Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, toni31 είπε

Δεν το έχω με τα Γερμανικά αλλά λέει λέει ότι περιμένει ίσως ένα 4ο κύμα? 😧 και ίσως πριν τα Χριστούγεννα?

https://www.hna.de/verbraucher/ps5-weihnachten-sony-playstation-lieferung-nachschub-amazon-saturn-media-markt-kassel-hna-zr-90147022.html

λέει ότι η sony έχει στείλει 3 κύματα ήδη και ίσως ένα 4ο πριν τα χριστούγεννα, βέβαια μιλάει κυρίως για την γερμανική αγορά εδώ δεν ξέρουμε σε ποιο κύμα είμαστε 😅

εγώ παραθέτω ένα post που είχε γίνει 2-3 εβδομάδες πριν και έπεσε μέσα για το 2ο κύμα: "Off the record ενημέρωση από φίλο που δουλεύει στα κεντρικά του Πλαισίου: Μέχρι 10/12 θα έχει έρθει το δεύτερο κύμα και μέχρι 25/12 αναμένεται και τρίτο κύμα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

λέει ότι η sony έχει στείλει 3 κύματα ήδη και ίσως ένα 4ο πριν τα χριστούγεννα, βέβαια μιλάει κυρίως για την γερμανική αγορά εδώ δεν ξέρουμε σε ποιο κύμα είμαστε 😅

εγώ παραθέτω ένα post που είχε γίνει 2-3 εβδομάδες πριν και έπεσε μέσα για το 2ο κύμα: "Off the record ενημέρωση από φίλο που δουλεύει στα κεντρικά του Πλαισίου: Μέχρι 10/12 θα έχει έρθει το δεύτερο κύμα και μέχρι 25/12 αναμένεται και τρίτο κύμα."

Εδώ είμαστε στο ένα και μοναδικό τσουνάμι που έφεραν ο Κωτσόβολος, τα Mediamarkt και τα Public μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darko__77 είπε

Το υποτιθέμενο δεύτερο release πρέπει να έχει έρθει ρε παίδες πριν 2 εβδομάδες 🤔

Ακριβώς. 

Και επειδή διαβάζω συνεχώς σχόλια από παραγγελίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί ας γράψουν οποίοι δεν έχουν παραλάβει με παραγγελία έως 23/9 disk edition (η digital είναι sold out και δεν ήρθε καθόλου στο 2ο κύμα) ανεξαρτήτου καταστήματος (φυσικά αναφέρομαι σε καταστήματα που δεχοντουσαν παραγγελίες κανονικά, όχι πλαίσιο που έβγαζε εξαντλημένο από 20/9)

Όταν παρέλαβα την παραγγελία από το public στις 22/9 που είχε γίνει και πήρα από 2ο κύμα μου είπαν ακριβώς "είναι τα τελευταία για φέτος, από Γενάρη ξανά θα εξυπηρετηθουν παραγγελίες." 

Πως γίνεται να "φωνάζει" κάποιος με παραγγελία Οκτωβρίου /Νοεμβρίου /Δεκεμβρίου? Απλά να το δείτε κάποιος που παρήγγειλε από 20/9 και μετά παρέλαβε μετά της 12/12.Αρα προσθέστε ένα 3μηνο στην παραγγελία σας. Και για να προλάβω μην αναφέρετε το πλαίσιο στο οποίο ήταν εξαντλημένο το προϊόν από 20/9 και άνοιξε για μισή ώρα στις 19/11 όπου είχαν ενημερωθεί για το 2ο κύμα. Ναι είναι οι ποιο σωστοί αλλά όταν πήγαινες να παραγγείλεις στις 22/9 και έβλεπες sold out πήγαινες στον επόμενο για παραγγελία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος επειδή το PS5 δεν χωράει στην κάλτσα του Αι Βασίλη, είπα να κρεμάσω όξω από την πόρτα ένα τσουβάλι από αυτά που μαζεύουν ελιές για να χωράει άνετα, μπας και γίνει κανά θαύμα από τον Θείο Κωτσόβολο.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ctsag είπε

Φίλε, με κάθε σεβασμό, και προσπαθώντας (με δυσκολία) να απαντήσω ευγενικά, πες μου σε παρακαλώ :

1. Φταίει η Sony που στον Κωτσόβολο δέχονται ακόμα παραγγελίες ενώ δεν έχουν ακόμα παραδώσει τις τέσσερις πρώτες ημέρες παραγγελιών;

2. Στο Πλαίσιο που έχει σχεδόν τελειώσει με τις προπαραγγελίες του γιατί δεν φταίει καμμία Sony;

3. Φταίει η Sony που τα sites των ελληνικών εταιριών δεν έχουν σύστημα ουράς με προτεραιότητα;

4. Φταίει η Sony που έχει παραλάβει την κονσόλα του παιδί με παραγγελία 07/10 αλλά δεν την έχει παραλάβει παιδί με παραγγελία 21/9 απο το ίδιο κατάστημα;

5. Φταίει η Sony που το Πλαίσιο δέχεται να σου αλλάξει απο digital σε disk χωρίς να χάσεις τη σειρά σου ενώ όλοι οι υπόλοιποι αρνούνται;

Απάντησε μου αν έχεις την καλοσύνη.

1. Σε τι φταίει ο Κωτσόβολος αν εσείς θέλεις να παραγγειλεις ενώ ξέρεις ότι δεν υπάρχει σάλιο. Πάνω σε αυτό υπάρχουν πολλοί που παραγγέλνουν και όταν έρθει. Είναι δικαίωμα του καθενός να παραγγείλει ή όχι. Ο Κωτσόβολος του δίνει την δυνατότητα εγώ και εσύ δεν θα παραγγελναμε

2. Το πλαίσιο είχε μικρότερη ζήτηση σε σχέση με άλλα καταστήματα όπως ο Κωτσόβολος και τα public καθώς δεν έχει μαγαζιά παντού και αν θέλεις την άποψη μου έπαιξε πιο ασφαλές παιχνίδι, μπορεί να μην δέχτηκε παραπάνω παραγγελίες και καλά έκανε αλλά από την άλλη δεν ξέρεις τι έχει συμφωνήσει ο καθένας.

3. Για την προτεραιότητα φταίει η Σόνυ έπρεπε να ζητήσει ονομαστικες καταστάσεις με ημερομηνίες τις έχουν τα καταστήματα και 2ον δεν πιστεύω ότι τα καταστήματα δεν έχουν καταστάσεις προτεραιότητας.

4. Αν δεν δω παραστατικά δεν πιστεύω του. Παρόλαυτα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει γίνει.

5. Καλά κάνει το πλαίσιο και σου επιτρέπει αν και δεν συμφωνώ με αυτό διότι παίζει ρόλο στην σειρά προτεραιότητας. Άλλη υπάρχει με το digital  άλλη με το disk.

 

Παρόλαυτα είναι μια φιλολογική συζήτηση διότι αν διαβάσεις παγκόσμιος θα δεις ότι παντού υπάρχουν τεράστιες λίστες αναμονής, η Σόνυ έπεσε έξω στις προβλέψεις της. Επίσης δεν δημιούργησε η ίδια μια βάση δεδομένων για τις προπαραγγελίες, ώστε να είναι ελεγχόμενη σύμφωνα με την προσφορά σε κονσόλες που έχει, αλλα την άφησε στα καταστήματα ελεύθερη, εγώ θα έλεγα εκ του πονηρού, διότι αγόρασες προπληρώσες κάποια στιγμή θα πάρεις την κονσόλα, με λίγα λόγια δέσμευσε τον κόσμο (υπάρχει και το Xbox). Επίσης έδωσε ένα σκασμο κονσόλες σε youtubers κτλ. Γιατί???? Δεν είχε λόγο με τέτοια ζήτηση!!! Την ευθύνη την έχει εξ ολοκλήρου η Σόνυ.

Τέλος θα πω κάτι ακόμα το πλαίσιο που βρήκε τις έξτρα κονσόλες χωρίς προπαραγγελία και τις έδωσε??????? Η Σόνυ δεν είπε ότι θα καλυφθούν πρώτα οι προπαραγγελίες άρα είναι και αυτό μεμπτό διότι το επέστρεψε (αν όντως έγινε γιατί και αυτό δεν το πιστεύω).

ΥΓ: Εδώ μέσα ο καθένας μπορεί να γράψει πολλά και συγνώμη που θα το πω αλλά δεν ξέρουμε ποιος είναι και ποιος δεν είναι. Και αν είναι μερικοί υπάλληλοι και παίζουν προωθητικά για τα μαγαζιά.

ΥΓ2: Είναι το πρώτο ps που παίρνω και αυτό γιατί το ήθελε ο μικρός μου. Κάθε μέρα σκέφτομαι που μου είπε δεν θα έχω δώρο για τα Χριστούγεννα.

Το λάθος είναι εξ ολοκλήρου και μόνο της Σόνυ κανενός άλλου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είναι η Τρίτη φορά που γράφω και πραγματικά έχω κουραστεί να κοιτάω αν έστεστειλε κονσόλα ο κώτσος. Παραγγελία 17/9 14.35.έδωσα προκαταβολή 50€ τέλος Σεπτέμβρη . Σιχάθηκα την όλη διαδικασία, σιχάθηκα αδιανόητα τον Κωτσόβολο και δεν θα ξαναπάρω ούτε μπαταρίες . Δε μου φταίει η σονυ, ξεκάθαρα ήρθαν αρκετές κονσόλες που τουλάχιστον τις πρώτες 5 μέρες preorder έφταναν να καλύψουν τα πάντα. Θα ξανά ασχοληθώ με ps5 όταν θα μπορώ να πάω να το πάρω μετά χέρια μου και να μην με δουλέψουν ξανά. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου (ευτυχώς) που που με δουλεύουν τόσο άσχημα για κάτι που σκίστηκα να παραγγείλω τις 2 πρώτες ώρες preorder. Αν ήταν δημόσια υπηρεσία θα ρίχναμε κατάρες όλη μέρα,τώρα ξαφνικά πιέστηκαν τα παιδιά . Ουστ ποτε κ ξανά Κώτσος 

 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα,
Είδα ''τσακώνεστε'' ενώ είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο, μην χαλιέστε όλοι στην ίδια μοίρα είμαστε..
Θα συμφωνήσω με το παλικάρι που είπε ότι η Sony δεν υπολόγισε σωστά και έβγαλε πολύ λιγότερα κομμάτια σε σχέση με την ζήτηση που υπήρχε παγκοσμίως, όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και αυτό που δήλωσαν του τύπου: Θα διατεθούν πολύ λίγα Digital's σε σχέση με Disk Edition's?! What? Εάν δεν σε συμφέρει σαν εταιρεία γιατί το κάνεις?! Αυτός που θέλει την κονσόλα και είναι διατεθειμένος να cashώσει για να την πάρει, θα την πάρει και ας έχει 500 και ας είναι το μοναδικό σου Edition...ούτως η άλλως 100ε διαφορά είναι, δεν είναι δα και doubled price και στη τελική ρε φίλε κάνε το πιο ξεκάθαρο!
   Όσων αφορά τα ελληνικά καταστήματα τώρα, ας πάρουμε παράδειγμα το Πλαίσιο: Η συγκεκριμένη αλυσίδα ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ την πληροφορία που είχε από τον προμηθευτή και εν συνεχεία σεβάστηκε και τον καταναλωτή κάνοντας το αυτό, πληροφορήθηκε π.χ ότι θα παραλάβει 100 κομμάτια, άνοιξε τις παραγγελίες και με το που συμπλήρωσε έκλεισε...Καλύτερα ο καταναλωτής να πει: Ωχ ρε γαμώ δε πρόλαβα να παραλάβω από πλαίσιο... παρά να πει παράγγειλα, πλήρωσα εδώ και 3 μήνες και με έχουν στο περίμενε 1,5 μήνα τώρα όπως κάποιοι άλλοι, όσο για Public-MM νομίζω πως έπαιξαν ένα 50-50 game που ναι μεν από την μια να ικανοποιήσουν σωστά τους πελάτες αλλά να ρουφήξουν και μερικά άτοκα δάνεια για να κλείσει καλά η χρονιά.
Και φτάνουμε στον περίφημο Κλωτσόβολο, απίστευτος πραγματικά απίστευτος...δέχεσαι παραγγελίες ενώ από ότι λες είχες χιλιάδες παραγγελίες Day 1...ξέρεις πόσα θα παραλάβεις αλλά εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος να δέχεσαι παραγγελίες και δεν φτάνει αυτό, αμολάς και τα τηλεφωνικά σου τσακάλια να παίρνουν τηλεφωνάκια και να λένε δώστε μια προκαταβολή ή κάντε μια εξόφληση για να μην υπάρξει πρόβλημα με σειρά προτεραιότητας...Δασκάλεμα στους υπαλλήλους να λένε την γνωστή καραμέλα δεν έχουμε ενημέρωση από προμηθευτή, και εγκλωβισμένους χιλιάδες ανθρώπους με δεσμευμένα χρήματα και ποιός ξέρει πόσους έρμους γονείς όπως ο φίλος επάνω που πρέπει να εξηγήσουν στα παιδιά τους γιατί δε θα έχουν δώρο Χριστουγέννων..
Η όλη ειρωνία της υπόθεσης είναι ότι εμφανίζονται καθημερινά παιδιά είτε στα Discord Channel's είτε σε άλλα Forum's και λένε έκανα παραγγελία σήμερα από Κωτσόβολο, πότε λέτε να παραλάβω? Και όχι δεν φταίνε αυτοί, μπορεί να μην είναι τόσο enthusiasts όσο εμείς, μπορεί να μην τους ενδιαφέρει τόσο μα τόσο πολύ αλλά ρε φίλε.. ΠΩΣ πες μου ΠΩΣ δέχεσαι παραγγελίες ενώ δεν έχεις εξυπηρετήσει ούτε την 5η μέρα των Pre Order's? Απίστευτα γελοίο το όλο σκηνικό...
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φταίει η SONY που ο Κωτσόβολος ζητούσε προκαταβολές ξέροντας ότι δεν παίζει ούτε κατά διάνοια να παραδόσει ούτε στο 50% αυτών που του τα στάζανε. Μάλιστα.

Αν αυτά που κάνει ο Κωτσος με τις υπερπολλαπλασιες προπαραραγγελιες απο το στοκ του...τα τηλεφωνα στους πελάτες να του σκασουν λεφτα για να μη χάσουν την σειρά τους ΞΕΡΟΝΤΑΣ οτι δεν θα παραδόσουν...και τα bot να απαντάνε στο κράξιμο με την ψευδή πατάτα "Περιμενουμε ενημερωση απ'τον προμηθευτη μας θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας" τα έκανε κάνα σκρουτζομάγαζο θα είχε γίνει ήδη καταγγελία στη δίωξη για κλοπή χρημάτων και θα τους έτρεχαν από συνήγορος καταναλωτή  με πρόστιμα μέχρι και εισαγγελείς με διώξεις. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε οτι αυτά τα λεφτά που έχουμε δώσει ήδη στον Κωτσόβολο αυτός τα έχει και τοκίζονται και βγάζει χρήμα. Μιλάμε για καλό έξτρα κέρδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, link21 είπε

Ακριβώς. 

Και επειδή διαβάζω συνεχώς σχόλια από παραγγελίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί ας γράψουν οποίοι δεν έχουν παραλάβει με παραγγελία έως 23/9 disk edition (η digital είναι sold out και δεν ήρθε καθόλου στο 2ο κύμα) ανεξαρτήτου καταστήματος (φυσικά αναφέρομαι σε καταστήματα που δεχοντουσαν παραγγελίες κανονικά, όχι πλαίσιο που έβγαζε εξαντλημένο από 20/9)

Όταν παρέλαβα την παραγγελία από το public στις 22/9 που είχε γίνει και πήρα από 2ο κύμα μου είπαν ακριβώς "είναι τα τελευταία για φέτος, από Γενάρη ξανά θα εξυπηρετηθουν παραγγελίες." 

Πως γίνεται να "φωνάζει" κάποιος με παραγγελία Οκτωβρίου /Νοεμβρίου /Δεκεμβρίου? Απλά να το δείτε κάποιος που παρήγγειλε από 20/9 και μετά παρέλαβε μετά της 12/12.Αρα προσθέστε ένα 3μηνο στην παραγγελία σας. Και για να προλάβω μην αναφέρετε το πλαίσιο στο οποίο ήταν εξαντλημένο το προϊόν από 20/9 και άνοιξε για μισή ώρα στις 19/11 όπου είχαν ενημερωθεί για το 2ο κύμα. Ναι είναι οι ποιο σωστοί αλλά όταν πήγαινες να παραγγείλεις στις 22/9 και έβλεπες sold out πήγαινες στον επόμενο για παραγγελία. 

Γίνεται να φωνάζει κάποιος πχ του Οκτωβρίου όπως εγώ γιατί έτσι μας ειπαν ψέματα για να τους δώσουμε τα λεφτά μας και μετά να μας γράψουν και επίσης γίνεται να φωνάζει γιατί αυτά γίνανε στον κοτσωβολο στα πλαίσιο πχ έχει παραλάβει ακόμα και αυτός που παρήγγειλε Νοέμβριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Γίνεται να φωνάζει κάποιος πχ του Οκτωβρίου όπως εγώ γιατί έτσι μας ειπαν ψέματα για να τους δώσουμε τα λεφτά μας και μετά να μας γράψουν και επίσης γίνεται να φωνάζει γιατί αυτά γίνανε στον κοτσωβολο στα πλαίσιο πχ έχει παραλάβει ακόμα και αυτός που παρήγγειλε Νοέμβριο. 

Καλημέρα. Μην ξεχνάμε και το public παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως λιγο που εψαξα δεν υπαρχει πουθενα κονσολα σε ολη την ευρωπη out of stock  παντου. Η αληθεια ειναι οτι παμε για 21 λογικα παντως καλα τα καταφερες sony  εβγαλες καποια κοματια και τελος ειδες και τη ζητηση υπαρχει στην αγορα κ και σιγα σιγα θα βαλει παραγωγη οποτε υπολογιζω κατα τον μαρτη να εξομαλυνθει η κατασταση για μενα ηξερε πολυ καλα τι εκανε η sony απλα τσιμπισαμε ολοι. Ουτε μια ανακοινωση για το τι θα γινει οποτε για μενα ως καταναλωτη με δουλευει ψιλο γαζι η εταιρια

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεστε παιδιά.

Το μόνο παιχνίδι που αξίζει αυτή τη στιγμή και μπορείτε να βρείτε μόνο στο PS5 είναι το Demon's Souls και αυτό 1) δεν είναι για όλους λόγω της ιδιαιτερότητάς του και 2) είναι αδικαιολόγητα πανάκριβο.

Κάποτε μας έδιναν και demos ή παιχνίδι μαζι με μια καινούργια κονσόλα και τώρα όχι μόνο ζητάνε τα 500 ακατέβατα αλλά τάχα μου πρέπει να πληρώνουμε και τα παιχνίδια πιο ακριβά για να δικαιολογηθεί το κόστος παραγωγής τους.

Και του χρόνου μια χαρά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Teras1 είπε

Δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεστε παιδιά.

Το μόνο παιχνίδι που αξίζει αυτή τη στιγμή και μπορείτε να βρείτε μόνο στο PS5 είναι το Demon's Souls και αυτό 1) δεν είναι για όλους λόγω της ιδιαιτερότητάς του και 2) είναι αδικαιολόγητα πανάκριβο.

Κάποτε μας έδιναν και demos ή παιχνίδι μαζι με μια καινούργια κονσόλα και τώρα όχι μόνο ζητάνε τα 500 ακατέβατα αλλά τάχα μου πρέπει να πληρώνουμε και τα παιχνίδια πιο ακριβά για να δικαιολογηθεί το κόστος παραγωγής τους.

Και του χρόνου μια χαρά θα είναι.

Θα συμφωνήσω! Εμένα που μου ήρθε από Πλαίσιο την Παρασκευή, είχα αγοράσει 5 παιχνίδια (Watch Dogs, Spider Man, Demon's Souls, Call of Duty, Assassins Creed) τα οποία τα χαίρομαι φουλ, δε λέω αλλά περισσότερο επειδή δεν είχα ποτέ PS4 παρα μόνο PS3 οπότε η αλλαγή ήταν εντυπωσιακή.. Αλλιώς μόνο το Demon's Souls λες ότι αξίζει πχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...