Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Dt7 είπε

Το Πλαίσιο μου έκανε την Παρασκευή την αλλαγή από digital σε κανονικό και παρέλαβα χθες χωρίς να χάσω καμία σειρά προτεραιότητας... 

Μετανιώνω απίστευτα που παρήγγειλα απ' τον Κωτσόβολο τώρα είναι αργά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dt7 είπε

Το Πλαίσιο μου έκανε την Παρασκευή την αλλαγή από digital σε κανονικό και παρέλαβα χθες χωρίς να χάσω καμία σειρά προτεραιότητας... 

Το Πλαίσιο είναι το Πλαίσιο. Έχουν σχεδόν ξεμπερδέψει με τις προπαραγγελίες, οπότε και να έχανες τη σειρά σου θα ερχόταν πολύ σύντομα. Δεν θα μου κάνει  καμμία έκπληξη να τα βγάλουν στο ράφι σε λίγες ημέρες και να κάνουν πλάκα με τους υπόλοιπους.

Public που ρώτησα εγώ να γίνεται μου'παν θα καταθέσουν ερώτημα στην αποθήκη και θα με πάρουν τηλέφωνο. Φυσικά δεν θα με πάρουν κανένα τηλέφωνο και δεν κατατέθηκε κανένα ερώτημα σε καμμία αποθήκη.

Κλαίω σε εμβρυακή στάση ωστόσο.

Επεξ/σία από ctsag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexkrz είπε

offtopic το iphone 12 πότε το έκανες προπαραγγελία; Κι εγω το πηρα απο Κωτσοβολο, ειχα μια καθυστερηση (κυριως απο κουριερ βεβαια)

 

Η κατασταση ειναι τραγικη ειδικα με τη ditial κονσόλα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι εταιριες δεν κανουν προβλεψεις για ολη αυτη την κατασταση. Και μαλιστα οταν ανακοινωσαν την launch day ήξεραν την κατασταση με την πανδημια .

Αρχες νοεμβρη PS5+τ κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Στην φάση με τα Digital τεράστιο μερίδιο ευθύνης έχει και η Sony. Ξέρανε ότι θα βγάλουν πολύ λιγότερα κομμάτια συγκριτικά  με τα Disc και δεν έκαναν καμία επίσημη ενημέρωση. Τίποτα. 

Γενικά η SONY δεν ξέρω γιατί έβγαλε ένα προιον το οποίο δεν θέλει να το πουλήσει!! 

Γενικά η Sony έχει κακή προϊστορία στην υποστήριξη ασθενέστερων εμπορικά προϊόντων όπως μας έδειξε και με το Vita. Εγώ πάντως απο την πρώτη στιγμή θεώρησα λάθος την ύπαρξη Digital αυτής καθαυτής, που αν δεν κάνω λάθος βγήκε ως απάντηση στο Series S (διορθώστε με αλλά δεν γνωρίζω τις πολλές λεπτομέρειες).  Οκ, αντιλαμβάνομαι την μαρκετίστικη πατέντα ότι κάποιος που παίζει μόνο digital και άρα δεν θα μπορεί να πάει σε ανταλλαγές retail, έχει την ευκαιρία να δώσει λιγότερα χρήματα για την ίδια κονσόλα, αλλά επι της ουσίας και σε βάθος χρόνου βγαίνει ζημιωμένος ακριβώς γιατί η second hand αγορά των retails δεν έχει κανόνες, και μπορείς αγοράζοντας ένα game να παίξεις 5 δια μέσω συνεχόμενων ανταλλαγών. Και αυτό είναι κάτι που όπως φαίνεται απο το παραγωγικό βάρος που έχει πέσει σε μια αναλογία 75-25 υπερ της Disc έκδοσης, η Sony το γνώριζε. Οπότε δεν στέκει ούτε κάποιος πιθανός ισχυρισμός ότι ενδεχομένως περίμενε μια διαφορετική κατανομή των 2 εκδόσεων στην userbase. Δηλαδή μιλάμε για μια τραγελαφική επιλογή, που πιστεύω ότι μετά το στοκάρισμα, θα πάει στα αζήτητα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και η παραγωγή της θα σταματήσει midway του κύκλου ζωής του PS5.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Γενικά η Sony έχει κακή προϊστορία στην υποστήριξη ασθενέστερων εμπορικά προϊόντων όπως μας έδειξε και με το Vita. Εγώ πάντως απο την πρώτη στιγμή θεώρησα λάθος την ύπαρξη Digital αυτής καθαυτής, που αν δεν κάνω λάθος βγήκε ως απάντηση στο Series S (διορθώστε με αλλά δεν γνωρίζω τις πολλές λεπτομέρειες).  Οκ, αντιλαμβάνομαι την μαρκετίστικη πατέντα ότι κάποιος που παίζει μόνο digital και άρα δεν θα μπορεί να πάει σε ανταλλαγές retail, έχει την ευκαιρία να δώσει λιγότερα χρήματα για την ίδια κονσόλα, αλλά επι της ουσίας και σε βάθος χρόνου βγαίνει ζημιωμένος ακριβώς γιατί η second hand αγορά των retails δεν έχει κανόνες, και μπορείς αγοράζοντας ένα game να παίξεις 5 δια μέσω συνεχόμενων ανταλλαγών. Και αυτό είναι κάτι που όπως φαίνεται απο το παραγωγικό βάρος που έχει πέσει σε μια αναλογία 75-25 υπερ της Disc έκδοσης, η Sony το γνώριζε. Οπότε δεν στέκει ούτε κάποιος πιθανός ισχυρισμός ότι ενδεχομένως περίμενε μια διαφορετική κατανομή των 2 εκδόσεων στην userbase. Δηλαδή μιλάμε για μια τραγελαφική επιλογή, που πιστεύω ότι μετά το στοκάρισμα, θα πάει στα αζήτητα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και η παραγωγή της θα σταματήσει midway του κύκλου ζωής του PS5.

έχω την ίδια εκτίμηση που κάνεις στο τέλος. Γι'αυτό, παρ'ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλυο η ανταλλαγή παιχνιδιών, και αγοράζω αποκλειστικά απο το Playstation Store σε digital μορφή, έχω μετανιώσει που παρήγγειλα digital.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cod7 είπε

Αρχες νοεμβρη PS5+τ κινητο

δεν έβαζες και ένα κρασάκι φετινής σοδιάς..

όταν θα έρθει η παραγγελία θα έχει το κρασί παλιώσει..

 

υ.γ. μόλις μου τηλ το public για παρ 20/10

από το νέο χρόνο... θα έχετε ενημέρωση ξανά... ΖΗΤΩΩ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papsa είπε

δεν έβαζες και ένα κρασάκι φετινής σοδιάς..

όταν θα έρθει η παραγγελία θα έχει το κρασί παλιώσει..

 

υ.γ. μόλις μου τηλ το public για παρ 20/10

από το νέο χρόνο... θα έχετε ενημέρωση ξανά... ΖΗΤΩΩ

Τους είχες ζητήσει να σε καλέσουν ή πήραν αυτοί την πρωτοβουλία; Επίσης φαντάζομαι disk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι απλο μας πανε απο μερα σε μερα γιατι αν μας πουνε την αληθεια που ειναι τον μαρτιο απο τα ραφια θα ακυρωσουν ολοι τις προπαρραγγελειες και δεν θελουν να δωσουν τα λεφτα πισω...ισως στειλουν τον γεναρη κατι λιγα για καποιους του σεπτεμβριου αλλα δεν το βλεπω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ηθελα να ρωτησω  εαν υπαρχει καποιο topic εδω στο ινσομνια για αυτους που εχουν περισσευουμενη παραγγελια και θελουν να την δωσουν.. η τελος παντων εαν εχει καποιος και θελει να βοηθησει ας στειλει ενα μνμ γιατι εχω παραγγειλει ντιτζιταλ τελη οκτωβρη και οπως φαινεται θα παραλαβω τελη του επομενου οκτωβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikp7 είπε

καλησπερα, σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ηθελα να ρωτησω  εαν υπαρχει καποιο topic εδω στο ινσομνια για αυτους που εχουν περισσευουμενη παραγγελια και θελουν να την δωσουν.. η τελος παντων εαν εχει καποιος και θελει να βοηθησει ας στειλει ενα μνμ γιατι εχω παραγγειλει ντιτζιταλ τελη οκτωβρη και οπως φαινεται θα παραλαβω τελη του επομενου οκτωβρη

Υπάρχουν οι αγγελίες, έχει link στο πάνω πάνω μέρος της οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikp7 είπε

καλησπερα, σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ηθελα να ρωτησω  εαν υπαρχει καποιο topic εδω στο ινσομνια για αυτους που εχουν περισσευουμενη παραγγελια και θελουν να την δωσουν.. η τελος παντων εαν εχει καποιος και θελει να βοηθησει ας στειλει ενα μνμ γιατι εχω παραγγειλει ντιτζιταλ τελη οκτωβρη και οπως φαινεται θα παραλαβω τελη του επομενου οκτωβρη

Θα είμαι μόνος μου τις γιορτές, χωρίς καμία κονσόλα και θα δουλεύω! Άσε μη σου τύχει!

Όλο γυμναστική και μαγείρεμα να περνάει η ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...