Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ctsag είπε

Μην απελπίζεσαι, σκέψου και όσους παρήγγειλαν digital απ'οπουδήποτε. Σκέψου και το παίδι που ΚΑΙ παρηγγειλε digital, ΚΑΙ του ήρθε, ΚΑΙ του χάλασε και τώρα πρέπει να βρει νέο digital.

Κι εγώ απο τις 12 Οκτώβρη, πλέον έχω συμβιβαστεί με την ιδέα οτι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να παραλάβω φέτος, κι εφόσον δεν μπορώ να παραλάβω τώρα που έχω άδεια, μου είναι σχετικά αδιάφορο αν παραλάβω το Γενάρη, το Φλεβάρη ή το Μάιο. Παρ'ότι μου είναι αδιάφορο όμως, το δευτερόλεπτο που θα ανοίξει παραγγελίες το Πλαίσιο, θα προσπαθήσω να παραγγείλω, απλα και μόνο για δώσω τα χρήματα μου εκεί που έδειξαν κάποιο στοιχειώδη σεβασμό.

Συμφωνώ απολυτα.Το πλαισιο φερθηκε με απολυτο επαγγελματισμο και του αξιζει και μελλοντικα μονο απο εκει να ψωνιζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, spiros1993540 είπε

Φιλε μου οχι αλλα εγω εχω απο Οκτωβρη και δεν βλεπω να παιρνω φετος

υπομονή φίλε μου εχώ δει ότι έχουν αρχίσει και παραλαμβάνουν κάποια άτομα από public

ρωτάω για την δική μου περίπτωση γιατί έγινε αγορά (άμεση διαθεσιμότητα με εκτιμώμενη παράδοση) και όχι προπαραγγελία/παραγγελία, από το τηλ μου είπαν ότι το αργότερο 21/12 θα το έχω λόγω μεταφορικών προβλημάτων

δεν το πιστεύω 100% γι'αυτό ρωτάω αν είναι και κάποιος άλλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω, στο fb που έκαναν 2-3 άτομα το ίδιο έιπαν ότι ισχύει η αγορά κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εμάς με τα Digital μας κορόιδεψε και ο Κωτσόβολος και η SONY μαζί. Είμαστε διπλά κορόιδα. Τους υπόλοιπους τους δούλεψε μονο ο Κωτσόβολος. :)

Και γω όπως είπε το παιδί εφόσον ξέρω ότι δεν θα πάρω με τίποτα μέσα στο 2020 για να το έχω για τις γιορτές μετά όποτε και να μου έρθει το ίδιο μου κάνει. Τι Γενάρης τι Φλεβάρης. Το ίδιο πιστεύω και η πλειοψηφια. Όλοι για τις γιορτές καιγόμασταν περισσότερο για να νιώσουμε λίγο πάλι σαν παιδιά με το χριστουγεννιάτικο δώρο μας και τον άπλετο χρόνο για να παίξουμε μαζί του. 

Αλλά ήρθε ο Grinch aka Κωτσόβολος και μας τα μάμησε τα Χριστούγεννα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

υπομονή φίλε μου εχώ δει ότι έχουν αρχίσει και παραλαμβάνουν κάποια άτομα από public

ρωτάω για την δική μου περίπτωση γιατί έγινε αγορά (άμεση διαθεσιμότητα με εκτιμώμενη παράδοση) και όχι προπαραγγελία/παραγγελία, από το τηλ μου είπαν ότι το αργότερο 21/12 θα το έχω λόγω μεταφορικών προβλημάτων

δεν το πιστεύω 100% γι'αυτό ρωτάω αν είναι και κάποιος άλλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω, στο fb που έκαναν 2-3 άτομα το ίδιο έιπαν ότι ισχύει η αγορά κανονικά

Φιλε αμα σε βοηθαει αυτο που θα σου πω δεν ξερω.10/12 που ανοιξε για λιγα λεπτα το public ημουν εγω αμα δεις πιο πισω που το εγραψα πρωτα στο νημα για οποιον ηθελε.Οταν το ειδα προσπαθησα να κανω παραγγελια απο περιεργεια και ελεγε παραδοση 17/12 - 24/12.Τωρα τι να σου πω δεν ξερω αν ισχυει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

υπομονή φίλε μου εχώ δει ότι έχουν αρχίσει και παραλαμβάνουν κάποια άτομα από public

ρωτάω για την δική μου περίπτωση γιατί έγινε αγορά (άμεση διαθεσιμότητα με εκτιμώμενη παράδοση) και όχι προπαραγγελία/παραγγελία, από το τηλ μου είπαν ότι το αργότερο 21/12 θα το έχω λόγω μεταφορικών προβλημάτων

δεν το πιστεύω 100% γι'αυτό ρωτάω αν είναι και κάποιος άλλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω, στο fb που έκαναν 2-3 άτομα το ίδιο έιπαν ότι ισχύει η αγορά κανονικά

Άκου τι έγινε σήμερα. Είχα εδώ και περίπου δύο εβδομάδες στο καλάθι μου στο Public αυτά εδώ τα ακουστικά

https://www.public.gr/product/gaming/accessories/ps5/loipa-aksesoyar/steelseries-arctis-7p-ps5-gaming-headset-wireless-leyko/prod10849138pp/

Κάποια στιγμή η κοπέλα μου πήρε γραμμή οτι τα κοιτάω, και σκέφτηκε να το δώρο τον Χριστουγέννων, εδώ είμαστε. Προσπάθησε λοιπόν να τα παραγγείλει, και δεν τα έβρισκε στο site. Ήρθε λοιπόν και μου είπε θέλω να σου πάρω τα ακουστικά που έχεις στο καλάθι σου, μου λες ποια είναι να τα βρούμε; Βεβαίως της λέω, είναι τα Arctis 7p. Τα ψάχνουμε μαζί στον υπολογιστή της, δεν τα βρίσκουμε. Κοιτάω το καλάθι μου ξανά, μια χαρά διαθέσιμα. Ψάχνω απο τον υπολογιστή μου, δεν τα βρίσκουμε. Πάω στο google, γράφω απλά "Arctis 7p" και βγαίνει επι τόπου διαφήμιση του Public με link στο προϊόν, άμεσα διαθέσιμο. Πάω να κάνω την παραγγελία να δω αν θα με σταματήσει πουθενά, δεν με σταματάει. Παίρνω τηλέφωνο στο public, ρωτάω αν είναι διαθέσιμο, μου λένε όχι, μας τους λέω είμαι κυριολεκτικά μπροστά στην οθόνη και μου επιτρέπει να παραγγείλω. Ναι μου λένε είναι γνωστό θέμα, έχουν ήδη γίνει παραγγελίες χωρίς να υπάρχει απόθεμα, σας ζητάμε συγνώμη, θα φροντίσουμε να ενημερωθεί η κατάσταση του προϊόντος. Και όντως εντός 2 ωρών γύρισε σε εξαντλημένο.

Ούτε που θέλω να σκεφτώ την πιθανότητα για κάποιο λόγο να έχω δύο ακριβούτσικα προΪόντα στο public με αβέβαιη κατάσταση.

Αν ήμουν στη θέση σου θα τους έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ οτι αυτή η παραγγελία είναι όντως σε εξέλιξη.

Επεξ/σία από ctsag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paok_revolution είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν υπάρχει κάποιο παιδί που να έχει παραγγείλει από MM Θεσσαλονίκης και έχει παραλάβει την προηγούμενη εβδομάδα ή έχει ενημερωθεί για παράδοση ας γράψει.

 

Πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει. Μόλις ξανακάλεσα και μου είπαν πως το προϊόν είναι εξαντλημένο και δεν ξέρει πως γίνεται να έχουν εξυπηρετηθεί κάποιοι αυτές τις μέρες.

 

Θα κάνω υπομονή (όσο γίνεται) μέχρι Τετάρτη-Πέμπτη και μετά κατευθείαν συνύγορο του καταναλωτή. Φτάνει η κοροϊδία 

Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και παρήγγειλα από ΜΜ δεν έχω κάποια ενημέρωση και ούτε απαντάνε στα email 12/11 digital 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι λέτε για public και κάνατε αγορές απο Οκτωβριο και μετα ήταν ξεκάθαρο το μήνυμα στη σελίδα του προϊόντος. Ότι δηλαδή δεν εγγυάται το μαγαζί το ποτε θα παραδοθεί. 

Και εγώ εκει το παραγγειλα και προφανώς το θέλω στη άδεια μου τα Χριστούγεννα αλλά το ήξερα ότι δεν θα ήταν σίγουρο να το εχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manolisrogakis είπε

Παιδιά όσοι λέτε για public και κάνατε αγορές απο Οκτωβριο και μετα ήταν ξεκάθαρο το μήνυμα στη σελίδα του προϊόντος. Ότι δηλαδή δεν εγγυάται το μαγαζί το ποτε θα παραδοθεί. 

Και εγώ εκει το παραγγειλα και προφανώς το θέλω στη άδεια μου τα Χριστούγεννα αλλά το ήξερα ότι δεν θα ήταν σίγουρο να το εχω.

 

Καλα, προφανώς ισχύει αυτό. Ισχύει όμως και το οτι οφείλεις να επιτρέψεις συγκεκριμένο αριθμό προπαραγγελιών. Διοτι, αν πχ επιτρέψεις σε, ακραίο παράδειγμα, ένα εκατομμύριο πελάτες να παραγγείλουν, δεδομένα θα τους παραδόσεις πιθανώς και ποτέ. Και, θα δεχόμουν ευχαρίστως μια τέτοια πρακτική αν αντί για προπαραγγελίες δέχονταν απλώς κρατήσεις, χωρίς να επιτρέπουν τη δέσμευση ποσού. Σε αυτή την περίπτωση είσαι απλα σε μια λίστα αναμονής. Αυτό που έκαναν όλοι πλην του Πλαισίου, αντιθέτως, είναι να πάρουν ένα άτοκο δάνειο απο τους πελάτες τους.

Το δε public ξαναάνοιξε ηλεκτρονικές αγορές για ένα περιορισμένο διάστημα, κι αυτές όπως λέει και ο φίλος παραπάνω δεν είχαν καμμία σήμανση προπαραγγελίες, ήταν απευθείας αγορές. Πως ακριβώς κάνεις αγορά ενός προϊόντος για το οποίο εκκρεμούν προπαραγγελίες οι οποίες δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν λόγω αποθέματος.

Ο δε Κωστόβολος που συνεχίζει να δέχεται τηλεφωνικές παραγγελίες είναι για κρέμασμα στα μανταλάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Καλά εμάς με τα Digital μας κορόιδεψε και ο Κωτσόβολος και η SONY μαζί. Είμαστε διπλά κορόιδα. Τους υπόλοιπους τους δούλεψε μονο ο Κωτσόβολος. :)

Και γω όπως είπε το παιδί εφόσον ξέρω ότι δεν θα πάρω με τίποτα μέσα στο 2020 για να το έχω για τις γιορτές μετά όποτε και να μου έρθει το ίδιο μου κάνει. Τι Γενάρης τι Φλεβάρης. Το ίδιο πιστεύω και η πλειοψηφια. Όλοι για τις γιορτές καιγόμασταν περισσότερο για να νιώσουμε λίγο πάλι σαν παιδιά με το χριστουγεννιάτικο δώρο μας και τον άπλετο χρόνο για να παίξουμε μαζί του. 

Αλλά ήρθε ο Grinch aka Κωτσόβολος και μας τα μάμησε τα Χριστούγεννα. 

Ταυτίστηκα απόλυτα και με το μήνυμα και με την υπογραφή που έχεις βάλει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggos231 είπε

σαν υπαλληλος πλαισιου παιδια, οταν εκλεισαν αυτα που μπορουσαμε να παραγγειλουμε, δεν δεχομασταν παραγγελιες, παρα μονο ατυπα στοιχεια ωστε να μπορεσουμε να ειδοποιησουμε οταν μας ανοιγαν τις παραγγελιες, ερχοντουσαν παιδια στα καταστηματα και μας ελεγαν οτι το "βρηκαν" και ακομα ψαχνονται τι και πως.

Αδελφέ , εξυπηρετείτε παραγγελίες μέχρι 19/11 σωστά ; Εγώ θέλω να κάνω παραγγελία από πλαίσιο , ποτέ θα ανοίξετε περίπου την σελίδα για παραγγελίες  γνωρίζεις ; 

1 ώρα πριν, spiros1993540 είπε

Φιλε μου οχι αλλα και εγω απο public εχω απο Οκτωβρη και δεν βλεπω να παιρνω φετος

Άνοιξαν τα public παραγγελιες στις 10 Δεκεμβρίου ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jordanis_kiou είπε

Αδελφέ , εξυπηρετείτε παραγγελίες μέχρι 19/11 σωστά ; Εγώ θέλω να κάνω παραγγελία από πλαίσιο , ποτέ θα ανοίξετε περίπου την σελίδα για παραγγελίες  γνωρίζεις ; 

Άνοιξαν τα public παραγγελιες στις 10 Δεκεμβρίου ; 

Ναι για λιγα λεπτα.Απο περιεργεια πηγα να συνεχισω τη παραγγελια και εμπαινε κανονικα στο ταμειο σου με παραδοση ελεγε 17/12-24/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ctsag είπε

Άκου τι έγινε σήμερα. Είχα εδώ και περίπου δύο εβδομάδες στο καλάθι μου στο Public αυτά εδώ τα ακουστικά

https://www.public.gr/product/gaming/accessories/ps5/loipa-aksesoyar/steelseries-arctis-7p-ps5-gaming-headset-wireless-leyko/prod10849138pp/

Κάποια στιγμή η κοπέλα μου πήρε γραμμή οτι τα κοιτάω, και σκέφτηκε να το δώρο τον Χριστουγέννων, εδώ είμαστε. Προσπάθησε λοιπόν να τα παραγγείλει, και δεν τα έβρισκε στο site. Ήρθε λοιπόν και μου είπε θέλω να σου πάρω τα ακουστικά που έχεις στο καλάθι σου, μου λες ποια είναι να τα βρούμε; Βεβαίως της λέω, είναι τα Arctis 7p. Τα ψάχνουμε μαζί στον υπολογιστή της, δεν τα βρίσκουμε. Κοιτάω το καλάθι μου ξανά, μια χαρά διαθέσιμα. Ψάχνω απο τον υπολογιστή μου, δεν τα βρίσκουμε. Πάω στο google, γράφω απλά "Arctis 7p" και βγαίνει επι τόπου διαφήμιση του Public με link στο προϊόν, άμεσα διαθέσιμο. Πάω να κάνω την παραγγελία να δω αν θα με σταματήσει πουθενά, δεν με σταματάει. Παίρνω τηλέφωνο στο public, ρωτάω αν είναι διαθέσιμο, μου λένε όχι, μας τους λέω είμαι κυριολεκτικά μπροστά στην οθόνη και μου επιτρέπει να παραγγείλω. Ναι μου λένε είναι γνωστό θέμα, έχουν ήδη γίνει παραγγελίες χωρίς να υπάρχει απόθεμα, σας ζητάμε συγνώμη, θα φροντίσουμε να ενημερωθεί η κατάσταση του προϊόντος. Και όντως εντός 2 ωρών γύρισε σε εξαντλημένο.

Ούτε που θέλω να σκεφτώ την πιθανότητα για κάποιο λόγο να έχω δύο ακριβούτσικα προΪόντα στο public με αβέβαιη κατάσταση.

Αν ήμουν στη θέση σου θα τους έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ οτι αυτή η παραγγελία είναι όντως σε εξέλιξη.

σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση, θα τους πάρω τηλ ξανά από Δευτέρα να δω τι θα μου πουν 😅

σε κάποιον στο fb είπαν ότι γύρισαν κάποια κομμάτια πίσω από προπαραγγελίες και τα έβαλαν στο site για αγορά, από ότι κατάλαβα (και αν ισχύουν οι αγορές αυτές βέβαια) είναι μπάχαλο τα logistics τους και αντί να τα δώσουν σε επόμενες προπαραγγελίες τα έβαλαν σαν διαθέσιμα online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Jordanis_kiou είπε

Αδελφέ , εξυπηρετείτε παραγγελίες μέχρι 19/11 σωστά ; Εγώ θέλω να κάνω παραγγελία από πλαίσιο , ποτέ θα ανοίξετε περίπου την σελίδα για παραγγελίες  γνωρίζεις ; 

Άνοιξαν τα public παραγγελιες στις 10 Δεκεμβρίου ; 

φιλε μου βρισκομαι σε αναστολη οποτε δεν εχω ιδεα τι συμβαινει με τα του πλαισιου, στο τηλεφωνικο θα σου πουν τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την περίπτωση μου για να δώσω κουράγιο στους αναμένοντες. 
 

Παραγγελια 19/11 12:30 disc version από πλαίσιο με αντικαταβολή. Παρέλαβα σήμερα στον δρόμο και όπως πήρα το δέμα το έδωσα στον κουμπάρο μου για τον γιο του που είχε γενέθλια σήμερα και δεν είχε προ παραγγείλει. 

Το μισό μπουκάλι Lagavulin που έχω κατεβάσει έχει βοηθήσει κάπως...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...