσο εχει επηρεαστεί η  παραγωγη του του καθως η Κινα ανακοινωνει σχεδον μηδενικα νεα κρουσματα και δεν υπαρχει πουθενα lockdown εκει. Δεν υπαρχει καν δευτερο κύμα. ¨Οσο περιεργο και να ακουγεται . Αν γραψετε China Coronavirus στο google εχει και το διαγραμμα που ειναι τερμα κατω. Αλλά ακομα και ετσι να ειναι. Απο οτι καταλαβα εχει ανακοινωθει ηδη απο την αρχη του ετους. Ήξεραν οτι εχουμε να κανουμε με μια πανδημια. Γιατι δεν εβαλαν την παραγωγη λιγο νωριτερα ωστε να προλαβουν; Ειμαι ασχετος με το θεμα της σονυ απλα καποια πραγματα μου φαινονται περιεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tab0u είπε

Το κακό ξέρετε ποιο είναι;
Ότι το Series X ειναι διαθέσιμο για αποστολή και αν δεν είχα πάρει ήδη psn συνδρομή, controller και Demon souls θα λύγιζα :P 

Που το είδες άμεσα διαθέσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Εμένα με προβληματίζει το γεγονός οτι το XBOX είναι διαθέσιμο. Υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά από ότι ζήτηση. Δεν ξέρω παιδιά... Θα δείξει. Ή η MS κάνει κάτι πολύ καλά και καλύπτει τη ζήτηση ή όχι.

Νομίζω στην πλευρά της Sony έπαιξαν και πολλά θέματα με scalpers που ίσως στην MS να μην είχαν τόσα περιστατικά. Συν του οτι δεν το έχει τόσο με το marketing ώστε να προωθήσει αντίστοιχα την κονσόλα.

1 λεπτό πριν, geor92 είπε

Που το είδες άμεσα διαθέσιμο;

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/microsoft-xbox-series-x_3548953

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Δεν ξερω κατα ποσο εχει επηρεαστεί η  παραγωγη του του καθως η Κινα ανακοινωνει σχεδον μηδενικα νεα κρουσματα και δεν υπαρχει πουθενα lockdown εκει. Δεν υπαρχει καν δευτερο κύμα. ¨Οσο περιεργο και να ακουγεται . Αν γραψετε China Coronavirus στο google εχει και το διαγραμμα που ειναι τερμα κατω. Αλλά ακομα και ετσι να ειναι. Απο οτι καταλαβα εχει ανακοινωθει ηδη απο την αρχη του ετους. Ήξεραν οτι εχουμε να κανουμε με μια πανδημια. Γιατι δεν εβαλαν την παραγωγη λιγο νωριτερα ωστε να προλαβουν; Ειμαι ασχετος με το θεμα της σονυ απλα καποια πραγματα μου φαινονται περιεργα.

Το έκαναν. Είναι πολλοί οι παράγοντες όμως. Γενικά το 2020 μόνο για την ομαλότητά του δεν φημίζεται. Κι εγώ δεν γνωρίζω πολλά.

Coronavirus: Sony 'to double PS5 production to meet demand due to pandemic' | Science & Tech News | Sky News

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tab0u είπε

Νομίζω στην πλευρά της Sony έπαιξαν και πολλά θέματα με scalpers που ίσως στην MS να μην είχαν τόσα περιστατικά. Συν του οτι δεν το έχει τόσο με το marketing ώστε να προωθήσει αντίστοιχα την κονσόλα.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/microsoft-xbox-series-x_3548953

σειρά προτεραιότητας σου λέει και εκεί με ότι σημαίνει αυτό (εδώ που τα λέμε όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό :D) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Με τον Κωτσόβολο δεν  βγάζεις άκρη. Έχω παραγγείλει και μια θηκη για το iphone από 17/11 άμεσα διαθέσιμη και ακόμα και δεν την έχουν στείλει. Εδώ ούτε ακόμα έχω παραλάβει το iphone 12 pro max με προπαραγγελία 13/11 και στις 20/11 που ηταν launch day το είχε "άμεσα διαθέσιμο". Όπως έγραψα και πιο πριν. λένε οτι τα δρομολογια σε κουριερ ειναι φουλ 

 

Έχω παραγγείλει όλα τα αξεσουαρ για ps5 από 16/11 και μόνο η κάμερα μου έχει έρθει. Ακόμα και το χειριστήριο το δευτερο που πηρα δεν είναι στην "αναμονη διαθεσιμότητας' αλλα παρολα αυτά δεν το έχουν στειλει ακομα

Αντικαταβολη ή πληρωμή?

Γιατι ο Κωτσο σε μένα ήταν ΑΨΟΓΟΣ. Με προπληρωμή παρελαβα αμέσως. Σκεψου παραγγελία 13/11 το προ μαξ μεσημερι και 19 το ειχα σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tab0u είπε

Το κακό ξέρετε ποιο είναι;
Ότι το Series X ειναι διαθέσιμο για αποστολή και αν δεν είχα πάρει ήδη psn συνδρομή, controller και Demon souls θα λύγιζα :P 

Κονσολαρα, τα έχω και τα 2 και το Χβοχ είναι πολύ πιο σταθερό μηχάνημα (φαν του playstation αλλά η αλήθεια να λέγεται)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tab0u είπε

Νομίζω στην πλευρά της Sony έπαιξαν και πολλά θέματα με scalpers που ίσως στην MS να μην είχαν τόσα περιστατικά. Συν του οτι δεν το έχει τόσο με το marketing ώστε να προωθήσει αντίστοιχα την κονσόλα.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/microsoft-xbox-series-x_3548953

Μην είσαι φανμπου ρε συ... σοβαρεψου. Τι ριαξιον είναι αυτό που μου εβαλες..

Επεξ/σία από fanboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fanboy είπε

Μην είσαι φανμπου ρε.. σοβαρεψου. Τι ριαξιον είναι αυτό που μου εβαλες κολλημενε

Ρε fanboy δεν είμαι καν φανμπου ουτε καν (καλο), χαλάρωσε
Δεν πιστευω οτι υπάρχει καλυτερη/χειροτερη κονσολα έτσι κι αλλιώς, παλιότερα ίσως. Πλέον μακάρι να μας περισσευαν να πέρναμε και τις 2 όλοι μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tab0u είπε

Ρε fanboy δεν είμαι καν φανμπου ουτε καν (καλο), χαλάρωσε
Δεν πιστευω οτι υπάρχει καλυτερη/χειροτερη κονσολα έτσι κι αλλιώς, παλιότερα ίσως. Πλέον μακάρι να μας περισσευαν να πέρναμε και τις 2 όλοι μας. 

Έγραψα ξεκάθαρα ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΟΝΣΟΛΑ, με το play είχα 10 κρασαρισματα Μπαγκς και γενικά αστάθειες να κολλάει όλο το μηχάνημα, με το άλλο δεν είχα ούτε το παραμικρό. Δεν είπα ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fanboy είπε

Έγραψα ξεκάθαρα ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΟΝΣΟΛΑ, με το play είχα 10 κρασαρισματα Μπαγκς και γενικά αστάθειες να κολλάει όλο το μηχάνημα, με το άλλο δεν είχα ούτε το παραμικρό. Δεν είπα ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη...... 

Δεν διαφώνησα, το πως τα βλέπω τα πράγματα είπα. Άρα cool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Αντικαταβολη ή πληρωμή?

Γιατι ο Κωτσο σε μένα ήταν ΑΨΟΓΟΣ. Με προπληρωμή παρελαβα αμέσως. Σκεψου παραγγελία 13/11 το προ μαξ μεσημερι και 19 το ειχα σπιτι.

Όλα αυτά με προπληρωμή πάντα με πιστωτική κάρτα. Αρκεί να σου πω ότι αυτή τη στιγμή στον Κωτσόβολο έχω 6 παραγγελίες ανοιχτές (όλες πληρωμένες φυσικά) ποτέ δεν βάζω αντικαταβολή. 1 του iphone από 13/11, 1 του ps5 digital 16/11, και από εκεί και πέρα άλλες 4 παραγγελίες με την παλαιότερη από 11/11/2020 (!!) μια θηκη για iphone , 16/11 και 17/11 παραγγελίες τα ps5 αξεσουάρ και 22/11 το φορτιστή του iphone 12 magsafe. 

Σε μένα δεν ήταν καθόλου άψογος. Υποψιν οτι μενω στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...