Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mythoplastis είπε

Από την εμπειρία μου με τις γαμ*προπαραγγελιες έχω να πω τα εξής: 

1. Παραγγελία digital 9/10 από public. Μίλησα με γνωστό μου διευθυντή και μου είπε να το περιμένω από Γενάρη και αν. 

2. Δύο φορές μίλησα με Γερμανό της κωμόπολης μου αυτό το μηνα και τις δυο μου είπε ότι έχει τιμολογήσει 2 disc κομμάτια και αν θέλω να μου κρατήσει. Είμαι άτυχος γιατί θέλω μόνο το digital οπότε θα μείνω χωρίς κονσόλα τα Χριστούγεννα μιας και πούλησα το PS4 που είχα.

φίλε αν μπορείς πάρτο γιατί με digital ακούγεται ότι είναι δύσκολα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, napo14 είπε

Όχι φίλε τπτ την Πέμπτη μου είπαν ότι θα παραλάβουν Τρίτη την Τρίτη δεν περελαβαν

Προφανως και αυτοι στο ιδιο μηκος κυματος με τους αλλους...Δεν ξερουν και μας δουλευουν...Στο αν θα παραλαβει ομως ενα καταστημα 10 κονσολες δεν φταιει μονο το καταστημα ετσι;;;Φταιει και η Σονυ πουωδεν ενημερωνει...Ασχετως τις παπαριες πουωκανει ο Κωτσοβολος και ο καθε Κωτσοβολος,ενα καταστημα που ζηταει Χ αριθμο απο κονσολες πρεπει να ενημερωθει απο τη Σονυ ποσες και ποτε θα παρει

Τα λεω αυτα γιατι ολοι τα ριχνουμε στα καταστηματα,φταιει και η Σονυ ετσι και μαλιστα σε μεγαλο βαθμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, selin323 είπε

ΤΑ πράγματα είναι απλά τα έχουν κάνει μπιπ!!!! απλά αν είχανε σειρά θα βγάζανε ανακοινώσει και θα λέγανε θα παραλάβουν όσοι έκαναν παραγγελία από την τάδε ημ μέχρι τάδε ,ΜΟυ πάτε και αγοράζεται από κωτσόβολο-mediamarkt-public-vod gemranos, αν δεν έχει κάποιος όφελος με πληρωμή με καρτα  πόντους κτλ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΩΩΩΩ 9(AΝΟΙΞΑΝ ΔΕΧΤΙΚΑΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ αλλες μαζεψαν χρημα ΤΩΡΑ τον κινεζο) Δεν έχουν μυρωδιά στο e-shop  σύστημα , δεν κάνω διαφημίσει αλλά μόνο ΠΛΑΙΣΙΟ σοβαρή ,

Απαράδεκτο το πλαίσιο, αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Παίρνω πρώτο τηλ 16/11 για να ρωτήσω πότε θα το έχω αν παραγγείλω στις 19 από το σαιτ και μου λέει γιατί στις 19; Μπορείτε και τώρα. Το έκανα τότε pre order το digital (δισκάκια δεν αγοράζω), με την υπάλληλο να τονίζει πως θα παραλάβω Δεκέμβρη, όπως ήθελα. Τρεις μέρες αργότερα από το φβ μου λένε πως δεν ξέρουμε πότε θα φέρουμε digital.

Δεν έδωσα σημασία, γιατί θεώρησα πως το φβ ίσως να μη γνωρίζει. Κατάλαβα όμως πως digital δεν παίζουν, ούτε Ελλάδα, ούτε εξωτερικό.

Προσπαθώ εδώ και μέρες να μάθω από τους γελοίους υπαλλήλους τους, αν θα φέρουν digital ή αν θα πρέπει να το αλλάξω.

έχω λάβει τις εξής πέντε διαφορετικές απαντήσεις:

1) δεν ξέρω, δεν γνωρίζω

2) βρες τον υπεύθυνο να σου βρει κομμάτι της κανονικής άμεσα (δεν τον βρίσκω πουθενά και δεν λέει να με καλέσει)

3) Άλλαξε το και θα το έχεις τέλη του μήνα (υποτίθεται έπεσε η γραμμή πριν γίνει αλλαγή)

4) Χάνεις τη σειρά σου αν το αλλάξεις

5) Αλλαγές δεν γίνονται λόγω covid. Άκυρη απάντηση. Τον ρώτησα θα φέρετε digital; Μου απάντησε ως κονσόλα; μάλλον νόμιζε ότι ρώταγα για ψυγείο.

Στο φβ μου λένε πως θα με καλέσει ο συνεργάτης. Δεν πρόκειται με καλέσει. 

Αυτό είναι το πλαίσιο. 

Επεξ/σία από Dt7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update από MediaMarkt και Public.

1η παραγγελία MediaMarkt στις 22/9 με προκαταβολή, όπου μου ζητήθηκε τηλεφωνικώς μεταγενέστερα προκειμένου υποτίθεται να παραλάβω στο release.
Μετά από πολλές προσπάθειες επικοινωνίας με κάλεσαν σήμερα και με ενημέρωσαν ότι δεν έχουνε παραλάβει stock ακόμα για Δεκέμβριο. Στην ερώτηση αν θα παραλάβουν φέτος απάντησαν "θέλω να πιστεύω ότι θα είναι φέτος".

 
2η παραγγελία για φίλο μου από Public στις 27/9 με εξόφληση ολόκληρου του ποσού. Μετά από άπειρες απόπειρες επικοινωνίας τις τελευταίες 3 ημέρες, κατάφερα σήμερα να μιλήσω και μου είπανε ότι η κατάσταση της παραγγελίας είναι σε "αναμονή από τον προμηθευτή". Στην ερώτηση αν η παραλαβή τους αυτή από τον προμηθευτή πρόκειται για 3ο κύμα και αν έχει τελειώσει ήδη το 2ο κύμα, μου είπανε ότι το 2ο κύμα τελείωσε.
 
Και στις 2 περιπτώσεις οι άνθρωποι στα τηλεφωνικά κέντρα φάνηκαν λίγο άσχετοι, οπότε ενδεχομένως να λένε ότι τους έρθει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zorkoner είπε

Update από MediaMarkt και Public.

1η παραγγελία MediaMarkt στις 22/9 με προκαταβολή, όπου μου ζητήθηκε τηλεφωνικώς μεταγενέστερα προκειμένου υποτίθεται να παραλάβω στο release.
Μετά από πολλές προσπάθειες επικοινωνίας με κάλεσαν σήμερα και με ενημέρωσαν ότι δεν έχουνε παραλάβει stock ακόμα για Δεκέμβριο. Στην ερώτηση αν θα παραλάβουν φέτος απάντησαν "θέλω να πιστεύω ότι θα είναι φέτος".

 
2η παραγγελία για φίλο μου από Public στις 27/9 με εξόφληση ολόκληρου του ποσού. Μετά από άπειρες απόπειρες επικοινωνίας τις τελευταίες 3 ημέρες, κατάφερα σήμερα να μιλήσω και μου είπανε ότι η κατάσταση της παραγγελίας είναι σε "αναμονή από τον προμηθευτή". Στην ερώτηση αν η παραλαβή τους αυτή από τον προμηθευτή πρόκειται για 3ο κύμα και αν έχει τελειώσει ήδη το 2ο κύμα, μου είπανε ότι το 2ο κύμα τελείωσε.
 
Και στις 2 περιπτώσεις οι άνθρωποι στα τηλεφωνικά κέντρα φάνηκαν λίγο άσχετοι, οπότε ενδεχομένως να λένε ότι τους έρθει.

αστα στο ΜΜ καμια ενημερωση για την παραγγελια ουτε μειλ ουτε μηνυμα ουτε τηλεφωνο μονο το κλασσικο που λεει στο σαιτ τους "Οι άνθρωποί μας εργάζονται σκληρά για σένα και τα προϊόντα σου¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dt7 είπε

Απαράδεκτο το πλαίσιο, αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Παίρνω πρώτο τηλ 16/11 για να ρωτήσω πότε θα το έχω αν παραγγείλω στις 19 από το σαιτ και μου λέει γιατί στις 19; Μπορείτε και τώρα. Το έκανα τότε pre order το digital (δισκάκια δεν αγοράζω), με την υπάλληλο να τονίζει πως θα παραλάβω Δεκέμβρη, όπως ήθελα. Τρεις μέρες αργότερα από το φβ μου λένε πως δεν ξέρουμε πότε θα φέρουμε digital.

Δεν έδωσα σημασία, γιατί θεώρησα πως το φβ ίσως να μη γνωρίζει. Κατάλαβα όμως πως digital δεν παίζουν, ούτε Ελλάδα, ούτε εξωτερικό.

Προσπαθώ εδώ και μέρες να μάθω από τους γελοίους υπαλλήλους τους, αν θα φέρουν digital ή αν θα πρέπει να το αλλάξω.

έχω λάβει τις εξής πέντε διαφορετικές απαντήσεις:

1) δεν ξέρω, δεν γνωρίζω

2) βρες τον υπεύθυνο να σου βρει κομμάτι της κανονικής άμεσα (δεν τον βρίσκω πουθενά και δεν λέει να με καλέσει)

3) Άλλαξε το και θα το έχεις τέλη του μήνα (υποτίθεται έπεσε η γραμμή πριν γίνει αλλαγή)

4) Χάνεις τη σειρά σου αν το αλλάξεις

5) Αλλαγές δεν γίνονται λόγω covid. Άκυρη απάντηση. Τον ρώτησα θα φέρετε digital; Μου απάντησε ως κονσόλα; μάλλον νόμιζε ότι ρώταγα για ψυγείο.

Στο φβ μου λένε πως θα με καλέσει ο συνεργάτης. Δεν πρόκειται με καλέσει. 

Αυτό είναι το πλαίσιο. 

Αν βάλεις την αναλογία τον υπολοίπων  φίλε , σίγουρα δεν είναι όλα  καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, john1080 είπε

Εχω παραγγειλει εγω 21/11

πηρα ξανα τηλεφωνο προχθες και μου ειπαν οτι ναι μεν θα παραλαβεις οταν φερουμε,αλλα δεν ξερουν ποτε θα φερουν

Εχεις καποια αλλη ενημερωση φιλε μου;;

Και εγω εχω παραγγελει 22/11  χθες πηρα τηλ μου ειπαν δεν εχουν κατι ακομη υπολογιζαν 15 με 20 να εχουν κονσολες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, exan36 είπε

Και εγω εχω παραγγελει 22/11  χθες πηρα τηλ μου ειπαν δεν εχουν κατι ακομη υπολογιζαν 15 με 20 να εχουν κονσολες 

Πολυ δυσκολο το βλεπω να παραλαβουν κονσολες αυτα τα «μικρα» καταστηματα σε αυτηβτη χρονικη στιγμη.Μακαρι βεβαια να παρουν αλλα δεν το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, selin323 είπε

ΤΑ πράγματα είναι απλά τα έχουν κάνει μπιπ!!!! απλά αν είχανε σειρά θα βγάζανε ανακοινώσει και θα λέγανε θα παραλάβουν όσοι έκαναν παραγγελία από την τάδε ημ μέχρι τάδε ,ΜΟυ πάτε και αγοράζεται από κωτσόβολο-mediamarkt-public-vod gemranos, αν δεν έχει κάποιος όφελος με πληρωμή με καρτα  πόντους κτλ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΩΩΩΩ 9(AΝΟΙΞΑΝ ΔΕΧΤΙΚΑΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ αλλες μαζεψαν χρημα ΤΩΡΑ τον κινεζο) Δεν έχουν μυρωδιά στο e-shop  σύστημα , δεν κάνω διαφημίσει αλλά μόνο ΠΛΑΙΣΙΟ σοβαρή ,

Ενώ όσοι αγοράσαμε από sony center, προκόψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ετυχε να παω και  ρωτησα στο media markt τι γινεται με τα ps5  , μου ειπανε οτι περιμενουν καμια 20αρια κονσολες το καθε καταστημα για να εξηπηρετησουν το 3ο κυμα που ειναι μεχρι και 13 Ιανουαριου ..

Τα επομενα θα ερθουνε στα ραφια τους τον Μαρτιο..

Αυτα μου ειπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakm είπε

παιδια ετυχε να παω και  ρωτησα στο media markt τι γινεται με τα ps5  , μου ειπανε οτι περιμενουν καμια 20αρια κονσολες το καθε καταστημα για να εξηπηρετησουν το 3ο κυμα που ειναι μεχρι και 13 Ιανουαριου ..

Τα επομενα θα ερθουνε στα ραφια τους τον Μαρτιο..

Αυτα μου ειπανε.

Ουαου, 20 το κάθε κατάστημα, αν φυσικά ισχύει μιλάμε για παγκόσμια πρώτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο επικοινωνία με public (μιλάω για παραγγελία 10/12), σήμερα άλλαξε το narrative κοπέλα αυτή τη φορά μου είπε ότι αναμένουμε από τον προμηθευτή χωρίς να ξέρει πότε και να ξανακαλέσω σε λίγες μέρες πάλι

δεν ασχολήθηκα να κάνω ένσταση ότι όταν παρήγγειλα ήταν διαθέσιμο κτλ γιατί φάνηκε να μην ξέρει κάτι παραπάνω, θα ξαναπάρω δευτέρα πάλι να δω τι έχουν να πουν 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα να παραλάβω μια παραγγελία από Κωτσόβολο και ο υπάλληλος μου είπε οτι αν έκανα παραγγελία σήμερα θα το είχα το Μάρτη.  Εμείς του λέω οι πονεμένοι (14/10 disc) για ποτε;

Γενάρη μου απαντά. 

Ας είμαστε αισιόδοξοι, πλέον ο Ιανουάριος είναι κοντά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αμφισβήτηση συναλλαγής για μη παραλαβή προιόντος λογω αθέτησης εκτιμώμενης ημερομηνίας παράδοσης παραγγελίας, πήρα πίσω τα χρήματα και ας είναι καλά το PS4 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...