Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, rinzler3798 είπε

Καλησπέρα! Να ευχηθώ καταρχάς καλές γιορτές σε όλους και μακάρι το νέο έτος να μας βρει καλύτερα.

Δεν θέλω να κουράσω κανέναν με όσα γράψω, καθώς είμαι σίγουρος διαβάζοντας πολλές και πολλές σελίδες σε αυτό το forum ότι όλα έχουν πολυδιατυπωθεί. Παρόλαυτα θα ήθελα να αναφέρω το ερώτημα μου για όποιον διατίθεται να απαντήσει.

Αποφάσισα να μην προχωρήσω σε προπαραγγελία τέλη Σεπτέμβρη όπως πολλοί κάναν, και όταν στην πορεία (βλέπε Οκτώβρη) προχώρησα σε αναζήτηση στοκ , συνειδητοποίησα την παγκόσμια ανεπαρκή προσφορά, συνεπώς το παράτησα ξανά και πήρα απόφαση πως δεν τίθεται λόγος να ασχοληθώ μέχρι το 21(πόσο μάλλον όταν τηλεφώνησα public και δεν δέχτηκαν προπαραγγελία).

Παρόλαυτα, εφόσον δεν ένιωθα και καμία ιδιαίτερη βιασύνη, έκατσα την προηγούμενη εβδομάδα να κάνω ένα γκάλοπ προπαραγγελίας με πρόθεση να δώσω και προκαταβολή, υπολογίζοντας να το παραλάβω τέλη Φλεβάρη - Μάρτιο βάση όσων διάβαζα.

Εντέλει (οι γνώστες μην γελάσετε) κατέληξα να παραγγείλω τηλεφωνικά απο Κωτσόβολο, δίνοντας 100ευρώ προκαταβολή.

Δεν είχα ξαναστραφεί στο εν λόγω κατάστημα συνεπώς δεν είχα λόγο να μην, ειδικά αφού δέχτηκαν προπαραγγελία (ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα ψάχνω τα σαιτ συνέχεια). Δυστυχώς όσα διαβάζω εδώ μου έχουν δημιουργήσει ένα άστατο κλίμα. Το παλικάρι που μίλησα φάνηκε κομπλέ τυπάκι, και μου είπε με κάθε ειλικρίνεια πως η εκτίμηση μου είναι σωστή για ΦλεβαροΜάρτη.

Θεωρείτε καλύτερο απο μεριάς μου να ακυρώσω την προπαραγγελία μου(γίνεται να χάσω την προκαταβολή μου από ένα χρονικό διάστημα και μετά?)? Είναι πιθανό το σενάριο να μην παραλάβω καν Μάρτη? Αν ανοίξει στοκ σε άλλο κατάστημα, βλέπε Πλαίσιο απο Γενάρη να προσπαθήσω εκεί, η εντέλει δεν κερδίζω κατι ουσιαστικό χρονικά? Ναι δεν βιάζομαι, αλλά με αυτά που ακούω εδώ δεν θέλω να φτάσει Μάιος και ακόμα να περιμένω. Όποιος έχει οποιαδήποτε άποψη ή πρόταση πάντα χαρούμενος να την ακούσω.

Ευχαριστώ όποιον έφτασε μέχρι εδώ.

 

καλες γιορτες, κακως εδωσες χρηματα επρεπε να βαλεις με αντικαταβολη και να την αφησεις να υπαρχει μπας και ερθει ποτε 😄

επειδη ασχολουμαι απο λιγο πριν το release με αυτο το θεμα σου λεω οτι λογικα 13/01 και μετα η κονσολα θα ειναι στα ραφια, παντα για καταστηματα που εχουν ξεμπερδεψει με προπαραγγελιες οπως πλαισιο γερμανος vodafone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rinzler3798 είπε

Καλησπέρα! Να ευχηθώ καταρχάς καλές γιορτές σε όλους και μακάρι το νέο έτος να μας βρει καλύτερα.

(...)

Θεωρείτε καλύτερο απο μεριάς μου να ακυρώσω την προπαραγγελία μου(γίνεται να χάσω την προκαταβολή μου από ένα χρονικό διάστημα και μετά?)? Είναι πιθανό το σενάριο να μην παραλάβω καν Μάρτη? Αν ανοίξει στοκ σε άλλο κατάστημα, βλέπε Πλαίσιο απο Γενάρη να προσπαθήσω εκεί, η εντέλει δεν κερδίζω κατι ουσιαστικό χρονικά? Ναι δεν βιάζομαι, αλλά με αυτά που ακούω εδώ δεν θέλω να φτάσει Μάιος και ακόμα να περιμένω. Όποιος έχει οποιαδήποτε άποψη ή πρόταση πάντα χαρούμενος να την ακούσω.

Ευχαριστώ όποιον έφτασε μέχρι εδώ.

 

Χρονια Πολλα

Το εαν χανεις προκαταβολη εξαρταται απο την εταιρια (προσυμφωνο ειναι αρα θεμα συζητησιμο). Εαν θυμηθουμε αλλες κονσολες / ηλεκτρονικα, βλ. Wii / PS4 / Nintendo Switch / NES Mini Classic οπου στο ξεκινημα τους υπηρξε μια αναστατωση, θα εχεις ενα μετρο συγκρισης για την διαθεσιμοτητα (δες τα νηματα).

Υπαρχει το θεμα χριστουγεννων - πρωτοχρονιας που δημιουργει μια υπερβολη στην αγορα, και ελλειψεις.

Βαλε κορονοιο και το θεμα μαζεψε ενταση. Αλλα οι γραμμες παραγωγης - διανομης εχουν πλεον δοκιμαστει και ισιωσει. Εαν δεν εμφανιστουν δομικες ελλειψεις σε ορυκτα / βασικα κυκλωματα /μπαταριες, τα ηλεκτρονικα δεν θα γνωρισουν πλεον προβληματα. Ειδαμε οτι ο κλαδος που χρειαστικε επιγοντως δραση ηταν η γεωργια, λογο εργατικου δυναμικου που απαιτει η εργασια, αλλα τα τεχνολογικα προιοντα που συζηταμε ειναι πλεον θωρακισμενα. επισης ΤΩΡΑ ειναι η χρηση εποχη των κονσολων αυτη τη στιγμη αρμεγουν ενα στην κυριολεξια δεσμιο κοινο.

Αρα θα βρεις τα παντα σε βαθος τριμηνου. Εδω βαλκανια σιγουρα, γιατι δεν ειμαστε ουτε Αγγλια ουτε Γαλλια, το πεντακοσαρικο δεν ειναι πετσετακι σαν το πεντοχιλιαρο, η τιμη κονσολας ειναι μηνιατικο, μαζι με συνδρομες, δικτυο κλπ...

Θα παραλαβεις οπου και να εχεις παραγγειλει σιγουρα εως τελος φλεβαρη. Γιατι ειμαστε Ελλαδα και το κοινο των ΗΥ και κονσολας ειναι ακομη μικρο για τον πληθυσμο της χωρας. Απο την αλλη εαν δεν βιαζεσαι (λογο μοναξια - βαρεμαρα - κολλημα), μπορεις μονον να κερδισεις, δεν βλεπω περιπτωση να φτασεις καν μαρτιο. Επισης η ΣΟΝΥ ελλας μοιραζει ΒΑΛΚΑΝΙΑ, αρα εχουμε παντα περισσοτερα μηχανηματα εδω σε σχεση με την πραγματικη ζητηση και αυτο εχει φανει καθε φορα. Γεμιζει το ινσομνια απο νηματα αναζητησης μηχνηματων καθε φορα που βγαινει κατι που εχει λιγο ελλειψη και μετα απο ενα διμηνο γεμιζουν οι αγγελιες του ινσομνια απο τους χρηστες που το πηραν και κοιτανε να το διωξουν. 

Δεν θα με ενοιαζε στην θεση σου απο που εχω βαλει προπαραγγελια, ολοι μαζι θα παραλαβουν (δες νηματα). θα με ενοιαζε να ειμαι σιγουρος ΤΙ χρειαζομαι για τις δικες μου αναγκες, οχι κατι που απλα ειναι επιθυμητο.

Εδω ανοιξανε εχθες τα μικρα και το ΠΣ5 και το ΧΒΟΧ σ Χ εχθες. Τα επαιξαν. Ηδη βαση αντιδρασεων τους μετα απο μια μερα και επισης σημερα το πρωι, βλεπω οτι το ΠΣ5 θα παρει δρομο μαλλον για τα ξαδερφια τους η εαν δεν τους νοιαξει και αυτους εδω στο ινσομνια για κανεναν που θα το ψαχνει.

Νομιζω οτι το πιο δυσκολο ειναι να δουμε τι θελουμε / χρειαζομαστε στα αληθεια, περαν του πεερ πρεσσουρε να εχουμε αμεσα την καινουργια επιθυμητη κονσολα. Εδω περισσοτερο επαιξαν με το γουι γιου και το γκαμε και γουουτς της νιντεντο. Αρα για εμενα ασε την παραγγελια οπως εχει, και μην νοιαστεις. Μετα γουστα ειναι αυτα, ΕΣΥ θα διαλεξεις τι αξιζει τον κοπο σου / τρεξιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Charismo είπε

Δεν φταις εσύ, καθώς το εν λόγω κατάστημα συνεχίζει σκανδαλωδώς να δέχεται προπαραγγελίες και να ζητά προκαταβολές, ενώ δεν έχει τακτοποιήσει παραγγελίες τρεις μήνες πριν.

 

Η μόνη σου ελπίδα (μιας και δεν βιάζεσαι όπως λες) είναι μέχρι το Μάρτιο να έχει βγει και στα ράφια η κονσόλα, αν και όσο περνά ο καιρός τόσο αρχίζω και αμφιβάλλω. 

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα σου έλεγα να ζητήσεις πίσω την προκαταβολή και να ακυρώσεις, είναι για να μην κάνεις τη χάρη σε μια αλυσίδα με αποδεδειγμένη αισχρή αντιμετώπιση των πελατών της, η οποία προσπαθεί να βγάλει τα σπασμένα με προκαταβολές τέλος του έτους. Οι περισσότεροι που έχουν παραγγείλει από Κώτσο, έχουν παλιές προπαραγγελίες και δεν τους πάει η καρδιά, λόγω αναμονής. 

Εσύ μιας και είσαι φρέσκος, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς, αλλά η απόφαση εν τέλει είναι δική σου. Εγώ θα ακύρωνα και θα περίμενα από κανένα Πλαίσιο, το οποίο διαχειρίστηκε σωστά τις παραγγελίες των πελατών του.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Επειδή όπως ακριβώς είπες και το "από Μάρτιο στα ράφια" είναι μία μεγάλη κουβέντα το λιγότερο δεδομένων των συνθηκών, σκεφτόμουν ανεξαρτήτως του κάθε Κωτσόβολου και εγώ να την αφήσω να υπάρχει.

Βέβαια διαβάζοντας κάθε ιστορία που μπόρεσα εδώ μέσα και αντικρίζοντας τις γενικές κριτικές του καταστήματος(μην με ρωτήσεις γιατί εκ των υστέρων), ίσως εντέλει ήταν μεγάλο το λάθος να στραφώ και να υποστηρίξω έναν όμιλο, που κατά το ελάχιστο έχει κρεμάσει τόσους πελάτες το τελευταίο διάστημα.

Τι να πω πια, θά κάτσω να τα ζυγίσω, να δω και τι γίνεται με το θεμα της προκαταβολης. Μην παραγγείλω δηλαδή απο αλλόύ τον Γενάρη και δεν επιστρέφεται.

4 ώρες πριν, alexkrz είπε

Από τον Κωτσόβολο πότε την έκανες την προπαραγγελία;

Καλησπέρα! 18/12 πραγματοποιήθηκε από μένα, δίχως να γνωρίζω το χάος που κρέμεται απο πίσω. Θεώρησα πως για να δέχονται τηλεφωνικά, έχουν εξυπηρετήσει ένα μεγάλο μέρος των προηγούμενων μηνών.

3 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

καλες γιορτες, κακως εδωσες χρηματα επρεπε να βαλεις με αντικαταβολη και να την αφησεις να υπαρχει μπας και ερθει ποτε 😄

επειδη ασχολουμαι απο λιγο πριν το release με αυτο το θεμα σου λεω οτι λογικα 13/01 και μετα η κονσολα θα ειναι στα ραφια, παντα για καταστηματα που εχουν ξεμπερδεψει με προπαραγγελιες οπως πλαισιο γερμανος vodafone

Έπεσα θύμα της ίδιας μου της ανασφάλειας όταν μου αναφέραν πως πάντα καλό είναι να υπάρχει μία προκαταβολή. Θεώρησα πως ίσως δωθεί μία παραπάνω προσοχή στην παραγγελία αν δεν ήταν απλή αντικαταβολή.

Τώρα αν είναι στα ράφια μακάρι, εγώ έχω την φοβία πως επειδή δεν έχουν παραλάβει άτομα προ 3 μηνών, κοιτάμε 3 μήνες μπροστά εμείς που κάναμε πρόσφατα το λιγότερο. Εξού και η ανησυχία μου.

4 ώρες πριν, ctsag είπε

Θα σου έλεγα να μην ακυρώσεις την προπαραγγελία σου στον Κωτσόβολο (εκτός φυσικά αν χρειάζεσαι τα 100 euros που σου έχουν δεσμεύσει), και επιπλέον θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια προπαραγγελία με αντικαταβολή σε κάποιο απο τα μικρά καταστήματα που ακόμα δέχονται (e-expert, notestechnologias, astrongameclub) και θα σου εξηγήσω γιατί.

Κατ'αρχάς, προφανώς θα παραλάβεις πάρα πολύ αργά, αυτό όπως λες στο κατέστησαν σαφές και απο τον Κωτσόβολο.

Ωστόσο, το "πάρα πολύ αργά" είναι προτιμότερο απο το "πάρα πάρα πάρα πολύ αργά", έτσι; Το λεω αυτό γιατί βλέπω πολλά παιδιά να επαναλαμβάνουν συνεχώς οτι τον Μάρτη (δεν έχω ιδέα γιατί αυτό το μήνα συγκεκριμένα, όπως δεν έχουν ούτε και τα παιδιά που το ισχυρίζονται) θα βγει το PS5 "στα ράφια" (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό εν μέσω πανδημίας).

Αυτό που δεν φαίνεται να συνυπολογίζουμε είναι οτι όταν βγει το PS5 στα ράφια, το πιθανότερο (μακράν) είναι οτι δεν θα βγει σε τεράστιες ποσότητες, αλλά σε μικρές ποσότητες με συχνό restock. Με λίγα λόγια θα κάνει διαθέσιμο, πχ, το Πλαίσιο 200 κονσόλες και με το που θα φύγουν θα σταματάει να δέχεται, και πάμε πάλι απο την αρχή μέχρι την επόμενη εβδομάδα (καλό σενάριο) ή τον επόμενο μήνα (κακό σενάριο).

Το σενάριο αυτό δεν το βγάζω απο το μυαλό μου, είναι κυριολεκτικά αυτό που βλέπουμε να συμβαίνει αυτή τη στιγμή που μιλάμε και εδώ και κάποιες εβδομάδες στο Best Buy, στο Target, στο Playstation Direct, σε διάφορα Amazon κλπ.

Αν λοιπόν συμβεί έτσι και στην Ελλάδα, το οτι θα βγει "στα ράφια" δεν σημαίνει και πάρα πολλά, γιατί πάλι θα πρέπει να διαγωνιστείς σε ταχύτητα με όποιον άλλον το θέλει (και κάποιοι θα το θέλουν Π Ο Λ Υ), και αυτή η κατάσταση μπορεί να τραβήξει μήνες.

Θα ένιωθα πολύ πιο ασφαλής στη θέση σου αν είχα ήδη δώσει την παραγγελία μου. Έστω και στον Κωτσόβολο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την σαφή ανάλυση της κατάστασης. Μου φαίνονται λογικά τα λεγόμενα σου και μακάρι όντως να ισχύσουν(αναφερόμενος τουλάχιστον και στο δικό μου κομμάτι). Το νήμα που με κράταγε και εμένα στην ιδέα του να μην ακυρώσω την παραγγελία βασίζεται σίγουρα και σε αυτό που πολύ απτά διατύπωσες(καλλιό αργά παρά πολύ πολύ αργά).

Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι πως ακόμα και να έρθει στα ράφια των υπολοίπων αλυσίδων, ο Κωτσόβολος ακόμα θα χρωστάει παραγγελίες μηνών, εφόσον σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα έχει συσσωρεύσει. Εάν φτάσουμε σε αυτό το σημείο θα είναι μεγάλο κρίμα, ειδικά αν είμαι δεσμευσμένος και με μία προκαταβολή.

Εκτός και βέβαια είμαι παράλογος και από την στιγμή που φτάσει στα ράφια, ακόμα και εμείς η τσουβαλιασμένοι θα εξυπηρετηθούμε.

Επεξ/σία από rinzler3798
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rinzler3798 είπε

Καλησπέρα! Να ευχηθώ καταρχάς καλές γιορτές σε όλους και μακάρι το νέο έτος να μας βρει καλύτερα.

Δεν θέλω να κουράσω κανέναν με όσα γράψω, καθώς είμαι σίγουρος διαβάζοντας πολλές και πολλές σελίδες σε αυτό το forum ότι όλα έχουν πολυδιατυπωθεί. Παρόλαυτα θα ήθελα να αναφέρω το ερώτημα μου για όποιον διατίθεται να απαντήσει.

Αποφάσισα να μην προχωρήσω σε προπαραγγελία τέλη Σεπτέμβρη όπως πολλοί κάναν, και όταν στην πορεία (βλέπε Οκτώβρη) προχώρησα σε αναζήτηση στοκ , συνειδητοποίησα την παγκόσμια ανεπαρκή προσφορά, συνεπώς το παράτησα ξανά και πήρα απόφαση πως δεν τίθεται λόγος να ασχοληθώ μέχρι το 21(πόσο μάλλον όταν τηλεφώνησα public και δεν δέχτηκαν προπαραγγελία).

Παρόλαυτα, εφόσον δεν ένιωθα και καμία ιδιαίτερη βιασύνη, έκατσα την προηγούμενη εβδομάδα να κάνω ένα γκάλοπ προπαραγγελίας με πρόθεση να δώσω και προκαταβολή, υπολογίζοντας να το παραλάβω τέλη Φλεβάρη - Μάρτιο βάση όσων διάβαζα.

Εντέλει (οι γνώστες μην γελάσετε) κατέληξα να παραγγείλω τηλεφωνικά απο Κωτσόβολο, δίνοντας 100ευρώ προκαταβολή.

Δεν είχα ξαναστραφεί στο εν λόγω κατάστημα συνεπώς δεν είχα λόγο να μην, ειδικά αφού δέχτηκαν προπαραγγελία (ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα ψάχνω τα σαιτ συνέχεια). Δυστυχώς όσα διαβάζω εδώ μου έχουν δημιουργήσει ένα άστατο κλίμα. Το παλικάρι που μίλησα φάνηκε κομπλέ τυπάκι, και μου είπε με κάθε ειλικρίνεια πως η εκτίμηση μου είναι σωστή για ΦλεβαροΜάρτη.

Θεωρείτε καλύτερο απο μεριάς μου να ακυρώσω την προπαραγγελία μου(γίνεται να χάσω την προκαταβολή μου από ένα χρονικό διάστημα και μετά?)? Είναι πιθανό το σενάριο να μην παραλάβω καν Μάρτη? Αν ανοίξει στοκ σε άλλο κατάστημα, βλέπε Πλαίσιο απο Γενάρη να προσπαθήσω εκεί, η εντέλει δεν κερδίζω κατι ουσιαστικό χρονικά? Ναι δεν βιάζομαι, αλλά με αυτά που ακούω εδώ δεν θέλω να φτάσει Μάιος και ακόμα να περιμένω. Όποιος έχει οποιαδήποτε άποψη ή πρόταση πάντα χαρούμενος να την ακούσω.

Ευχαριστώ όποιον έφτασε μέχρι εδώ.

 

καλησπερα, εγω εκανα προπαραγγελια απ το συγκεκριμενο καταστημα στις 21/9 τεσσερις μερες μετα δηλαδα απο οταν ξεκινησαν οι προπαραγγελιες. Με βαση τα λεγομενα τους ηταν σιγουρο οτι θα παραλαμβανα την κονσολα στην πρωτη κιολας ''φουρνια'' που θα εστελνε ο Κωτσοβολος στις 19 Νοεμβρη. Αυτη τη στιγμη εχω μαθει οτι εχουν στειλει και δευτερη φουρνια στην οποια παλι δεν με εξυπηρετησαν καθως δεν εφτασαν καν οι κονσολες για οσους παρηγγειλαν μεχρι 21/9. Τους εχω καλεσει απειρες φορες και καθε φορα μου λεν και κατι διαφορετικο οποτε μην περιμενεις να σου πουν ποτε θα παρεις κονσολα γιατι ουτε αυτοι εχουν την παραμικρη ιδεα και συνεχιζουν να παιρνουν προπαραγγελιες απ οτι φαινεται τισ οποιες δεν μπορουν να εξυπηρετησουν. Αλλες αλυσιδες οπως το πλαισιο και ο Γερμανος εχουν εξυπηρετησει ενα τεραστιο αριθμο προπαραγγελιων σε σχεση με τον Κωτσοβολο. Αυτα απο μενα τωρα βλεποντας και κρινοντας αναλογως για το τι θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mazinga είπε

Χρονια Πολλα

Το εαν χανεις προκαταβολη εξαρταται απο την εταιρια (προσυμφωνο ειναι αρα θεμα συζητησιμο). Εαν θυμηθουμε αλλες κονσολες / ηλεκτρονικα, βλ. Wii / PS4 / Nintendo Switch / NES Mini Classic οπου στο ξεκινημα τους υπηρξε μια αναστατωση, θα εχεις ενα μετρο συγκρισης για την διαθεσιμοτητα (δες τα νηματα).

Υπαρχει το θεμα χριστουγεννων - πρωτοχρονιας που δημιουργει μια υπερβολη στην αγορα, και ελλειψεις.

Βαλε κορονοιο και το θεμα μαζεψε ενταση. Αλλα οι γραμμες παραγωγης - διανομης εχουν πλεον δοκιμαστει και ισιωσει. Εαν δεν εμφανιστουν δομικες ελλειψεις σε ορυκτα / βασικα κυκλωματα /μπαταριες, τα ηλεκτρονικα δεν θα γνωρισουν πλεον προβληματα. Ειδαμε οτι ο κλαδος που χρειαστικε επιγοντως δραση ηταν η γεωργια, λογο εργατικου δυναμικου που απαιτει η εργασια, αλλα τα τεχνολογικα προιοντα που συζηταμε ειναι πλεον θωρακισμενα. επισης ΤΩΡΑ ειναι η χρηση εποχη των κονσολων αυτη τη στιγμη αρμεγουν ενα στην κυριολεξια δεσμιο κοινο.

Αρα θα βρεις τα παντα σε βαθος τριμηνου. Εδω βαλκανια σιγουρα, γιατι δεν ειμαστε ουτε Αγγλια ουτε Γαλλια, το πεντακοσαρικο δεν ειναι πετσετακι σαν το πεντοχιλιαρο, η τιμη κονσολας ειναι μηνιατικο, μαζι με συνδρομες, δικτυο κλπ...

Θα παραλαβεις οπου και να εχεις παραγγειλει σιγουρα εως τελος φλεβαρη. Γιατι ειμαστε Ελλαδα και το κοινο των ΗΥ και κονσολας ειναι ακομη μικρο για τον πληθυσμο της χωρας. Απο την αλλη εαν δεν βιαζεσαι (λογο μοναξια - βαρεμαρα - κολλημα), μπορεις μονον να κερδισεις, δεν βλεπω περιπτωση να φτασεις καν μαρτιο. Επισης η ΣΟΝΥ ελλας μοιραζει ΒΑΛΚΑΝΙΑ, αρα εχουμε παντα περισσοτερα μηχανηματα εδω σε σχεση με την πραγματικη ζητηση και αυτο εχει φανει καθε φορα. Γεμιζει το ινσομνια απο νηματα αναζητησης μηχνηματων καθε φορα που βγαινει κατι που εχει λιγο ελλειψη και μετα απο ενα διμηνο γεμιζουν οι αγγελιες του ινσομνια απο τους χρηστες που το πηραν και κοιτανε να το διωξουν. 

Δεν θα με ενοιαζε στην θεση σου απο που εχω βαλει προπαραγγελια, ολοι μαζι θα παραλαβουν (δες νηματα). θα με ενοιαζε να ειμαι σιγουρος ΤΙ χρειαζομαι για τις δικες μου αναγκες, οχι κατι που απλα ειναι επιθυμητο.

Εδω ανοιξανε εχθες τα μικρα και το ΠΣ5 και το ΧΒΟΧ σ Χ εχθες. Τα επαιξαν. Ηδη βαση αντιδρασεων τους μετα απο μια μερα και επισης σημερα το πρωι, βλεπω οτι το ΠΣ5 θα παρει δρομο μαλλον για τα ξαδερφια τους η εαν δεν τους νοιαξει και αυτους εδω στο ινσομνια για κανεναν που θα το ψαχνει.

Νομιζω οτι το πιο δυσκολο ειναι να δουμε τι θελουμε / χρειαζομαστε στα αληθεια, περαν του πεερ πρεσσουρε να εχουμε αμεσα την καινουργια επιθυμητη κονσολα. Εδω περισσοτερο επαιξαν με το γουι γιου και το γκαμε και γουουτς της νιντεντο. Αρα για εμενα ασε την παραγγελια οπως εχει, και μην νοιαστεις. Μετα γουστα ειναι αυτα, ΕΣΥ θα διαλεξεις τι αξιζει τον κοπο σου / τρεξιμο.

Να σαι καλά για την ανταπόκριση σου. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση για όλα τα παραπάνω.

Προφανώς κάτι παραπάνω θα ξέρεις, καθώς εγώ βρισκόμουν σε παντελή άγνοια με την όλη κατάσταση. Παρατηρώ πως αρκετοί εδώ μέσα υποστηρίζουν πιο ευρεία διαθεσιμότητα από Μάρτη.

Εμφανώς προσπαθώ να αγνοήσω όσο μπορώ την κοινωνική πίεση με το θέμα της κονσόλας, η ανησυχία μου έχει να κάνει κυρίως με την ποσοτική διατύπωση των καταστάσεων, όπου άτομα του Σεπτέμβρη δεν θα έχουν παραλάβει μέχρι το 2021. Για να εξυπηρετηθώ εγώ μέχρι Μάρτη σημαίνει πως to restocking θα πρέπει να γίνει πιο συχνό και με περισσότερα τεμάχια, αλλιώς δεν βλέπω λόγω να αλλάξει η συγκεκριμένη πεποίθηση.

Μακάρι να αποδειχθώ παράλογος και αυτή η ανεπάρκεια να είναι προσωρινή.

23 λεπτά πριν, Φανούλα είπε

καλησπερα, εγω εκανα προπαραγγελια απ το συγκεκριμενο καταστημα στις 21/9 τεσσερις μερες μετα δηλαδα απο οταν ξεκινησαν οι προπαραγγελιες. Με βαση τα λεγομενα τους ηταν σιγουρο οτι θα παραλαμβανα την κονσολα στην πρωτη κιολας ''φουρνια'' που θα εστελνε ο Κωτσοβολος στις 19 Νοεμβρη. Αυτη τη στιγμη εχω μαθει οτι εχουν στειλει και δευτερη φουρνια στην οποια παλι δεν με εξυπηρετησαν καθως δεν εφτασαν καν οι κονσολες για οσους παρηγγειλαν μεχρι 21/9. Τους εχω καλεσει απειρες φορες και καθε φορα μου λεν και κατι διαφορετικο οποτε μην περιμενεις να σου πουν ποτε θα παρεις κονσολα γιατι ουτε αυτοι εχουν την παραμικρη ιδεα και συνεχιζουν να παιρνουν προπαραγγελιες απ οτι φαινεται τισ οποιες δεν μπορουν να εξυπηρετησουν. Αλλες αλυσιδες οπως το πλαισιο και ο Γερμανος εχουν εξυπηρετησει ενα τεραστιο αριθμο προπαραγγελιων σε σχεση με τον Κωτσοβολο. Αυτα απο μενα τωρα βλεποντας και κρινοντας αναλογως για το τι θα κανεις.

Καλησπέρα! Περιπτώσεις σαν την δική σου είναι που μου έχουν δημιουργήσει μεγάλη ανασφάλεια. Μου ακούγεται εξωφρενικό το ότι δεν έχουν εξυπηρετηθεί τόσο προγενέστερες παραγγελίες, και τρομάζω για το τι θα γίνει με εμάς που προχωρήσαμε σε παραγγελία 3 μήνες μετά.

Σίγουρα οι παραπάνω απαντήσεις μου προσφέρουν μία πιο αισιόδοξη αύρα, αλλά μετά σκέφτομαι μήπως είμαι λίγο ουτοπικός για να πιστεύω εγώ ότι θα παραλάβω μέχρι Μάρτη, όταν εσύ δεν εχεις εξυπηρετηθεί από Οκτώβρη.

Επεξ/σία από rinzler3798
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω τιποτε παραπανω απο αλλους, απλα συγκρινοντας παρελθον με το παρον, βλεπω σε ελλειψεις κονσολας το ιδιο εργο να επαναλαμβανεται. Προτεινω για διασκεδαση οκνηριας και ενημερωση την αναζητηση παλαιων νηματων για την αφιξη κονσολας στο παρελθων στην Ελλαδα. Λιγο πολυ το ιδιο εργο ξαναπαιζεται.

Ενα αλλο ζητημα και προβλημα ειναι το συστημα παραγγελιων / αποθηκης της καθε εταιριας.

Λ.Χ. Πλαισιο, τρεχει αποθηκη ενιαια πανω σε SAP. Ο Κοτσοβολος εαν το εχω καταλαβει καλα εχει τριπλη αποθηκη, με επικοινωνια μεσω SAP. 

Δηλαδη πατε πλαισιο πολυτεχνειο, θα δειτε την αποθηκη ενιαια με τα τεμαχια και ρ\στο καταστημα ψυχικου λ.χ.

Αλλα ο Κοτσος εχει την κεντρικη αποθηκη (ορατη σε ολους και μεσω ιντερνετ), τα διαθεσιμα σε ολα τα καταστηματα (με τα φραντσαιζ;), και τελος την αποθηκη του καθε καταστηματος ορατη μονο τοπικα και οχι σε ολα τα καταστηματα.

Δηλαδη, στο ιντερνετ η σε τηλ στον κοτσο για αγορα μεσω τηλ. δινει το παιχνιδι ακουμαν στο ΠΣ5 ξεπουλημενο. Πας στον κοτσο νεας ιωνιας και το βλεπεις στο καδο με τις προσφορες 35%. Δεν μπορεις να το δεσμευσεις καν διοτι δεν το βλεπει το συστημα. "αγορασε" το καταστημα απο την αποθηκη 10 τεμαχια και πουλησε τα 8,το ενα κλαπηκε, το τελευταιο το βγαζει απο την αποθηκη - γιατι δεν αξιζει ουτε την διαχειρηση, και το εχει στο καταστημα για "σκοτωμα", τωρα βαλτε κονσολες απουλητες, προπαραγγελιες αποδεσμευμενες, και καποια καταστηματα ξαναενημερωνουν κεντρικη αποθηκη, αλλα οχι, αλλα μονα τους προοθουν στην επομενη ΤΟΠΙΚΗ τους προπαραγγελια κλπ κλπ.

Προσθεστε και την διαθεση να λαβουν λογιστικα ρευστο πριν κλεισει το ετος για... λογιστικα...

Και να τα γνωστα σας θεματα.... Παντως μην χολοσκατε, εδω μιλαμε για κεντρικη πλατφορμα πελατολογιου εταιριων που θα παραγεται συνεχως, οχι αντικειμενο συλλεκτικο (τυπου NES ! SNES Mini Classic). Δεν σκοπουν να χασουν τον πελατη τον εσωκλειστο...θα γεμισουμε μεχρι τον μαρτη....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Eγω εκανα την προπαραγγελια μου στις 9/11 απο κοτσοβολο.Εχω επικοινωνήσει με ολους τους τροπους(εκτος απο τηλέφωνο γιατι περιμένω 25 λεπτά απαντάνε και ξαφνικά κλείνει η γραμμή)και μου λενε περιμένουμε παραλαβη απο τον προμηθευτη.Τι να πω.Μεχρι να μας τα στειλουν θα εχει βγει το 6

Το μήνυμα που μου εστειλε ο εκπρόσωπος το live chat:Αναμενουμε από τον προμηθευτη μας την παράδοση του προϊόντος στις κεντρικές μας αποθήκες. 

 

Επεξ/σία από Plopheree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 11:00 ΜΜ, ∫Geo είπε

Απο προηγουμενη εμπειρια με ΕΛΤΑ αν καταλαβα καλα ειναι σαν να ετοιμαζουν τα εντυπα αποστολης κλπ αλλα λογικα το εχουν λαβει απο οπου το παρηγγειλες. Με το καλο!

Για το MrConstantine ενδιαφερομαι και γω να μαθω οποιος γνωριζει θα μας βοηθουσε πολυ!

 

Στις 23/12/2020 στις 12:48 ΠΜ, john1080 είπε

Απο μικρα καταστηματα οπως e-expert και mrconstantine εχει κανενας καμια ενημερωση;;;Παρελαβαν αυτοι καθολου;;;

Καλησπέρα σας κ καλες γιορτες να εχουμε.

Ανακαλυψα το εν λόγω κατάστημα στις 20 Νοεμβρίου οταν κ πηρα αποφαση να αγορασω το ps5 κ μιας κ ολα τα αλλα καταστηματα ειχαν κλεισει τις προπαραγγελιες το εκανα απο εκει. Αφου εστειλα ενα μύνημα στην σελιδα μου ειπε οτι στην επομενη παραλαβη, που εκεινο τον καιρο εγραφε οτι θα ειναι στις 5-15 δεκεμβρη, περιμενε 200 κομματια κ μεχρι τοτε ειχε 100 προπαραγγελιες. Μου ειπε οτι δεν μπορει να χρειαζοταν ενα 30% του ποσου σαν προκαταβολη κ μια εβδομαδα πριν η εξοφληση του ποσου για να αποσταλει το προιον. Εν τελει δεν εβαλα καποια προκαταβολη αφου μου ειπαν οτι τελθκα δεν ηραν απαραιτητο. Στην επομενη συνομιλια μου πιυ ειχα μαζι του μου ειπε οτι η ημερομημια ειχε αλλαξει οπως ειχαν εμημερωση σε 15-25 Δεκεμβρίου κ οτι χρειαζοταν να βαλω 150 ευρω σαν προκαταβολη. Αργοτερα η ημερομηνια εγινε 22-25 Δεκεμβρίου κ οταν μιλησαμε στις 23 του μηνα μου ειπε οτι εχει ενημερωση απο sony οτι δεν υπαρχουν τεμαχια κ επειδη κλεινουν για γιορτες οτι θα μεταφερθούν για γεναρη οι παραλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 12:09 ΜΜ, GeorgeHiken είπε

Στο 2ο κύμα κάλυψαν μέχρι και 21/9. Προφανώς όχι όλους εφόσον δεν παρέλαβες κι εσύ. 

Δεν ισχυει, φιλος μου που παρειγγειλε 18/9 (και μαλιστα εχει πληρωσει πλεον ολο το ποσο) δεν εχει παραλαβει. Το παραγγειλαμε με μιση ωρα διαφορα, εμενα σταλθηκε την πρωτη μερα κυκλοφοριας (παρελαβα την επομενη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Poexania είπε

Δεν ισχυει, φιλος μου που παρειγγειλε 18/9 (και μαλιστα εχει πληρωσει πλεον ολο το ποσο) δεν εχει παραλαβει. Το παραγγειλαμε με μιση ωρα διαφορα, εμενα σταλθηκε την πρωτη μερα κυκλοφοριας (παρελαβα την επομενη).

μήπως πήρε Digital ο φίλος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!!! 

Μιας και είμαι και εγώ  αργοπορημένος και δεν είχα κάνει νωρίτερα προ-παραγγελία σκέφτομαι να ρίξω μια στο e-expert.gr η να περιμένω μήπως και ανοίξει κανένας Γερμανός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Andreszax είπε

 

Καλησπέρα σας κ καλες γιορτες να εχουμε.

Ανακαλυψα το εν λόγω κατάστημα στις 20 Νοεμβρίου οταν κ πηρα αποφαση να αγορασω το ps5 κ μιας κ ολα τα αλλα καταστηματα ειχαν κλεισει τις προπαραγγελιες το εκανα απο εκει. Αφου εστειλα ενα μύνημα στην σελιδα μου ειπε οτι στην επομενη παραλαβη, που εκεινο τον καιρο εγραφε οτι θα ειναι στις 5-15 δεκεμβρη, περιμενε 200 κομματια κ μεχρι τοτε ειχε 100 προπαραγγελιες. Μου ειπε οτι δεν μπορει να χρειαζοταν ενα 30% του ποσου σαν προκαταβολη κ μια εβδομαδα πριν η εξοφληση του ποσου για να αποσταλει το προιον. Εν τελει δεν εβαλα καποια προκαταβολη αφου μου ειπαν οτι τελθκα δεν ηραν απαραιτητο. Στην επομενη συνομιλια μου πιυ ειχα μαζι του μου ειπε οτι η ημερομημια ειχε αλλαξει οπως ειχαν εμημερωση σε 15-25 Δεκεμβρίου κ οτι χρειαζοταν να βαλω 150 ευρω σαν προκαταβολη. Αργοτερα η ημερομηνια εγινε 22-25 Δεκεμβρίου κ οταν μιλησαμε στις 23 του μηνα μου ειπε οτι εχει ενημερωση απο sony οτι δεν υπαρχουν τεμαχια κ επειδη κλεινουν για γιορτες οτι θα μεταφερθούν για γεναρη οι παραλαβες.

Εγω γιαυτο το ειπα,επειδη δεν προκειται να παραλαβουν μικρα καταστηματα απο τη στιγμη που δεν εχουν παραλαβει τα μεγαλα καταστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...