Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Maximus Decimus είπε

Καλό μήνα παιδιά. Τέλος και ο Γενάρης, πιστεύω ότι καλύφθηκε κόσμος, όχι φυσικά κάποιο αξιοσημείωτο μέγεθος, παρολαυτα υπήρξε μια σχετική ροή. Η φάση με την διανομή, έχει τρελό input lag λόγω πανδημίας, κάτι που επιβεβαιώθηκε απο τα καταστήματα που ενδεικτικά περιμένανε κομμάτια 1 με 2 εβδομάδες νωρίτερα (συγκεκριμένα φημολογούταν απο 18/01. Τελικά μάλλον την τελευταία μιαμιση εβδομάδα κινήθηκε η κατάσταση). Αυτήν την εβδομάδα θα συνεχιστούν οι παραδόσεις. Το you, μου ανέφερε για άνοιγμα παραγγελιών απο την επόμενη εβδομάδα με ορίζοντα...ένας θεός ξέρει. Εγώ πάντως λαμβάνοντας υπόψιν και ΑΥΤΟ  θα πω ότι μια κάποια κανονική διαθεσιμότητα θα δούμε στα τέλη του 21 στην καλύτερη των περιπτώσεων. 

Σε άλλα νέα απο Αγγλία και StockAlert λογαριασμούς, μιλάνε για 'proper restock' (Σοβαρό restock σε ελεύθερη μετάφραση) στα μέσα Φλεβάρη, οπότε και εγώ θα πω τέλη του μήνα για να μαστε μέσα. Τουλάχιστον είναι κουτσός! 

man αυτο το σεναριο παιζει ακριβως οπως το λες αλλα για 2022,να ξερεις

edit και οχι δεν κανω πλακα ουτε ειρωνευομαι!!!!

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, di maria kun είπε

man αυτο το σεναριο παιζει ακριβως οπως το λες αλλα για 2022,να ξερεις

Πιθανώς. Αλλά ξέρεις τι γίνεται? Όλο αυτό το διάστημα έχουνε ειπωθεί τόσα πράγματα που δεν επιβεβαιώθηκαν που πραγματικά δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το οτιδήποτε. Μέχρι πριν λίγο καιρό να θυμίσω ότι υπήρχε μια κοινή πεποίθηση ότι τον Μάρτιο του 21, οι κονσόλες θα κυκλοφορούσαν κανονικά στα ράφια! Όχι πολύ καιρό πριν, αλλά πριν 1μιση μήνα το πολύ. Όπως είδαμε στην πράξη αυτή η πεποίθηση αποδείχτηκε όνειρο θερινής νυκτός. Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ούτε το βέλτιστο αλλά ούτε και το χείριστο σενάριο. Θεωρώ ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση πλέον, δηλαδή ότι στοκάρισμα γίνεται αλλά όχι κάτι αξιοσημείωτο, αλλά ούτε πιστεύω αυτούς που λένε ότι τα καταστήματα παίρνουν π.χ. 10 κομμάτια έκαστος. Δυστυχώς, επειδή στην Ελλάδα είμαστε, οι ημέτεροι και τα φιλαράκια σε κάθε κατάστημα έχουν τον πρώτο λόγο κάτι που κάνει ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα. Στην συζήτηση για το PS5 στο Σκρούτζ φερειπείν, υπάρχει τύπος που αναφέρει ότι "λάδωσε" με 150 ευρώ διευθυντή καταστήματος για να πάρει την κονσόλα παρακάμπτοντας την σειρά προτεραιότητας. Το κατα πόσον αληθεύει δεν γνωρίζω, αλλά γνωρίζοντας πως λειτουργεί γενικώς αυτή η χώρα σε όλα τα επίπεδα, πόσο απίθανο είναι τελικά να ισχύει ακόμα και κάτι τέτοιο?

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα!
Γράφω αραιά και που πλέον και στον Κωτσόβολο καλώ ή μιλάω με Live Chat μια φορά τον μήνα και αν διότι enough με τα ψέμματα και τις μπαρούφες τους!
Ο κύριος λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω πολλούς να λένε τα εξής: ''Μίλησα με το εκάστοτε κατάστημα και μου είπε θα εξυπηρετηθώ τότε ή παραλαμβάνουν τότε''
   Από την αναμονή που έχω από 21/09 εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι από τους πρώτους έχουμε αποκτήσει μια ''εμπειρία'' πάνω στο θέμα και θα ήθελα εντελώς φιλικά να συμβουλέψω όλους και όλες να μην πιστεύουν λέξη από ότι τους λένε τα καταστήματα διότι 9/10 είναι λόγια του αέρα για να μας καθησυχάσουν ώστε να μην ακυρώσουμε ή φήμες που έχουν ακούσει.
   Η κατάσταση είναι άκρως κακή και καθόλου ελπιδοφόρα μιας και το πρόβλημα δεν μένει στην χώρα μας αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας, σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχουμε ανά εβδομάδα-δεκαήμερο restocks στα καταστήματα και καθημερινά Drops...γιατί όμως έξω και όχι εδώ?!
   Έχει να κάνει με τα συμφέροντα μιας και εμείς είμαστε μια μικρή αγορά σε σχέση με τις άλλες λόγο πληθυσμού αρχικά, η Sony έχει συμφέρον να κρατήσει καλές σχέσεις με τον πληθυσμό των χωρών που της προσφέρουν τα περισσότερα χρήματα π.χ Γαλλία-Γερμανία κτλ και τώρα που έσκασε και αυτό με την AMD? βλέπω να πηγαίνουν πιο αργά τα πράγματα...
   Εν κατακλείδι, για να μην σας κουράζω θέλω να σας συμβουλέψω να μην ακούτε όσα σας λένε τα καταστήματα διότι έχουν αποδειχθεί πως τα περισσότερα είναι μπαρούφες για να μην μας χάσουν από πελάτες, επιπλέον μην περιμένετε σε κανένα θαύμα της Sony, εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή.
Πάντως στον Κωτσόβολο είμαστε στα Disk 22/09 και στα Digital 17/09 (19:00) οπότε τα παιδιά που ρωτάτε πότε θα εξυπηρετηθείτε κάντε τους υπολογισμούς για να σας φύγει η απορία, καλή δύναμη σε όλους!
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aleex είπε

Καλησπέρα ομάδα!
Γράφω αραιά και που πλέον και στον Κωτσόβολο καλώ ή μιλάω με Live Chat μια φορά τον μήνα και αν διότι enough με τα ψέμματα και τις μπαρούφες τους!
Ο κύριος λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω πολλούς να λένε τα εξής: ''Μίλησα με το εκάστοτε κατάστημα και μου είπε θα εξυπηρετηθώ τότε ή παραλαμβάνουν τότε''
   Από την αναμονή που έχω από 21/09 εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι από τους πρώτους έχουμε αποκτήσει μια ''εμπειρία'' πάνω στο θέμα και θα ήθελα εντελώς φιλικά να συμβουλέψω όλους και όλες να μην πιστεύουν λέξη από ότι τους λένε τα καταστήματα διότι 9/10 είναι λόγια του αέρα για να μας καθησυχάσουν ώστε να μην ακυρώσουμε ή φήμες που έχουν ακούσει.
   Η κατάσταση είναι άκρως κακή και καθόλου ελπιδοφόρα μιας και το πρόβλημα δεν μένει στην χώρα μας αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας, σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχουμε ανά εβδομάδα-δεκαήμερο restocks στα καταστήματα και καθημερινά Drops...γιατί όμως έξω και όχι εδώ?!
   Έχει να κάνει με τα συμφέροντα μιας και εμείς είμαστε μια μικρή αγορά σε σχέση με τις άλλες λόγο πληθυσμού αρχικά, η Sony έχει συμφέρον να κρατήσει καλές σχέσεις με τον πληθυσμό των χωρών που της προσφέρουν τα περισσότερα χρήματα π.χ Γαλλία-Γερμανία κτλ και τώρα που έσκασε και αυτό με την AMD? βλέπω να πηγαίνουν πιο αργά τα πράγματα...
   Εν κατακλείδι, για να μην σας κουράζω θέλω να σας συμβουλέψω να μην ακούτε όσα σας λένε τα καταστήματα διότι έχουν αποδειχθεί πως τα περισσότερα είναι μπαρούφες για να μην μας χάσουν από πελάτες, επιπλέον μην περιμένετε σε κανένα θαύμα της Sony, εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή.
Πάντως στον Κωτσόβολο είμαστε στα Disk 22/09 και στα Digital 17/09 (19:00) οπότε τα παιδιά που ρωτάτε πότε θα εξυπηρετηθείτε κάντε τους υπολογισμούς για να σας φύγει η απορία, καλή δύναμη σε όλους!
 

Καλησπέρα φίλε μου, Ευρώπη είναι στην ίδια μοίρα με εμάς δεν έχει πάρει τίποτα σχεδόν...

Αμερική και Αγγλία παίρνουν κάθε εβδομαδα-δεκαήμερο όπως αναφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Aleex είπε

Καλησπέρα ομάδα!
Γράφω αραιά και που πλέον και στον Κωτσόβολο καλώ ή μιλάω με Live Chat μια φορά τον μήνα και αν διότι enough με τα ψέμματα και τις μπαρούφες τους!
Ο κύριος λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω πολλούς να λένε τα εξής: ''Μίλησα με το εκάστοτε κατάστημα και μου είπε θα εξυπηρετηθώ τότε ή παραλαμβάνουν τότε''
   Από την αναμονή που έχω από 21/09 εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι από τους πρώτους έχουμε αποκτήσει μια ''εμπειρία'' πάνω στο θέμα και θα ήθελα εντελώς φιλικά να συμβουλέψω όλους και όλες να μην πιστεύουν λέξη από ότι τους λένε τα καταστήματα διότι 9/10 είναι λόγια του αέρα για να μας καθησυχάσουν ώστε να μην ακυρώσουμε ή φήμες που έχουν ακούσει.
   Η κατάσταση είναι άκρως κακή και καθόλου ελπιδοφόρα μιας και το πρόβλημα δεν μένει στην χώρα μας αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας, σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχουμε ανά εβδομάδα-δεκαήμερο restocks στα καταστήματα και καθημερινά Drops...γιατί όμως έξω και όχι εδώ?!
   Έχει να κάνει με τα συμφέροντα μιας και εμείς είμαστε μια μικρή αγορά σε σχέση με τις άλλες λόγο πληθυσμού αρχικά, η Sony έχει συμφέρον να κρατήσει καλές σχέσεις με τον πληθυσμό των χωρών που της προσφέρουν τα περισσότερα χρήματα π.χ Γαλλία-Γερμανία κτλ και τώρα που έσκασε και αυτό με την AMD? βλέπω να πηγαίνουν πιο αργά τα πράγματα...
   Εν κατακλείδι, για να μην σας κουράζω θέλω να σας συμβουλέψω να μην ακούτε όσα σας λένε τα καταστήματα διότι έχουν αποδειχθεί πως τα περισσότερα είναι μπαρούφες για να μην μας χάσουν από πελάτες, επιπλέον μην περιμένετε σε κανένα θαύμα της Sony, εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή.
Πάντως στον Κωτσόβολο είμαστε στα Disk 22/09 και στα Digital 17/09 (19:00) οπότε τα παιδιά που ρωτάτε πότε θα εξυπηρετηθείτε κάντε τους υπολογισμούς για να σας φύγει η απορία, καλή δύναμη σε όλους!
 

Η διαφορα σε πολλες χωρες της Ευρωπης ειναι οτι δεν υπαρχουν προπαρραγελιες. Ερχονται τα ps  ανοιγει το site για 1-2 ωρες μεχρι να τελειωσουν τα αποθεματα και παλι απο την αρχη. Στην Ελλαδα εχουν γινει τοσες προπαραγγελιες που και εμπορευμα να φερουν δεν τους καλυπτει ολους.

Εγω στο εξωτερικο ζω και παλευα δυο μηνες εστω για προπαραγγελια. Ακομα και πριν την κυκλοφορια ηταν πολυ δυσκολο να παραγγελεις.

Τελικα καταφερα εκανα μια παραγγελια πριν 10 μερες και το ειχα σε μια εβδομαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aleex είπε

Καλησπέρα ομάδα!
Γράφω αραιά και που πλέον και στον Κωτσόβολο καλώ ή μιλάω με Live Chat μια φορά τον μήνα και αν διότι enough με τα ψέμματα και τις μπαρούφες τους!
Ο κύριος λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω πολλούς να λένε τα εξής: ''Μίλησα με το εκάστοτε κατάστημα και μου είπε θα εξυπηρετηθώ τότε ή παραλαμβάνουν τότε''
   Από την αναμονή που έχω από 21/09 εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι από τους πρώτους έχουμε αποκτήσει μια ''εμπειρία'' πάνω στο θέμα και θα ήθελα εντελώς φιλικά να συμβουλέψω όλους και όλες να μην πιστεύουν λέξη από ότι τους λένε τα καταστήματα διότι 9/10 είναι λόγια του αέρα για να μας καθησυχάσουν ώστε να μην ακυρώσουμε ή φήμες που έχουν ακούσει.
   Η κατάσταση είναι άκρως κακή και καθόλου ελπιδοφόρα μιας και το πρόβλημα δεν μένει στην χώρα μας αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας, σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχουμε ανά εβδομάδα-δεκαήμερο restocks στα καταστήματα και καθημερινά Drops...γιατί όμως έξω και όχι εδώ?!
   Έχει να κάνει με τα συμφέροντα μιας και εμείς είμαστε μια μικρή αγορά σε σχέση με τις άλλες λόγο πληθυσμού αρχικά, η Sony έχει συμφέρον να κρατήσει καλές σχέσεις με τον πληθυσμό των χωρών που της προσφέρουν τα περισσότερα χρήματα π.χ Γαλλία-Γερμανία κτλ και τώρα που έσκασε και αυτό με την AMD? βλέπω να πηγαίνουν πιο αργά τα πράγματα...
   Εν κατακλείδι, για να μην σας κουράζω θέλω να σας συμβουλέψω να μην ακούτε όσα σας λένε τα καταστήματα διότι έχουν αποδειχθεί πως τα περισσότερα είναι μπαρούφες για να μην μας χάσουν από πελάτες, επιπλέον μην περιμένετε σε κανένα θαύμα της Sony, εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή.
Πάντως στον Κωτσόβολο είμαστε στα Disk 22/09 και στα Digital 17/09 (19:00) οπότε τα παιδιά που ρωτάτε πότε θα εξυπηρετηθείτε κάντε τους υπολογισμούς για να σας φύγει η απορία, καλή δύναμη σε όλους!
 

Θα σου πω ότι ενώ σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι πρακτικά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και ότι πολλά απο αυτά που ακούγονται είναι είτε αυτοματοποιημένες απαντήσεις είτε καθησυχαστικά ευχολόγια, υπάρχει ένα σημείο σε αυτό που λες που ενώ εκ πρώτης σωστό είναι, εν τούτοις χρειάζεται μια δεύτερη ανάγνωση ελέω...scalping.

Πιο συγκεκριμένα μιλάω για το σημείο που αναφέρεις  "εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή." και θα σου πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα όσο περίεργο και αν ακούγεται. Η εξήγηση όμως, είναι πολύ απλή. Η Sony όπως όλοι γνωρίζουμε, μπαίνει "μέσα" απο την κονσόλα, και βγάζει απ'το software. Όταν λοιπόν κάθε φορά που ένα κατάστημα στοκάρει κονσόλες και ανοίγει τις παραγγελίες και οι scalpers με τα bots κάνουν πάρτι (με εξαίρεση κάποια πολύ λίγα μεγάλα καταστήματα στο εξωτερικό που λένε ότι κατάφεραν να δημιουργήσουν δικλείδες ασφαλείας για να το αποτρέψουν), τότε η Sony για όσο διάστημα αυτές οι κονσόλες κάθονται στα ράφια τους, ζημιώνεται σε τρελό βαθμό γιατί δεν κινείται καθόλου το software. Αυτό ακριβώς το νομότυπο παραεμπόριο, είναι ίσως μεγαλύτερο αγκάθι και απο την ύπαρξη της πανδημίας, ενώ συνδυαστικά το μείγμα γίνεται ολέθριο για όλους εμάς. Ως εκ τούτου, η Sony σαφέστατα και θέλει να πουλήσει, αλλά έχω την αίσθηση-πεποίθηση, ότι πλέον εξετάζει πυρετωδώς τρόπους να πουλήσει στοχευμένα και σε σίγουρα χέρια που θα καταναλώσουν άμεσα σε επίπεδο software αλλά και περιφερειακά (games, συνδρομές κλπ.). Και κάπως έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ενόψει και του Direct Store για την Ευρώπη απο την Sony, και σε συνάρτηση με την - de facto - δυσκολία που προβάλλει η πανδημία, ζυγίζει πολύ προσεκτικά το που και πόσα κομμάτια θα στείλει. Και αυτό γιατί σε τελική ανάλυση οι retailers δεν καίγονται και ιδιαίτερα για το αν τα κομμάτια που βγάζουν για πούλημα θα τα πάρουν τα bots των scalpers ή ο Γιάννης και ο Νίκος που θα αγοράσουν και games και συνδρομές άμεσα, αλλά απλά να πουλήσουν τα κομμάτια που έχουν διαθέσιμα.  Σε μια χρονιά που κυριολεκτικά ο πλανήτης οικονομικά στενάζει, καταλαβαίνει κανείς πόσο βαρύνουσας σημασίας είναι όλα αυτά. 

Γενικώς δηλαδή η κατάσταση δεν διαβάζεται μονοσήμαντα : Η Sony θέλει να πουλήσει. Η Sony θέλει να πουλήσει πάνω στην εγκατεστημένη βάση. Και για να το κάνει αυτό, οι κονσόλες πρέπει να είναι στα σαλόνια και όχι στις αγγελίες με price tags στα 800 και 900 ευρώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει αν ή σονυ έχει κάνει τέτοια λάθη μία εταιρεία που την υποστηρίζουμε και την αγαπάμε αυτή θα ζημιωθεί υπάρχει και από την άλλη μεριά το Xbox Series X το οποίο τρίβει τα χέρια του και είναι έτοιμο να πάρει τη ρεβάνς και να κερδίσει το χαμένο έδαφος της προηγούμενης γενιάς .Γιατί  ξέρω πολλούς που έχουν γυρίσει στρατόπεδο, για αυτό το λόγο και μόνο πιστεύω ότι η σονυ δεν το κάνει επίτηδες απλά έκανε έναν πολύ κακό υπολογισμό Θέλω να πιστεύω ότι στο τέλος εμείς θα βγούμε κερδισμένοι γιατί ο ανταγωνισμός Έχει και τα καλά του.

οι περισσότεροι από εμάς κάναμε το λάθος και δώσαμε το Pro Εγώ βέβαια έπαιξα αυτά που ήθελα αλλά ή σονυ με εκανε να θέλω το ps5 από την πρώτη μέρα γιατί είναι συμβατό με την τεράστια βιβλιοθήκη του 4..........

εν κατακλείδι Πιστεύω ότι θα πάθει Μεγάλη ζημιά η εταιρεία γιατί το Xbox έχει πάρει και αυτό φορά και σε λίγες εβδομάδες θα μπορείς να το παίρνεις από το ράφι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αποψη μου την εχω πει ξανα...Η κατασταση αυτη να μην βρισκεις πουθενα κονσολα ps5 και με αυτο τον τροπο «καταφερε» η σονυ να κανει μαγκες ολους αυτους που τα αγοραζουν και τα πουλανε με 300-400€ καπελο(αλλωστε οπως ειδαμε ολοκληρα κυκλωματα εχουν εντοπιστει),φταιει αποκλειστικα και μονο η Σονυ(προσωπικη αποψη)

Θα επρεπε να ειχε φροντισει να καλυψει ενα μεγαλυτερο μερος προπαραγγελιων...Και μετα βεβαια φταινε τα καταστηματα και η πολιτικη που ακολουθησαν.Θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω...Η Microsoft βγαινει κερδισμενη απο ολο αυτο,που αν φυσικα οι προπαραγγελιες του Χ ηταν στα επιπεδα του ps5 ισως να ειχε το ιδιο προβλημα...Εγω οπως και πολλοι αλλοι πουλησα το ps4 pro για να παρω το ps5 και ακομη περιμενω...Πηρα day 1 το series X και ευτυχως εχω βρει την ησυχια μου και εχω να παιζω.Αλλα sony ξυπνα...Ξυπνα πριν ειναι αργα...Γιατι ανθρωποι σαν εμενα και πολλοι αλλοι που ξερουν το gaming δε θα σε περιμενουν μια ζωη...Θα πανε στο αλλο στρατοπεδο και σε μια εποχη που ο ανταγωνισμος με την Microsoft ειναι πολυ σκληρος.Αλλωστε η Microsoft στην προηγουμενη γενια απεδειξε οτι ειχε την πιο δυνατη κονσολα.

Επεξ/σία από john1080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, john1080 είπε

,φταιει αποκλειστικα και μονο η Σονυ

Ισως ετσι μας συμφερει να λεμε ολοι οι καταναλωτες...η αληθεια ειναι πιο σκληρη βεβαια. Θες να εκανε λαθοι η Σονυ στον υπολογοσιμο των προπαραγγελιων? Οκ εκανε, ειμαι μαζι σου. Εγω και εσυ ομως που παμε και αγοραζουμε τις κονσολες με καπελο δεν κανουμε κανενα λαθος? Εδω υπαρχουν αγγελειες Ζητησης με τιμες 700-800 ευρο. Και στον ινσομνια και στο FB marketplace...Φαντασου...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ισως ετσι μας συμφερει να λεμε ολοι οι καταναλωτες...η αληθεια ειναι πιο σκληρη βεβαια. Θες να εκανε λαθοι η Σονυ στον υπολογοσιμο των προπαραγγελιων? Οκ εκανε, ειμαι μαζι σου. Εγω και εσυ ομως που παμε και αγοραζουμε τις κονσολες με καπελο δεν κανουμε κανενα λαθος? Εδω υπαρχουν αγγελειες Ζητησης με τιμες 700-800 ευρο. Και στον ινσομνια και στο FB marketplace...Φαντασου...

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου...Εγω προσωπικα και πολλοι αλλοι,αφου εχουμε 500€ να παρουμε ps5 εχουμε και 600€ για να δωσουμε,απλα εγω δεν το κανω...Δεν κανω μαγκα κανεναν που παει να βγαλει λεφτα...Εγω περιμενω σαν gamer να παρω μια νεα κονσολα και αλλοι αισχοκερδουν...Ο καθενας βεβαια κανει οτι γουσταρει,αλλα τα δικα μου λεφτα δεν θα τα δει...Οποιος τα εχει και βιαζεται ας παρει με 600-700-800€...Την ειπα την αποψη μου παραπανω...για μενα ηδη κερδισε η  Microsoft,εχω το Χ και ειναι μια χαρα.Οταν αποφασισουν σονυ και Κωτσοβολος να μου το στειλουν θα το παρω και αυτο,αλλα ποσοι μπορουν να περιμενουν και κυριως ποσοι εχουν τη δυνατοτητα να παρουν και τις 2 κονσολες αυτης της γενιας;;Αυτα τα δυο επρεπε να σκεφτεται τωρα η Σονυ

Επεξ/σία από john1080
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john1080 είπε

για μενα ηδη κερδισε η  Microsoft,εχω το Χ και ειναι μια χαρα

Πολυ νωρις για να κανουμε τετοιες δηλωσεις...Μπορει να αποτελει μια προσωρινη λυση για τα Multiplatform αλλα αν θες αποκλειστικα ειναι μονοδρομος η σονυ. 

 

1 ώρα πριν, john1080 είπε

δυνατοτητα να παρουν και τις 2 κονσολες αυτης της γενιας

Ισως ειναι λιγο πιο ευκολο σε σχεση με την προηγουμενη γενια μιας και στο ps5 digital ειναι πολυ πιο φτηνο ενω ειναι next gen κονσολα, καμια σχεση με το series S δηλαδη. Σκεψου αμα βγει και κανα slim digital σε 2-3 χρονια και ερθει στα 299...Ποιος δεν θα παρει τοτε?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα πιο πολυ για να διαβασω μπας και φτιαξανε τα πραγματα να παρουμε καμια κονσολα σαν ανθρωποι με την ησυχια μας χωρις να πρεπει να ειμαστε με το δαχτυλο στην σκανδαλη..Μαλλον να μπω μετα το πασχα παλι ε? :lol:

Περα απο την πλακα για να μην διαβαζω ενα καρο σελιδες εσεις που παρακολουθειτε στενα το θεμα τι πληροφοριες ακουστηκαν για το ποτε μπορεις να παραγγειλεις παλι κονσολα η ποτε θα φτιαξει σε λογικα επιπεδα η διαθεσιμοτητα?Να υπολογιζουμε πριν το 22? Οχι τιποτα αλλο θα παρω την κονσολα μονο κ μονο οταν βγει το patch 60fps για το last of us 2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ελλείψεις ημιαγωγών ρίχνει το φταίξιμο της χαμηλής διαθεσιμότητας PS5 η Sony - See more at: http://www.enternity.gr/Article/Gadgets/News/Στις-ελλείψεις-ημιαγωγών-ρίχνει-το-φταίξιμο-της-χαμηλής-διαθεσιμότητας-PS5-η-Sony/65051.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Aleex είπε

Καλησπέρα ομάδα!
Γράφω αραιά και που πλέον και στον Κωτσόβολο καλώ ή μιλάω με Live Chat μια φορά τον μήνα και αν διότι enough με τα ψέμματα και τις μπαρούφες τους!
Ο κύριος λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω πολλούς να λένε τα εξής: ''Μίλησα με το εκάστοτε κατάστημα και μου είπε θα εξυπηρετηθώ τότε ή παραλαμβάνουν τότε''
   Από την αναμονή που έχω από 21/09 εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι από τους πρώτους έχουμε αποκτήσει μια ''εμπειρία'' πάνω στο θέμα και θα ήθελα εντελώς φιλικά να συμβουλέψω όλους και όλες να μην πιστεύουν λέξη από ότι τους λένε τα καταστήματα διότι 9/10 είναι λόγια του αέρα για να μας καθησυχάσουν ώστε να μην ακυρώσουμε ή φήμες που έχουν ακούσει.
   Η κατάσταση είναι άκρως κακή και καθόλου ελπιδοφόρα μιας και το πρόβλημα δεν μένει στην χώρα μας αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας, σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχουμε ανά εβδομάδα-δεκαήμερο restocks στα καταστήματα και καθημερινά Drops...γιατί όμως έξω και όχι εδώ?!
   Έχει να κάνει με τα συμφέροντα μιας και εμείς είμαστε μια μικρή αγορά σε σχέση με τις άλλες λόγο πληθυσμού αρχικά, η Sony έχει συμφέρον να κρατήσει καλές σχέσεις με τον πληθυσμό των χωρών που της προσφέρουν τα περισσότερα χρήματα π.χ Γαλλία-Γερμανία κτλ και τώρα που έσκασε και αυτό με την AMD? βλέπω να πηγαίνουν πιο αργά τα πράγματα...
   Εν κατακλείδι, για να μην σας κουράζω θέλω να σας συμβουλέψω να μην ακούτε όσα σας λένε τα καταστήματα διότι έχουν αποδειχθεί πως τα περισσότερα είναι μπαρούφες για να μην μας χάσουν από πελάτες, επιπλέον μην περιμένετε σε κανένα θαύμα της Sony, εάν είχε κονσόλες θα έδινε...να πουλήσει θέλει και αυτή.
Πάντως στον Κωτσόβολο είμαστε στα Disk 22/09 και στα Digital 17/09 (19:00) οπότε τα παιδιά που ρωτάτε πότε θα εξυπηρετηθείτε κάντε τους υπολογισμούς για να σας φύγει η απορία, καλή δύναμη σε όλους!
 

Στον κώτσο δεν ξέρω τι γίνεται εγώ ήμουν 22/9 , παρέλαβα από media markt (πάλι 22/9) με αντικαταβολή (είχαν ζητήσει προκαταβολή και έριξα άκυρο) τη δευτέρα και την ακύρωσα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι κάνουν.

έχει παραλάβει κανείς από κώτσο 20-25/9

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...