Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, blusprint είπε

Αυτο προσπαθώ να καταλάβω και γω. Μάλλον τηλεφωνούν στις αντικαταβολές. Έχω παραγγελία πληρωμένη νωρίτερα από τα παιδιά και δε με έχουν πάρει.

αντιστοιχα εχω αντικαταβολη νωριτερα και δεν εχω λαβει τηλ! :) δεν θα βγαλουμε ακρη μου φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, ujmo είπε

Υπάρχει κανείς που να έχει κάποια ενημέρωση για παραγγελία Digital PS5? 

Η δικιά μου από Κωτσόβολο 17/09/2020 21:06 ακόμα είναι σε κατάσταση αναμονής διαθεσιμότητας.

Αναρωτιέμαι αν τα καταστήματα έχουν παραλάβει ή αν θα παραλάβουν καθόλου Digital μέσα στον Δεκέμβριο, αν και χλωμό το βλέπω.

Εγώ πάντως πριν λίγη ωρα μίλησα πάλι με Κωτσόβολο για 15η φορά από τότε που προπαρηγγειλα στις 17/9.

 

Μου είπε η κοπέλα ότι βλέπω πως είστε πρώτη μέρα και δυστυχώς είστε digital. Να σας πω την αλήθεια έχουν έρθει κονσόλες στην αποθήκη μας δεν έχω ακόμα εικόνα αν είναι μόνο disk η αν είναι και digital και πόσα είναι αλλά δυστυχώς έχουμε τεράστιο πρόβλημα με την Σόνι γιατί μας έχει στείλει γενικώς ελάχιστα digital. Ήδη άρχισαμε να περνούμε τηλέφωνα για τα disk και να αποστελουμε αλλά για τα digital δεν ξέρω να σας απαντήσω.

Ρώτησα αν θα έρθουν μέσα στο μήνα και άλλα digital μου λέει δεν ξέρω καθόλου αλλά θα ενημερωθείτε με το που έρθει στην αποθήκη η παραγγελία σας τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και 'γω στο groupάκι της αναμονής (μόλις το παράγγειλα). Ευτυχώς, είμαι από τους υπομονετικούς της παρέας, οπότε θα σας κάνω update όταν έχω νέα. 

Εγώ πήρα και την εγγύηση του Κωτσόβολου +40 € με μια βάση για το joystick και το ps5  στα 650€. 

Το παλικάρι που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, ευγενέστατο πάντως και δεν μου είπε παπάτζες. Μέσα στον Γενάρη, ακόμα δεν έχουμ εξυπηρετηθεί οι προπαραγγελίες Σεπτεμβρίου/Οκτωβρίου και υπάρχει θέμα και της Sony και των courier μέσα σ΄όλα. 

Εδώ κάτι ρουχαλάκια παραγγείλαμε από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και ακόμα περιμένουμε (10 μέρες τώρα), με ΕΛΤΑ-courier και στο progress της παραγγελίας δείχνει ότι έχει κολλήσει ΠΥΛΑΙΑ-ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ. 

Οπότε chill και με τους couriers και γενικά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geor92 είπε

Digital ή Disc; Γιατί εχω την εντύπωση ότι μόνο για Disc καλούν απ το Πλαίσιο...

Disc φιλε.Παντως θεωρω οτι οσοι παρηγγειλαν στις 19 απο πλαισιο σε εκεινο το μικρο παραθυρο που ειχε ανοιξει και τους ηρθε και το 2ο Mail επιβεβαιωσης οτι θα παραλαβουν πριν τα χριστουγεννα θα παραλαβουν.Αν δεν σας εχουν παρει τηλ. ακομη μην τρελαινεστε θα σας παρουν.Παλικαρι με παραγγελια πριν απο μενα δεν το ειχαν καλεσει και το καλεσαν αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Μπήκα και 'γω στο groupάκι της αναμονής (μόλις το παράγγειλα). Ευτυχώς, είμαι από τους υπομονετικούς της παρέας, οπότε θα σας κάνω update όταν έχω νέα. 

Εγώ πήρα και την εγγύηση του Κωτσόβολου +40 € με μια βάση για το joystick και το ps5  στα 650€. 

Το παλικάρι που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, ευγενέστατο πάντως και δεν μου είπε παπάτζες. Μέσα στον Γενάρη, ακόμα δεν έχουμ εξυπηρετηθεί οι προπαραγγελίες Σεπτεμβρίου/Οκτωβρίου και υπάρχει θέμα και της Sony και των courier μέσα σ΄όλα. 

Εδώ κάτι ρουχαλάκια παραγγείλαμε από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και ακόμα περιμένουμε (10 μέρες τώρα), με ΕΛΤΑ-courier και στο progress της παραγγελίας δείχνει ότι έχει κολλήσει ΠΥΛΑΙΑ-ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ. 

Οπότε chill και με τους couriers και γενικά!

 

Απο Κωτσοβολο τα φερνει φορτηγο δικο τους απο Μαγούλα(κεντρικη αποθηκη) οποτε παει ενα εμποδιο....

Επεξ/σία από nikaki71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνω αφορμη και απο τα σχολια νωριτερα

Οταν καποιος εχει κανει παραγγελια πχ 20/9 ενα ps5 απο πλαισιο,ενα απο public και ενα απο Κωτσο και πχ τον παρουν σημερα απο Πλαισιο να του το φερουν,αυτοματως το παλικαρι ακυρωνει οταν τον παρουν απο public και Κωτσο...Στις ακυρωσεις αυτες ομως,το ακυρωμενο ps5 δεν παει στον επομενο που εχει κανει προπαραγγελια και υποτιθεται εχει δεσμευτει κονσολα για αυτον,αλλα σε αυτον που εκανε προς τους τελευταιους και δεν εχει δεσμευτει κονσολα...Γιαυτο παιρνουν πρωτα οι τελευταιοι και με παραγγελιες πολυ μετα απο αλλους.Ασφαλως ολα αυτα οφειλονται στο οτι ολοι τους σαν εταιριες ειναι ΓΤΠ και δεν ξερουν να διαχειριστουν τετοιες καταστασεις

Ασφαλως δεν φταιει αυτος που κανει 3 παραγγελιες,γιατι λογικο ειναι να θελει να βρει κονσολα ο ιδιος και κανοντας περισσοτερες παραγγελιες,αυξανει τις πιθανοτητες να παραλλαβει

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Μπήκα και 'γω στο groupάκι της αναμονής (μόλις το παράγγειλα). Ευτυχώς, είμαι από τους υπομονετικούς της παρέας, οπότε θα σας κάνω update όταν έχω νέα. 

Εγώ πήρα και την εγγύηση του Κωτσόβολου +40 € με μια βάση για το joystick και το ps5  στα 650€. 

Το παλικάρι που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, ευγενέστατο πάντως και δεν μου είπε παπάτζες. Μέσα στον Γενάρη, ακόμα δεν έχουμ εξυπηρετηθεί οι προπαραγγελίες Σεπτεμβρίου/Οκτωβρίου και υπάρχει θέμα και της Sony και των courier μέσα σ΄όλα. 

Εδώ κάτι ρουχαλάκια παραγγείλαμε από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και ακόμα περιμένουμε (10 μέρες τώρα), με ΕΛΤΑ-courier και στο progress της παραγγελίας δείχνει ότι έχει κολλήσει ΠΥΛΑΙΑ-ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ. 

Οπότε chill και με τους couriers και γενικά!

 

γιατι 40 ευρω η εγγυηση; 70 δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται ότι τα καταστήματα θα ναι ανοιχτά για παραλαβή παραγγελιών μόνο οποτε ευτυχως θα λυθει και το θεμα με τους κουριερ γιατί παραέγινε. έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john1080 είπε

Παιρνω αφορμη και απο τα σχολια νωριτερα

Οταν καποιος εχει κανει παραγγελια πχ 20/9 ενα ps5 απο πλαισιο,ενα απο public και ενα απο Κωτσο και πχ τον παρουν σημερα απο Πλαισιο να του το φερουν,αυτοματως το παλικαρι ακυρωνει οταν τον παρουν απο public και Κωτσο...Στις ακυρωσεις αυτες ομως,το ακυρωμενο ps5 δεν παει στον επομενο που εχει κανει προπαραγγελια και υποτιθεται εχει δεσμευτει κονσολα για αυτον,αλλα σε αυτον που εκανε προς τους τελευταιους και δεν εχει δεσμευτει κονσολα...Γιαυτο παιρνουν πρωτα οι τελευταιοι και με παραγγελιες πολυ μετα απο αλλους.Ασφαλως ολα αυτα οφειλονται στο οτι ολοι τους σαν εταιριες ειναι ΓΤΠ και δεν ξερουν να διαχειριστουν τετοιες καταστασεις

Ασφαλως δεν φταιει αυτος που κανει 3 παραγγελιες,γιατι λογικο ειναι να θελει να βρει κονσολα ο ιδιος και κανοντας περισσοτερες παραγγελιες,αυξανει τις πιθανοτητες να παραλλαβει

Το θέμα είναι όποιος παραλαμβάνει να ακυρώνει αυτόματα τις άλλες παραγγελίες και να μην περιμένει να τον πάρουν 20 και 30 μέρες μετά και να πει ααα ναι σωστά, δε το θέλω ακυρώστε το... Ή να περιμένει να παραλάβει και τις άλλες και να τις πουλήσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Λέγεται ότι τα καταστήματα θα ναι ανοιχτά για παραλαβή παραγγελιών μόνο οποτε ευτυχως θα λυθει και το θεμα με τους κουριερ γιατί παραέγινε. έλεος

Επειδη το ρωτησα αυτο στο πλαισιο δεν μπορεις να παραλαβεις.εκτος αν εισαι επαγγελματιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, από ότι φαίνεται, όσοι παραγγείλαμε digital ακόμα και από την πρώτη μέρα του ανοίγματος των παραγγελιών, την πατήσαμε. Σε αυτό βέβαια δεν φταίνε τα καταστήματα, αλλά η ίδια η Sony κυρίως.

Αναρωτιέμαι πόσα digital κατασκεύασε τελικά η Sony. Ίσως οι αρχικές αναφορές για μια αναλογία μεταξύ των 2 στο 7:3 να μην είναι σωστή. Μάλλον πιο κοντά στο 9:1 θα πρέπει να είναι τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ είχα κάνει προπαραγγελια στις 19 Νοεμβρίου στις 12 

Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο και μετά από 10 λεπτά με κάλεσαν πίσω. 

Παραλαμβάνω στις 12 του μήνα το Σάββατο! 

Πάντα μιλάω για το πλαίσιο. 

Με το καλό να παραλάβετε όλοι! 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geor92 είπε

Το θέμα είναι όποιος παραλαμβάνει να ακυρώνει αυτόματα τις άλλες παραγγελίες και να μην περιμένει να τον πάρουν 20 και 30 μέρες μετά και να πει ααα ναι σωστά, δε το θέλω ακυρώστε το... Ή να περιμένει να παραλάβει και τις άλλες και να τις πουλήσει...

Το πιο πιθανο ειναι να ακυρωσει στην καλυτερη οταν παραλαβει το πρωτο

Μετα ομως τα σεναρια να ακυρωσει οταν τον παρουν να του στειλουν(αρα μεγαλυτερη καθυστερηση) και ασφαλως υπαρχει και το σεναριο να τις παρει και να τις πουλησει με καπελο,οπως βλεπουμε καιβστο σαιτ εδω(προσωπικα αυτοβτο θεωρω ακομη χειροτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GiorgosNGR είπε

γιατι 40 ευρω η εγγυηση; 70 δεν ειναι;

Μου είπε 40€ τι να σου πω. Έχει προσφορά όπως μου ανέφερε (πολύ πιθανό) , ή πολύ απλά την προμοτάρουν για το bonus και τους έχει πιέσει το boss (ακόμα πιο πιθανό)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

Επειδη το ρωτησα αυτο στο πλαισιο δεν μπορεις να παραλαβεις.εκτος αν εισαι επαγγελματιας

πες τους πως είσαι επαγγελματίας gamer

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...