Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, SKOKMAN είπε

Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά το λινκ που είχα βάλει πιο πάνω για αγορά PS5 έκλεισε τώρα.

Έχει μείνει ανοιχτό μόνο για το digital τώρα.

Εγώ πάντως έκανα την παραγγελία μου.

Δεν ξέρεις πότε τι γίνεται

 

3 ώρες πριν, TheSellerYouSeek είπε

Εριξα και εγω μια παραγγελία εχθές για Digital edition

σημερα βλεπω εχουν κατεβασει και digital και disc για να μην γινουν περαιτερω παραγγελιες 

 

3 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Disk από χθες μάλιστα. 

Να ενημερώσω τα παιδιά που παράγγειλαν από digitalcorner.gr που τα είχε εχτές διαθέσιμα κτλπ ότι το πρωί μου έστειλε email λέγοντας μου ότι τα εμφανίζει διαθέσιμα ενώ δεν είναι πραγματικά...(bug υποθέτω).
  Κάναμε ένα chatting και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν έχει απόθεμα και δεν γνωρίζει τίποτα για το πότε και για το εάν θα παραλάβει.
Στείλτε και εσείς ένα email εάν θέλετε αλλά δεν βλέπω φώς.

23 ώρες πριν, Φανούλα είπε

Καλησπερα οσοι θελετε και μπορειτε γραψτε σε σχολιο αυτοι π εχουν παραλαβει ps5 disc h digital ημερομηνιες που εχουν παραλαβει απο Κωτσοβολο.

Για να σε βοηθήσω ο Κωτσόβολος έχει μείνει περίπου 17/09 απόγευμα στις Digital κονσόλες και 22/09 άντε βαριά να έχει εξυπηρετήσει και πάρα πολύ λίγους 23/09 πρωί πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aleex είπε

Να ενημερώσω τα παιδιά που παράγγειλαν από digitalcorner.gr που τα είχε εχτές διαθέσιμα κτλπ ότι το πρωί μου έστειλε email λέγοντας μου ότι τα εμφανίζει διαθέσιμα ενώ δεν είναι πραγματικά...(bug υποθέτω).
  Κάναμε ένα chatting και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν έχει απόθεμα και δεν γνωρίζει τίποτα για το πότε και για το εάν θα παραλάβει.
Στείλτε και εσείς ένα email εάν θέλετε αλλά δεν βλέπω φώς

Τζάμπα χαρήκαμε  δηλαδή ότι μάλλον ήξερε ποσα κομμάτια θα φέρει και για αυτο έκλεισαν οι παραγγελίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Paft_Dunk είπε

Συμφωνώ. Μια από τα ίδια. Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν. Παραγγελία digital αρχές Νοέμβρη Κοτσώ. (ντρέπομαι και που το λέω με άλλους που περιμένουν από Σεπτέμβρη) Στις αρχές έμπαινα 3 φορές τη μέρα να δω πως έχει η εξέλιξη παραγγελίας, μήπως και κάνω γιορτές με PS5. Τώρα το πήρα απόφαση πως θα παραλάβω μετά το Μάρτη και νωρίς λέω! 😀
Το μόνο που σκάω είναι πως είμαι και εγώ από αυτούς που πούλησαν το PS4 και χάνω παιχνίδια του 4 (πχ last of us part II) ή το red dead redemption 2 που δεν έχω αξιωθεί να παίξω και έχω σε ένα εξωτερικό σκληρό και κάθεται. 
Εγώ από την άλλη βγάζω το άχτι μου σε ένα switch που έχω. 
Ξέρω πως δεν προσφέρω και πολλά με αυτό το post στο thread 🙂 απλά να πω στους συμπάσχοντες υπομονή. 

Βασικα εδωσες μια ιδεα σε οσους ειναι ετοιμοι να υποκηψουν στους μαυραγοριτες...αυτα τα 100-200-300 ευρω παραπανω ας παρουν ενα switch να παιρνανε την ωρα του μεχρι να βρουν ps5 σε νορμαλ τιμη :) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως βλέπω τώρα τις ημερομηνίες και είναι τρελό. 
(πιάνω μόνο τις παραγγελίες που έχουν γίνει σε Κωτσόβολο)

Από την ημέρα κυκλοφορίας μέχρι σήμερα έχουν περάσει 80 μέρες. Μέσα σε αυτές τις 80 μέρες έχουν καλύψει τις παραγγελίες που έχουν γίνει τις πρώτες 7 μέρες από τότε που άνοιξαν οι προπαραγγελίες (αναφέρομαι μόνο για το disc edition). Από την μέρα που άνοιξαν οι προπαραγγελίες μέχρι σήμερα, έχουν περάσει 145 μέρες. Οπότε σήμερα έχουν να καλύψουν ακόμα 138 μέρες παραγγελιών. 
Αν υπολογίσουμε πως θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό (δηλαδή κάλυψη 7 ημερών ανά 80 μέρες) τότε ο τελευταίος που παράγγειλε σήμερα θα παραλάβει σε... 1520 μέρες!

Αυτό το νούμερο θα μπορούσε να γίνει (και θα γίνει) πολύ μικρότερο σε περίπτωση που μέσα στις επόμενες βδομάδες/μήνες η Sony αρχίσει να στέλνει μεγαλύτερο απόθεμα και πιο συχνά. Αλλά με την AMD να τα έχει φτύσει, δεν ξέρω πόσο τεράστια διαφορά θα υπάρξει. (και εννοείται πως το νούμερο είναι τελείως πλασματικό γιατί έχει να κάνει και με τον αριθμό παραγγελιών που έχουν γίνει ανά μέρα, δηλαδή, το νούμερο αφορά περισσότερο την κατάσταση ως σήμερα και όχι τόσο αυτή στο μέλλον)

Επεξ/σία από Tace23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tace23 είπε

Πάντως βλέπω τώρα τις ημερομηνίες και είναι τρελό. 
(πιάνω μόνο τις παραγγελίες που έχουν γίνει σε Κωτσόβολο)

Από την ημέρα κυκλοφορίας μέχρι σήμερα έχουν περάσει 80 μέρες. Μέσα σε αυτές τις 80 μέρες έχουν καλύψει τις παραγγελίες που έχουν γίνει τις πρώτες 7 μέρες από τότε που άνοιξαν οι προπαραγγελίες (αναφέρομαι μόνο για το disc edition). Από την μέρα που άνοιξαν οι προπαραγγελίες μέχρι σήμερα, έχουν περάσει 145 μέρες. Οπότε σήμερα έχουν να καλύψουν ακόμα 138 μέρες παραγγελιών. 
Αν υπολογίσουμε πως θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό (δηλαδή κάλυψη 7 ημερών ανά 80 μέρες) τότε ο τελευταίος που παράγγειλε σήμερα θα παραλάβει σε... 1520 μέρες!

Αυτό το νούμερο θα μπορούσε να γίνει (και θα γίνει) πολύ μικρότερο σε περίπτωση που μέσα στις επόμενες βδομάδες/μήνες η Sony αρχίσει να στέλνει μεγαλύτερο απόθεμα και πιο συχνά. Αλλά με την AMD να τα έχει φτύσει, δεν ξέρω πόσο τεράστια διαφορά θα υπάρξει. (και εννοείται πως το νούμερο είναι τελείως πλασματικό γιατί έχει να κάνει και με τον αριθμό παραγγελιών που έχουν γίνει ανά μέρα, δηλαδή, το νούμερο αφορά περισσότερο την κατάσταση ως σήμερα και όχι τόσο αυτή στο μέλλον)

Τα νουμερα ειναι λιγο στον "αερα" βεβαια. Πολλοι εχουν κανει τεσσερις και πεντε παραγγελιες.

Ακομα, στις πρωτες εφτα ημερες επεσαν οι περισσοτερες παραγγελιες, δεν εχουν γινει "αναλογικα". Αυτο ειναι εικασια δικη μου, αλλα μου φαινεται λογικο.

Σε κανα τριμηνο η κατασταση θα εχει ισορροπησει αρκετα πιστευω. Μετα το πασχα, οχι πως θα βρισκεις με το τσουβαλι, αλλα δεν θα υπαρχει αυτη η τραγικη κατασταση να περιμενει ο αλλος μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Τα νουμερα ειναι λιγο στον "αερα" βεβαια. Πολλοι εχουν κανει τεσσερις και πεντε παραγγελιες.

Η κατάσταση ως τώρα ισχύει, όντως μέσα σε 80 μέρες από την κυκλοφορία έχουν καλύψει μόνο τις πρώτες 7 μέρες (όχι από την κυκλοφορία της κονσόλας, αλλά από το άνοιγμα των προπαραγγελιών). Ωστόσο οι 1520 μέρες είναι όντως πλασματικές, δείχνει απλά το πως θα μπορούσε να συνεχιστεί η κάλυψη αν συνεχιζόταν οι ίδιοι ρυθμοί.

Οι έξτρα παραγγελίες ωστόσο δεν παίζουν κάποιο ρόλο (κάποιον ιδιαίτερο πέραν από την καθυστέρηση στα logistics). Θα μπορούσαν να υπάρχουν και δέκα εικονικές παραγγελίες ανά άτομο, χωρίς να αλλάζουν τα παραπάτω νούμερα. 

Επεξ/σία από Tace23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tace23 είπε

Η κατάσταση ως τώρα ισχύει, όντως μέσα σε 80 μέρες από την κυκλοφορία έχουν καλύψει μόνο τις πρώτες 7 μέρες. Ωστόσο οι 1520 μέρες είναι όντως πλασματικές, δείχνει απλά το πως θα μπορούσε να συνεχιστεί η κάλυψη αν συνεχιζόταν οι ίδιοι ρυθμοί.

Οι έξτρα παραγγελίες ωστόσο δεν παίζουν κάποιο ρόλο (κάποιον ιδιαίτερο πέραν από την καθυστέρηση στα logistics). Θα μπορούσαν να υπάρχουν και δέκα εικονικές παραγγελίες ανά άτομο, χωρίς να αλλάζουν τα παραπάτω νούμερα. 

Βρε 'συ, σκεψου για παραδειγμα πως καποια στιγμη οι προπαραγγελιες εκλεισαν. Αρα η "δευτερη" εβδομαδα δεν θα χρειαστει 80 μερες για να καλυφθει, αφου σε αυτη δεν θα υπαρχουν καθολου παραγγελιες.

Το "δευτερη εβδομαδα" το λεω στον αερα, δεν θυμαμαι ποτε εκλεισαν οι προπαραγγελιες. Δεν θα παει αναλογικα. Η ψαλιδα μεταξυ προσφορας-ζητησης συνεχως θα μειωνεται, αρα και οι χρονοι αναμονης.

Τεσπα, αυτα απο εμενα, μην τρωω το χωρο των ανθρωπων που περιμενουν με θεωριες δικες μου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Βρε 'συ, σκεψου για παραδειγμα πως καποια στιγμη οι προπαραγγελιες εκλεισαν. Αρα η "δευτερη" εβδομαδα δεν θα χρειαστει 80 μερες για να καλυφθει, αφου σε αυτη δεν θα υπαρχουν καθολου παραγγελιες.

Το "δευτερη εβδομαδα" το λεω στον αερα, δεν θυμαμαι ποτε εκλεισαν οι προπαραγγελιες. Δεν θα παει αναλογικα. Η ψαλιδα μεταξυ προσφορας-ζητησης συνεχως θα μειωνεται, αρα και οι χρονοι αναμονης.

Τεσπα, αυτα απο εμενα, μην τρωω το χωρο των ανθρωπων που περιμενουν με θεωριες δικες μου. :) 

Για αυτό αναφέρθηκα μόνο στου Κωτσόβολου που δεν έκλεισε ποτέ τις παραγγελίες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραγγελία 9/12 έχω πείσει τον εαυτό μου ότι θα μπαίνω πλέον μόνο για τυχόν ενημερώσεις σε αυτό το νήμα και για να δω πως πηγαίνουν οι εκάστοτε προπαραγγελίες και τα μεγάλα καταστήματα που χρωστάνε ακόμα. 

Μην απελπίζεστε πάντως, ότι θα το πάρουμε...θα το πάρουμε! Η στιγμή που θα έρθει θα σβήσει όλο το πικρό αυτό κακό παρελθόν που έχει δημιουργηθεί. 

Σκεφτείτε ότι κάποιοι από εμάς δεν έχουν καμία κονσόλα και απλά έχουμε δεχτεί την κατάσταση.

Δώστε χρόνο και οπλιστείτε με υπομονή παίδες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντι να πληρωνουν ps5 διπλη τιμη  ενα series S με ενα game pass  ειναι μια λυση να περασει η ωρα και ο καιρος

Επεξ/σία από pankot1979
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tace23 είπε

Από την ημέρα κυκλοφορίας μέχρι σήμερα έχουν περάσει 80 μέρες. Μέσα σε αυτές τις 80 μέρες έχουν καλύψει τις παραγγελίες που έχουν γίνει τις πρώτες 7 μέρες από τότε που άνοιξαν οι προπαραγγελίες (αναφέρομαι μόνο για το disc edition). Από την μέρα που άνοιξαν οι προπαραγγελίες μέχρι σήμερα, έχουν περάσει 145 μέρες. Οπότε σήμερα έχουν να καλύψουν ακόμα 138 μέρες παραγγελιών. 
Αν υπολογίσουμε πως θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό (δηλαδή κάλυψη 7 ημερών ανά 80 μέρες) τότε ο τελευταίος που παράγγειλε σήμερα θα παραλάβει σε... 1520 μέρες!

Η σκεψη αυτη ειναι λαθος σε τοσα πολλα επιπεδα οσον αφορα τα μαθηματικα της που δεν μπορω καν να σου εξηγησω...το θεμα ειναι οτι πιανεις μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ περιοδο για την πωληση μιας κονσολας (σε σχεση με το ποσα χρονια διατιθεται και το τι παραγγελιες θα εχει αργοτερα, τι παραγωγη θα φτασει χωρις ολα τα προβληματα που υπαρχουν στην αγορα τωρα, επισης συγκρινεις μια περιοδο ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ζητησης λογω του λανσαρισματος κ.α.) και την αναγαγεις για οσο καιρο θες...

Αρα με την σκεψη σου και τις πραξεις σου  οσοι παραγγειλουν μετα το πρωτο 6μηνο του λανσαρισματος της κονσολας, καλυτερα να παραγγειλουν κατευθειαν το PS6...χαχαχα

Δεν θελω να σε προσβαλλω η να σε διορθωσω, καταλαβαινω οτι το γραφεις σαν υπερβολη για να καταδειξεις τα μαυρα χαλια της αγορας αλλα νομιζω το παρακανες... Το πιθανοτερο ειναι οτι μετα το καλοκαιρι αν δεν γινουν αλλα τερατα στην αγορα και στην οικονομια θα στρωσυουν ολα και θα υπαρχει αυξημενη παραγωγη. Ισως να μην υπαρχουν πολλες κονσολες στα ραφια ομως θα καλυπτεται η σαφως μειωμενη ζητηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Aleex είπε

 

 

Να ενημερώσω τα παιδιά που παράγγειλαν από digitalcorner.gr που τα είχε εχτές διαθέσιμα κτλπ ότι το πρωί μου έστειλε email λέγοντας μου ότι τα εμφανίζει διαθέσιμα ενώ δεν είναι πραγματικά...(bug υποθέτω).
  Κάναμε ένα chatting και μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν έχει απόθεμα και δεν γνωρίζει τίποτα για το πότε και για το εάν θα παραλάβει.
Στείλτε και εσείς ένα email εάν θέλετε αλλά δεν βλέπω φώς.

Αναμενόμενο νομίζω να μην έχει απόθεμα, εδώ δεν έχουν οι μεγάλες αλυσίδες. 

Έκανε καλό στην επισκεψιμότητα της σελίδας του πάντως, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...