Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ctsag είπε

Επίσης δε νομίζω οτι Sony Center (digtalpassion.gr δηλαδή) έχει την οποιαδήποτε λογιστική σχέση με την Sony Hellas.

Νομίζω έχεις δίκιο. Δεν πρέπει να έχουν καμιά σχέση. Μάλλον χρησιμοποιούν το όνομα παραπλανητικά.

Το γεγονός είναι ότι άφησαν τους πελάτες τους ξεκρέμαστους. Αν είχαν κάποια σύνδεση με σόνυ, δεν θα συνέβαινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, katsikoula είπε

 

Παραγγελία με τιμολόγιο standard version 3 Νοεμβρίου με εξόφληση ποσού.

Τηλέφωνο 11 Δεκεμβρίου στα κεντρικά. Επιβεβαιώνουν ότι θα πάρουν τη 2η παρτίδα αυτές τις μέρες και ότι η παραγγελία μου θα εξυπηρετηθεί.

Ρωτάω αν μπορώ να παραλάβω (ως επαγγελματίας) από κατάστημα για να αποφύγω τις καθυστερήσεις των μεταφορικών. Θετική απάντηση. Πρέπει να πάω στο μοναδικό ανοιχτό για επαγγελματίες κατάστημα (Συγγρού) και να το κανονίσω εκεί. Παίρνω τηλέφωνα να αποφύγω τη βόλτα αλλά δεν...

12 Δεκεμβρίου επίσκεψη Public Συγγρού. Κανείς δεν ξέρει τίποτα Επίσημα. Νιώθει τον πόνο μου ένας υπάλληλος και κάνει κάποιες κινήσεις να μάθει ανεπίσημες πληροφορίες. Παίρνει ένα τηλέφωνο και μαθαίνει ότι η παραγγελία μου (standard version 13 Νοεμβρίου με εξόφληση) δεν θα εξυπηρετηθεί από τη 2η παρτίδα!!! 😱 Μου είπε ότι εκείνος παρήγγειλε "με το που άνοιξαν οι προπαραγγελίες" και θα εξυπηρετηθεί από τη 2η παρτίδα.

Προτίμησα το Public επειδή είχα μία δωροεπιταγή 50 ευρώ αλλά πραγματικά μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή. Αυτό όχι τόσο για τη καθυστέρηση για την οποία μπορεί όντως να ευθύνεται ο προμηθευτής αλλά περισσότερο για την έλλειψη πληροφόρησης. Γιατί πρέπει να τρέχω σε υποκατάστημα εν μέσω Covid-19 και να ελπίζω να με λυπηθεί υπάλληλος για να πάρω τη πληροφόρηση που πρέπει για τη παραγγελία ύψους 500 ευρώ που έχω εξοφλήσει εδώ και 1 μήνα;

Μιας και έθιξα το θέμα της ελλιπής πληροφόρησης... Πώς γίνεται η παραγγελία μου να είναι "προς διεκπεραίωση" ενώ το PS5 να βρίσκεται σε κατάσταση "εκτεταμένης αναζήτησης"; Σύμφωνα με το τηλέφωνο στις 11 Δεκεμβρίου, το ότι η παραγγελία μου είναι "προς διεκπεραίωση" είναι σημάδι ότι θα παραλάβω άμεσα.

 

Screenshot 2020-12-13 074818.png

Καταλαβα.Γενικα δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ανοργανωτοι και αντιεπαγγελματιες.Εμενα με παραγγελια 19/10 μου ειπε ενας υπαλληλος δεν ξερουμε τιποτα για νεα παραλαβη και μαλλον πας για του χρονου.Οτι να ναι.Σε ολους ετσι λεει προς διεκπεραιωση και εκτεταμενη αναζητηση

Επεξ/σία από spiros1993540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ctsag είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω το σενάριο σου. Δεν θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη διαφήμιση για το μαγαζί (και δραματικά πιο κερδοφόρο) να είχε ήδη παραδώσει day 1 και να είχε ανοίξει παραγγελίες για την επόμενη φουρνιά; Επίσης, γιατί να αρνείται να δέχεται (προ)παραγγελίες αυτή τη στιγμή αν έπαιξε τέτοια μπάλα;

Υποθέτοντας όμως οτι πρόκειται για κάποιου είδους έξυπνο marketing, αυτό προϋποθέτει οτι οι άνθρωποι του Πλαισίου είναι επαρκώς έξυπνοι για να προβλέψουν οτι τα υπόλοιπα μαγαζιά θα συμπεριφερθούν σαν ερασιτεχνικά μαγαζάκια, οπότε; Μαγκιά τους κι αν το κάνανε έτσι.

Το bottom line είναι οτι αν έχεις παραγγείλει Πλαίσιο έχεις πάρει κονσόλα, κι αν έχεις παραγγείλει απο αλλού έχεις πάρει κάτι άλλο. Όχι;

Επίσης δε νομίζω οτι Sony Center (digtalpassion.gr δηλαδή) έχει την οποιαδήποτε λογιστική σχέση με την Sony Hellas.

Όπως είδες ο Κωτσόβολος παρέδωσε ότι είχε σε προπαραγγελία day one και όλοι τον κράζουν που δεν έχει άλλα να παραδώσει. Όμως για το πλαίσιο που παραδίδει σιγά σιγά τις προπαραγγελίες του, ακούγεται και τι καλή οργάνωση έχει, έδώσε και προπαραγγελίες Νοεμβρίου. Επομένως ποιος φαίνεται ο καλός,  το πλαίσιο βέβαια που θεωρητικά έχει πολύ λιγότερες προπαραγγελίες σε σχέση με τον Κωτσόβολο και έχει καλύψει μεγαλύτερο μέρος άσχετα αν καθυστερεί.

 

Τώρα σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της Sony θα εξυπηρετηθούν οι προπαραγγελίες κατά προτεραιότητα, επομένως όσα έρθουν με την 2 φουρνια θα πάνε εκεί. Αν το πλαίσιο θέλει 50 ακόμα θα πάρει 50 και αν ο Κωτσόβολος θέλει 500 θα πάρει 500. Δεν είναι σαν την πρώτη φουρνιά που όλοι πήραν σχεδόν ίδια ποσότητα.

 

Σε τελική παιδιά όλοι θα το πάρουμε αργά ή γρήγορα τι να κάνουμε όλος ο πλανήτης έπεσε με τα μούτρα στο ps5

Επεξ/σία από spartakos17
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, spartakos17 είπε

Όπως είδες ο Κωτσόβολος παρέδωσε ότι είχε σε προπαραγγελία day one και όλοι τον κράζουν που δεν έχει άλλα να παραδώσει. Όμως για το πλαίσιο που παραδίδει σιγά σιγά τις προπαραγγελίες του, ακούγεται και τι καλή οργάνωση έχει, έδώσε και προπαραγγελίες Νοεμβρίου. Επομένως ποιος φαίνεται ο καλός,  το πλαίσιο βέβαια που θεωρητικά έχει πολύ λιγότερες προπαραγγελίες σε σχέση με τον Κωτσόβολο και έχει καλύψει μεγαλύτερο μέρος άσχετα αν καθυστερεί.

 

Τώρα σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της Sony θα εξυπηρετηθούν οι προπαραγγελίες κατά προτεραιότητα, επομένως όσα έρθουν με την 2 φουρνια θα πάνε εκεί. Αν το πλαίσιο θέλει 50 ακόμα θα πάρει 50 και αν ο Κωτσόβολος θέλει 500 θα πάρει 500. Δεν είναι σαν την πρώτη φουρνιά που όλοι πήραν σχεδόν ίδια ποσότητα.

 

Σε τελική παιδιά όλοι θα το πάρουμε αργά ή γρήγορα τι να κάνουμε όλος ο πλανήτης έπεσε με τα μούτρα στο ps5

Πολύ σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neyromantis είπε

Να πω και εγώ την περίπτωση μου για να δώσω κουράγιο στους αναμένοντες. 
 

Παραγγελια 19/11 12:30 disc version από πλαίσιο με αντικαταβολή. Παρέλαβα σήμερα στον δρόμο και όπως πήρα το δέμα το έδωσα στον κουμπάρο μου για τον γιο του που είχε γενέθλια σήμερα και δεν είχε προ παραγγείλει. 

Το μισό μπουκάλι Lagavulin που έχω κατεβάσει έχει βοηθήσει κάπως...

Μπραβο ρε φιλε,εκανες καλη πραξη και να ξερεις θα σου βγει σε καλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spartakos17 είπε

Όπως είδες ο Κωτσόβολος παρέδωσε ότι είχε σε προπαραγγελία day one και όλοι τον κράζουν που δεν έχει άλλα να παραδώσει. Όμως για το πλαίσιο που παραδίδει σιγά σιγά τις προπαραγγελίες του, ακούγεται και τι καλή οργάνωση έχει, έδώσε και προπαραγγελίες Νοεμβρίου. Επομένως ποιος φαίνεται ο καλός,  το πλαίσιο βέβαια που θεωρητικά έχει πολύ λιγότερες προπαραγγελίες σε σχέση με τον Κωτσόβολο και έχει καλύψει μεγαλύτερο μέρος άσχετα αν καθυστερεί.

 

Τώρα σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της Sony θα εξυπηρετηθούν οι προπαραγγελίες κατά προτεραιότητα, επομένως όσα έρθουν με την 2 φουρνια θα πάνε εκεί. Αν το πλαίσιο θέλει 50 ακόμα θα πάρει 50 και αν ο Κωτσόβολος θέλει 500 θα πάρει 500. Δεν είναι σαν την πρώτη φουρνιά που όλοι πήραν σχεδόν ίδια ποσότητα.

 

Σε τελική παιδιά όλοι θα το πάρουμε αργά ή γρήγορα τι να κάνουμε όλος ο πλανήτης έπεσε με τα μούτρα στο ps5

Το θέμα είναι ότι έχει πάρει ένα κάρο προπαραγγελίες καί δεν της τηρεί. Πλαίσιο πολύ καλά έκανε πως πήρε όσο μπορούσε να τα καλύψει. Έχω κάνει κι'γω προπαραγγελία απο πλαίσιο digital version. Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως δεν υπάρχουν κομμάτια και αν θέλω μπορώ να πάρω disk version. Απο κοτσοβολο ούτε μύνημα ούτε τηλέφωνο. Για κορόιδα μας έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ο κοκλονης χθες μοίραζε playstation 5 στην εκπομπή του, επίσης δώσανε δώρο στον τσιτσιπας ένα. αυτοί πως έχουν και εμείς που πληρώσαμε μας ε, ουν γραμμένους? Μήπως πρώτα να δώσουν σε αυτούς που πληρώσαμε και μετά να κάνουν τα δώρα τους? Προκαλούν, και προκαλούν πολύ. 

Επεξ/σία από Taoustaoys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Εδώ ο κοκλονης χθες μοίραζε playstation 5 στην εκπομπή του, επίσης δώσανε δώρο στον τσιτσιπας ένα. αυτοί πως έχουν και εμείς που πληρώσαμε μας ε, ουν γραμμένους? Μήπως πρώτα να δώσουν σε αυτούς που πληρώσαμε και μετά να κάνουν τα δώρα τους? Προκαλούν, και προκαλούν πολύ. 

Αν έλεγε και "`με ευγενική χορηγία του Κωτσόβολου" εκεί να δεις γέλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kingedward είπε

Αν έλεγε και "`με ευγενική χορηγία του Κωτσόβολου" εκεί να δεις γέλιο!

Ναι, εκεί πια θα γέλαγε και ο κάθε πικραμένος. Μόνο αυτό βέβαια γιατί στην Ελλάδα ζούμε δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και κάτι. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Iousif είπε

Θελω να πιστευω οτι με βαση αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν ισχυουν αυτα τα νουμερα. Απο 17-19/9 πρεπει να εχουν παραλαβει σχεδον ολοι εκτος απο καποιους με digital. Αν υπαρχει καποιος απο αυτες τις ημερομηνιες που περιμενει για disc ας με διορθωσει.

Ας επλίσουμε. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε. Ο Κωτσόβολος όμως...ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω κάνει παραγγελία από πλαίσιο 19/11 9.40 ώρα τηλεφωνικά το disc. Ακόμα καμία ενημέρωση. Δεν ξέρω αν όντως έχει γίνει η παραγγελία γιατί ούτε το προϊόν δείχνει ούτε τρόπο πληρωμής. Δεν μου έχει σταλθεί μνμ επιβεβαίωσης ή μαιλ, μόνο ένα κωδικό μου έδωσαν μετά από τηλεφωνική επικοινωνία. Είναι στο στάδιο επεξεργασία από 19/11. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Επεξ/σία από dpanag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, insanebob είπε

image.png.d90d4da2b3f2baed7cc1d9e3c7573374.png

 

Γνωριζει κανεις που παρελαβε απο Γερμανο με ΕΛΤΑ Courier ποιο ειναι το επομενο βημα? Λετε να μου ερθει αυριο?

 

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο αποκλειστικά για το ps5 αλλά εγώ ένα κινητό που μου στείλανε με ΕΛΤΑ Courier από τις 23 Νοεμβρίου δεν εχει έρθει ακόμα λόγο φόρτου εργασίας όπως λένε κοίτα και την εικόνα 

Screenshot_20201213-121304.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnnyman είπε

Πω ρε φίλε... Το είχες σε λειτουργία αναστολής και κατέβαζε? 

οποτε εβγαζε ειδοποιηση οτι θα πεσει σε rest mode κουναγα το μοχλο για να μην κλεισει..μαλλον καποια στιγμη ξεχαστηκα και μπηκε σε rest mode..και μετα διαβασ οτι το rest mode δημιουργειο προβληματα..αστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, insanebob είπε

image.png.d90d4da2b3f2baed7cc1d9e3c7573374.png

 

Γνωριζει κανεις που παρελαβε απο Γερμανο με ΕΛΤΑ Courier ποιο ειναι το επομενο βημα? Λετε να μου ερθει αυριο?

 

Από εβδομάδα και αν λόγο μεγάλου φόρτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...