Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ctsag είπε

Δεν έχει καμμία σημασία ποιός θα παραλάβει. Σημασία έχει μόνο ποιός έχει ξεμπερδέψει με τις προπαραγγελίες του. Οπότε ναι, αν ο Γερμανός είναι ο μόνος που έχει ξεμπερδέψει, τότε ο Γερμανός θα είναι και ο μόνος που θα μπορέσει να διαθέσει stock για άμεση αγορά.

Καλοπαίχνιδο και καλές γιορτές σε σένα και την οικογένεια σου, μη δίνεις σημασία.

Κάτσε ότι έγινε παραγγελια δεν μ λέει κάτι αν δεν το πιάσω στα χέρια μ. Όπως κ να χει ευχαριστω κ εύχομαι κ σε όλους σας τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ctsag είπε

Δεν έχει καμμία σημασία ποιός θα παραλάβει. Σημασία έχει μόνο ποιός έχει ξεμπερδέψει με τις προπαραγγελίες του. Οπότε ναι, αν ο Γερμανός είναι ο μόνος που έχει ξεμπερδέψει, τότε ο Γερμανός θα είναι και ο μόνος που θα μπορέσει να διαθέσει stock για άμεση αγορά.

Το λέω για τον άνθρωπο που είπε να ακυρώσει παραγγελία από ΜΜ για να περιμένει από Γερμανό,και εδώ λέω ότι αν διαθέσει κονσόλες ο Γερμανός πάει να πει πως τα καταστήματα παραλαμβάνουν νέες κονσόλες που με τη σειρά τους θα εξυπηρετήσουν τις προπαραγγελιες (μάλλον) η θα τα δώσουν σε κανένα Κοκλώνη για κλήρωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soundou είπε

Κάτσε ότι έγινε παραγγελια δεν μ λέει κάτι αν δεν το πιάσω στα χέρια μ. Όπως κ να χει ευχαριστω κ εύχομαι κ σε όλους σας τα ίδια. 

Καλά ναι προφανώς έχουν γίνει όργια με το ρημάδι το Playstation 5. Σου εύχομαι απο καρδιάς να το παραλάβεις άμεσα.

2 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Το λέω για τον άνθρωπο που είπε να ακυρώσει παραγγελία από ΜΜ για να περιμένει από Γερμανό,και εδώ λέω ότι αν διαθέσει κονσόλες ο Γερμανός πάει να πει πως τα καταστήματα παραλαμβάνουν νέες κονσόλες που με τη σειρά τους θα εξυπηρετήσουν τις προπαραγγελιες (μάλλον) η θα τα δώσουν σε κανένα Κοκλώνη για κλήρωση 

Σωστά ναι, συγνώμη το διάβασα λάθος, έχεις δίκιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Taoustaoys είπε

Γίνεται να φωνάζει κάποιος πχ του Οκτωβρίου όπως εγώ γιατί έτσι μας ειπαν ψέματα για να τους δώσουμε τα λεφτά μας και μετά να μας γράψουν και επίσης γίνεται να φωνάζει γιατί αυτά γίνανε στον κοτσωβολο στα πλαίσιο πχ έχει παραλάβει ακόμα και αυτός που παρήγγειλε Νοέμβριο. 

Έγραψα πως διεκπεραίωσε το πλαίσιο τις παραγγελίες του Ναι σωστότερα από όλους αλλα με διαφορετικό τρόπο. 

Επίσης ΑΝ σου είπαν πλήρωσε και θα παραλάβεις πριν το 2021 με παραγγελία 10/20 τότε τι να πω είναι πραγματικά κοροϊδία. Δεν ξέρω κανένα κατάστημα που είχε ανοιχτές παραγγελίες να έχει εξυπηρετήσει παραγγελία που έγινε μετά τις 23/9.Αν ξέρει κάποιος ας το αναφέρει. Γράφω γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Είναι κρίμα κάποιος που έχει πρόσφατη ημερομηνία να κάθετε όλη μέρα στα refresh και στα τηλέφωνα. Νέο κύμα θα μοιραστεί μετά της 10/1 που θα καλύψει Σεπτέμβριο και μέχρι μέσα Οκτώβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, soundou είπε

Ναι απλά πρέπει να βρεις την οδό σ πρώτα στον χαρτη

εμένα τηλέφωνό μου είπαν εξόφληση μέσω κάρτας,δεν παίζει αντικαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μηπως ξερει κανενας τπτ αν ο Κωτσοβολος φερει ps5 μεσα στα Χριστουγεννα? εχω κανει προπαραγγελια 21/9 και ακομα μ γραφει οτι αναμενεται απο τον προμηθευτη. Επισης την περασμενη βδομαδα στο τηλ μ ειπαν οτι θα φερουν κονσολες πριν το τελος του 2020 και σημερα που πηρα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Φανούλα είπε

παιδια μηπως ξερει κανενας τπτ αν ο Κωτσοβολος φερει ps5 μεσα στα Χριστουγεννα? εχω κανει προπαραγγελια 21/9 και ακομα μ γραφει οτι αναμενεται απο τον προμηθευτη. Επισης την περασμενη βδομαδα στο τηλ μ ειπαν οτι θα φερουν κονσολες πριν το τελος του 2020 και σημερα που πηρα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση.

Η κατάσταση φαίνεται να πηγαίνει για το νέος έτος και κάπους στα μέσα Γενάρη για νέα ενημέρωση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω τους φίλους που απάντησαν άμεσα στην ερώτηση μ.να πω ότι το ps5 δεν είχα σκοπό να το αγοράσω η έστω να μπω στην διαδικασία αγοράς γιατί δεν είμαι gamer(έχω υπάρξει κάτοχος όλων των ps απλα δεν είναι ότι παίζω με τις ώρες),αλλά κάτι η καραντίνα που είχα μπει λόγω COVID,κάτι η στρεσογόνα απομόνωση καθώς μένω μόνος  και ότι δεν το πέρασα αναίμακτα που λένε,έβαλα και γω μια προπαραγγελια πιο πολύ έτσι για να ξεχαστώ και ελπίζοντας πως θα το έχω Χριστούγεννα για ένα δώρο προς τον εαυτό μ.

τωρα στο γιατί παρηγγειλα από public,καθότι την συγκεκριμένη περίοδο όλες οι πλατφόρμες έδιναν περιθώριο για pre-order,είναι ότι θεώρησα πως Κωτσοβ και πλαίσιο λόγω εύκολης δανειοδότησης θα έχει πήξει το σύστημα και η δυάδα public-media θα φέρει παραπάνω στοκ λόγω της μεταξύ τους συνεργασίας.προφανώς δεν σκέφτηκα όπως σωστά είπε ένας φίλος πιο πάνω να παραγγείλω από μικρό κατάστημα καθώς ευκολότερο είναι να σου στείλει η σονυ 25-30 κονσόλες παρά 5.000.

Καταλήγοντας και διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το συγκεκριμένο θέμα,ξενέρωσα ως προς τον τρόπο που χειρίζονται μεγάλες αλυσίδες τους πελάτες καθότι σε αφήνουν στο περιμενε δεσμεύοντας σου κιόλας χρήματα(κάτι που ευτυχώς δεν έκανα διότι το είχα βάλει με αντικαταβολή). Ευελπιστω να γυρίσουμε στην κανονικότητα,να κάνουν στοκ τα συνοικιακά μαγαζιά και να πάω σε ένα μαγαζί να πάρω την κουταρα και να νιώσω την ευχαρίστηση της αγοράς χωρίς αναμονές,κοροϊδίες και ποτε θα έρθει ο κούριερ.

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο,Καλες γιορτές σε όλους 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Taoustaoys είπε

Δεν ξέρω, αν ανοίξει ο Γερμανός τις παραγγελίες ,αλλά αν τις ανοίξει μήπως αυτό σημαίνει πως θα παραλάβουν και οι άλλες αλυσίδες? Τι, μόνο ο Γερμανός θα παραλάβει?

εγω παντως 2 μερες πριν το launch που ανοιξε ο γερμανος κοματια προλαβα και 20 το στειλανε ..ειχαν ανοι ξει κατα τις 9 το βραδυ και εγω την εκανα 11¨30 το πρωι απο τυχη...ολα πιθανα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panagiotis23 είπε

εγω παντως 2 μερες πριν το launch που ανοιξε ο γερμανος κοματια προλαβα και 20 το στειλανε ..ειχαν ανοι ξει κατα τις 9 το βραδυ και εγω την εκανα 11¨30 το πρωι απο τυχη...ολα πιθανα ειναι

ήσουν από τους τυχερούς φίλε, σε άλλους (και σε μένα) έπεσαν ακυρώσεις τύπου καράτε τυφλή φυγή από γερμανό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stratosdias είπε

Καταρχάς να ευχαριστήσω τους φίλους που απάντησαν άμεσα στην ερώτηση μ.να πω ότι το ps5 δεν είχα σκοπό να το αγοράσω η έστω να μπω στην διαδικασία αγοράς γιατί δεν είμαι gamer(έχω υπάρξει κάτοχος όλων των ps απλα δεν είναι ότι παίζω με τις ώρες),αλλά κάτι η καραντίνα που είχα μπει λόγω COVID,κάτι η στρεσογόνα απομόνωση καθώς μένω μόνος  και ότι δεν το πέρασα αναίμακτα που λένε,έβαλα και γω μια προπαραγγελια πιο πολύ έτσι για να ξεχαστώ και ελπίζοντας πως θα το έχω Χριστούγεννα για ένα δώρο προς τον εαυτό μ.

τωρα στο γιατί παρηγγειλα από public,καθότι την συγκεκριμένη περίοδο όλες οι πλατφόρμες έδιναν περιθώριο για pre-order,είναι ότι θεώρησα πως Κωτσοβ και πλαίσιο λόγω εύκολης δανειοδότησης θα έχει πήξει το σύστημα και η δυάδα public-media θα φέρει παραπάνω στοκ λόγω της μεταξύ τους συνεργασίας.προφανώς δεν σκέφτηκα όπως σωστά είπε ένας φίλος πιο πάνω να παραγγείλω από μικρό κατάστημα καθώς ευκολότερο είναι να σου στείλει η σονυ 25-30 κονσόλες παρά 5.000.

Καταλήγοντας και διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το συγκεκριμένο θέμα,ξενέρωσα ως προς τον τρόπο που χειρίζονται μεγάλες αλυσίδες τους πελάτες καθότι σε αφήνουν στο περιμενε δεσμεύοντας σου κιόλας χρήματα(κάτι που ευτυχώς δεν έκανα διότι το είχα βάλει με αντικαταβολή). Ευελπιστω να γυρίσουμε στην κανονικότητα,να κάνουν στοκ τα συνοικιακά μαγαζιά και να πάω σε ένα μαγαζί να πάρω την κουταρα και να νιώσω την ευχαρίστηση της αγοράς χωρίς αναμονές,κοροϊδίες και ποτε θα έρθει ο κούριερ.

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο,Καλες γιορτές σε όλους 

Φιλε μου καλες γιορτες και με υγεια σου ευχομαι. Εγω λογο ηλικιας και συνηθειας, με μικρομαγαζα συναλλασομαι συνεχως. Ακομη και μεσα στη καραντινα, με ενα τηλεφωνημα εξυπηρετουμαι. Για τις κονσολες και τα παιχνιδια, εδω και καιρο απλα δινω μια τηλ. παραγγελια και λεω "απλα οταν ξερεις οτι θα παραλαβεις αρκετα τεμαχια για να με καλυψεις ενημερωσε με να σου στειλω χρημα", πολυ πιο ξεκαθαρο απο την παλαβομαρα που εχει γινει καθε ξεκινημα καινουργιου προιοντος για να μας κανει να νιωθουμε σαν να ηρθαν οι μπιτλς η ο μποουι.

Ολα αυτα το πραττουν και επιτηδες για να κανουν τις χαρες μας εξαρτηση. 

Καλη υπομονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το νήμα αφορά αποκλειστικά και μόνο σε εξελίξεις πάνω στις παραγγελίες PS5 κονσολών. Αν κάποιος έχει παραλάβει ενημερώνει πως έγινε η διαδικασία, αν κάποιος δεν έχει παραλάβει ενημερώνει για την κατάσταση της παραγγελίας του. 

Το νήμα δεν αφορά:

- Στο πόσο τέλεια είναι η κονσόλα και τα περιφερειακά της. 

- Σε καταγγελίες κατά αλυσίδων τεχνολογίας. 

- Στο πως θα βάλετε βόμβα στα κεντρικά αλυσίδων τεχνολογίας. 

- Στα καντήλια που κατεβάσατε στην ράντομ υποπληρωμένη τηλεφωνήτρια που προσπαθεί να σας λύσει απορίες για το απόθεμα της αποθήκης, ενώ βρίσκεται σε καθεστώς home office. 

Μείνετε on-topic και για όνομα, μην αναφέρετε χύμα τα προσωπικά σας δεδομένα, ο γιος μου πάει Α' δημοτικού και το έχει μάθει ήδη αυτό στο μάθημα της πληροφορικής. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, john1080 είπε

 

Πήρα τηλέφωνο χθες στο e-expert. Δεν γνωρίζουν ποτέ θα παραλάβουν 

1 λεπτό πριν, jimis panousis είπε

 

 

Επεξ/σία από jimis panousis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Κωτσόβολο παραγγελία 22/9 πλάνο δόσεων ακόμα δεν ξέρουν τίποτα σιγουρο!υπάρχει κάποιος που παρέλαβε ή που θα του αποσταλεί από αυτήν την ημερομηνία όπως την δική μου από Κωτσόβολο?

Επεξ/σία από Stormreaper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...